1423 UCHWAŁA RADY MIASTA I GMINY ŚWIERZAWA z dnia 28 marca 2002 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o samorządzie gminnym), w związku z art. 4 i art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733) Rada Miasta i Gminy w Świerzawie uchwala, co następuje: |
§ 1
“Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy” stanowiące załącznik nr 1 do mniejszej uchwały oraz regulamin porządku domowego stanowiący załącznik nr 2 do nin. uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Świerzawa.
§ 3
Traci moc uchwała nr 37/VII/94 Rady Miasta i Gminy Świerzawa z dnia 29 grudnia 1994 r. w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta i gminy Świerzawa oraz trybu zaspakajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gminy Świerzawa.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega rozplakatowaniu na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Świerzawie, siedzibie Zarządu Lokali Gminnych w Sędziszowej oraz Gazecie Złotoryjskiej.
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miasta i Gminy Świerzawa z dnia 28 marca 2002 r. (poz. 1423)
Zasady wynajmowania lokali wchodzących
w skład mieszkaniowego zasobu gminy
R o z d z i a ł I
Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy
§ 1
Mieszkaniowy zasób gminy Świerzawa jest tworzony i utrzymywany w celu zaspakajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej, które mogą być oddawane w najem według zasad określonych niniejszą uchwałą.
§ 2
Najem samodzielnego lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład zasobu miasta i gminy Świerzawa następuje na podstawie umowy najmu zawieranej pomiędzy wynajmującym, tj. miastem i gminą Świerzawa, w imieniu której działa Zarząd Lokali Gminnych, a zainteresowanym najemcą.
§ 3
1. Wynajmujący umową najmu oddaje najemcy do używania samodzielny lokal mieszkamy, tj. lokal wraz z pomieszczeniami przynależnymi położonymi poza lokalem, w szczególności z piwnicą lub komórką strychową.
2. Ponadto do wynajmującego należy wykonywanie obowiązków określonych przepisami ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).
§ 4
1. Najemca jest obowiązany z tytułu najmu opłacać czynsz, a ponadto utrzymać lokal i pomieszczenia przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym oraz przestrzegać regulaminu porządku domowego (załącznik nr 2 do nin. uchwały). Najemca jest także obowiązany dbać i ochraniać przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania, jak klatki schodowe, korytarze inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
R o z d z i a ł II
Zawieranie umów najmu lokali mieszkalnych
§ 5
1. Umowa najmu lokalu mieszkalnego, w którym obowiązuje czynsz regulowany, może być zawarta z osobą, która spełnia łącznie wszystkie warunki:
a) nie ma zabezpieczonych potrzeb mieszkaniowych, nie posiada tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu lub też zamieszkuje w trudnych warunkach lokalowych, w których na 1 osobę uprawnioną przypada mniej niż 5 m2 powierzchni pokoi,
b) osiąga dochód brutto nieprzekraczający w okresie 3 ostatnich miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku kwoty 50% najniższej emerytury na członka rodziny, a w przypadku osoby samotnej 150% najniższej emerytury,
c) zamieszkuje w lokalu nieobciążonym zaległościami czynszowymi. (Warunek ten dotyczy tylko osób zamieszkujących w mieszkaniowym zasobie gminy),
d) wpłaci kaucję zabezpieczającą, której zasady określa rozdział IV.
2. W uzasadnionych przypadkach umowa najmu może być sporządzona z pominięciem kryteriów określonych w ust. 1, w szczególności w niżej wymienionych przypadkach:
a) z osobą, która wykonała remont kapitalny zniszczonego lokalu zgodnie z wcześniej zawartą umową o wykonanie prac,
b) z osobami, które utraciły mieszkanie w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,
c) z osobami, które na podstawie odrębnych umów zobowiązały się do dokonania na własny koszt przebudowy pomieszczeń niemieszkalnych na lokal mieszkalny, (adaptacja, nadbudowa, rozbudowa lub przebudowa) poddasza lub innych części wspólnych budynku,
d) z osobami wykonującymi lub podejmującymi pracę ważną z punktu widzenia interesów miasta, na wniosek zakładu pracy, po zaopiniowaniu przez Zarząd Miasta i Gminy,
e) z osobami osiedlającymi się na terenie gminy Świerzawa w wyniku repatriacji,
f) z osobami pozostałymi po wyprowadzeniu się i wymeldowaniu głównego najemcy – członkami rodziny, stale zamieszkującymi z głównym najemcą,
g) z osobami uprawnionymi do lokalu zamiennego.
