1525 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY STRZEGOM z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie ustalenia “Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy i za wysługę lat oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego” Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 30 ust. 6 i art. 54 ust. 7, w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 z późn. zm.) Rada Miejska Gminy Strzegom uchwala, co następuje: |
§ 1
Ustala się “Regulamin określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego za warunki pracy i za wysługę lat oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokość, szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego” w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta w Strzegomiu.
§ 3
Traci moc uchwała nr 52/2000 Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 4 października 2000 r. w sprawie ustalenia “Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego”.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY MIEJSKIEJ GMINY |
MAREK KOLANO |
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 23 kwietnia 2002 r. (poz. 1525)
R E G U L A M I N
określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków
motywacyjnego, funkcyjnego za warunki pracy i za wysługę lat oraz niektórych innych
składników wynagrodzenia, a także wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania
i wypłacania dodatku mieszkaniowego
§ 1
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez określenia o:
1) szkole – należy przez to rozumieć przedszkole, szkołę lub placówkę albo zespół szkół lub placówek, dla której organem prowadzącym jest Gmina Strzegom,
2) dyrektorze lub wicedyrektorze – należy przez to rozumieć dyrektora lub wicedyrektora jednostki, o której mowa w pkt 1,
3) roku szkolnym – należy przez to rozumieć okres pracy szkoły od 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego,
4) klasie – należy przez to rozumieć także oddział lub grupę,
5) uczniu – należy przez to rozumieć także wychowanka,
6) tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin – należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego.
I. Dodatek motywacyjny.
§ 2
Warunkiem przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest:
1) uzyskiwanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:
a) uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno-wycho-wawczych potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach i olimpiadach,
b) umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,
c) pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki,
2) jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:
a) systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków,
b) podnoszenie umiejętności zawodowych,
c) wzbogacanie własnego warsztatu pracy,
d) dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych,
e) prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,
f) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych, powierzonych obowiązków,
g) przestrzeganie dyscypliny pracy,
3) zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:
a) udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,
b) udział w komisjach przedmiotowych i innych,
c) opieka nad samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,
d) prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrz-szkolnego doskonalenia zawodowego nauczy-cieli,
e) aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły,
f) aktywny udział w realizowaniu innych zadań na rzecz edukacji i pomocy społecznej.
§ 3
1. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy niż 1 rok szkolny.
2. Minimalna wysokość przyznanego dodatku motywacyjnego dla nauczycieli: stażysty, kontraktowego, mianowanego, dyplomowanego wynosi 10 zł.
3. Dodatek motywacyjny nauczycielowi przyznaje dyrektor, a dyrektorowi Zarząd Miasta w ramach posiadanych w budżecie szkoły środków finansowych.
4. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.
II. Dodatek funkcyjny.
§ 4
1. Do dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły,
2) wychowawstwo klasy, oddziału przedszkolnego,
3) funkcję opiekuna stażu.
2. Dodatek funkcyjny przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, lub funkcji, o których mowa w ust. 1 pkt 2–3, a jeżeli powierzenie stanowiska lub funkcji nastąpiło z pierwszym dniem miesiąca – od tego dnia.
3. Nauczyciel traci prawo do dodatku funkcyjnego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło odwołanie ze stanowiska kierowniczego lub wygasł okres powierzenia stanowiska (pełnienia funkcji).
4. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie, za który nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, a także w okresie urlopu dla poratowania zdrowia.
5. Nauczycielom, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przysługują dodatki funkcyjne w wysokości:
a) dyrektorowi – od 50% do 150%,
b) wicedyrektorowi – od 30% do 75%,
c) kierownikowi świetlicy – do 30%
otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego.
6. Dodatki funkcyjne w stawkach określonych dla dyrektorów szkół przysługują również nauczycielom, którym powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie, począwszy od pierwszego dnia miesiąca po upływie miesięcznego okresu wykonywania obowiązków.
7. Dodatki funkcyjne w stawkach określonych dla dyrektorów przysługują wicedyrektorom od 1 dnia miesiąca następującego po upływie 1 miesiąca zastępstwa.
