1438 UCHWAŁA RADY GMINY MARCISZÓW z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład Działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. (tekst jednolity Dz. U. Nr 42 z 2001 r. poz. 1591), w związku z art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733), Rada Gminy Marciszów uchwala, co następuje: |
§ 1
1. Ilekroć w uchwale jest mowa o ustawie, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).
2. Ilekroć w uchwale mowa jest o gminie, należy przez to rozumieć gminę Marciszów.
3. Ilekroć w uchwale mowa jest o Radzie, należy przez to rozumieć Radę Gminy Marciszów.
4. Ilekroć w uchwale mowa jest o Zarządzie, należy przez to rozumieć Zarząd Gminy Marciszów.
5. Ilekroć w uchwale mowa jest o właściwej Komisji Rady, należy przez to rozumieć Komisję Infrastruktury Technicznej Rady.
§ 2
1. W skład mieszkaniowego zasobu gminy wchodzą lokale stanowiące własność gminy albo komunalnych osób prawnych lub spółek prawa handlowego utworzonych z udziałem gminy, a także lokale pozostające w posiadaniu samoistnym tych podmiotów.
2. Mieszkaniowy zasób gminy nie obejmuje lokali Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Marciszowie.
§ 3
Pierwszeństwo najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony przysługuje osobom, które:
1) posiadają stałe zameldowanie przynajmniej przez okres 5 lat przed datą złożenia wniosku, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej, oraz
2) spełnią jedno z wymienionych kryteriów:
a) uprawnione są do lokalu zamiennego na podstawie ustawy lub orzecznictwa sądowego,
b) uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenia na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń mieszkalnych na cele mieszkaniowe w obiektach budowlanych stanowiących mieszkaniowy zasób gminy,
c) opuściły dom dziecka lub rodzinę zastępczą w związku z uzyskaniem pełnoletności,
d) pozbawione zostały mieszkania w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,
e) przekazują dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji właściciela w zamian za lokal o mniejszym metrażu przynajmniej o 1 izbę,
f) są osobami niepełnosprawnymi i przekazują dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji właściciela w zamian za inny lokal,
g) znajdują się w trudnych warunkach mieszkaniowych.
§ 4
1. W przypadku, o którym mowa w § 3 pkt 2 lit. b, zawarcie umowy
następuje po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie lokalu wydanego przez Starostę
Kamiennogórskiego (dotyczy budynków mieszkalnych powyżej 4 lokali i budynków
mieszkalno-
-usługowych), po stwierdzeniu przez zarządcę budynku wykonania warunków umowy o
adaptację.
2. Trudne warunki mieszkaniowe są wówczas, jeśli osoba zamieszkuje albo w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi, albo w lokalu niespełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.
§ 5
1. O najem lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony może się ubiegać osoba, która znajduje się w trudnej sytuacji materialnej.
2. Przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej rozumie się osoby, których dochód nie przekracza 150% najniższej emerytury na członka rodziny, a nie niższy niż dla osób uprawnionych do zawarcia w pierwszej kolejności umowy najmu lokalu socjalnego.
3. Do dochodu, o którym mowa w § 5 pkt 2 uchwały, zalicza się dochód przeliczony na członka rodziny według przepisów o dodatkach mieszkaniowych.
4. Dochody ujęte we wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego i socjalnego przelicza się tylko raz w chwili pierwszego rozpatrzenia wniosku.
§ 6
Lokale mieszkalne mogą być wynajmowane jako lokale socjalne, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy i zostaną wydzielone z zasobu odrębną uchwałą Zarządu.
§ 7
1. Pierwszeństwo najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:
a) utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru albo
b) nabyły prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego, albo
c) opuściły Dom Dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności, albo
d) przysługuje im prawo do lokalu socjalnego w innych przypadkach przewidzianych prawem.
2. Do wynajmu lokalu socjalnego może zakwalifikować się osoba, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie przekracza 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym.
3. Lokale socjalne nie podlegają zamianie lub sprzedaży.
§ 8
Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego, którego najem jest związany ze stosunkiem pracy, przysługuje osobom, które uznane zostały za niezbędne dla gminy ze względu na charakter zatrudnienia.
§ 9
1. Uznania osoby za niezbędną dokonuje Zarząd, na umotywowany wniosek pracodawcy, po zasięgnięciu opinii właściwej Komisji Rady.
2. Lokale, których najem jest związany ze stosunkiem pracy, wyłączone są ze sprzedaży i zamian pomiędzy najemcami.
§ 10
1. Kwalifikowania osób do wynajmu lokali na czas nieoznaczony i oznaczony (lokali socjalnych oraz lokali, których najem jest związany ze stosunkiem pracy) stanowiących własność gminy dokonuje Zarząd po zasięgnięciu opinii właściwej Komisji Rady.
2. Po pozytywnym zakwalifikowaniu osoby są umieszczane na listach osób oczekujących na zawarcie umowy.
3. Najem lokali następuje według kolejności osób umieszczonych na listach oczekujących na zawarcie umowy z uwzględnieniem prawa pierwszeństwa osób, o których mowa w § 3, 7 i 8 uchwały.
§ 11
Zachowują moc wydane przed wejściem w życie niniejszej uchwały pozytywne kwalifikacje wniosków o przydział mieszkania komunalnego oraz zatwierdzone na rok 2002 listy przyznawania mieszkań.
§ 12
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.
§ 13
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.