§ 6
1. Zawieranie umów najmu z osobami, które chcą wstąpić w stosunek najmu na skutek zamiany dotychczas zajmowanych lokali mieszkalnych może nastąpić pod warunkiem zachowania minimalnej powierzchni w pokojach, wynoszącej co najmniej 7 m2 na osobę.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, po zaopiniowaniu przez Zarząd Miasta i Gminy Świerzawa, można dokonać zamiany lokali mieszkalnych – przy zachowaniu minimalnej powierzchni w pokojach, wynoszącej 5 m2 na osobę.
§ 7
1. W oddawanych w najem lokalach mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób gminy łącznie powierzchnia pokoi powinna się mieścić się przedziale w granicach od 5–10 m2 na osobę.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, po zaopiniowaniu przez Zarząd Miasta i Gminy Świerzawa, można dokonać przydziału lokalu mieszkalnego osobom, o których mowa § 5 ust. 2 pkt a, c i d bez uwzględniania norm powierzchni pokoi, określonych w ust. 1.
3. Przy uwzględnieniu szczególnie trudnej sytuacji finansowej i
mieszkaniowej osób ujętych na liście przydziału lokali mieszkalnych i socjalnych, po
uzyskaniu pozytywnej opinii społecznej komisji
ds. przydziału mieszkań, można dokonać przydziału z zachowaniem minimalnej
powierzchni w pokojach 5 m2 na osobę.
4. Ze względów zdrowotnych udokumentowanych zaświadczeniami lekarskimi wynajmujący może zwiększyć normatyw oddawanego lokalu mieszkalnego o powierzchnię uzasadniającą potrzebami.
R o z d z i a ł III
Lokale za czynsz wolny
§ 8
1. Oddawanie w najem samodzielnych lokali mieszkalnych, w których powierzchnia 80 m2 jest przekroczona, odbywa się za zapłatą czynszu wolnego, którego wysokość ustalona jest, w drodze przetargu ustnego w którym kwotą wywoławczą jest równowartość czynszu obliczonego dla danego lokalu.
R o z d z i a ł IV
Kaucja mieszkaniowa
§ 9
1. Najemca otrzymujący w najem lokal mieszkalny, z wyłączeniem lokalu socjalnego i zamiennego, lokali przeznaczonych do remontu na własny koszt, lokali mieszkalnych uzyskanych w wyniku adaptacji poddasza budynku lub innych części wspólnych budynku, zobowiązany jest uiścić kaucję zabezpieczającą należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.
2. Rozliczenie należności określonych w ust. 1 z kaucji następuje w terminie jednego miesiąca, wyłącznie po opróżnieniu lokalu i przekazaniu go wolnym od osób i rzeczy właściwemu zarządcy, czyli ZLG w Świerzawie.
§ 10
1. Wysokość kaucji, o której mowa w § 9, ustalana jest w wysokości: 6-krotności miesięcznego czynszu za lokal wybudowany po roku 1945, 3-krotności miesięcznego czynszu za lokal wybudowany przed rokiem 1945.
2. Kaucję przyszły najemca zobowiązany jest uiścić na konto zarządcy po otrzymaniu skierowania, a przed jego zasiedleniem i przed podpisaniem umowy najmu – w kasie Zarządu Lokali Gminnych w Świerzawie.
3. Zarząd Lokali Gminnych w Świerzawie upoważniony jest do naliczenia i rozkładania na raty z zastrzeżeniem - pierwsza rata 50% naliczonej kaucji, pozostała kwota rozłożona na maksymalnie 6 rat miesięcznych.
4. Od wpłacenia kaucji zwolnione są:
a) osoby, które uzyskały lokal w wyniku remontu na własny koszt,
b) osoby, które uzyskały lokal w wyniku adaptacji poddasza lub nadbudowy budynku,
c) osoby uprawnione wchodzące w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po śmierci najemcy,
d) osoby kierowane do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego,
e) osoby samotne opuszczające Domy Dziecka lub inne placówki opiekuńczo-wychowawcze kierowane do zawarcia umowy najmu,
f) osoby, z którymi zawiera się umowy najmu lokalu mieszkalnego po wyprowadzeniu się rodziców.
§ 11
Najemcy, których dochód na członka gospodarstwa domowego nie przekracza 30% najniższej emerytury, mogą ubiegać się o rozłożenie na raty (maksymalnie 6 rat miesięcznych), jeżeli spełniają jeden z niżej podanych warunków:
a) są osobami niepełnosprawnymi,
b) samotnie wychowują małoletnie dzieci,
c) najem rodzin wielodzietnych (więcej niż czworo dzieci),
d) najem dotyczy emerytów i rencistów powyżej 70 roku życia.
R o z d z i a ł V
Zawieranie umów najmu lokali socjalnych
§ 12
Umowa o najem lokalu socjalnego może być zawarta z osobą, która nie ma tytułu prawnego do lokalu, a jej dochód miesięczny nie pozwala na wynajęcie lokalu na zasadach ogólnych, jak również osiąga dochód brutto nieprzekraczający w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku lub (datę zawarcia umowy) kwoty 30% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 50% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym – na okres nie dłuższy niż 24 miesiące.
§ 13
Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się w pierwszej kolejności z osobami, które:
a) podlegają przekwaterowaniu z dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego na okres dokonywania napraw lokalu obciążających wynajmującego,
b) zostały zobowiązane przez sąd do opróżnienia dotychczas zajmowanego lokalu z jednoczesnym przyznaniem im lokalu socjalnego (pierwszeństwo mają eksmisje z lokali stanowiących mieszkaniowy zasób gminy),
c) zakwalifikowane zostały do przydziału lokalu socjalnego w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach, a nie kwalifikują się do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego.
§ 14
Umowę najmu lokalu socjalnego przedłuża się na dalszy czas określony, tj. na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy osobie, która spełnia warunki wymienione w § 12.
§ 15
Czynsz na najem lokali socjalnych ustala się w wysokości 0,5 najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.
R o z d z i a ł VI
Zamiany lokali mieszkalnych, lokali socjalnych
§ 16
1. Dopuszcza się dokonywania zamian międzylokatorskich lokali mieszkalnych, lokali socjalnych na lokale mieszkalne i socjalne oraz odwrotnie, z tym że najemca otrzymuje nowy lokal z zachowaniem dotychczasowego statusu prawnego swoich uprawnień (np. najemca lokalu socjalnego otrzymuje nowy lokal również jako socjalny).
2. Dopuszcza się dokonywania zamian międzylokatorskich lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy a najemcami zajmującymi lokale w innych zasobach.
R o z d z i a ł VII
Zasady postępowania w stosunku do osoby, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy
§ 17
1. Osoby zamieszkałe z najemcą minimum 1 rok przed, po uzyskaniu pozytywnej opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej – mogą wstąpić w stosunek najmu lokalu mieszkalnego pod warunkiem, że najemca który opuścił lokal i zamieszkał w tej samej miejscowości w lokalu mieszkalnym lub budynku stanowiącym jego własność bądź w drodze spółdzielczego prawa do lokalu, a powierzchnia lokalu nie zapewnia pozostawionym osobom normy przysługujące im zgodnie z obowiązującymi przepisami.
