1271

UCHWAŁA RADY MIASTA OLEŚNICY

z dnia 1 marca 2002 r.

w sprawie zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na terenie miasta Oleśnica, obejmujących obszar położony w rejonie ul. Pszenicznej, obręb Lucień

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz.139 ze zm.), w związku z uchwałą nr XXIX/213/2001 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 26 stycznia 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na terenie miasta Oleśnica, Rada Miasta Oleśnicy uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

1. Uchwala się zmiany:

– miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, zatwierdzonego uchwałą nr XLII/251/93 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 19 listopada 1993 r.,

– miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego “Lucień – Osiedle”, zatwierdzonego uchwałą nr X/44/91 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 24 stycznia 1991 r.,

obejmujące obszar położony w rejonie ul. Pszenicznej, obręb Lucień.

2. Integralną częścią zmian planów jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku oznaczono granice obszaru

objętego zmianą planów oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.

§ 2

1. Przedmiotem ustaleń zmiany planów jest określenie:

– przeznaczenia terenów oraz linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

– zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

– warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenów, w tym linii zabudowy i gabarytów obiektów, a także maksymalnych lub minimalnych intensywności zabudowy,

– zasad i warunków podziału terenu na działki budowlane,

– szczególnych warunków zagospodarowania wynikających z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,

– tymczasowych sposobów zagospodarowania oraz użytkowania terenu.

2. Realizacja niniejszych zmian planów, poprzez wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, wymaga uwzględniania ustaleń zawartych w:

1) rozdziale II: “Ustalenia ogólne”,

2) rozdziale III: “Ustalenia szczegółowe”,

3) rysunku planu, określonych jako “Ustalenia zmian planów”.

§ 3

W granicach terenu objętego niniejszą zmianą planów tracą moc ustalenia:

– miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, zatwierdzonego uchwałą nr XLII/251/93 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 19 listopada 1993 r.

– miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego “Lucień-Osiedle”, zatwierdzonego uchwałą nr X/44/91 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 24 stycznia 1991 r.

§ 4

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) zmianach planów – należy przez to rozumieć ustalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica oraz miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego “Lucień-Osiedle”, obejmujących teren, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miasta Oleśnicy,

3) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek zmiany planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) obszarze planu – należy przez to rozumieć obszar objęty zmianami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica oraz miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego “Lucień-Osiedle”, w granicach określonych w § 1 uchwały,

5) jednostce funkcjonalnej – należy przez to rozumieć teren oznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, o podstawowej funkcji określonej symbolem literowym.

R o z d z i a ł II

Ustalenia ogólne, obowiązujące dla całego obszaru objętego zmianą planów

§ 5

1. Podstawowymi funkcjami przewidywanymi na terenie objętym zmianą planów są:

MN – mieszkalnictwo jednorodzinne,

UH – usługi handlu,

KD – ulice klasy dojazdowej,

IT – urządzenia infrastruktury technicznej.

2. Funkcjami uzupełniającymi mogą być:

– na teren MN: usługi nieuciążliwe,

– na terenach KD, w liniach rozgraniczających komunikacji: ścieżki rowerowe, zieleń niska, urządzenia infrastruktury technicznej, pod warunkiem, że nie ograniczą wymaganych uwarunkowań technicznych elementów komunikacyjnych.

3. Dopuszcza się wprowadzenie funkcji dodatkowych, poza wymienionymi w ust. 1 i 2, pod warunkiem:

– nieprzekroczenia 20% powierzchni przeznaczonej pod funkcję podstawową, na działkach poszczególnych podmiotów inwestycji,

– niepowodowania ograniczania działalności funkcji podstawowej,

– niespowodowania uciążliwości, przekraczającej dopuszczalne wielkości poza granice własności danej nieruchomości.

§ 6

Ustalenia w zakresie komunikacji.

1. Połączenie terenu objętego zmianą planów z układem sieci ulicznej miasta przewidzieć w dwóch etapach:

I) od zachodu, do istniejącej ulicy Stawowej przewidzianej do modernizacji na warunkach technicznych i użytkowych ulicy klasy zbiorczej KZ,

II) od wschodu, do projektowanego odcinka obwodnicy klasy zbiorczej KZ, wyprowadzonego z przedłużenia wschodniego odcinka ulicy Pszenicznej w kierunku północnym.

W zmianie planu wyznacza się pasy terenu stanowiące rezerwę pod modernizację tych dróg, oznaczone na rysunku symbolami: 01 KZr i 02 KZr.

