1537 UCHWAŁA RADY GMINY DOBROMIERZ z dnia 27 marca 2002 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Dobromierz Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 4 i 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Gminy Dobromierz uchwala, co następuje: |
R o z d z i a ł I
§ 1
1. Mieszkaniowy zasób Gminy Dobromierz jest tworzony i utrzymywany w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą być oddawane w najem według zasad określonych niniejszą uchwałą.
2. Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733), zwaną dalej w skrócie “ustawą".
R o z d z i a ł II
Zasady ogólne
§ 2
1. Mieszkaniowy zasób gminy służy w szczególności zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji mieszkaniowej i posiadających niskie dochody, których wysokość określi regulamin Społecznej Komisji Mieszkaniowej.
2. Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane, podlegają kontroli społecznej.
3. Pierwszeństwo najmu lokali mieszkalnych w budynkach stanowiących mieszkaniowy zasób gminy przysługuje mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie na terenie gminy Dobromierz, a w szczególności:
1) osobom podlegającym przekwaterowaniu do lokalu zamiennego,
2) osobom pozbawionym mieszkań w wyniku klęski żywiołowej, pożaru lub innych zdarzeń losowych,
3) osobom z budynków przeznaczonych do rozbiórki, przebudowy, modernizacji,
4) osobom zakwalifikowanym przez Zarząd Gminy do dokonania na koszt własny modernizacji, adaptacji pomieszczeń w budynkach mieszkaniowego zasobu gminy.
5) osobom mieszkającym w lokalu niezapewniającym minimum powierzchni, tj. 5 m2 na osobę.
R o z d z i a ł III
Lokale socjalne
§ 3
1. Umowę najmu lokalu socjalnego zarządca budynku zawiera z osobą wskazaną przez Zarząd Gminy na czas określony.
2. Wskazanie, o którym mowa w pkt 1, może uzyskać osoba spełniająca jeden z niżej/wym. warunków:
1) nieposiadająca tytułu prawnego do zajmowania innego mieszkania, której dochód nie przekracza 80% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym na każdą osobę zgłoszoną do wspólnego zamieszkiwania,
2) uprawniona z mocy orzeczenia sądu.
3. Jako lokal socjalny może zostać wynajęte mieszkanie wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy, które zapewnia co najmniej 5 m2 powierzchni na członka gospodarstw domowego najemcy, a w wypadku osoby samotnej co najmniej 10 m2 powierzchni.
4. Czynsz za najem lokalu socjalnego ustala się w wysokości 50% najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.
R o z d z i a ł IV
Lokale za czynsz wolny
§ 4
1. Lokal mieszkalny o powierzchni przekraczającej 80 m2 może zostać oddany w najem za czynsz wolny.
2. Najemca lokalu, o którym mowa w ust. 1, niniejszego paragrafu wyłaniany jest w drodze negocjacji lub przetargu ustnego, w którym kwotą wywoławczą jest równowartość czynszu obliczonego dla danego lokalu.
R o z d z i a ł V
Zamiana lokali
§ 5
Zamiany lokalu mieszkalnego może dokonać Zarząd Gminy Dobromierz na wniosek najemcy, który:
1) nie kwalifikuje się do otrzymania dodatku mieszkaniowego ze względu na ponadnormatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu,
2) jest osobą niepełnosprawną zajmującą lokal niedostosowany do jej potrzeb,
3) zajmuje lokal, który w wyniku małżeństwa, urodzenia lub przysposobienia dziecka nie zapewnia minimalnej normy powierzchni.
R o z d z i a ł VI
Zasady realizacji wniosków
§ 6
1. Społeczną Komisję Mieszkaniową powołuje Rada Gminy.
2. Komisja działa w oparciu o regulamin zatwierdzony przez Radę Gminy.
3. Osoby ubiegające się o najem lokalu winny złożyć stosowny wniosek w Urzędzie Gminy w Dobromierzu.
4. Zarząd Gminy po zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej sporządza listę osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokalu.
5. Listy powinny zawierać wykaz osób, z którymi mają być zawarte umowy najmu, wraz z uzasadnieniem ich zawarcia.
6. Listy winny być podane do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w okresie 1 miesiąca, wraz z informacją o terminie i miejscu składania uwag, wniosków i zastrzeżeń.
