Załącznik nr 1 do Statutu Powiatu Złotoryjskiego

Regulamin Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Złotoryjskiego

§ 1

Komisja Rewizyjna kontroluje działalność Zarządu Powiatu i powiatowych jednostek organizacyjnych, biorąc pod uwagę kryteria: zgodności z prawem, celowości, rzetelności i gospodarności, a w szczególności:

1) opiniuje wykonanie budżetu,

2) występuje z wnioskiem do Rady w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu,

3) kontroluje działalność Zarządu Powiatu w zakresie gospodarki finansowej oraz gospodarowania powiatowym mieniem komunalnym,

4) kontroluje Zarząd Powiatu w zakresie przestrzegania Statutu Powiatu Złotoryjskiego, obowiązujących regulaminów oraz realizacji uchwał podjętych przez Radę Powiatu Złotoryjskiego,

5) opiniuje wnioski o odwołanie Zarządu Powiatu lub poszczególnych jego członków,

6) kontroluje powiatowe jednostki organizacyjne w zakresie wykorzystywania środków przekazanych z budżetu powiatu,

7) kontroluje sposób załatwiania interpelacji i wniosków radnych,

8) kontroluje realizację zadań własnych Powiatu Złotoryjskiego,

9) opracowuje opinie służące Radzie w doskonaleniu działalności powiatu oraz eliminowaniu występujących nieprawidłowości.

§ 2

Komisja Rewizyjna realizuje swoje zadania w oparciu o:

– roczny plan kontroli,

– zgodę Rady Powiatu na przeprowadzenie kontroli nieprzewidzianej w rocznym planie kontroli,

– zlecenie Rady Powiatu na przeprowadzenie kontroli w pilnych sprawach bieżących.

§ 3

1. W celu przeprowadzenia czynności kontrolnych, przewodniczący Komisji Rewizyjnej wyznacza zespół kontrolny składający się z co najmniej dwóch członków komisji. Przewodniczący komisji udziela członkom zespołu pisemnego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, określając w nim zakres kontroli.

2. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, co najmniej na 3 dni przed przeprowadzeniem kontroli, zawiadamia na piśmie kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej o zakresie i terminie kontroli.

3. Członkowie zespołu kontrolnego, przed przystąpieniem do czynności kontrolnych, są obowiązani okazać kierownikowi kontrolowanej jednostki upoważnienie, o którym mowa w ust. 2.

§ 4

1. Członek Komisji Rewizyjnej podlega wyłączeniu z udziału w kontroli, jeżeli przedmiot kontroli może dotyczyć praw i obowiązków jego albo jego małżonka, krewnych lub powinowatych.

2. Członek komisji może być również wyłączony z udziału w kontroli, jeżeli zachodzą okoliczności mogące wywołać wątpliwość co do jego bezstronności.

3. O wyłączeniu członka komisji z udziału w kontroli rozstrzyga Komisja Rewizyjna.

§ 5

1. Komisja Rewizyjna rozpatruje i rozstrzyga sprawy na posiedzeniach zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu komisji. W przypadku równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego komisji.

2. Sekretarz komisji sporządza z jej posiedzenia protokół, który podlega przyjęciu na następnym posiedzeniu komisji.

3. Komisja może zapraszać na swoje posiedzenia kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych oraz inne osoby.

4. Komisja Rewizyjna, za zgodą Rady Powiatu, może powoływać rzeczoznawców, ekspertów i biegłych.

§ 6

1. Kierownicy kontrolowanych jednostek organizacyjnych są obowiązani do zapewnienia warunków przeprowadzenia kontroli, w szczególności udostępnienia potrzebnych dokumentów oraz udzielenia informacji i wyjaśnień, a także stosownego pomieszczenia.

2. Zespół kontrolny wykonuje czynności kontrolne w dniach i godzinach pracy kontrolowanej jednostki.

3. Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać porządku pracy obowiązującego w kontrolowanej jednostce.

4. Członkowie Komisji Rewizyjnej obowiązani są przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, sanitarnych oraz dotyczących ochrony tajemnicy państwowej i służbowej, obowiązujących w kontrolowanej jednostce.

§ 7

W związku z wykonywaną działalnością komisja ma prawo:

– wstępu do pomieszczeń i innych obiektów jednostek kontrolowanych,

– wglądu do ksiąg, rejestrów, planów, sprawozdań oraz innych akt i dokumentów znajdujących się w jednostce kontrolowanej i związanych z jej działalnością,

– żądania od wszystkich właściwych w sprawie podmiotów złożenia wyjaśnień i informacji,

– w razie potrzeby zabezpieczenia dokumentów i innych dowodów.

§ 8

1. Zespół kontrolny w terminie 14 dni od zakończenia kontroli, sporządza protokół kontroli, który podpisują członkowie zespołu oraz kierownik kontrolowanej jednostki, który może wnieść zastrzeżenia do protokołu. Zespół niezwłocznie przedstawia podpisany protokół Komisji Rewizyjnej. Protokół powinien zawierać:

2. Komisja Rewizyjna, na podstawie protokołu kontroli, sporządza i kieruje do kierownika kontrolowanej jednostki oraz do Zarządu Powiatu, wystąpienie pokontrolne zwierające wnioski i zalecenia usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w określonym terminie.

3. Kierownik kontrolowanej jednostki, do której zostało skierowane wystąpienie pokontrolne, jest obowiązany zawiadomić Komisję Rewizyjną o sposobie realizacji wniosków i zaleceń w wyznaczonym terminie, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Kierownik kontrolowanej jednostki w terminie 7 dni od otrzymania wystąpienia pokontrolnego może odwołać się do Rady Powiatu. Rozstrzygnięcie Rady Powiatu jest ostateczne.

5. Komisja Rewizyjna przedstawia Radzie Powiatu sprawozdanie z wyników kontroli zaleconych przez Radę, wyników kontroli wykonania budżetu powiatu oraz realizacji rocznego planu kontroli.

6. Sprawozdania z wyników kontroli zleconych przez Radę przedstawia się niezwłocznie po zakończeniu kontroli, a z realizacji rocznego planu kontroli okresowo na pół roku.

§ 9

W razie gdy na dowolnym etapie procedury kontrolnej zaistnieje na podstawie kontrolowanych dokumentów pośród członków zespołu kontrolującego albo Komisji Rewizyjnej podejrzenie o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia w jednostce kontrolowanej, przewodniczący Komisji Rewizyjnej niezwłocznie powiadamia o tym starostę oraz przewodniczącego Rady Powiatu, którzy przedstawią sprawę na najbliższej sesji Rady Powiatu, celem rozstrzygnięcia o przekazaniu tej sprawy właściwym organom ścigania.

§ 10

Zmiany postanowień niniejszego regulaminu dokonywane są w trybie obowiązującym dla jego uchwalenia.