1210

UCHWAŁA RADY GMINY ŚWIDNICA

z dnia 7 marca 2002 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Gminy w Świdnicy uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Świdnica oraz kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu będą zawierane w pierwszej kolejności.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) mieszkaniowym zasobie gminy należy przez to rozumieć zasób, w skład którego wchodzą lokale stanowiące własność gminy,

2) lokalu mieszkalnym należy przez to rozumieć lokal służący do zaspakajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki: nie jest w rozumieniu uchwały lokalem mieszkalnym pomieszczenie przeznaczone do krótkotrwałego pobytu osób, w szczególności znajdujące się w budynkach internatów, burs, pensjonatów, hoteli, domów wypoczynkowych lub w innych budynkach służących do celów turystycznych lub wypoczynkowych,

3) lokalem socjalnym należy przez to rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi, przypadająca na członka gospodarstwa wieloosobowego, nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie,

4) lokalu zamiennym należy przez to rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej, jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 20 m2 tej powierzchni,

5) lokalu niemieszkalnym – należy przez to rozumieć lokal, który w szczególności ze względu na zły stan techniczny zagraża życiu osób w nim zamieszkałym,

6) wynajmującym lokale należy przez to rozumieć Gminę Świdnica reprezentowaną przez Zarząd Gminy,

7) gospodarstwie domowym należy przez to rozumieć lokatora samodzielnie zajmującego lokal lub lokatora, jego małżonka i inne osoby wspólnie z nim zamieszkujące i gospodarujące, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tego lokatora,

8) powierzchni użytkowej lokalu należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, loggii, tarasów, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału,

9) powierzchni mieszkalnej lokalu należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich pokoi lub kuchnio-pokoju,

10) lokatorze należy przez to rozumieć najemcę lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu niż prawo własności,

11) ustawie należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego,

12) dochodzie rodziny – oznacza to sumę miesięcznych dochodów osób wspólnie zamieszkujących, z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenia społeczne.

R o z d z i a ł II

Zasady gospodarowania mieszkaniowym

zasobem Gminy Świdnica

§ 3

1. Gmina Świdnica, gospodarując swoim zasobem mieszkaniowym, wynajmuje lokale mieszkalne mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie na terenie gminy Świdnica przynajmniej przez okres ostatnich 5 lat.

2. W wyjątkowych przypadkach Zarząd Gminy Świdnica może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej.

§ 4

Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób Gminy Świdnica, z wyjątkiem lokali socjalnych, mogą być wynajmowane tylko na czas nieoznaczony.

R o z d z i a ł III

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków

o najem lokali mieszkalnych

§ 5

Załatwienie spraw najmu lokalu mieszkalnego rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego – wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 6

Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny. Jawny jest też sposób wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane. Jawność postępowania ma na celu realizację kontroli społecznej.

§ 7

Wnioski o najem lokalu mieszkalnego należy składać w Urzędzie Gminy Świdnica w terminie do dnia 31 października roku poprzedzającego rok, którego lista dotyczy.

R o z d z i a ł IV

Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieozna- czony i lokalu socjalnego

§ 8

1. Najemcą lokalu socjalnego z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy może zostać wyłącznie osoba, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody brutto z gospodarstwa domowego w okresie poprzedzającym trzy miesiące nie przekraczały 100% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych lub 50% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.

2. W przypadkach orzeczenia przez sąd o uprawnieniach do lokalu socjalnego umowę na lokal socjalny zawiera się w pierwszej kolejności.

3. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na jeden rok.

§ 9

Najemcą lokalu mieszkalnego może zostać wyłącznie osoba, która zamieszkuje w lokalu, w którym na osobę przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej i której dochody brutto z gospodarstwa domowego w okresie poprzedzającym trzy miesiące nie przekraczały 150% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych lub 100% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.

§ 10

Najemcą lokalu zamiennego może być wyłącznie osoba, której dotychczasowy lokal został uznany za niemieszkalny albo zamieszkuje w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego bądź rozkwaterowania z uwagi na zły stan techniczny, albo utraciła lokal w wyniku klęski żywiołowej bądź katastrofy budowlanej.

R o z d z i a ł V

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawierany na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej

§ 11

1. Ustalenie osób spełniających kryteria zawarte w § 8, 9 i 10 następuje w formie rocznych wykazów.

2. Roczne wykazy sporządza Zarząd Gminy Świdnica w sposób jawny i zapewniający ich społeczną kontrolę, przez co rozumie się opiniowanie przez Komisję Mieszkaniową wniosków osób ubiegających się o ujęcie w wykazie oraz projektów wykazów.

