1205 UCHWAŁA RADY GMINY KŁODZKO z dnia 25 lutego 2002 r. w sprawie ustalenia zasad polityki czynszowej gminy na lata 2002–2007 Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jedn. tekst Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r.) oraz art. 21 ust. 2 pkt 4 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 739) uchwala się, co następuje: |
§ 1
Ustala się zasady polityki czynszowej gminy na lata 2002–2007, które będą stanowić element wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowymi zasobami gminy.
§ 2
W ramach wieloletniej polityki czynszowej ustala się następujące rodzaje czynszów:
a) za lokale mieszkalne,
b) za lokale socjalne.
§ 3
1. Czynsz obejmuje następujące wydatki ponoszone przez wynajmującego: podatek od nieruchomości, koszty administracji, koszty konserwacji, koszty utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, w tym koszt energii elektrycznej zużywanej na tej części.
2. Najemca prócz czynszu jest zobowiązany do płacenia opłat za świadczenia związane z eksploatacją mieszkania, opłat niezależnych od wynajmującego, tj. opłat za dostawę wody, ciepła, odbiór ścieków i śmieci, koszty eksploatacji anteny zbiorczej RTV, w przypadku gdy nie ma on zawartej umowy odrębnej z w/m dostawcą mediów i usług. Ponadto najemca ponosi koszty dostaw do najmowanego lokalu energii elektrycznej i gazu.
§ 4
Czynsz za lokale mieszkalne opłacają najemcy lokali mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób gminy.
§ 5
1. W lokalach wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy stawki czynszu ustala Zarząd Gminy Kłodzko.
2. Bazę do określenia nowej stawki czynszu maksymalnego stanowi wysokość stawki czynszu regulowanego, która została ustalona na rok 2001 z uwzględnieniem zasad wynikających z § 9 ust. 3–6 cytowanej ustawy.
Każda następna zmiana wysokości stawek czynszu będzie dokonywana w oparciu o wyżej wymienioną zasadę.
3. Podwyższanie czynszu lub innych opłat za wynajmowanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od gminy, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy.
4. Ustala się czynniki obniżające stawkę czynszu określoną w pkt 2 wg załącznika nr 1 do niniejszej uchwały.
5. Czynniki obniżające stawkę czynszu nie dotyczą czynszu za lokale socjalne.
6. Czynsz za lokal socjalny nie może być wyższy od najniższego czynszu obowiązującego w zasobach mieszkaniowych gminy, ustalonego w oparciu o wszystkie nienakładające się czynniki obniżające stawkę czynszu wymienione w załączniku nr 1.
7. Przez powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego przyjmowaną do wyliczenia opłaty czynszu rozumie się wszystkie pomieszczenia znajdujące się w najmowanym lokalu w postaci: kuchni, pokoi, łazienek, spiżarni, przedpokoi, alków, korytarzy i innych pomieszczeń służących najemcy bez względu na ich przeznaczenie.
W skład tych pomieszczeń nie wlicza się powierzchni balkonów, szaf, antresol, loggi, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych na opał.
8. Nie stosuje się współczynników zwiększających stawki czynszowe, określonych w załączniku nr 1, za dokonane przez najemców ulepszenia podnoszące standard lokalu, o ile nie uzyskali oni zwrotu poniesionych nakładów za wykonane ulepszenia i wcześniej uzyskali zgodę wynajmującego na ich dokonanie.
9. Do dnia 31 grudnia 2004 roku w stosunkach najmu powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy (Dz. U. Nr 71, poz. 759 z 2001 r.) wysokość czynszu w lokalach, w których obowiązywał czynsz regulowany, nie może przekraczać w stosunku rocznym 3% wartości otworzeniowej lokalu.
10. Najemcy lokali mieszkalnych mogą zawierać oddzielne umowy bezpośrednio z dostawcami mediów lub usług za zgodą wynajmującego.
11. Wpływy z czynszów najmu przeznaczone są na pokrycie kosztów eksploatacji oraz napraw budynku (zakres wzajemnych obowiązków wynajmującego i najemcy określa załącznik nr 2 załączony do uchwały) budynków i lokali stanowiących zasób mieszkaniowy gminy.
