1072 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W JAWORZYNIE ŚLĄSKIEJ z dnia 15 marca 2002 r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 j.t.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) uchwala się, co następuje: |
R o z d z i a ł I
Postanowienia ogólne
§ 1
Uchwała niniejsza wprowadza wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy z uwzględnieniem jego wielkości, potrzeb remontowych i wysokości wydatków z tym związanych, planowanej sprzedaży lokali, polityki czynszowej, zasad zarządzania, źródeł finansowania oraz innych działań mających na celu poprawę wykorzystania i racjonalizację gospodarowania tym zasobem.
§ 2
Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).
§ 3
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
– lokalu – należy przez to rozumieć lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, nie jest w rozumieniu ustawy lokalem pomieszczenie przeznaczone do krótkotrwałego pobytu osób, w szczególności znajdujące się w budynkach internatów, burs, pensjonatów, hoteli, domów wypoczynkowych lub w innych budynkach służących do celów turystycznych lub wypoczynkowych,
– lokalu socjalnym – należy przez to rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie,
– lokalu zamiennym – należy przez to rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej, jak w lokalu dotychczas używanym, warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni,
– właścicielu – należy przez to rozumieć Gminę Jaworzyna Śląska,
– wynajmującym – należy przez to rozumieć Gminę Jaworzyna Śląska reprezentowaną przez Zarząd Miasta lub podmiot przez niego upoważniony,
– lokatorze – należy przez to rozumieć najemcę lokalu.
R o z d z i a ł II
Wielkość oraz stan techniczny zasobu
mieszkaniowego gminy
§ 4
Mieszkaniowy zasób gminy, o którym mowa w § 1, tworzą lokale stanowiące własność gminy.
§ 5
W mieszkaniowym zasobie gminy wydziela się następujące rodzaje lokali mieszkalnych:
a) lokale, na które umowy są zawarte na czas nieokreślony,
b) lokale socjalne.
§ 6
1. Wydzielenie z zasobu mieszkaniowego gminy lokalu socjalnego następuje z chwilą ustania dotychczasowego najmu.
2. Wykaz lokali socjalnych wydzielonych z mieszkaniowego zasobu gminy oraz lokali, które z chwilą ustania najmu zostaną przekwalifikowane na lokale socjalne, zawiera zał. nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 7
1. Prognozę dotyczącą wielkości zasobu mieszkaniowego gminy w latach 2002–2006 przedstawia załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
2. Analizę potrzeb oraz plan remontów i modernizacji wynikający ze stanu technicznego budynków i lokali na lata 2002–2006 zawiera załącznik nr 3 do niniejszej uchwały.
3. Zarząd Miasta ustali corocznie szczegółowy plan remontów i modernizacji, z uwzględnieniem stanu technicznego i potrzeb określonych w zał. nr 3.
R o z d z i a ł III
Planowana sprzedaż lokali
§ 8
1. W latach 2002–2006 planuje się sprzedaż łącznie około jednej trzeciej lokali stanowiących zasób mieszkaniowy gminy. Planowaną sprzedaż lokali w latach 2002–2006 przedstawia zał. nr 2 do niniejszej uchwały.
2. Wielkość sprzedaży, o której mowa w ust. 1, została ustalona w oparciu o dotychczasową wielkość sprzedanych lokali stanowiących mieszkaniowy zasób gminy w latach 1995–2001.
§ 9
1. Z wyjątkiem lokali socjalnych wszystkie pozostałe lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy mogą być przeznaczone do sprzedaży.
2. Zasady sprzedaży lokali mieszkalnych szczegółowo reguluje odrębna uchwała Rady Miejskiej.
R o z d z i a ł IV
Zasady polityki czynszowej
§ 10
W odniesieniu do zasobów mieszkaniowych gminy ustala się następujące rodzaje czynszów:
a) za lokale mieszkalne,
b) za lokale socjalne.
§ 11
1. Najemca oprócz czynszu jest obowiązany do uiszczania opłat niezależnych od właściciela, tj. za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór nieczystości stałych i płynnych.
2. Opłaty, o których mowa w ust. 1, mogą być pobierane przez właściciela tylko w wypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.
§ 12
1. Stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową ustala w oparciu o art. 7 i 8 ustawy Zarząd Miasta, biorąc pod uwagę zasady określone w ust. 2, 3 i 4.
2. Podwyżki czynszu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie mogą w danym roku przekraczać 150% średniorocznego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok ubiegły.
3. Podwyższanie czynszu dokonywane będzie raz w roku.
4. Stawka czynszu za najem lokalu socjalnego stanowi 50% stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.
§ 13
1. Niezależnie od wzrostu wymiaru czynszu, o którym mowa w § 12, wynajmujący może podwyższyć stawkę czynszu, jeśli dokonał w lokalu ulepszeń mających wpływ na wysokość czynszu.
