1517

UCHWAŁA RADY MIEJSIEJ W BOLKOWIE

z dnia 29 marca 2002 r.

w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości nowo powstałych

podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność produkcyjną

lub usługową, które utworzą nowe, stałe miejsca pracy na terenie

gminy Bolków

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591) oraz na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. Nr 9 z 2002 r., poz. 84) Rada Miejska uchwala, co następuje:

§ 1

1. Zwolnienie z podatku od nieruchomości przewidziane w niniejszej uchwale jest pomocą publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704).

2. W przypadku gdy kwota planowanej pomocy w formie zwolnienia przewidzianego w niniejszej uchwale, łącznie z pomocą uzyskaną przez przedsiębiorcę w ciągu 3 ostatnich lat, nie przekracza kwoty będącej równowartością 100 tys. EURO, udzielenie tej pomocy jest dopuszczalne, o ile:

a) wiąże się z nowymi inwestycjami, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy publicznej,

b) utworzone miejsca pracy będą zachowane przez co najmniej 5 lat od dnia jej udzielenia,

c) przy obliczaniu wielkości tej pomocy uwzględnia się wartość ponoszonych przez przedsiębiorcę dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, rozumianych jako koszty płacy brutto powiększone o wszystkie obowiązkowe płatności związane z ich zatrudnieniem.

3. Zwolnień przewidzianych w niniejszej uchwale nie mogą uzyskać przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorach, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704).

4. Łączna wartość pomocy regionalnej na tworzenie nowych miejsc pracy w formie zwolnienia przedsiębiorcy z podatku od nieruchomości, a także w innych formach oraz z innych źródeł, nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy regionalnej, ustalonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 28, poz. 306).

§ 2

1. Zwalnia się na zasadach określonych w pkt 3 i 5 z podatku od nieruchomości na okres 1 roku nowo utworzone podmioty, które:

a) nabyły nieruchomość z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej (dotyczy to również uzyskania ograniczonych praw rzeczowych do nieruchomości w rozumieniu przepisów

Kodeksu cywilnego, jak również dzierżawy i najmu od Skarbu Państwa lub gminy), lub przeznaczyły będące w ich posiadaniu nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej,

b) zatrudnią pracowników na co najmniej 5 pełnych etatów, przy czym co najmniej połowę zatrudnionych stanowić będą mieszkańcy gminy Bolków zarejestrowani przed zatrudnieniem w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne.

2.1. Przez nowo utworzony podmiot gospodarczy należy rozumieć osobę fizyczna, osobę prawną, a także jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, utworzoną zgodnie z przepisami prawa, jeżeli jej przedmiot działania obejmuje prowadzenie działalności gospodarczej, który dokonał wpisu do właściwego rejestru podmiotów gospodarczych lub ewidencji działalności gospodarczej i rozpoczął działalność po dniu podjęcia niniejszej uchwały, z wyłączeniem podmiotów, które powstały na bazie zlikwidowanych (przekształconych) podmiotów prowadzonych przez osoby spokrewnione i powinowate, a nowo prowadzona działalność (przekształcona) ma ten sam charakter.

2.2. Za nowo utworzony uważa się również podmiot, który w związku z rozszerzeniem działalności po dniu podjęcia niniejszej uchwały zatrudnił dodatkowo co najmniej 5 pracowników (5 pełnych etatów).

3.1. Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla nowo utworzonych podmiotów gospodarczych, o których mowa w pkt 2.1., wynosi:

a) 40% dla podatników zatrudniających od 5 do 10 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,

b) 55% dla podatników zatrudniających od 11 do 30 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,

c) 65% dla podatników zatrudniających od 31 do 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,

d) 80% dla podatników zatrudniających powyżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