R o z d z i a ł VIII
Tryb składania i kwalifikacji wniosków o najem lokali mieszkalnych i lokali socjalnych
§ 18
Osoby ubiegające się o najem lokali mieszkalnych lub o lokal socjalny winny złożyć wniosek według wzoru określonego przez Urząd Miasta i Gminy w Świerzawie do dnia 31 października roku poprzedzającego sporządzenie list.
§ 19
1. Kwalifikowanie osób, z którymi będą zawarte umowy najmu lokali mieszkalnych i socjalnych, jest dokonywane z udziałem Społecznej Komisji Mieszkaniowej powoływanej przez Zarząd Miasta i Gminy Świerzawa, który ustali tryb zgłaszania członków komisji, jej kadencję oraz regulamin działania.
2. Społeczna Komisja Mieszkaniowa dokumentuje kwalifikowanie ww. osób w formie wyrażonej przez siebie opinii. Ostateczne rozstrzygnięcie o zakwalifikowaniu danej osoby do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego podejmuje Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa.
3. Ostateczna lista osób zakwalifikowanych do zawarcia umów najmu wykazana jest w formie listy ustalonej corocznie przez Burmistrza Miasta i Gminy w Świerzawie.
4. Projekty list powinny być podane do publicznej wiadomości w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Świerzawie przez okres jednego miesiąca ze wskazaniem terminu składania uwag i zastrzeżeń.
5. Uwagi i zastrzeżenia wniesione do projektów list rozpatruje Burmistrz Miasta i Gminy. W przypadku nieuwzględnienia wniesionych uwag i zastrzeżeń do projektów list Burmistrz obowiązany jest do pisemnego powiadomienia zainteresowanych z uzasadnieniem swojego stanowiska.
6. Po rozpatrzeniu uwag i zastrzeżeń Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa ustala i podaje do publicznej wiadomości w swojej siedzibie ostateczne listy w nieprzekraczalnym terminie do końca lutego następnego roku kalendarzowego.
7. Osoba, która dwukrotnie odmówiła przyjęcia propozycji zasiedlenia lokalu mieszkalnego, spełniającego kryteria określone w art. 2 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy, zostaje skreślona z listy osób oczekujących na lokal z mieszkaniowego zasobu gminy.
8. Osobie umieszczonej na liście, z którą nie zawarto umowy najmu lokalu do końca roku kalendarzowego, przysługuje pierwszeństwo jej zawarcia w roku następnym, jeżeli nadal spełnia wymogi do jej zawarcia.
9. W szczególnych przypadkach, przy zachowaniu trybu postępowania określonego jak wyżej, następuje umieszczenie osoby (rodziny) na liście zasadniczej.
R o z d z i a ł IX
Postanowienia końcowe
§ 20
1. Najemca nie może posiadać równocześnie prawa do więcej niż jednego lokalu mieszkalnego, jeżeli jednym z lokali jest lokal z mieszkaniowego zasobu gminy.
2. W przypadku określonym w ust. 1 niniejszego paragrafu najemca zobowiązany jest w terminie 3 miesięcy od wezwania przez Urząd Miasta i Gminy w Świerzawie do określenia się, w którym lokalu będzie zamieszkiwał.
§ 21
Prawo ubiegania się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego nie przysługuje osobie, która była właścicielem lokalu mieszkalnego i przeniosła jego własność na inną osobę.
§ 22
Przewodniczący Zarządu Miasta i Gminy po zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej może w szczególnie uzasadnionych przypadkach wskazać osoby do zawarcia umowy z pominięciem list bez konieczności przestrzegania kryteriów określonych niniejszą uchwałą, jeżeli:
a) utraciły lokal w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy budowlanej, pożaru lub innych zdarzeń losowych,
b) zostały sprowadzone z innych miejscowości ze względu na występowanie w gminie zawodów deficytowych.
§ 23
Podnajem lokalu z zasobu mieszkaniowego gminy wymaga pisemnej zgody Zarządu Lokali Gminnych w Sędziszowej, po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.
§ 24
1. W związku z art. 13 ustawy wprowadza się “Regulamin porządku domowego” stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej uchwały, stanowiący jej integralną część.
2. Regulamin porządku domowego podlega wywieszeniu w widocznym miejscu w każdym budynku wchodzącym w skład mieszkaniowego zasobu gminy.
§ 25
1. Postanowienia niniejszej uchwały nie mają zastosowania do lokali znajdujących się w obiektach szkół, przedszkoli i podobnych obiektów gminnych.
2. Decyzja w sprawie wynajmu lokali mieszkalnych w ust. 1 niniejszego paragrafu, w tym również dozorcom, podejmuje Przewodniczący Zarządu Miasta i Gminy na wniosek dyrektora placówki.
§ 26
Ilekroć w uchwale używa się terminu “Zarządca”, należy przez to rozumieć wynajmującego – Zarząd Lokali Gminnych w Sędziszowej.
Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miasta i Gminy Świerzawa z dnia 28 marca 2002 r. (poz. 1423)
REGULAMIN PORZĄDKU DOMOWEGO
I. Postanowienia ogólne
1) Przestrzeganie regulaminu obowiązuje w równym stopniu wszystkich najemców lokali mieszkalnych danego budynku.
2) Najemca lokalu ponosi odpowiedzialność za zachowanie osób, którym oddał swój lokal do użytkowania, zarówno domowników, jak i innych osób korzystających z jego lokalu za jego wiedzą. Najemca ponosi również odpowiedzialność za przestrzeganie przez te osoby niniejszego regulaminu i zobowiązany jest do zapoznania tych osób z regulaminem oraz do powiadomienia zarządcy o podnajmie lokalu.
3) Najemca lokalu zobowiązany jest powiadomić zarządcę o wszelkich istotnych zmianach dotyczących zajmowanego lokalu, a w szczególności o zmianach stanu technicznego oraz o zmianach osób zamieszkałych lub uprawnionych do korzystania z lokalu.
II. Obowiązki mieszkańców
1) Mieszkańcy są zobowiązani dbać o budynek i jego otoczenie oraz chronić je przed dewastacją.
2) W przypadku jakichkolwiek awarii lub nagłych wypadków należy zgłosić je natychmiast:
a) w dni robocze w Zarządzie Lokali Gminnych w Sędziszowej,
b) po godzinach pracy oraz w dni wolne od pracy dyżurującemu pracownikowi w siedzibie ZLG tel. 7 135 385, a w razie potrzeby zawiadomić również odpowiednie służby, takie jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja itp.
3) W przypadkach koniecznych najemca lokalu obowiązany jest zezwolić na wstęp do lokalu służbom remontowym wraz z administratorem, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu lub usunięcia awarii.
4) Mieszkaniec jest zobowiązany do naprawienia na własny koszt wszelkich szkód powstałych na terenie posesji z jego winy.
5) Mieszkaniec jest zobowiązany do utrzymania zamieszkiwanego przez siebie lokalu oraz innych pomieszczeń przez siebie użytkowanych w należytym stanie technicznym i sanitarnym.
6) Należy informować organy ścigania lub zarządcę nieruchomości o dewastacji budynku prowadzonej przez najemców lub osoby niebędące najemcami.
III. Przepisy porządkowe
1) Wszyscy mieszkańcy oprócz dbałości o posesję obowiązani są do wzajemnej pomocy i niezakłócania spokoju innych mieszkańców.
2) Cisza nocna obowiązuje w godzinach od 22 do 6 i w tych godzinach nie należy używać urządzeń mogących zakłócić sen użytkowników innych lokali lub w inny sposób powodować hałas mogący ten sen zakłócić.
3) Trzepanie dywanów może odbywać się w miejscu do tego przeznaczonym w godzinach od 8 do 22.