3. Ostateczny wykaz osób ustala Zarząd Gminy Świdnica.

4. Ilość osób ujętych w rocznym wykazie powinna być dostosowana do możliwości lokalowych gminy.

5. Warunki określone w § 8, 9 i 10 muszą być spełnione w chwili otrzymania zgody na zawarcie umowy najmu lokalu.

R o z d z i a ł VI

Zamiany mieszkań

§ 12

1. Zamiana lokali następuje w drodze wzajemnej umowy stron i wymaga w odniesieniu do lokali stanowiących mieszkaniowy zasób Gminy Świdnica zezwolenia Wójta Gminy Świdnica wyrażonego na piśmie pod rygorem nieważności zawartej umowy.

2. Zamiana lokalu najmowanego przez najemcę na lokal lub dom stanowiący przedmiot własności osoby dokonującej zamiany wymaga przeniesienia praw własności.

3. Najemca może dokonać zamiany na inny lokal mieszkalny za pisemną zgodą wynajmującego, gdy jest to uzasadnione, a w szczególności:

a) nadmiernego zagęszczenia lokalu,

b) powstania warunków rodzinnych uzasadniających zmianę miejsca zamieszkania,

c) względów zdrowotnych, uzasadniających konieczność zamieszkania w innym lokalu.

4. Nie zezwala się na dokonanie zamiany, gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej lub gdy zamiana może zagrażać interesowi gminy.

R o z d z i a ł VII

Zwiększenie mieszkaniowego zasobu Gminy Świdnica

poprzez adaptację lokali niemieszkalnych na lokale mieszkalne

§ 13

Mieszkaniowy zasób Gminy Świdnica można zwiększyć poprzez dokonanie przez osoby fizyczne na koszt własny adaptacji strychów, suszarni, pralni i innych pomieszczeń niewchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych usytuowanych w obiektach stanowiących własność Gminy Świdnica, w celu wybudowania lub powiększenia zajmowanego mieszkania.

§ 14

Adaptacja, o której mowa w § 13, polega na nadbudowie, przebudowie, rozbudowie, odbudowie pomieszczeń niemieszkalnych w obiektach budowlanych lub kapitalnym remoncie lokali mieszkalnych.

§ 15

Załatwianie spraw dotyczących zawarcia umowy na udostępnienie obiektu budowlanego i lokalu z przeznaczeniem na adaptację musi być poprzedzona złożeniem wniosku.

§ 16

Wyboru osób, które otrzymają zgodę na zawarcie umowy o udostępnienie obiektu budowlanego i lokalu, dokonuje Zarząd Gminy Świdnica.

§ 17

Na podstawie uzyskanej zgody oraz wymaganych ekspertyz i projektów technicznych osoba wymieniona w § 16 zawiera umowę o udostępnienie obiektu budowlanego i lokalu do adaptacji.

§ 18

W zawartej umowie powinny być określone w szczególności warunki udostępnienia obiektu budowlanego i lokalu do adaptacji, a także wzajemne obowiązki inwestora i zarządcy oraz stosowne rozliczenia z tym związane.

§ 19

Po zakończeniu robót adaptacyjnych i komisyjnym odbiorze lokalu inwestor, z którym zawarto umowę na udostępnienie obiektu budowlanego i lokalu, otrzymuje zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego.

R o z d z i a ł VIII

Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy

§ 20

1. Z wyjątkiem osób wstępujących w stosunek najmu, o których mowa w art. 691 § 1 Kodeksu cywilnego, wszystkie inne osoby pozostałe w lokalu po śmierci najemcy są zobowiązane najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od daty zgonu opróżnić, opuścić i wydać lokal wynajmującemu.

2. Za okres od chwili śmierci najemcy do momentu przekazania lokalu wynajmującemu przysługuje prawo naliczania opłat w pełnej wysokości nawet, gdyby osoby, o których mowa w ust. 1, nie przebywały w lokalu.

§ 21

Wynajmujący powinien zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność gminy ze zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy, jeżeli dotychczasowy najemca:

a) przeprowadził się do lokalu, do którego nie uzyskał tytułu prawnego,

b) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu w wyniku zawarcia związku małżeńskiego.

R o z d z i a ł IX

Postanowienia końcowe

§ 22

Wynajmujący powinien zawrzeć umowy najmu z osobami, które przed wejściem w życie uchwały uzyskały pozwolenie na adaptację lokalu niemieszkalnego na mieszkalny.

§ 23

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Świdnica.

§ 24

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA
RADY GMINY
TERESA MAZUREK