1068 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ŚWIDNICY z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie ustalenia zasad polityki czynszowej na lata 2002–2006 Na podstawie art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591), w związku z art. 7 oraz art. 8 i art. 21 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733) Rada Miejska w Świdnicy uchwala, co następuje: |
§ 1
Ustala się zasady polityki czynszowej, które stanowić będą element wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy.
§ 2
1. Stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu ustala Zarząd Miasta Świdnicy w oparciu o zasady określone niniejszą uchwałą.
2. Zmiany stawek czynszu następować będą jeden raz w roku.
§ 3
1. Ustala się następujące rodzaje czynszów:
a) czynsz za lokale mieszkalne,
b) czynsz za lokale socjalne,
c) czynsz wolny za lokale o powierzchni powyżej 80 m2.
2. Stawka czynszu za lokal socjalny nie może przekroczyć połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.
§ 4
1. Przez powierzchnię użytkową lokalu rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.
2. Najemca oprócz czynszu jest obowiązany do uiszczania związanych z eksploatacją mieszkania opłat niezależnych od właściciela, tj. opłat za dostawę do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór nieczystości stałych i płynnych w wypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.
§ 5
1. Ustala się główne czynniki obniżające stawki czynszu, o których mowa w § 3 ust.1 pkt a, w związku z brakiem:
1) centralnego ogrzewania – 10%,
2) w.c. – 10%,
3) urządzeń wodno-kanalizacyjnych – 10%,
4) łazienki – 10%.
2. Ustala się dodatkowe czynniki obniżające stawki czynszu, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt a, uwzględniające położenie lokalu w budynku oraz stan techniczny:
1) lokal położony w oficynie, suterenie – 10%,
2) lokal usytuowany na poddaszu bądź na ostatniej kondygnacji budynku wybudowanego przed 1968 r. pod warunkiem, że liczba kondygnacji jest większa niż 4, a budynek nie jest wyposażony w windę – 10%,
3) lokal usytuowany na wspólnym przedpokoju lub posiadający kuchnię bez oświetlenia naturalnego – 10%.
3. Suma obniżek stawki czynszu nie może przekroczyć łącznie 40% stawki czynszu.
4. Czynniki obniżające stawki czynszu nie dotyczą czynszu za lokale socjalne.
5. Przez lokal wyposażony w centralne ogrzewanie należy rozumieć lokal ogrzewany energią cieplną dostarczoną z ciepłowni, kotłowni lokalnej lub indywidualnej, w tym etażowej.
6. Przez łazienkę należy rozumieć wydzielone w lokalu pomieszczenie posiadające stałe instalacje wodno- -kanalizacyjne ciepłej wody dostarczanej centralnie bądź z innych urządzeń zainstalowanych w lokalu oraz urządzenia łazienkowe (wannę, brodzik lub kabinę natryskową).
7. Przez w.c. należy rozumieć doprowadzoną do łazienki lub wydzielonego pomieszczenia instalację wodno-kanalizacyjną z podłączoną muszlą sedesową i spłuczką. Dotyczy to również w.c. przynależnego tylko do danego lokalu, lecz znajdującego się poza lokalem – na tej samej kondygnacji.
§ 6
1. W czasie trwania stosunku najmu wynajmujący podwyższa stawkę czynszu, jeśli dokonał w lokalu ulepszeń mających wpływ na wysokość stawki czynszu.
2. W przypadku ulepszeń lokalu przez najemcę, za zgodą wynajmującego i na własny koszt, wysokość stawki czynszu nie ulega zmianie.
3. Przed zmianą umowy najmu zmieniającą wysokość czynszu należy sporządzić protokół stwierdzający fakt powstania czynników przedstawionych w ust. 1 i 2.
4. W przypadku podnajęcia całego lub części lokalu, dokonanego za pisemną zgodą wynajmującego wysokość czynszu podwyższa się o 30%.
§ 7
Wynajmujący może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu, najpóźniej na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego, z uwzględnieniem § 2 ust. 2 uchwały.
§ 8
1. Dla oddawanych w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 z wyłączeniem:
– regulacji stanu prawnego po śmierci głównego najemcy,
– adaptacji strychu lub modernizacji mieszkania,
– przydziału na rzecz rodzin wieloosobowych uprawnionych i umieszczonych na listach przydziału mieszkania z zasobów komunalnych miasta
stosuje się czynsz ustalony w drodze publicznego przetargu.
2. Regulamin przetargów na ustalenie stawki czynszu wolnego za 1 m2 pow. użytkowej niezamieszkałych lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 tworzących mieszkaniowy zasób gminy określi Zarząd Miasta.
§ 9
Czynsz najmu płacony jest z góry do ostatniego dnia każdego miesiąca w kasie lub na rachunek bankowy.
§ 10
W stosunku do lokali mieszkalnych w budynkach nowo wybudowanych lub po remoncie kapitalnym oddawanych w najem po dniu 31 grudnia 2002 r., stawka czynszu za lokal mieszkalny ustalona będzie w oparciu o wskaźnik wartości odtworzeniowej budynku na dzień spisania umowy najmu:
w 2003 r. – 2,0% wartości odtworzeniowej 1 m2 p.u. budynku,
w 2004 r. – 2,5% wartości odtworzeniowej 1 m2 p.u. budynku,
w 2005 r. – 2,5% wartości odtworzeniowej 1 m2 p.u. budynku,
w 2006 r. – 3,0% wartości odtworzeniowej 1 m2 p.u. budynku.
§ 11
Traci moc:
1. Uchwała nr XXII/220/95 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 28 grudnia 1995 r. w sprawie określenia stawek czynszu najmu za lokale mieszkalne stanowiące mieszkaniowy zasób gminy.
2. Uchwała nr XXII/271/00 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 17 listopada 2000 r. zmieniająca uchwałę nr XXII/220/95 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 28 grudnia 1995 r. w sprawie określenia stawek czynszu najmu za lokale mieszkalne stanowiące mieszkaniowy zasób gminy.
§ 12
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Świdnicy.
§ 13
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.