4) Trzymane w lokalu zwierzęta nie mogą powodować zagrożenia życia ani zdrowia ludzi oraz nie mogą zakłócać spokoju. Posiadacze zwierząt domowych są zobowiązani do przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych, m.in. do niezwłocznego sprzątania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta na terenie posesji oraz do wyprowadzania psów na smyczy i w kagańcu. Zabrania się karmienia ptaków na parapetach okien.
5) Balkony powinny być utrzymane w czystości, a skrzynki i donice umieszczane na balkonach winny być umocowane w sposób gwarantujący bezpieczeństwo. Zabrania się umieszczania na balkonach osłon, drabinek i podpór na pnącza w sposób mogący ułatwić wejście do innych lokali, np. do lokali położonych na wyższych kondygnacjach.
6) W piwnicach, korytarzach, na balkonach nie wolno przechowywać motorowerów, motocykli oraz materiałów łatwopalnych, żrących i cuchnących środków chemicznych, materiałów wybuchowych oraz gazu.
7) Piwnice należy utrzymywać w czystości i porządku, a korzystający z nich powinni przestrzegać przepisów przeciwpożarowych.
8) Niedozwolone jest zakładania gniazd poboru energii na użytek własny w pomieszczeniach piwnicznych oraz prowadzenie w tych pomieszczeniach działalności usługowej lub produkcyjnej bez uzgodnienia z zarządcą.
9) Ciągów komunikacyjnych (korytarzy, schodów i klatek schodowych) nie wolno zastawiać żadnymi przedmiotami, a jeśliby fakt taki miał miejsce z powodu konieczności przeprowadzenia prac remontowych w lokalu, przedmioty te należy usunąć na ustne wezwanie zarządcy. Niezastosowanie się do tego wezwania może spowodować usunięcie przez zarządcę tych przedmiotów na koszt osoby, która zastawiła nimi ciąg komunikacyjny.
10) Każdy pojazd parkujący trwale na terenie posesji powinien otrzymać od zarządcy stosowne zezwolenie.
11) W przypadku braku miejsca do parkowania na terenie posesji właściciele pojazdów zobowiązani są do ich parkowania poza jej terenem. Ustawienie pojazdów na terenie posesji niezgodnie z przepisami, na ciągach dla pieszych albo w sposób mogący utrudnić poruszanie się pojazdom specjalnym jest zabronione.
12) Zabrania się trwałego parkowania na terenie posesji samochodów ciężarowych, dostawczych lub pojazdów specjalnych.
13) Zabrania się mycia pojazdów na terenie posesji.
14) Śmieci należy wrzucać wyłącznie do wskazanych pojemników lub kontenera ustawionych w miejscach uzgodnionych ze świadczącym usługę wywozu nieczystości.
15) Usuwanie gruzu po remoncie lokalu odbywa się na koszt właściciela tego lokalu i w sposób uzgodniony z zarządcą nieruchomości.
16) Zabrania się zakłócania spokoju mieszkańców i innych użytkowników wspólnych części budynku [MG1] [MG2] oraz posesji.
17) Zabrania się zanieczyszczać wspólne części budynku i posesję, pisać i drapać po ścianach, malować ściany pomieszczeń wspólnych albo ściany zewnętrzne budynku bez zezwolenia zarządcy, wieszać i przybijać tablice lub przedmioty bez zezwolenia zarządcy, uszkadzać kosze na śmieci i urządzenia do zabawy dla dzieci, niszczyć zieleń na posesji, wieszać bieliznę albo inne przedmioty na zewnątrz budynku na terenie posesji.
18) Rodzice lub opiekunowie zobowiązani są dbać, aby dzieci stosowały się do postanowień poprzedniego punktu regulaminu. Za szkody wyrządzone na terenie posesji przez dzieci odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie.
Zarządca zwraca się do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie niniejszego regulaminu porządku domowego i jednocześnie informuje, że uporczywe uchylanie się od przestrzegania postanowień niniejszego regulaminu porządku domowego (czy to przez najemcę lokalu, czy przez innych użytkowników tego lokalu) może spowodować sankcje wynikające z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).