R o z d z i a ł VII
Obowiązki najemcy
§ 7
1. Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal i pomieszczenia do niego przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym oraz przestrzegać regulaminu porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania, jak klatki schodowe, korytarze, pralnie, strychy, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:
1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych,
2) okien i drzwi,
3) trzonów kuchennych, kuchni, wanien, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek, wraz z syfonami, baterii oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą,
4) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej,
5) pieców węglowych,
6) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności,
7) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych.
3. Poza naprawami, o których mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu, najemca obowiązany jest do naprawienia szkód powstałych z jego winy odpowiedzialność najemcy i pełnoletnich osób stale z nim zamieszkujących za powstałą szkodę jest solidarna.
4. Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu.
5. Po zakończeniu najmu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać obciążających go napraw.
R o z d z i a ł VIII
Przepisy końcowe
§ 8
Najemca nie może posiadać równocześnie prawa do więcej niż jednego lokalu mieszkalnego, jeżeli jednym z lokali jest lokal z mieszkaniowego zasobu gminy.
§ 9
Prawo ubiegania się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego nieprzysługuje osobie, która była właścicielem lokalu mieszkalnego i przeniosła jego własność na inną osobę.
§ 10
Podnajem lokalu mieszkaniowego zasobu gminy wymaga pisemnej zgody Zarządu Gminy po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.
§ 11
W związku z art. 13 ustawy wprowadza się “Regulamin porządku domowego” będący załącznikiem do niniejszej uchwały oraz stanowiący jej integralną część.
§ 12
Ilekroć w uchwale używa się terminu “zarządca” należy przez to rozumieć wynajmującego – Zakład Obsługi Komunalnej w Dobromierzu.
§ 13
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Dobromierz.
§ 14
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
§ 15
Uchwała podlega ogłoszeniu poprzez rozplakatowanie obwieszczeń w miejscach publicznych na terenie gminy.
§ 16
Traci moc uchwała nr IX/43/95 Rady Gminy Dobromierz z dnia 31 stycznia 1995 r. w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu winny być zawierane w pierwszej kolejności.
Załącznik do uchwały Rady Gminy Dobromierz z dnia 27 marca 2002 r. (poz. 1537)
REGULAMIN PORZĄDKU DOMOWEGO
I. Postanowienia ogólne
1. Przestrzeganie regulaminu obowiązuje w równym stopniu wszystkich najemców lokali mieszkalnych danego budynku.
2. Najemca lokalu ponosi odpowiedzialność za zachowanie osób, którym oddał swój lokal do użytkowania, zarówno domowników, jak i innych osób korzystających z jego lokalu za jego wiedzą. Najemca ponosi również odpowiedzialność za przestrzeganie przez te osoby niniejszego regulaminu i zobowiązany jest do zapoznania tych osób z regulaminem oraz do powiadomienia zarządcy o podnajmie lokalu.
3. Najemca lokalu zobowiązany jest powiadomić zarządcę o wszelkich istotnych zmianach dotyczących zajmowanego lokalu, a w szczególności o zmianach stanu technicznego oraz o zmianach osób zamieszkałych lub uprawnionych do korzystania z lokalu.
II. Obowiązki mieszkańców
1. Mieszkańcy są zobowiązani dbać o budynek i jego otoczenie oraz chronić je przed dewastacją.
2. W przypadku jakichkolwiek awarii lub nagłych wypadków należy zgłosić je natychmiast:
a) w dni robocze w Zakładzie Obsługi Komunalnej w Dobromierzu,
b) w dni wolne od pracy dyżurującym pracownikom ZOK, a w razie potrzeby zawiadomić odpowiednie służby, takie jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja itp.
3. W przypadkach koniecznych najemca lokalu obowiązany jest zezwolić na wstęp do lokalu służbom remontowym wraz z administratorem, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu lub usunięcia awarii.
4. Mieszkaniec jest zobowiązany do naprawienia na własny koszt wszelkich szkód powstałych na terenie posesji z jego winy.
5. Mieszkaniec jest zobowiązany do utrzymania zamieszkiwanego przez siebie lokalu oraz innych pomieszczeń przez siebie użytkowanych w należytym stanie technicznym i sanitarnym.
III. Przepisy porządkowe
1. Wszyscy mieszkańcy oprócz dbałości o posesję obowiązani są do wzajemnej pomocy i niezakłócania spokoju innych mieszkańców.
2. Cisza nocna obowiązuje w godzinach od 22 do 6 i w tych godzinach nie należy używać urządzeń mogących zakłócić sen użytkowników innych lokali lub w inny sposób powodować hałasu mogącego ten sen zakłócić.