2. Bezpośrednią obsługę zabudowy mieszkaniowej przewidzieć z projektowanych ulic klasy dojazdowej, oznaczonej na rysunku planu symbolem KD. W pasie rozgraniczającym o szerokości 12 m przewidzieć obustronny chodnik oraz ścieżkę rowerową.

3. Obecna funkcja ulicy Pszenicznej, stanowiąca dojazd do przyległych pól, musi być zachowana do czasu wydzielenia działek budowlanych, obsługiwanych komunikacyjnie przez nowe ulice. Po utracie funkcji drogi polnej odcinek ten może być zlikwidowany, a teren dołączony do przyległych działek budowlanych. Pola położone na północ od projektowanego osiedla mieszkaniowego obsługiwane będą wyznaczoną drogą polną, oznaczoną na rysunku planu symbolem 08 DP.

§ 7

Zasady i warunki zagospodarowania terenu.

1. Na działkach mieszkaniowych dopuszcza się funkcję usługową, nieuciążliwą, wbudowaną w obiekty mieszkalne. Powierzchnia użytkowa usług nie może przekraczać 30% powierzchni ogólnej obiektu. Poza działkami w jednostce funkcjonalnej 3 MN, zakazuje się budowy wolno stojących obiektów usługowych.

2. Linie zabudowy obowiązujące i nieprzekraczalne określono na rysunku planu. Odległości budynków w stosunku do pozostałych granic działek powinny być zgodne z § 12 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 140 ze zm.). Dla nowych obiektów nieprzekraczalna linia zabudowy od ulic KZ 1/2 wynosi 20 m, licząc od krawędzi jezdni.

3. Garaże należy projektować jako wbudowane lub dobudowane do budynków mieszkalnych. Dopuszcza się budowę wiat na samochody osobowe, integralnie powiązanych z budynkami mieszkalnymi pod względem konstrukcyjnym i architektonicznym.

4. Części frontowe działek należy zagospodarować zielenią dekoracyjną, różnogatunkową, średnio wysoką, częściowo zimozieloną. Wzdłuż ulic klasy KZ przewidzieć zieleń izolacyjną o charakterze ozdobnym, w tym żywopłoty.

5. Na działkach, na których przewiduje się funkcje usługowe, należy zapewnić odpowiednią liczbę miejsc parkingowych dla samochodów osobowych.

6. Dla pojemników na odpady bytowe należy wybudować trwałe osłony, wkomponowane w ogrodzenia frontowe działek.

§ 8

Ustala się następujące uwarunkowania w zakresie architektury:

1. Formą i detalem projektowana zabudowa powinna nawiązywać do architektury tego regionu, bez ograniczeń w zakresie stosowania materiałów. Dachy wysokie, o symetrycznych połaciach, nachyleniu połaci od 70% do 100%, kryte dachówkami ceramicznymi lub innymi materiałami w kolorze ceramiki naturalnej.

2. Należy stosować rzuty poziome budynków o obrysie prostokątnym, z dopuszczeniem ryzalitów i dobudówek akcentujących główne funkcje obiektów (np. ganków i werand). Bryły projektowanych budynków winny posiadać cechy kompozycji horyzontalnej, z mocno wysuniętymi okapami.

3. Wysokość zabudowy nie może przekraczać:

– II kondygnacji w obiektach z niewykorzystanym poddaszem,

– III kondygnacji dla obiektów z wykorzystanym poddaszem.

Dopuszcza się zastosowanie ścianek kolankowych o wysokości do 60 cm. W wypadku podpiwniczenia domu, poziom posadzki parteru nie może przekraczać 80 cm w stosunku do przyległego terenu.

4. Projekty budowlane należy wykonywać w oparciu o opinie geotechniczne dla poszczególnych zadań inwestycyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu wód gruntowych.

5. Ogrodzenia działek:

– od frontu: ażurowe o wysokości do 1,5 m, z cokołem o wysokości do 40 cm,

– boczne: wg porozumień właścicieli, z wyjątkiem odcinków od ulicy do linii zabudowy, które powinny być realizowane w nawiązaniu do ogrodzeń frontowych.

§ 9

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

1. Zaopatrzenie w wodę z wodociągu komunalnego, przebiegającego w ulicy Stawowej.

2. Odprowadzanie płynnych nieczystości bytowych:

– docelowo, zgodnie z ustaleniami planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, poprzez system kanalizacji sanitarnej do komunalnej oczyszczalni ścieków,

– przejściowo, do szczelnych zbiorników sytuowanych na działkach, opróżnianych przez specjalistyczne przedsiębiorstwo do zlewni miejskiej,

– dopuszcza się również asenizacje ścieków poprzez indywidualne rozwiązania uzgodnione z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Oleśnicy.

