1272

UCHWAŁA RADY MIASTA OLEŚNICY

z dnia 1 marca 2002 r.

w sprawie zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, obejmującej obszar ograniczony ulicami: Wileńską, Armii Krajowej oraz Sudoła

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 Nr 15, poz.139 ze zm.), w związku z uchwałą nr XXIX/213/2001 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 26 stycznia 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, Rada Miasta Oleśnicy uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwala się zmianę miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, zatwierdzonego uchwałą nr XLII/251/93 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 19 listopada 1993 r., obejmującą obszar ograniczony ulicami: Wileńską, Armii Krajowej i Sudoła.

2. Integralną częścią zmiany planu jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku oznaczono granice obszaru objętego zmianą planu oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.

§ 2

Przedmiotem ustaleń zmiany planu jest określenie:

– przeznaczenia terenów oraz linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

– zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

– warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenów, w tym linii zabudowy i gabarytów obiektów, a także maksymalnych lub minimalnych intensywności zabudowy,

– zasad i warunków podziału terenu na działki budowlane,

– szczególnych warunków zagospodarowania wynikających z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,

– tymczasowych sposobów zagospodarowania oraz użytkowania terenu.

§ 3

W granicach terenu objętego niniejszą zmianą planu tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, zatwierdzonego uchwałą nr XLII/251/93 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 19 listopada 1993 r.

§ 4

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) zmianie planu – należy przez to rozumieć ustalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, obejmującego teren, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miasta Oleśnicy,

3) rysunku zmiany planu – należy przez to rozumieć rysunek zmiany planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) obszarze planu – należy przez to rozumieć obszar objęty zmianą miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, w granicach określonych w § 1 uchwały,

5) jednostce funkcjonalnej – należy przez to rozumieć teren oznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, o podstawowej funkcji określonej symbolem literowym.

§ 5

Podstawowe funkcje na obszarze planu oznaczono na rysunku planu symbolami:

UO – usługi oświaty, usytuowane w zieleni parkowej,

MN – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, adaptowana w planie, z możliwością rozbudowy na warunkach określonych w § 7,

URG H – piekarnia i usługi handlu z dopuszczeniem rozbudowy o kawiarnię z tarasem, wg warunków określonych w § 8.

§ 6

Zasady zagospodarowania terenu oznaczonego symbolem UO.

Działka szkolna UO, zmniejszona w zmianie planu o teren przeznaczony pod lokalizację kawiarni, stanowi obszar porośnięty starodrzewem o dużych walorach krajobrazowych. W części zachodniej znajdują się następujące zabytki wpisane do ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:

1) szkoła podstawowa (koniec XIX w.),

2) budynek mieszkalny (ok. 1915 r.),

3) sala gimnastyczna (koniec XIX w.).

Zmiany funkcjonalno-przestrzenne tych zabytków wymagają uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Cały drzewostan należy objąć bieżącą konserwacją i ochroną, nie dopuszczając do wycinki zdrowych egzemplarzy. Elementy małej architektury oraz nawierzchnie placów i ciągów pieszych winny być zharmonizowane z charakterem tego środowiska przyrodniczego.

Część wschodnia działki, stanowiąca zieleń parkową, w godzinach poza zajęciami szkolnymi stanowić powinna teren ogólnodostępny z wyznaczonymi alejkami spacerowymi. Wzdłuż granicy wschodniej, w pasie o szerokości 3 m, zaleca się wprowadzenie zieleni izolacyjnej od zabudowy mieszkaniowej, w tym formowane żywopłoty.

§ 7

Teren oznaczony na rysunku symbolem MN przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową, jednorodzinną z uzupełniającą funkcją usługową, nieuciążliwą. Dopuszcza się budowę nowych i rozbudowę istniejących obiektów, pod warunkiem nieprzekroczenia odległości od budynków sąsiednich i granic nieruchomości, określonych w § 12 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz.140 ze zm.). Zakazuje się budowy i rozbudowy na częściach frontowych działek, które należy zagospodarować zielenią dekoracyjną.