3.2. Zwolnienia z podatku od nieruchomości dla podmiotów gospodarczych, o których mowa w pkt 2.2., wynosi:

1) w przypadku zatrudnienia w dniu podjęcia uchwały do 10 osób na pełnych etatach:

a) 20% przy utworzeniu od 5 do 7 stałych miejsc pracy,

b) 35% przy utworzeniu od 8 do 10 stałych miejsc pracy,

c) 50% przy utworzeniu powyżej 11 stałych miejsc pracy,

2) w przypadku zatrudnienia w dniu podjęcia uchwały od 11 do 50 osób na pełnych etatach:

a) 20% przy utworzeniu od 10 do 15 stałych miejsc pracy,

b) 35% przy utworzeniu od 16 do 25 stałych miejsc pracy,

c) 50% przy utworzeniu powyżej 26 stałych miejsc pracy,

3) w przypadku zatrudnienia w dniu podjęcia uchwały powyżej 50 osób na stałych etatach:

a) 20% przy utworzeniu od 15 do 25 stałych miejsc pracy,

b) 35% przy utworzeniu od 26 do 50 stałych miejsc pracy,

c) 50% przy utworzeniu powyżej 50 stałych miejsc pracy.

4. Zwolnienia, o których mowa w niniejszym paragrafie, dotyczą podatników spełniających łącznie wszystkie warunki wymienione w pkt 1, z zastrzeżeniem wyłączenia warunku zawartego w punkcie l a, w odniesieniu do podmiotów określonych w punkcie 3.2.

5.1. Zwolnienie dotyczy gruntów, budynków i budowli lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

6.1. Zwolnienia podatkowe nie dotyczą podmiotów gospodarczych powstałych przez przekształcenie bądź połączenie, jak również podmiotów, których zakres działalności chociaż częściowo jest tożsamy z zakresem dotychczas prowadzonej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w której to działalności osoby dotychczas prowadzące działalność na podstawie wpisu do ewidencji bądź będące wspólnikami, pełnomocnikami podmiotów wpisanych do ewidencji działalności, stają się wspólnikami, pełnomocnikami, pracownikami podmiotu nowo utworzonego bądź osobami prowadzącymi działalność na podstawie nowego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

6.2. W odniesieniu do podmiotów określonych w punkcie 2.2 warunkiem uzyskania ulgi jest brak redukcji zatrudnienie w okresie 12 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.

7.1. Zwolnienia, o których mowa w niniejszej uchwale, udziela się na wniosek podatnika, od pierwszego dnia miesiąca następującego po złożeniu wniosku zawierającego:

– uwierzytelnione odpisy umów o pracę,

– odpis wpisu do rejestru działalności gospodarczej,

– wypisu z rejestru handlowego,

– oświadczenia zatrudnionych pracowników złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, o nieposiadaniu innych źródeł utrzymania.

7.2. Brak zachowania warunków określonych w punkcie 3.1. b, c i d, 3.2.1 b, c, 3.2.2 b, c oraz 3.2.3 b, c powodują zmianę wysokości zwolnienia od pierwszego dnia miesiąca, po zajściu zdarzenia powodującego zmianę wysokości. Brak zachowania warunków określonych w punkcie 3.1. a oraz w punkcie 3.2.1 a, 3.2.2 a i 3.2.3 a powodują utratę prawa do zwolnienia z podatku od nieruchomości.

7.3. Każdą zmianę stanu faktycznego, powodującą zmianę wysokości lub utratę prawa do zwolnienia podmiot gospodarczy, zobowiązany jest zgłosić organowi podatkowemu w terminie 14 dni.

§ 3

1. Informację o wielkości otrzymanej pomocy publicznej w formie “oświadczenia przedsiębiorcy” przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć z wnioskiem o zwolnienie podatkowe.

2. Dokonanie ewentualnej korekty udzielonej pomocy publicznej ponad dopuszczalną intensywność następuje w formie “oświadczenia przedsiębiorcy” w terminie wskazanym w pkt 1.

3. Przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu w rocznym rozliczeniu z podatku od nieruchomości kwot stanowiących nadwyżkę pomocy ponad dopuszczalną intensywność.

4. Przedsiębiorca jest zobowiązany zwrócić udzieloną pomoc wraz z odsetkami w przypadku utraty prawa do zwolnienia, a także w razie wykorzystania udzielonej pomocy niezgodnie z jej przeznaczeniem.

 

§ 4

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu w Bolkowie.

§ 5

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

HENRYK BACZMAŃSKI