§ 6
W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa, a w szczególności ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego.
§ 7
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.
§ 8
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
§ 9
Z chwilą wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc uchwała Rady Gminy Kłodzko nr 213/2000 z 15 grudnia 2000 roku w sprawie ustalenia stawek czynszu regulowanego.
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Kłodzko z dnia 25 lutego 2002 r. (poz. 1205)
Czynniki obniżające stawkę czynszu
Wyszczególnienie |
% obniżki |
Kwota obniżki |
Stawka czynszu |
1. Mieszkanie pełnostandardowe | – |
– |
stawka czynszu dotychczas obowiązująca powiększona o zapisy art. 9 ustawy. |
2. Mieszkanie bez: – CO – łazienki – WC po za budynkiem – WC w budynku – gazu – wody |
10% 10% 10% 5% 10% 10% |
poszczególne obniżki mogą występować samodzielnie
|
|
3. Kondygnacja: – suterena – poddasze |
5% 5% |
||
4. Mieszkanie: – zawilgocone w dużym stopniu – ciemna kuchnia – budynek do rozbiórki |
5% 5% 5% |
||
Ogółem najniższy standard czynsz socjalny |
70% |
. . . . zł/m2 |
Stawka za czynsz socjalny uwzględnia wszystkie niewykluczające obniżki stawki czynszowej na lokal o pełnym standarcie.
Załącznik nr 2 do uchwały Rady Gminy Kłodzko z dnia 25 lutego 2002 r. (poz. 1205)
Określający wzajemne obowiązki stron umowy najmu, tj. najemcy i wynajmującego:
Zgodnie z zapisem § 5 pkt 11 Rada Gminy Kłodzko ustala następujące obowiązki stron umów najmu dotyczące napraw najmowanych lokali, za które to prace pobierane są czynsze:
1. Obowiązki najemcy lokalu polegają na:
– naprawie i konserwacji w zajmowanym lokalu: podłóg, wykładzin podłogowych, wykładzin ściennych ceramicznych, okien, drzwi, trzonów kuchennych kaflowych, kuchni przenośnych, grzejników wody przepływowej, podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków, umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych, osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów, pieców węglowych i akumulacyjnych z wymianą zużytych elementów, etażowego ogrzewania z wymianą, jeśli nie zostało wykonane na koszt wynajmującego, przewodów odpływowych sanitarnych aż do pionów zbiorczych, usuwanie niedrożności przewodów sanitarnych na odcinku do pionu zbiorczego, odnawianie przez pomalowanie lub tapetowanie najmowanego lokalu oraz drobne naprawy tynków w lokalu, malowanie stolarki okiennej i drzwiowej od strony wewnętrznej, ponoszenie wszelkich kosztów związanych z zamontowanymi przez najemcę meblami, szafami i urządzeniami kuchennymi i sanitarnymi, ponadto najemca jest zobowiązany do naprawy na własny koszt wszelkich szkód, jakie powstały z jego winy. W przypadku powstania tych szkód do naprawy wraz z najemcą odpowiedzialne są wszystkie pełnoletnie osoby zamieszkujące wraz z najemcą.
2. Obowiązki wynajmującego:
Do obowiązków wynajmującego należy:
– utrzymanie w należytym stanie porządku i czystości pomieszczeń służących do wspólnego użytku mieszkańców, dokonywanie napraw i wymiany wewnętrznej instalacji wodociągowej, gazowej, ciepłej wody – bez urządzeń odbiorczych, a także naprawa i wymiana instalacji kanalizacyjnej zbiorczej, grzewczej CO wraz z grzejnikami i instalacji elektrycznej bez osprzętu i odbiorników energii, wymiana pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek, a także tynków wewnętrznych zakwalifikowanych do wymiany.
3. Zakres wyżej wymienionych obowiązków winien być dołączony do zawieranych umów najmu lokali mieszkalnych.