3. Trzymane w lokalu zwierzęta nie mogą powodować zagrożenia życia ani zdrowia ludzi oraz nie mogą zakłócać spokoju. Posiadacze zwierząt domowych są zobowiązani do przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych, m.in. do niezwłocznego sprzątania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta na terenie posesji oraz do wyprowadzania psów na smyczy i w kagańcach. Zabrania się karmienia ptaków na parapetach okien i na balkonach. Zabrania się hodowli gołębi w budynkach mieszkalnych.
4. Balkony powinny być utrzymane w czystości, a skrzynki na kwiaty i donice umieszczane na balkonach winny być umocowane w sposób gwarantujący bezpieczeństwo. Zabrania się umieszczania na balkonach zasłon, drabinek i podpór na pnącza w sposób mogący ułatwić wejście do innych lokali, np. do lokali położonych na wyższych kondygnacjach.
5. W piwnicach, korytarzach, na balkonach nie wolno przechowywać motorowerów, motocykli oraz materiałów łatwopalnych, żrących, cuchnących środków chemicznych, materiałów wybuchowych oraz gazu.
6. Piwnice należy utrzymywać w czystości i porządku, a korzystając z nich, należy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych.
7. Niedozwolone jest zakładanie gniazd poboru prądu elektrycznego na użytek własny w pomieszczeniach piwnicznych oraz prowadzenie w tych pomieszczeniach działalności usługowej lub produkcyjnej bez uzgodnienia z zarządcą.
8. Ciągów komunikacyjnych (korytarzy, schodów, i klatek schodowych) nie wolno zastawiać żadnymi przedmiotami, a jeśliby fakt taki miał miejsce z powodu konieczności przeprowadzenia prac remontowych w lokalu, przedmioty te należy usunąć na ustne wezwanie zarządcy. Niezastosowanie się do tego wezwania może spowodować usunięcie przez zarządcę tych przedmiotów na koszt osoby, która zastawiła nimi ciąg komunikacyjny.
9. Każdy pojazd parkujący trwale na terenie posesji powinien otrzymać od zarządcy stosowne zezwolenie.
10. W przypadku braku miejsca do parkowania na terenie posesji właściciele pojazdów zobowiązani są do ich parkowania poza jej terenem. Ustawienie pojazdów na terenie posesji niezgodnie z przepisami, na ciągach dla pieszych albo w sposób mogący utrudnić poruszanie się pojazdom specjalnym jest zabronione.
11. Zabrania się trwałego parkowania na terenie posesji samochodów ciężarowych, dostawczych lub pojazdów specjalnych.
12. Zabrania się mycia pojazdów na terenie posesji.
13. Ogranicza się szybkość poruszania pojazdów na terenie posesji do 15 km/h i zaleca się szczególną ostrożność przy wjeździe i wyjeździe z bramy. Wszelkie uszkodzenia spowodowane użytkowaniem pojazdów na terenie posesji obciążają właściciela pojazdu.
14. Śmieci należy wyrzucać wyłącznie do wskazanych pojemników ustawionych w miejscach uzgodnionych ze świadczącym usługę wywozu nieczystości.
15. Usuwanie gruzu po remoncie lokalu odbywa się na koszt właściciela lokalu i w sposób uzgodniony z zarządcą nieruchomości.
16. Zabrania się zakłócania spokoju mieszkańców i innych użytkowników wspólnych części budynku oraz posesji.
17. Zabrania się zanieczyszczać wspólne części budynku i posesję, pisać i drapać po ścianach, malować, ściany pomieszczeń wspólnych albo ściany zewnętrzne budynku bez zezwolenia zarządcy, wieszać i przybijać tablice lub przedmioty bez zezwolenia zarządcy, uszkadzać kosze na śmieci i urządzenia do zabaw dzieci, niszczyć zieleń na posesji, wieszać bieliznę albo inne przedmioty na zewnątrz budynku na terenie posesji.
18. Rodzice lub opiekunowie zobowiązani są dbać, aby dzieci stosowały się do postanowień poprzedniego punktu regulaminu. Za szkody wyrządzone na terenie posesji przez dzieci odpowiadają rodzice lub opiekunowie.
Zarządca zwraca się do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie regulaminu domowego i jednocześnie informuje, że uporczywe uchylanie się od przestrzegania postanowień regulaminu porządku domowego (czy to przez najemcę lokalu, czy przez innych użytkowników tego lokalu) może spowodować sankcje wynikające z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).