8. Dodatki funkcyjne dla dyrektorów przyznaje na okres jednego roku szkolnego Zarząd Miasta, kierując się następującymi kryteriami:
a) wielkość szkoły,
b) warunki organizacyjne,
c) złożoność zadań wynikających z funkcji kierowniczej,
d) liczbę stanowisk kierowniczych w szkole,
e) efektywności pracy na powierzonym stanowisku.
9. Nauczycielom, o których mowa w ust. 1 pkt 2–3, dodatki funkcyjne przysługują w następujących stawkach:
a) za wychowawstwo klasy – 3% wynagrodzenia zasadniczego,
b) dla nauczyciela sprawującego funkcję opiekuna stażu nauczyciela stażysty – 2% wynagrodzenia zasadniczego,
c) dla nauczyciela sprawującego funkcję opiekuna stażu nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela mianowanego – 4% wynagrodzenia zasadniczego.
10. Dodatek dla nauczyciela sprawującego funkcję opiekuna stażu nie przysługuje w okresie przerwy w odbywaniu stażu przez nauczyciela, nad którym pełniono opiekę. Prawo do dodatku przysługuje na nowo z dniem rozpoczęcia kontynuacji stażu przez nauczyciela podlegającego opiece.
11. W przypadku sprawowania funkcji opiekuna stażu nad co najmniej 2 nauczycielami przysługuje za okres tej opieki 1 łączny dodatek funkcyjny w wysokości 6% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela opiekuna.
12. Dodatki funkcyjne dla nauczycieli, w tym pełniących inne niż dyrektor stanowiska kierownicze, przyznają na okres 1 roku szkolnego dyrektorzy.
13. Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.
III. Dodatek za warunki pracy.
§ 5
1. Dodatek za warunki pracy przysługuje nauczycielom pracującym w trudnych i uciążliwych warunkach.
2. Za pracę w warunkach trudnych uznaje się prowadzenie zajęć, o których mowa w § 6 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego.
3. Za pracę w warunkach uciążliwych uznaje się prowadzenie zajęć, o których mowa w § 7 rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego.
4. Wysokość dodatku za trudne warunki pracy wynosi:
20% wynagrodzenia zasadniczego – za pracę w warunkach, o których mowa w § 6 pkt 5, 6, 8 rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego.
5. Wysokość dodatków za uciążliwe warunki pracy, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego wynosi 10% wynagrodzenia zasadniczego.
6. W przypadku wystąpienia uprawnień łącznie do dodatku za trudne i uciążliwe warunki pracy wysokość dodatku wynosi 30% wynagrodzenia zasadniczego.
7. W przypadku wystąpienia uprawnień do dodatku określonego w § 6 pkt 5 i 8 bądź § 6 pkt 6 i 8 dodatki wypłacane są odrębnie.
8. Dodatek za warunki pracy przysługuje za faktycznie przepracowane w takich warunkach godzin zajęć.
9. Za pracę wychowawczą i opiekuńczą w ramach “zielonych szkół”, na turnusach rehabilitacyjnych przysługuje nauczycielowi dodatek w wysokości 20% otrzymywanego przez niego za ten okres wynagrodzenia.
10. Dodatek za warunki pracy wypłaca się z dołu.
11. Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowane i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za efektywnie przepracowane godziny ponadwymiarowe, nie więcej jednak niż za 6 godzin dziennie.
12. Nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, nie przysługuje z tego tytułu odrębne wynagrodzenie.
IV. Dodatek za wysługę lat.
§ 6
1. Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie, z zastrzeżeniem art. 20 ust. 6 Karty Nauczyciela. Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
2. Dodatek za wysługę lat przysługuje:
a) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
b) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
3. Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry.
V. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.
§ 7
1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się z zastrzeżeniem ust. 2, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela.
2. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć na podstawie art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela wynagrodzenie za godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego /łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia/ przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru zajęć.
3. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w ust. 1 i 2, ustala się, mnożąc tygodniowy obowiązkowy lub realizowany wymiar zajęć przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
5. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.
6. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.
VI. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród.