Wybór systemu oczyszczania ścieków nastąpi na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

3. Odprowadzanie wód opadowych na własny teren. Wody deszczowe z ulic odprowadzać kanalizacją deszczową.

4. Do czasu rozbudowy sieci gazowej przewiduje się gazyfikacje bezprzewodową, w zależności od decyzji poszczególnych inwestorów.

5. Zaopatrzenie w energię elektryczną z sieci NN wg warunków technicznych wydanych przez Zakład Energetyczny w Oleśnicy.

6. Zaopatrzenie w energię cieplną – systemami indywidualnymi, z wymogiem zastosowania urządzeń o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza.

§ 10

Obszar planu jest zmeliorowany. Przed przystąpieniem do podziału geodezyjnego należy opracować dokumentację adaptacji istniejącego systemu drenarskiego, dostosowując go do przewidywanych zmian przestrzennych. Dokumentację należy uzgodnić z Regionalnym Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych, Oddział Rejonowy Oleśnica, ul. Południowa 1.

Zapewnienie utrzymania prawidłowej eksploatacji systemu drenarskiego należy do obowiązku poszczególnych właścicieli działek.

§ 11

Tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową i usługową, do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem, należy wykorzystywać w sposób dotychczasowy, tj. na cele użytkowania rolniczego.

§ 12

Przedstawione na rysunku planu linie podziału na działki budowlane nie są obowiązujące; dopuszcza się ich zmianę pod warunkiem, że szerokość frontu działki wynosić będzie min. 24 m, a powierzchnia mieścić się będzie w przedziale: 800 m2–1200 m2.

§ 13

W projektach inwestycji należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie gruntów przed zanieczyszczeniami, z uwagi na położenie obszaru planu w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 322 “Oleśnica”.

R o z d z i a ł III

Ustalenia szczegółowe dla poszczególnych jednostek funkcjonalnych

§ 14

Przeznaczenie terenów i zasady ich zagospodarowania wg oznaczeń na rysunku planu.

1 UH Teren przeznaczony pod zabudowę usługową w zakresie handlu i rzemiosła, obsługiwaną komunikacyjnie z ulicy 03 KD.

2 MN, 4–7 MN Jednostki funkcjonalne przeznaczone pod lokalizację zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej, z dopuszczeniem usług wbudowanych, nieprzekraczających 30% powierzchni ogólnej obiektu. Uwarunkowania zabudowy i zagospodarowania poszczególnych działek przedstawiono w § 7 i § 8.

3 MN Teren zabudowy mieszkaniowej z dopuszczeniem lokalizacji wolno stojących obiektów usługowych.

8 IT Działka stanowi rezerwę pod lokalizację stacji transformatorowej.

01 KZr Rezerwa pod modernizację ulicy Stawowej, do warunków technicznych ulicy klasy zbiorczej, o szerokości w liniach rozgraniczających = 20 m.

02 KZr Rezerwa terenu pod budowę obwodnicy o klasie technicznej ulicy zbiorczej. Do czasu budowy drogi KZ, pas stanowiący rezerwę wykorzystany może być jako łącznik pomiędzy ulicami dojazdowymi osiedla: 03 KD i 04 KD.

02–07 KD Ulice klasy dojazdowej o szerokości w liniach rozgraniczających = 12 m. Jezdnie o szerokości 5,5–6,0 m z obustronnym chodnikiem o szerokości 1,50 m.

08 DP Droga polna zabezpieczająca dojazdy do przyległych pól, o nawierzchni gruntowej. Szerokość w liniach rozgraniczających = 5 m.

KP Przejścia piesze o szerokości 3–4 m, powiązane z ciągami pieszymi przyległego osiedla mieszkaniowego.

R o z d z i a ł IV

Ustalenia końcowe

§ 15

Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu przez Burmistrza Miasta Oleśnicy opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w wysokości 0%, do zastosowania w razie zbycia przez właściciela nieruchomości objętej niniejszym planem, w okresie 5 lat od dnia jego obowiązywania. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-4/15/02 z dnia 10 kwietnia 2002 r. stwierdzono nieważność § 15).

§ 16

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Oleśnicy.

§ 17

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA
RADY MIASTA
ZDZISŁAWA MARIA JAKIMIEC

 Załącznik do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 1 marca 2002 r. (poz. 1271)