1066

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ DZIERŻONIOWA

z dnia 25 lutego 2002 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Dzierżoniów

Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 15 oraz art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591), w związku z art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 733) Rada Miejska Dzierżoniowa uchwała, co następuje:

R o z d z i a ł I

Zasady ogólne

§ 1

1. Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Dzierżoniowa.

2. Mieszkaniowy zasób Gminy Miejskiej Dzierżoniowa tworzą lokale stanowiące własność gminy albo komunalnych osób prawnych lub spółek prawa handlowego utworzonych z udziałem gminy, z wyjątkiem towarzystw budownictwa społecznego, a także lokale pozostające w posiadaniu samoistnym tych podmiotów.

3. Mieszkaniowym zasobem w imieniu gminy administruje Zarząd Budynków Mieszkalnych — jako zarządca.

4. Zakres działania Zarządu Budynków Mieszkalnych określony jest w statucie.

5. Organem kontroli społecznej w sprawach lokalowych jest Społeczna Komisja Mieszkaniowa powołana przez Burmistrza Miasta Dzierżoniowa.

R o z d z i a ł II

Podmiotowy zakres umów najmu

§ 2

1. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów wynajmuje lokale mieszkalne osobom pełnoletnim, które łącznie spełniają poniższe warunki, z zastrzeżeniem ust. 2 i 5:1) nie posiadają tytułu prawnego, a w przypadku małżonków żadnemu z nich nie przysługuje tytuł prawny do lokalu (nieruchomości) położonego (położonej) na terenie Gminy Miejskiej Dzierżoniów lub w miejscowości pobliskiej, 2) zameldowane są na stałe na terenie Gminy Miejskiej Dzierżoniów co najmniej od roku, z zastrzeżeniem § 6 i § 18 ust. 2. 3) spełniają kryteria dochodowe, o których mowa w § 4.

2. Wymóg pełnoletności nie dotyczy osób wstępujących w najem lokalu na podstawie art. 691 Kodeksu cywilnego.

3. Wynajęcie lokalu, na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego na rzecz osób, które nie posiadają zameldowania na terenie Gminy Miejskiej Dzierżoniów, może nastąpić wyłącznie:

1) w drodze zamiany lub

2) w przypadkach, o których mowa w ust. 6 niniejszego paragrafu, lub

3) w przypadkach wskazanych w § 6.

4. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów wynajmuje lokale powstałe w wyniku adaptacji części wspólnych budynku lub lokale, w których wnioskodawca przeprowadził na swój koszt prace remontowe, na podstawie wcześniej zawartych umów na przeprowadzenie prac adaptacyjnych lub remontowych.

5. Kryteria, o których mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, nie dotyczą osób wymienionych w ust. 4 niniejszego paragrafu.

6. W wyjątkowych przypadkach wynikających z:

1) obowiązków nałożonych na Gminę Miejską Dzierżoniów odrębnymi przepisami prawa lub wynikających ze zwyczajów międzynarodowych,

2) charakteru wykonywanej przez wnioskodawcę pracy – na czas zatrudnienia w Dzierżoniowie,

3) sytuacji podyktowanej uzasadnionym interesem Gminy Miejskiej Dzierżoniów.

R o z d z i a ł III

Przedmiotowy zakres umów najmu

§ 3

1. Lokalem w rozumieniu niniejszej uchwały jest lokal służący do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej, a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki.

2. W przypadku powstania lokalu w wyniku nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy poddasza lub innych części wspólnych budynku zostaje on włączony do ewidencji lokali stanowiących mieszkaniowy zasób Gminy Miejskiej Dzierżoniów. Dotyczy to lokali powstałych w budynkach, w których Gmina Miejska Dzierżoniów jest wyłącznym właścicielem.

3. Lokal nienadający się na stały pobyt ludzi zostaje zdjęty z ewidencji lokali stanowiących mieszkaniowy zasób Gminy Miejskiej Dzierżoniów na podstawie uchwały Zarządu Miasta Dzierżoniowa.

4. Przedmiotem umów najmu są lokale wynajmowane przez Gminę Miejską Dzierżoniów:

1) na czas nieoznaczony,

2) na czas oznaczony.

