1186 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W PIŁAWIE GÓRNEJ z dnia 22 lutego 2002 r. w sprawie zwolnień i ulg w podatku od nieruchomości dla podmiotów rozpoczynających i prowadzących działalność gospodarczą na terenie miasta Piława Górna Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.); rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 162, poz. 1124 z późn. zm.) oraz art. 1–4 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. (Dz. U. Nr 60, poz. 704) o warunkach dopuszczalności i nadzorowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców w celu aktywizacji gospodarczej Rada Miejska w Piławie Górnej uchwala, co następuje: |
R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 1
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o podmiotach gospodarczych, rozumie się przez to osobę fizyczną bądź osobę prawną, utworzoną zgodnie z przepisami prawa, jeżeli jej przedmiot działania obejmuje prowadzenie działalności gospodarczej.
Przez stan zatrudnienia rozumie się przeciętny stan zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty w okresie zwolnienia z podatku.
§ 2
1. Dla podmiotów gospodarczych działających na terenie miasta Piława Górna przysługują następujące rodzaje zwolnień i ulg w podatku od nieruchomości:
a) zwolnienie od podatku w okresie budowy lub uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego (z wyłączeniem handlu),
b) ulga w podatku od nieruchomości z tytułu wzrostu zatrudnienia osób posiadających zameldowanie w Piławie Górnej lub podjęcia działalności gospodarczej na własny rachunek przez osobę bezrobotną,
c) ulga w podatku od nieruchomości z tytułu szkolenia uczniów.
2. Zwolnienia i ulgi w podatku od nieruchomości udzielane są na wniosek podmiotu gospodarczego.
R o z d z i a ł II
Zwolnienia z tytułu budowy, uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego
§ 3
1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości przez okres od 1 roku do 5 lat podmioty gospodarcze uruchamiające działalność w zakresie produkcji i usług, jeżeli spełniają jeden z następujących warunków:
a) nabędą lub przejmą w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntową w celu wybudowania i uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego,
b) nabędą lub przejmą nieużytkowy obiekt budowlany w celu uruchomienia w nim zakładu produkcyjnego lub usługowego,
c) nabędą przedsiębiorstwo lub jego część, w stosunku do którego ogłoszono upadłość lub podjęto decyzję o jego likwidacji.
2. Okres zwolnienia uzależniony jest od liczby osób zatrudnionych w nowo uruchomionym zakładzie produkcyjnym lub usługowym, zameldowanych na stałe w Piławie Górnej i wynosi:
a) 1 rok w przypadku zatrudnienia od 1–5 osób,
b) 2 lata w przypadku zatrudnienia od 6–10 osób,
c) 3 lata w przypadku zatrudnienia od 11–15 osób,
d) 4 lata w przypadku zatrudnienia od 16–20 osób,
e) 5 lat w przypadku zatrudnienia powyżej 20 osób.
Stan zatrudnienia musi być utrzymany przez okres zwolnienia od podatku.
3. Okres zwolnienia z podatku liczy się od daty złożenia wniosku o zwolnienie, udokumentowanego dowodami świadczącymi o spełnieniu jednego z warunków, o których mowa w ust. 1 i 2.
4. Jeżeli nie zostaną spełnione warunki określone w ust. 1 i 2, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami za zwłokę pobieranymi jak od zaległości podatkowych liczonymi od ustawowych terminów płatności podatków.
5. Wyłączeniu z uprawnień wynikających z § 3 niniejszej uchwały podlegają podmioty gospodarcze powstałe w wyniku przekształcenia oraz zmian własnościowych.
R o z d z i a ł III
Ulgi z tytułu wzrostu zatrudnienia lub podjęcia
działalności gospodarczej przez osobę bezrobotną
§ 4
1. Dla istniejących podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wprowadza się następujące ulgi w podatku od nieruchomości:
a) zwiększenie zatrudnienia o 1 osobę – zmniejsza się podstawę podatku o 10%,
b) zwiększenie zatrudnienia o 2 osoby – zmniejsza się podstawę podatku o 20%,
c) zwiększenie zatrudnienia o 3–5 osób – zmniejsza się podstawę podatku o 30%,
d) zwiększenie zatrudnienia o 6–10 osób – zmniejsza się podstawę podatku o 40%,
e) zwiększenie zatrudnienia pow. 10 osób – zmniejsza się podstawę podatku o 50%,
z tym że łączna kwota zwolnienia nie może przekroczyć 50% podatku.
2. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, stosuje się po uprzednim udokumentowaniu faktu zatrudnienia liczbę osób na stałe zameldowanych na terenie miasta Piława Górna na okres powyżej roku.
§ 5
1. Obniżenie podatku od nieruchomości obowiązuje w obrębie roku podatkowego.
2. W przypadku złożenia wniosku przez podmiot gospodarczy o obniżenie podatku od nieruchomości w ciągu trwania roku podatkowego stawka ryczałtu ulgi zostanie naliczona proporcjonalnie do liczby miesięcy w roku i będzie obowiązywała do końca roku podatkowego.