2. W przypadku uszczuplenia wyposażenia technicznego z przyczyn leżących po stronie wynajmującego czynsz najmu pomniejsza się według obniżek mających wpływ na jego wysokość.
§ 14
1. Wysokość czynszu za lokal mieszkalny stanowi iloczyn jego powierzchni użytkowej, stawki czynszu i sumy czynników obniżających i podwyższających wartość użytkową lokalu ustalonych przez Zarząd Miasta.
2. Wysokość czynszu za lokal socjalny stanowi iloczyn jego powierzchni użytkowej i stawki czynszu za lokal socjalny ustalonej zgodnie z § 12 ust. 4.
§ 15
1. Wynajęcie, podnajęcie lub oddanie do bezpłatnego używania lokalu lub jego części wymaga zgody właściciela.
2. W przypadku podnajęcia lub oddania do bezpłatnego używania lokalu lub jego części wysokość czynszu podwyższa się o 25%. Podwyżka dotyczy całej powierzchni lokalu.
§ 16
Czynsz najmu wraz z innymi należnymi opłatami płacony jest z góry do 20. dnia każdego miesiąca do rąk wynajmującego lub na wskazany przez niego rachunek bankowy.
§ 17
Wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.
§ 18
Zarządzanie lokalami i budynkami wchodzącymi w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Jaworzyna Śląska wykonywane jest przez jednostkę organizacyjną gminy – zakład budżetowy, tj. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jaworzynie Śląskiej.
R o z d z i a ł V
Źródła finansowania oraz wysokość wydatków
związanych z gospodarką mieszkaniową
§19
1. Podstawowym źródłem finansowania gospodarki mieszkaniowej są wpływy czynszowe oraz inne wpływy z działalności prowadzonej przez wynajmującego, a także dotacja przedmiotowa z budżetu gminy na pokrycie kosztów bieżącego utrzymania gminnego zasobu mieszkaniowego niepokrytych wpływami z czynszu.
2. Oprócz wpływów określonych w ust. 1 źródłem finansowania gospodarki mieszkaniowej są: darowizny, wpłaty dokonywane przez fundacje oraz inne wpłaty, w których wskazano jako cel finansowanie gospodarki mieszkaniowej.
§ 20
Podmiot zarządzający lokalami i budynkami wchodzącymi w skład zasobu mieszkaniowego gminy może otrzymać dotacje celowe z budżetu gminy na pokrycie zadań związanych z remontem i modernizacją zasobów mieszkaniowych gminy, a także na wydatki inwestycyjne.
§ 21
Wysokość planowanych wydatków związanych z utrzymaniem zasobu mieszkaniowego gminy określa załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.
R o z d z i a ł VI
Działania mające na celu poprawę wykorzystania i racjonalizację gospodarowania mieszkaniowym zaso- bem gminy
§ 22
1. W przypadku konieczności wykonania niezbędnych remontów, dla wykonania których lokator obowiązany jest lokal opróżnić, właściciel proponuje lokal zamienny na czas trwania remontu.
2. Zakres niezbędnych zamian ustali corocznie Zarząd Miasta w oparciu o szczegółowy plan remontów, o którym mowa w § 7 ust. 3 uchwały.
§ 23
1. W celu realizacji planowanej sprzedaży lokali, o której mowa w § 8 niniejszej uchwały, upoważnia się Zarząd Miasta do sporządzenia wykazu budynków przeznaczonych do całkowitej sprzedaży.
2. W tym celu Zarząd Miasta zobowiązany jest złożyć wszystkim dotychczasowym najemcom lokali w budynkach, o których mowa w ust. 1, ofertę nabycia lokalu.
3. W przypadku gdy najemca nie skorzysta z przysługującego mu pierwszeństwa w nabyciu lokalu, Zarząd Miasta zaproponuje lokatorowi lokal zamienny.
4. W razie braku porozumienia co do warunków przyjęcia lokalu zamiennego Zarząd Miasta może podjąć decyzję o wypowiedzeniu umowy najmu lokalu zgodnie z art. 21 ust. 4 ustawy.
R o z d z i a ł VII
Przepisy końcowe
§ 24
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Jaworzyna Śląska.
§ 25
W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 marca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
§ 26
Traci moc uchwała nr XXXV/32/01 Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej z dnia 28 maja 2001 r. w sprawie wysokości stawek czynszu za lokale mieszkalne na terenie miasta i gminy Jaworzyna Śląska.
§ 27
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik nr 1, 2, 3, 4 do uchwały Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej