1176

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ŻAROWIE

z dnia 24 stycznia 2002 r.

w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców rozpoczynających i prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy Żarów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591), art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 1991 r. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.) Rada Miejska w Żarowie uchwala, co następuje:

 

Uchwała określa zasady, na podstawie których dopuszczalne jest udzielanie przez gminę pomocy regionalnej dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na obszarze gminy Żarów.

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:

przedsiębiorcy – należy przez to rozumieć osobę fizyczną, jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej oraz osobę prawną utworzoną zgodnie z przepisami prawa, jeżeli jej przedmiot działania obejmuje prowadzenie działalności gospodarczej,

zwolnieniu – należy przez to rozumieć pomoc publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. z 2000 r. Nr 60, poz. 704 z późniejszymi zmianami),

intensywności – należy przez to rozumieć maksymalną wielkość pomocy publicznej dla poszczególnych obszarów kraju ustaloną w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 28, poz. 306).

R o z d z i a ł II

Zwolnienia z podatku od nieruchomości na terenie WSSE – podstrefa Żarów

§ 2

1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości grunty, budynki oraz budowle położone na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – podstrefa Żarów, które służą do prowadzenia na podstawie zezwolenia działalności gospodarczej na terenie strefy z zastrzeżeniem § 7.

2. Zezwolenie, o którym mowa w § 2 pkt 1, jest decyzją, która określa zasady i rodzaj prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności na terenie strefy.

3. W przypadku niepodjęcia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, określonej w zezwoleniu, mają zastosowanie zapisy § 6 pkt 3 niniejszej uchwały.

§ 3

1. Przedsiębiorca zobowiązany jest do składania informacji o wielkości otrzymanej pomocy publicznej w różnych formach i z różnych źródeł, w terminie do 31 stycznia następnego roku.

2. W przypadku przekroczenia w ciągu roku podatkowego udzielonej pomocy ponad dopuszczalną intensywność, o której mowa w § 1 i § 7, przedsiębiorca zobowiązany jest do uiszczenia podatku stanowiącego nadwyżkę pomocy ponad dopuszczalną intensywność.

3. Zapłata podatku, o którym mowa w pkt 2, winna nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia przez przedsiębiorcę rocznego rozliczenia z udzielonej pomocy publicznej.

R o z d z i a ł III

Zwolnienia z tytułu budowy lub uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego

§ 4

1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości przez okres 2 lat przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy Żarów w zakresie produkcji i usług (z wyłączeniem handlu), którzy spełnią łącznie poniższe dwa warunki:

a) dokonają nabycia lub przejęcia w wieczyste użytkowanie gruntów w celu wybudowania i uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego albo dokonają nabycia nieużytkowanego obiektu budowlanego lub dokonają zmiany sposobu użytkowania obiektu już istniejącego, w celu uruchomienia w nim zakładu produkcyjnego lub usługowego,

b) zatrudnią w nowo uruchomionym zakładzie produkcyjnym lub usługowym co najmniej 3 osoby, posiadające status osoby bezrobotnej, stale zamieszkujące na terenie gminy Żarów i utrzymają ten stan zatrudnienia minimum przez okres 2 lat.

2. Jeżeli działalność produkcyjna lub usługowa nie zostanie uruchomiona w ciągu 2 lat od daty udzielenia zwolnienia, o którym mowa w pkt 1, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi od ustawowych terminów płatności poszczególnych rat podatku.

3. Wyłączeniu z uprawnień wynikających z § 4 niniejszej uchwały, podlegają przedsiębiorcy powstali w wyniku przekształcenia lub znajdujący się w trakcie procesu likwidacji.

R o z d z i a ł IV

Zwolnienia z tytułu zatrudnienia bezrobotnych

§ 5

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości, w formie rocznego ryczałtu zwolnienia, wynoszącego na jeden etat kalkulacyjny 1000 zł w danym roku podatkowym, następujących przedsiębiorców:

a) podejmujących działalność gospodarczą na terenie gminy Żarów, pod warunkiem zatrudnienia osób posiadających status osób bezrobotnych, stale zamieszkujących na terenie gminy Żarów i utrzymania tego zatrudnienia przez okres 1 roku;

b) już prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy Żarów w przypadku zwiększenia zatrudnienia o osoby posiadające status osób bezrobotnych, stale zamieszkujące na terenie gminy Żarów i utrzymania tego zatrudnienia przez okres 1 roku;

c) posiadających status osób bezrobotnych, podejmujących działalność gospodarczą na własny rachunek pod warunkiem, iż posiadają stałe zameldowanie na terenie gminy Żarów przez okres 1 roku.

2. W przypadku zatrudnienia osób w niepełnym wymiarze czasu pracy ryczałt o którym mowa w pkt 1, przelicza się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia.