3. Jeżeli podmiot gospodarczy w roku następnym nadal będzie spełniał warunki uprawniające do obniżenia podatku od nieruchomości, winien złożyć nowy wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.
4. Łączny okres obniżenia podatku od nieruchomości w § 4 ust. 1 wynosi 24 miesiące.
§ 6
1. Zwolnienia, o których mowa w § 4 ust. 1, pod rygorem zwrotu kwoty zwolnionej z podatku wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych, nie dotyczą:
a) podmiotów gospodarczych powstałych w wyniku przekształcenia dotychczasowego zakładu pracy,
b) zatrudnienia młodocianych w celu praktycznej nauki zawodu,
c) podmiotów gospodarczych, które zalegają z zapłatą zobowiązań wobec budżetu Miasta Piława Górna,
d) podmiotów, u których zatrudnienie lub wzrost zatrudnienia wynika z faktu zatrudnienia pracowników interwencyjnych lub bezrobotnych zatrudnionych do robót publicznych,
e) podmiotów gospodarczych powstałych na bazie tych samych zlikwidowanych podmiotów gospodarczych, a podejmujących taki sam rodzaj działalności.
2. Jeżeli podmiot gospodarczy narusza warunki zwolnienia, nieuiszczony podatek wraz z odsetkami za zwłokę pobieranymi od zaległości podatkowych, liczonymi od ustawowych terminów płatności tego podatku za poszczególne lata, staje się natychmiast wymagalny, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Jeżeli podmiot gospodarczy naruszy warunek zwolnienia w postaci utrzymania zatrudnienia na poziomie uzgodnionym z Zarządem Miasta, podlega on ponownie obowiązkowi uiszczenia podatku od nieruchomości począwszy od roku, w którym poziom zatrudnienia zmniejszył się poniżej poziomu uzgodnionego z Zarządem Miasta.
§ 7
Zwalnia się z podatku od nieruchomości osoby posiadające status bezrobotnego przez okres min. 6 miesięcy, które będąc właścicielami lub posiadaczami zależ-
nymi nieruchomości lub ich części, po dacie zarejestrowania działalności gospodarczej po raz pierwszy staną się przedsiębiorcami, tworząc jednoosobowe firmy. Zwolnienie obejmuje budynki i grunty lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i obowiązuje od następnego miesiąca, w którym rozpoczęto działalność gospodarczą, i trwa przez okres dwóch lat, pod warunkiem prowadzenia działalności przez okres zwolnienia.
R o z d z i a ł IV
Ulgi z tytułu szkolenia uczniów
§ 8
1. Udziela się ulgi w podatku od nieruchomości, według zasad określonych w ust. 2, dla podmiotów gospodarczych działających na terenie miasta Piława Górna z tytułu szkolenia uczniów.
2. Roczny ryczałt ulgi na jednego ucznia wynosi 180 zł.
§ 9
1. Obniżenie podatku od nieruchomości obowiązuje w obrębie roku podatkowego.
2. Okres obniżenia podatku od nieruchomości obejmuje faktyczny czas szkolenia uczniów.
3. W przypadku złożenia wniosku przez podmiot gospodarczy o obniżeniu podatku od nieruchomości w ciągu trwania roku podatkowego ryczałt ulgi zostanie naliczony proporcjonalnie do liczby miesięcy w roku i będzie obowiązywał do końca roku podatkowego.
4. Jeżeli podmiot gospodarczy w roku następnym będzie spełniał warunki uprawniające do obniżenia podatku od nieruchomości, winien złożyć nowy wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.
R o z d z i a ł V
Postanowienia końcowe
§ 10
1. Zwolnienie z podatku od nieruchomości, o których mowa w § 3, § 4, § 7 i § 8, uchwały jest pomocą publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704).
2. Udzielenie tej pomocy jest dopuszczalne, jeżeli kwota planowanej pomocy łącznie z pomocą uzyskaną przez przedsiębiorcę z tego tytułu w różnych formach oraz z różnych źródeł w ciągu trzech ostatnich lat nie przekroczy kwoty będącej równowartością 100 tys. EURO.
3. Łączna wysokość ulg z tytułu wzrostu zatrudnienia i szkolenia uczniów nie może przekraczać 80% należnego podatku od nieruchomości.
4. W przypadku skorzystania przez podmiot gospodarczy z nienależnych mu zwolnień lub ulg w podatku od nieruchomości podmiot zobowiązany jest do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami w wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych naliczanych od terminów wymagalności płatności podatku.
§ 11
Zarząd Miasta określi szczegółowy tryb składania wniosków o ulgi i zwolnienia, o których mowa w uchwale, rodzaj dokumentów oraz sposób sprawowania kontroli nad prawidłowością udzielania tych ulg i zwolnień. Zarząd Miasta dokona analizy skuteczności i efektywności stosowania uchwały po każdym rocznym okresie jej stosowania.
§ 12
Traci moc uchwała nr 33/V/1999 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 5 lutego 1999 r. w sprawie zwolnień i ulg od podatku od nieruchomości.
§ 13
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.
§ 14
Uchwała podlega opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Wchodzi w życie po upływie 14 dni od opublikowania.