1349 UCHWAŁA RADY POWIATU JELENIOGÓRSKIEGO z dnia 28 marca 2002 r. w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, w jednostkach prowadzonych przez Powiat Jeleniogórski Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592), art. 42 ust. 7 pkt 1, w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 z późn. zm.), art. 2 ust. 1 i art. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 61, poz. 718 z późn. zm.) Rada Powiatu uchwala, co następuje: |
§ 1
Ustala się zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Jeleniogórskiego.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Powiatu Jeleniogórskiego z dnia 28 marca 2002 r. (poz. 1349)
ZASADY
rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć
nauczycieli,
dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego
Podstawa prawna:
Art. 42 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 z późn. zm.).
§ 1
Ilekroć w niniejszych zasadach jest mowa bez bliższego określenia o:
1) tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin – należy przez to rozumieć obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin, określony w art. 42 ust. 3 lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 4a albo ust. 7 ustawy – Karta Nauczyciela,
2) szkole – należy przez to rozumieć jednostki wymienione w art. 1 ust. 1 Karty Nauczyciela, dla których organem prowadzącym jest Powiat Jeleniogórski,
3) roku szkolnym – należy przez to rozumieć okres pracy szkoły wymienionej w pkt 2, od 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego,
4) nauczycielu – należy przez to rozumieć każdego pracownika pedagogicznego szkoły i placówki prowadzonej przez Powiat Jeleniogórski.
§ 2
Zasady stosuje się do nauczycieli, o których mowa w art. 42 ust. 5b ustawy – Karta Nauczyciela, dla których ustalony tygodniowy wymiar godzin wynikający z własnych planów nauczania lub organizacji pracy placówek uzależniony jest od:
1) wcześniejszego zakończenia zajęć w klasach programowo najwyższych w gimnazjum i w szkołach ponadgimnazjalnych,
2) odbywania praktyk zawodowych przez uczniów szkół zawodowych,
3) przerw w pracy szkół wymienionych w § 1 pkt 2, z wyjątkiem przerw urlopowych wynikających z organizacji roku szkolnego lub organizacji pracy placówki.
§ 3
1. Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy, dla których ustalony plan zajęć w danym okresie roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela wymiaru godzin dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych lub przekracza ten wymiar, są zobowiązani do realizowania w innych okresach trwania roku szkolnego takiego wymiaru tygodniowej liczby godzin zajęć, zwiększonego lub zmniejszonego, aby średni wymiar zajęć nauczyciela w ciągu całego roku szkolnego odpowiadał wymiarowi godzin zajęć określonemu w art. 42 ust. 3 lub ustalonym na podstawie art. 42 ust. 4a albo ust. 7 ustawy – Karta Nauczyciela.
2. Dyrektor szkoły w uzgodnieniu z radą pedagogiczną może ustalić inną niż rok szkolny długość okresu rozliczeniowego średniego wymiaru godzin zajęć nauczyciela, dokonując stosownych zapisów w odpowiednich regulaminach.
§ 4
Plan zajęć ustalony według zasad, o których mowa w § 3, powinien być określony dla każdego nauczyciela w planie organizacyjnym na dany rok szkolny i podany nauczycielowi do wiadomości przed rozpoczęciem roku szkolnego.
§ 5
Dla nauczycieli, którym w planie organizacyjnym na dany rok szkolny przydzielono liczbę godzin zajęć przekraczającą tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, godzinami ponadwymiarowymi są godziny zajęć realizowane ponad uśredniony tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, o których zasadach ustalonych w § 3.
§ 6
Dla nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć, realizujących różny wymiar zajęć w poszczególnych okresach roku szkolnego, w umowie o pracę należy określić średni wymiar godzin zajęć dla całego okresu zatrudnienia.
§ 7
Przydzielone nauczycielowi w planie organizacyjnym szkoły godziny zajęć nierealizowane przez nauczyciela z powodu choroby lub przyczyn leżących po stronie pracodawcy, traktuje się dla rocznego rozliczenia godzin jako godziny zajęć zrealizowane, z zastrzeżeniem § 5.
§ 8
W przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego, o którym mowa w § 3, rozliczenie z przydzielonych w planie organizacyjnym godzin zajęć następuje z datą ustania stosunku pracy, z tym że za wszelkie przepracowane miesiące, bez względu na wymiar zrealizowanych zajęć, przysługuje nauczycielowi prawo do wynagrodzenia zasadniczego za obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć określonych w art. 42 ust. 3, ust. 4a i ust. 7 Karty Nauczyciela, a także za przepracowane w tym czasie godziny ponadwymiarowe, ustalone na zasadzie określonej w § 5.