3. Kwota ryczałtu dotyczy liczby zatrudnionych osób posiadających status osoby bezrobotnej.

4. Zwolnienie, o którym mowa w pkt 1, przysługuje przedsiębiorcy po utworzeniu nowych, dodatkowych miejsc pracy. Przy czym wzrost liczby miejsc pracy każdorazowo odniesiony zostanie do stanu zatrudnienia, w okresie 12 miesięcy poprzedzających utworzenie dodatkowych miejsc pracy.

5. W przypadku złożenia wniosku przez przedsiębiorcę o zwolnienie z podatku od nieruchomości w ciągu trwania roku podatkowego stawka ryczałtu będzie obowiązywała do wyczerpania kwoty zwolnienia.

R o z d z i a ł V

Postanowienia końcowe

§ 6

1. Jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki z różnych tytułów zwolnień, określonych niniejszą uchwałą, udziela się mu tylko jednego zwolnienia, przez niego wybranego.

2. Wszystkie zwolnienia z podatku od nieruchomości wynikające z uchwały przysługują na wniosek przedsiębiorcy.

3. W przypadku skorzystania przez przedsiębiorcę z nienależnych mu zwolnień w podatku od nieruchomości przedsiębiorca zobowiązany jest do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami za zwłokę należnymi od ustawowych terminów płatności podatku.

4. Kontrolę nad udzielonymi zwolnieniami w podatku od nieruchomości sprawuje upoważniony pracownik Urzędu Miejskiego w Żarowie.

§ 7

1. Przedsiębiorca, który otrzyma pomoc, której wartość, łącznie z pomocą udzieloną w ciągu trzech kolejnych lat poprzedzających dzień tego udzielenia, przekracza kwotę będącą równowartością 100 tys. EURO, może uzyskać pomoc regionalną w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości wyłącznie z przeznaczeniem na:

a) tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, pod warunkiem że:

– nowo utworzone miejsca pracy będą zachowane przez co najmniej 5 lat,

– łączna wartość tej pomocy dla jednego przedsiębiorcy, a także pomocy w innych formach oraz z innych źródeł przeznaczonej na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy regionalnej, ustalonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 28, poz. 306),

– przy obliczaniu wielkości pomocy regionalnej na tworzenie nowych miejsc pracy uwzględnia się wartość ponoszonych przez przedsiębiorcę dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, rozumianych jako koszty płacy brutto pracowników powiększone o wszystkie obowiązkowe płatności związane z zatrudnieniem,

b) nowe inwestycje pod warunkiem, że:

– udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją wynosi co najmniej 25%,

– działalność gospodarcza związana z daną inwestycją będzie prowadzona co najmniej przez 5 lat od dnia udzielenia pomocy,

– przy obliczaniu wielkości pomocy uwzględnia się koszty kwalifikujące do objęcia pomocą w wysokości określonej w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 28, poz. 306),

– łączna wartość pomocy dla jednego przedsiębiorcy, a także pomocy w innych formach oraz z innych źródeł przeznaczonej na nowe inwestycje nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy regionalnej, przez którą należy rozumieć maksymalną wielkość pomocy publicznej dla poszczególnych obszarów kraju, ustalonej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 28, poz. 306),

– w przypadku inwestycji w wartości niematerialne i prawne wartości te będą:

– wykorzystywane wyłącznie przez przedsiębiorcę otrzymującego pomoc,

– nabyte od osoby trzeciej na warunkach nieodbiegających od normalnych praktyk inwestycyjnych,

– własnością przedsiębiorcy przez co najmniej pięć lat,

– koszty inwestycji w wartości niematerialne i prawne mogą być uwzględnione w wysokości nieprzekraczającej 25% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą regionalną.

2. Zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu nowych inwestycji nie mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorach, o których mowa w art. 14 ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. z 2000 r. Nr 60, poz. 704 z późniejszymi zmianami), z wyjątkiem przedsiębiorców z sektora motoryzacyjnego. Uzyskanie zwolnienia przez przedsiębiorców prowadzących działalność w ww. sektorze uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w sektorze motoryzacyjnym (Dz. U. Nr 28, poz. 305).

3. Zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy związanych z daną inwestycją nie mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorach, o których mowa w art. 14 ustawy, o której mowa powyżej.

§ 8

Zobowiązuje się Zarząd Miasta Żarów do:

1) składania Radzie Miejskiej w Żarowie rocznych sprawozdań z wykonania niniejszej uchwały wraz z jej skutkami dla budżetu;

2) waloryzacji kwot rocznych stawek ryczałtowych, o których mowa w § 5 pkt 1, według zasad określonych w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, dotyczących corocznego podwyższania stawek podatków.

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Żarów.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
HELENA SŁOWIK