R o z d z i a ł IV

Kryteria dochodowe

§ 4

1. Osoby ubiegające się o zawarcie umowy najmu lokalu winny spełniać następujące kryteria:

1) w przypadku umów najmu lokali socjalnych dochód brutto nie może przekroczyć 170% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych i 100% najniższej emerytury na każdego członka w gospodarstwach wieloosobowych,

2) w przypadku umów najmu zawieranych na czas nieoznaczony dochód brutto wynosi co najmniej 150% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych i 80% najniższej emerytury na każdego członka w gospodarstwach wieloosobowych, przy czym dochód nie może być wyższy niż 0,7 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w województwie – zwiększonego odpowiednio o 20% w gospodarstwach jednoosobowych, o 80% w gospodarstwach dwuosobowych oraz o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.

2. Weryfikacja dochodów osób ubiegających się w kolejności o zawarcie umowy najmu lokalu odbywa się dwukrotnie, tj. w chwili składania wniosku i przed zawarciem umowy najmu, z zastrzeżeniem osób, o których mowa w § 2 ust. 4.

R o z d z i a ł V

Katalog lokali wynajmowanych na czas nieoznaczony, w tym lokali wynajmowanych w celu poprawy warunków mieszkaniowych

§ 5

1. Lokalem przeznaczonym do kapitalnego remontu jest lokal, w którym przyszły najemca w oparciu o umowę o przeprowadzenie prac remontowych wykonuje te prace na własny koszt.

2. Lokal, o którym mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, winien:

1) zapewniać od 5–20 m2 łącznej powierzchni pokoi w przypadku gospodarstw jednoosobowych i dwuosobowych na każdego członka gospodarstwa domowego oraz od 5–15 m2 łącznej powierzchni pokoi na każdego członka gospodarstwa domowego w przypadku gospodarstw trzyosobowych i większych,

2) wartość brutto niezbędnych nakładów na wykonanie prac remontowych lub modernizacji w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu wynosi nie mniej niż 20% wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Wysokość nakładów określa zarządca budynku na podstawie kosztorysu prac.

3. Za prace remontowe w rozumieniu niniejszego paragrafu uważa się również modernizację lokalu polegającą na zmianie systemu ogrzewania na mniej uciążliwy dla środowiska naturalnego bądź wyposażeniu lokalu w pomieszczenia i instalacje higieniczno-sanitarne.

§ 6

1. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów może podpisać umowy najmu z osobami zamieszkującymi co najmniej 6 lat w lokalu opuszczonym przez najemcę lub pozostałymi w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy, po spełnieniu przesłanek, o których mowa w § 2 ust. 1 i 3, gdy łączna powierzchnia pokoi wynosi od 5–20 m2 w przypadku gospodarstw jednoosobowych i dwuosobowych na każdego członka gospodarstwa domowego oraz od 5–15 m2 powierzchni łącznej pokoi na każdego członka gospodarstwa domowego w przypadku gospodarstw trzyosobowych i większych, z zastrzeżeniem ust. 2 niniejszego paragrafu.

2. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów może podpisać umowy najmu z osobami zamieszkującymi mniej niż 6 lat w lokalu opuszczonym przez najemcę lub pozostałymi w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci, przy spełnieniu przesłanek wymienionych w ust. 1 niniejszego paragrafu – po pozytywnym zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

3. Osoba, o której mowa w ust. 1 i 2 niniejszego paragrafu, wykona remont tego lokalu w oparciu o sporządzony przez zarządcę nieruchomości protokół stanu technicznego lokalu. Niezbędne prace przyszły najemca wykonuje na własny koszt, bez możliwości ubiegania się o zwrot poniesionych nakładów od wynajmującego.

4. W przypadku niespełnienia kryteriów wskazanych w ust. 1 lub 2 niniejszego paragrafu Gmina Miejska Dzierżoniów może wskazać inny lokal w stanie przydatnym do umówionego użytku.

§ 7

1. Z kategorii osób, o których mowa w § 6 ust. 1 i 2, wyłącza się osoby, przeciwko którym zostały wszczęte postępowania sądowe zmierzające do wydania lokali na rzecz Gminy Miejskiej Dzierżoniów oraz osoby, które samowolnie zajęły wolny lokal.

2. Warunkiem uzyskania tytułu prawnego do lokalu, o którym mowa w § 6 ust. 1 i 2, jest niezaleganie z wszelkimi opłatami z tytułu używania lokalu i właściwe korzystanie z lokalu.

3. Warunkiem zawarcia przez Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów umowy najmu lokalu z osobą, wobec której sąd orzekł wydanie lokalu, jest uregulowanie wszelkich zobowiązań finansowych wobec wynajmującego i pozytywna opinia Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

§ 8

W celu poprawy warunków zamieszkiwania Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów dokonuje zamiany lokali z urzędu oraz pośredniczy w zamianach międzylokatorskich, przy zachowaniu w odniesieniu do lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Dzierżoniów minimalnej powierzchni pokoi ustalonej jak dla lokalu socjalnego.

§ 9

1. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów na wniosek najemcy może dokonać zamiany z urzędu lokalu na inny lokal w przypadkach, gdy:

1) dotychczas zajmowany lokal nie kwalifikuje jego najemcy do otrzymania dodatku mieszkaniowego ze względu na ponadnormatywną powierzchnię użytkową lub

2) najemca wystąpił z wnioskiem o zamianę na lokal o niższym standardzie, lub

3) najemca jest osobą niepełnosprawną całkowicie niezdolną do samodzielnego poruszania się bez wózka inwalidzkiego, zajmującą lokal niedostosowany do jej potrzeb lub członek gospodarstwa domowego najemcy jest osobą niepełnosprawną całkowicie niezdolną do samodzielnego poruszania się bez wózka inwalidzkiego, lub

4) najemca zajmuje lokal, który w wyniku zawarcia małżeństwa, urodzenia lub przysposobienia dziecka nie zapewnia minimalnej normy powierzchni pokoi (5 m2), lub

5) najemca uznany przez sąd rodziną zastępczą zajmuje lokal, który nie zapewnia minimalnej powierzchni pokoi (5 m2).

2. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów na wniosek najemcy może dokonać zamiany z urzędu lokalu socjalnego na inny lokal socjalny, w przypadkach gdy:

1) wśród członków gospodarstwa domowego nastąpi trwałe kalectwo w istotny sposób utrudniające korzystanie z lokalu lub

2) w wyniku zawarcia małżeństwa, urodzenia lub przysposobienia dziecka lokal zajmowany przestanie zapewniać minimalną normę powierzchni pokoi (5 m2).

§ 10

1. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów, z zastrzeżeniem ust. 7 niniejszego paragrafu, wyraża zgodę na zamianę lokali, będących przedmiotem najmu, a wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Dzierżoniów, na lokale, do których przysługują następujące tytuły prawne:

1) umowa najmu,

2) decyzja administracyjna o przydziale lokalu,

3) lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,

4) własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,

5) prawo własności lokalu mieszkalnego lub budynku przeznaczonego na stały pobyt ludzi, na zasadach określonych w niniejszym paragrafie.

2. Jeżeli najemca (członek spółdzielni, właściciel) posiadający dotychczas jeden lokal dokonuje zamiany międzylokatorskiej na więcej niż jeden lokal, najemcami tych lokali mogą zostać wyłącznie osoby wymienione w § 12 ust. 1.

3. W przypadku zamiany międzylokatorskimi więcej niż jednego lokalu na inny lokal, należący do mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Dzierżoniów, jego współnajemcami mogą zostać dotychczasowi najemcy (członkowie spółdzielni, właściciele), będący stronami zamiany, chyba że się tego prawa zrzekną.

4. Warunkiem dokonania zamiany międzylokatorskiej jest uregulowanie przez strony wszelkich zobowiązań finansowych wobec Gminy Miejskiej Dzierżoniów.

5. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów umieszcza złożone oferty w prowadzonych katalogach i udostępnia je w sposób zwyczajowo przyjęty.

6. Najemcy lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Dzierżoniów uczestniczący w zamianie, o których mowa w niniejszym paragrafie, składają oświadczenia woli w tym zakresie przed upoważnionym do ich przyjęcia pracownikiem samorządowym.

7. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów, po uzyskaniu pozytywnej opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej, może wyrazić zgodę na dokonanie zamiany osobom, względem których sąd orzekł wydanie lokalu należącego do mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Dzierżoniów.

8. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów nie wyraża zgody na zamianę lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy na udział we współwłasności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość lub budynku przeznaczonego na stały pobyt ludzi. Ograniczenie to nie ma zastosowania, o ile w zamianie biorą udział wszyscy dotychczasowi współwłaściciele lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość lub budynku przeznaczonego na stały pobyt ludzi.

9. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów, z uwagi na interes małoletniego, może odmówić wyrażenia zgody na dokonanie zamiany, pomimo spełnienia wymogów określonych w niniejszym paragrafie.

§ 11

1. Lokalem zamiennym jest lokal znajdujący się na terenie Gminy Miejskiej Dzierżoniów wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym. Warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni.

2. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów zapewnia lokal zamienny najemcom lokali w następujących przypadkach:

1) przeznaczenia budynku do modernizacji lub remontu,

2) rozbiórki budynku,

3) katastrofy budowlanej, pożaru, klęski żywiołowej lub innych nieprzewidzianych zdarzeń wykluczających możliwość zamieszkiwania w lokalu,

4) wykwaterowania osób posiadających decyzje administracyjne o przydziale lub inne tytuły prawne nadane przez właściwe organy z lokali położonych w budynkach stanowiących własność osób fizycznych,

5) wykwaterowania najemców z budynków użyteczności publicznej, których Gmina Miejska Dzierżoniów jest wyłącznym właścicielem,

6) uznania lokalu za nienadający się na stały pobyt ludzi,

7) orzeczenia sądowego lub zawartej ugody,

8) zmiany funkcji lokalu lub budynku.

3. W przypadku zwolnienia się części lokalu wspólnego najemcy pozostałej części lokalu Gmina Miejska Dzierżoniów może wskazać lokal zamienny.

§ 12

1. W przypadkach wymienionych w § 11 ust. 2, Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów oprócz lokalu zamiennego może zawrzeć umowę najmu na drugi lokal ze wstępnymi lub zstępnymi, rozwiedzionymi małżonkami, pełnoletnim rodzeństwem, osobami, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych.

2. Gdy zachodzi konieczność wynajęcia drugiego lokalu, może to być jeden z niżej wymienionych lokali:

1) lokal przygotowany przez Zarząd Budynków Mieszkalnych,

2) lokal socjalny,

3) lokal wymagający przeprowadzenia modernizacji lub gruntownego remontu, przy czym prace te wykonywane są przez przyszłego najemcę na własny koszt, bez możliwości żądania zwrotu poniesionych nakładów od wynajmującego.

3. W przypadkach, o których mowa w § 11 ust. 2 w stosunku do osób zajmujących lokal bez tytułu prawnego bądź osób będących najemcami lokalu socjalnego, Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów może wskazać odpowiednio lokal spełniający kryteria, o których mowa w ust. 2 pkt. 1 i 3 niniejszego paragrafu, lub lokal socjalny.

§ 13

1. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów zawiera umowę na przeprowadzenie prac adaptacyjnych w budynkach stanowiących jej wyłączną własność z:

1) najemcą lokalu, który ubiega się o powiększenie przedmiotu najmu o przylegającą część wspólną budynku,

2) osobą, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2.

2. Umowa na przeprowadzenie prac adaptacyjnych zawierana jest pod warunkiem dostarczenia przez wnioskodawców decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, opinii techniczno- -budowlanej, stwierdzających możliwość wykonania nadbudowy, rozbudowy lub

3. Przebudowy budynku oraz opinii zarządcy nieruchomości.

R o z d z i a ł VI

Katalog lokali wynajmowanych na czas oznaczony

§ 15

W przypadku lokalu dotychczas zajmowanego przez najemcę, gdy rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga, Gmina Miejska Dzierżoniów wskazuje lokal zamienny na okres nie dłuższy niż rok.

§ 16

1. Lokalem socjalnym jest lokal znajdujący się na terenie Gminy Miejskiej Dzierżoniów, nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego łączna powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie. Przez obniżony standard należy rozumieć brak łazienki i w.c. w obrębie lokalu z wyłączeniem lokali socjalnych położonych w tzw. lokalu wspólnym.

2. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów zawiera na 24 miesiące umowę najmu lokalu socjalnego z osobą:

1) o której mowa w § 2 ust. 1 lub

2) uprawnioną z mocy orzeczenia sądu, lub

3) której umowa najmu lokalu socjalnego wygasła, a osoba ta spełnia kryteria określone w § 4 ust. 1 pkt 1.

3. Najemca lokalu, którego dochody gospodarstwa domowego spełniają kryteria określone w § 4 ust. 1 pkt 1, zajmujący lokal o kryteriach lokalu socjalnego, może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego na dotychczas zajmowany lokal.

4. W razie wzrostu dochodów gospodarstwa domowego najemcy ponad wysokość określoną w § 4 ust. 1 pkt 1, uzasadniającą oddanie w najem lokalu socjalnego, Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów może zawrzeć z dotychczasowym najemcą umowę najmu tego lokalu na czas nieoznaczony, pod warunkiem przeprowadzenia jego remontu na własny koszt, bez możliwości żądania zwrotu poniesionych nakładów od wynajmującego.

R o z d z i a ł VII

Poprawa warunków mieszkaniowych poprzez powiększenie przedmiotu najmu

§ 17

1. Najemca lub współwłaściciel części lokalu może uzyskać skierowanie do zawarcia aneksu do właściwej umowy najmu, którego przedmiotem będzie pozostała wolna część lokalu.

2. Współwłaściciel lokalu może skorzystać z prawa pierwokupu części lokalu określonego w odrębnych przepisach będących prawem miejscowym.

3. Skierowanie, o którym mowa w ust. 1, może również uzyskać najemca lokalu, do którego bezpośrednio przylega w poziomie wolny lokal, składający się wyłącznie z jednego pomieszczenia (tzw. pokój z klatki schodowej), niebędący samodzielnym lokalem mieszkalnym w rozumieniu ustawy o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903).

4. W razie ubiegania się o powiększenie przedmiotu najmu w trybie, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 2 niniejszego paragrafu, przez więcej niż jednego najemcę, o sposobie zagospodarowania zwolnionej części lokalu decyduje wynajmujący po zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

5. Najemcy lokalu socjalnego położonego w lokalu wspólnym, w którym pozostała część lokalu została zwolniona, Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów może wskazać inny lokal socjalny.

6. Koszty remontu dodatkowo uzyskanych pomieszczeń ponosi najemca bez możliwości żądania ich zwrotu od wynajmującego. Na tej samej zasadzie najemca ponosi koszty ewentualnie przeprowadzonych prac adaptacyjnych lub modernizacji.

7. Przepisów ust. 1 niniejszego paragrafu nie stosuje się do najemców posiadających umowy najmu lokalu socjalnego, z wyłączeniem przypadków, w których powierzchnia mieszkalna zwolnionej części lokalu lub tzw. pokoju z klatki schodowej jest mniejsza niż 10 m2.

R o z d z i a ł VIII

Preferencje w zawieraniu umów najmu

§ 18

1. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów może przekazać lokale na prowadzenie Rodzinnych Domów Dziecka, w stanie przydatnym do umówionego użytku.

2. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów może przekazać w danym roku kalendarzowym 2 lokale dla pełnoletnich wychowanków opuszczających placówki opiekuńczo- -wychowawcze pod warunkiem, że przed umieszczeniem w placówce opiekuńczo-wychowawczej zamieszkiwali w Gminie Miejskiej Dzierżoniów. Umowa najmu zawierana jest po uzyskaniu pozytywnej opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

3. Lokal, o którym mowa w ust. 2, powinien być jednym z lokali, wskazanym w 12 ust. 2.

§ 19

1. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów może zawrzeć umowę najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Dzierżoniów z osobą niepełnosprawną, całkowicie niezdolną do samodzielnego poruszania się bez wózka inwalidzkiego oraz w przypadku, gdy członek gospodarstwa domowego jest osobą niepełnosprawną, całkowicie niezdolną do samodzielnego poruszania się bez wózka inwalidzkiego z opiekunem prawnym osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji.

2. Przedmiotem takich umów są lokale położone na najniższych kondygnacjach budynku.

§ 20

1. Osoby ubiegające się o zawarcie umowy, o której mowa w § 19 ust. 1, muszą spełniać łącznie poniższe przesłanki:

1) udokumentować niepełnosprawność,

2) o których mowa w § 2 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2 niniejszego paragrafu.

2. Zarząd Budynków mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów może zawrzeć umowę najmu lokalu, o którym mowa w ust. 4 niniejszego paragrafu, z osobą posiadającą tytuł prawny do lokalu należącego do mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Dzierżoniów pod warunkiem rozwiązania umowy najmu dotychczasowego lokalu i przekazania go właścicielowi.

3. Zawarcie umowy najmu następuje po uzyskaniu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej i niezależnie od wniosków aktualnie realizowanych na zasadach ogólnych z danego rocznika.

4. Lokale, które przy udziale środków finansowych Gminy Miejskiej Dzierżoniów przystosowane zostały do potrzeb osób, o których mowa w § 19 ust. 1 – tworzą zasób mieszkań dla wskazanej kategorii osób i nie podlegają zamianie. Wyjątek stanowią sytuacje, w których osoba niepełnosprawna całkowicie niezdolna do samodzielnego poruszania się bez wózka inwalidzkiego lub gospodarstwo domowe, w której znajduje się osoba niepełnosprawna całkowicie niezdolna do samodzielnego poruszania się bez wózka inwalidzkiego dokonuje zamiany międzylokatorskiej z osobą, która w myśl § 19 ust. 1 spełnia warunki do zamieszkania w tym lokalu.

5. W razie zgonu osoby, o której mowa w § 19 ust. 1, osobom, o których mowa w art. 691 Kodeksu cywilnego, wskazany zostanie lokal zamienny.

6. Osoba, o której mowa w § 19 ust. 1, która odmówiła przyjęcia propozycji zasiedlenia lokalu, oczekuje na wskazanie lokalu na zasadach ogólnych.

R o z d z i a ł IX

Kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2

§ 21

Gmina Miejska Dzierżoniów wynajmuje lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 jako lokale zamienne, lokale podlegające zamianie z urzędu, lokale przeznaczone do gruntownego remontu.

§ 22

1. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów zawiera umowę najmu lokalu, o którym mowa w § 21, z osobą zajmującą inny samodzielny lokal, która spełniła łącznie niżej wymienione warunki:

1) rozwiązała umowę najmu dotychczas zajmowanego lokalu i zdała go w stanie wolnym od osób i rzeczy, nadający się do zasiedlenia,

2) pokryła zaległości w opłatach za użytkowanie tego lokalu w postaci długu głównego,

3) na własny koszt wykonała remont tego lokalu bez możliwości żądania zwrotu poniesionych nakładów od wynajmującego.

2. W przypadku złożenia oferty przez więcej niż jednego najemcę lokalu wybiera się tego, który przekaże Gminie Miejskiej Dzierżoniów lokal o większej powierzchni mieszkalnej.

3. W przypadku braku zainteresowania przez najemców samodzielnych lokali rozpatrywane będą oferty najemców lokali wspólnych z uwzględnieniem przedstawionych wyżej zasad.

§ 23

1. Zarząd Budynków Mieszkalnych w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów zawiera umowę najmu lokalu, o którym mowa w § 21, z osobą oczekującą na lokal z zasobów mieszkaniowych Gminy Miejskiej Dzierżoniów, która spełniła łącznie niżej wymienione warunki:

1) pokryła zaległości w opłatach za użytkowanie te-go lokalu w postaci długu głównego,

2) na własny koszt wykonała remont tego lokalu bez możliwości żądania zwrotu poniesionych nakładów od wynajmującego.

2. W przypadku złożenia oferty przez więcej niż jedną osobę wybiera się tę, której wniosek najdłużej oczekuje na realizację.

§ 24

W przypadku jednoczesnego ubiegania się o lokal przez osoby wymienione w § 22 i § 23 pierwszeństwo przysługuje osobie wymienionej w § 22.

§ 25

Informacje o odzyskanych lokalach o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2, które przeznaczone są do oddania w najem osobom wymienionym w § 22 i w § 23, wywiesza się na tablicy ogłoszeń Zarządu Budynków Mieszkalnych. Informacje te będą dostępne przez okres 14 dni. Wskazanie przyszłego najemcy nastąpi w ciągu następnych 7 dni.

R o z d z i a ł X

Społeczna Komisja Mieszkaniowa

§ 26

1. Społeczna Komisja Mieszkaniowa powoływana jest w celu poddania kontroli trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawieranych na czas nieoznaczony i lokali socjalnych.

2. Społeczną Komisję Mieszkaniową powołuje Burmistrz Miasta Dzierżoniowa.

3. Społeczna Komisja Mieszkaniowa wybiera przewodniczącego spośród swojego grona i działa na podstawie regulaminu przyjętego przez Zarząd Miasta.

R o z d z i a ł XI

Zasady realizacji wniosków

§ 27

1. Potrzeby mieszkaniowe osób ubiegających się o lokal z mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Dzierżoniów zaspokajane są poprzez zawarcie umów najmu.

2. Zawarcie umowy najmu poprzedza złożenie wniosku o najem wraz z oświadczeniem o zgodzie na gromadzenie, przetwarzanie i publikowanie danych osobowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883 z późn. zm.).

3. Wnioski o oddanie w najem lokali socjalnych i lokali, które są przedmiotem umów najmu na czas nieoznaczony, realizowane są według kolejności wynikającej z daty przyjęcia list osób ubiegających się o przydział lokalu mieszkalnego.

4. Wnioskodawca zobowiązany jest do niezwłocznego zawiadamiania Zarządu Budynków Mieszkalnych o istotnych zmianach mających wpływ na realizację jego wniosku.

5. Osoba, która w związku z realizacją wniosku na zasadach ogólnych trzykrotnie odmówiła zasiedlenia różnych lokali, zostaje przeniesiona do “listy drugiej kolejności”.

§ 28

1. Kolejność realizacji wniosków nie obowiązuje w przypadku, gdy najemca opuszcza lokal o większej powierzchni, zamieniając go na mniejszy oraz w przypadku wskazanym w § 9 ust. 1 pkt 2 i 5.

2. Jeżeli zamiana lokali spowoduje konieczność dostarczenia dotychczasowemu najemcy drugiego lokalu, zamiana taka poprzedzona jest pozytywną opinią Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

§ 29

1. Odstępstwo od zasady realizacji wniosku określonej w § 27 ust. 3 może być zastosowane wobec osoby pozostającej w szczególnie trudnej sytuacji losowej, której sprawa na wniosek Burmistrza Miasta została skierowana do rozpatrzenia przez Społeczną Komisję Mieszkaniową i uzyskała pozytywną opinię.

2. Społeczna Komisja Mieszkaniowa rozpatruje wnioski, które zostały złożone od 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do 31 marca roku następnego, i tworzy listy osób uprawnionych do otrzymania lokalu, które podlegają zatwierdzeniu przez Burmistrza Miasta.

3. Wniosek, który wpłynął do Społecznej Komisji Mieszkaniowej, podlega weryfikacji według punktacji określonej w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.

4. W przypadku gdy wnioski uzyskały jednakową liczbę punktów, o pozytywnej opinii decyduje Społeczna Komisja Mieszkaniowa w głosowaniu określonym w trybie regulaminu jej pracy.

5. W przypadku gdy osoba, o której mowa w ust. 1, odmówiła trzykrotnie przyjęcia propozycji lokalu, a inni je przyjęli, kolejną ofertę zawarcia umowy najmu może otrzymać po rozpatrzeniu nowego wniosku na zasadach ogólnych.

6. Na liście osób uprawnionych do otrzymania lokalu, o których mowa w ust. 2, uwzględnia się osoby, które złożyły wniosek do końca 2001 roku i do 31 marca 2002 roku.

§ 30

1. Lokal, który nie został zaakceptowany przez 10 wnioskodawców lub koszt jego remontu przekracza 25% wartości odtworzeniowej tego lokalu mieszkalnego, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową, zostanie zasiedlony po odstąpieniu od zasad określonych w § 27 ust. 3.

2. Dane lokalu, o którym mowa w ust. 1, wraz z informacją o kosztach jego remontu będą wywieszane na tablicy ogłoszeń Zarządu Budynków Mieszkalnych oraz Urzędu Miejskiego. W ciągu 14 dni od daty wywieszenia osoby zainteresowane przyjęciem takiego lokalu zgłaszają swoją ofertę. Warunkiem przyjęcia oferty jest wcześniejsze złożenie wniosku o zawarcie umowy najmu lokalu z zasobu mieszkaniowego Gminy Miejskiej Dzierżoniów.

3. Spośród zainteresowanych będzie wybrana ta osoba, której wniosek najdłużej oczekuje na realizację.

§ 31

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Dzierżoniowa.

§ 32

Traci moc uchwała nr XXIX/234/96 Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 26 sierpnia 1996 r. w sprawie: zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy.

  

§ 33

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WICEPRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
LESZEK TATOMIR

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Dzierżoniowa