§ 8

Jednostka funkcjonalna UR,UH,UG przeznaczona jest pod lokalizację piekarni, usług handlu oraz kawiarnię. Dopuszcza się powiększenie działki:

– od południa o pas terenu szerokości 1,5 m, licząc od zewnętrznych krawędzi ścian istniejącego obiektu,

– od zachodu, do istniejącej furtki w ogrodzeniu działki szkolnej, dopuszczając linię zabudowy biegnącą 5 m od granicy działki.

Projektowana rozbudowa, gabarytami i linią zabudowy winna być dostosowana do istniejącego obiektu usługowego. Architektura dobudowywanej kubatury powinna cechować się kompozycją o charakterze pawilonowym, z dużymi płaszczyznami przeszklonymi, zapewniającymi widoki na przyległy starodrzew i ulicę. Taras przy kawiarni może być zadaszony lekką konstrukcją szkieletową. Zaleca się, aby dobudowa posiadała horyzontalny układ elewacji z mocno wysuniętym okapem.

§ 9

Ustalenia w zakresie komunikacji.

Na terenie objętym zmianą planu nie przewiduje się budowy nowych ulic. Obsługa komunikacyjna nieruchomości na terenach określonych w § 5 prowadzona będzie z przyległych ulic:

– ul. Wileńskiej, stanowiącej drogę wojewódzką nr 451, dla której zakłada się warunki klasy technicznej ulicy zbiorczej “Z”,

– ul. Sudoła, o klasie technicznej ulicy lokalnej “L”,

– ul. Armii Krajowej, o klasie technicznej ulicy lokalnej “L”.

Obecna szerokość w liniach rozgraniczających ul. Wileńskiej (około 17 m) nie spełnia szerokości wymaganej przepisami, jednak uwzględniając jej stan zainwestowania oraz wysoki poziom zagospodarowania przyległych obszarów, nie przewiduje się w zmianie planu rezerwy terenu pod jej modernizację. Ulice Armii Krajowej i Sudoła posiadają parametry techniczne zgodne z obowiązującymi przepisami.

§ 10

Ustalenia w zakresie ochrony środowiska obejmują:

– zakaz wycinki drzew na obszarze planu, z wyjątkiem egzemplarzy będących w stanie zagrażającym bezpieczeństwu ludzi oraz drzew owocowych,

– przy wszelkich zmianach w zagospodarowaniu terenu oraz przy robotach ziemnych należy zagwarantować warunki zapewniające ochronę drzewostanu przed niszczeniem,

– obowiązek zaopatrzenia obiektów w energię cieplną z sieci miejskiej lub systemami indywidualnymi, z wymogiem zastosowania urządzeń o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza,

– zapewnienie usuwana odpadów stałych na poszczególnych nieruchomościach, do pojemników ustawionych na osłoniętych, utwardzonych nawierzchniach, z wcześniejszym uzyskaniem zapewnienia ich wywozu na wysypisko komunalne.

§ 11

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

Wszystkie nieruchomości położone na obszarze planu, podłączone są do sieci komunalnych infrastruktury technicznej, znajdujących się w przyległych ulicach. Zmiany warunków przyłączenia do sieci komunalnych wymagają zgody zarządców poszczególnych zakładów.

§ 12

Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu przez Burmistrza Miasta Oleśnicy opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w wysokości 0%, do zastosowania w ra-zie zbycia przez właściciela nieruchomości objętej niniejszym planem, w okresie 5 lat od dnia jego obowiązywania. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-4/14/02 z 10 kwietnia 2002 r. stwierdzono nieważność § 12).

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Oleśnicy.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA
RADY MIASTA
ZDZISŁAWA MARIA JAKIMIEC

 Załącznik do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 1 marca 2002 r. (poz. 1272)