§ 8
1. Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych nauczycieli planuje dyrektor w rocznym planie finansowym szkoły, z tym że:
1) 80% środków funduszu przeznacza się na nagrody dyrektora,
2) 20% środków funduszu przeznacza się na nagrody organu prowadzącego.
2. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy.
Przyznanie nauczycielowi nagrody uzależnione jest w szczególności od legitymowania się wybitnymi osiągnięciami w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej.
Przyznanie nagrody dyrektorowi uzależnione jest od uzyskiwania szczególnych osiągnięć w realizacji zadań wynikających z powierzonych obowiązków kierowniczych.
3. Nagrody nauczycielom przyznają:
1) ze środków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 – dyrektor po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej oraz związków zawodowych, do których nauczyciel należy,
2) ze środków, o których mowa w ust. 1 pkt 2 – Zarząd Miasta w porozumieniu ze związkami zawodowymi.
4. Nagroda może być przyznana nauczycielowi po przepracowaniu w szkole co najmniej 1 roku.
VII. Dodatek mieszkaniowy
§ 9
1. Nauczycielom zatrudnionym w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć (w szkołach podstawowych w Goczałowie, Rogoźnicy, Kostrzy, Olszanach, w Zespole Szkolno-Przed-szkolnym w Stanowicach, Zespole Szkolno-Przed-szkolnym w Jaroszowie, w gimnazjach w Jaroszowie, Goczałkowie, oddziale przedszkolnym w Żółkiewce i Tomkowicach) i posiadającemu kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy uzależniony od stanu rodzinnego.
2. Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, w zależności od liczby osób w rodzinie uprawnionego nauczyciela, wynosi miesięcznie:
1) przy jednej osobie w rodzinie – 78,00 zł,
2) przy dwóch osobach w rodzinie – 105,00 zł,
3) przy trzech osobach w rodzinie – 131,00 zł,
4) przy czterech i więcej osobach w rodzinie – 157,00 zł.
3. Do członków rodziny nauczyciela uprawnionego do dodatku zalicza się wspólnie z nim zamieszkujących:
1) małżonka, który nie posiada własnego źródła dochodów lub który jest nauczycielem,
2) rodziców nauczyciela pozostających na wyłącznym utrzymaniu nauczyciela,
3) pozostające na utrzymaniu nauczyciela lub nauczyciela i jego małżonka dzieci do ukończenia 18 roku życia lub do czasu ukończenia przez nie szkoły ponadpodstawowej albo ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21 roku życia,
4) pozostające na utrzymaniu nauczyciela lub nauczyciela i jego małżonka niepracujące dzieci będące studentami, do czasu ukończenia studiów wyższych, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 roku życia.
5) dzieci niepełnosprawne nieposiadające własnego źródła dochodów.
4. O zaistniałej zmianie liczby członków rodziny, o których mowa w ust. 3, nauczyciel otrzymujący dodatek jest obowiązany niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły, a dyrektor szkoły otrzymujący dodatek – Zarząd Miasta.
W przypadku niepowiadomienia dyrektora szkoły lub Zarządu Miasta o zmianie liczby członków rodziny nienależnie pobrane przez nauczyciela świadczenie podlega zwrotowi.
5. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu, przysługuje tylko jeden dodatek mieszkaniowy, w wysokości określonej w ust. 2. Małżonkowie wspólnie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał ten dodatek.
6. Nauczycielowi zatrudnionemu w kilku szkołach przysługuje tylko jeden dodatek, wypłacany przez wskazanego przez niego pracodawcę.
7. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przyznaje się na wniosek nauczyciela, a w przypadku nauczycieli, o których mowa w ust. 5, na wspólny wniosek nauczycieli będących współmałżonkami.
Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor, a dyrektorowi – Zarząd Miasta.
8. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielowi:
1) niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego,
2) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel złożył wniosek o jego przyznanie.
9. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:
1) niewykonywania pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,
2) pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,
3) odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej; w przypadku, gdy z nauczycielem powołanym do służby wojskowej zawarta była umowa o pracę na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa ta była zawarta,
4) korzystania z urlopu wychowawczego przewidzianego w odrębnych przepisach.