1059

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W LUBINIE

z dnia 22 stycznia 2002 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nr 4 dla obszaru w rejonie skrzyżowania ul. KEN z drogą nr 3 (teren przylegający do projektowanego osiedla Przylesie IV – obecnie plan nr 22)

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1, art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 26 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7 lipca 1994 r. (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, zm. Dz. U. z 1999 r. Nr 41, poz. 412, Nr 111, poz. 1279, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 109, poz. 115, Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 14, poz. 124, Nr 100, poz. 1085) Rada Miejska uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł 1

Przepisy ogólne

§ 1

1. Plan obejmuje obszar ograniczony ulicą Komisji Edukacji Narodowej, drogą nr 3 oraz ulicą Prof. Józefa Zwierzyckiego (teren przylegający do projektowanego osiedla Przylesie IV – obecnie plan nr 22).

2. Szczegółowy przebieg granicy przedstawia rysunek planu w skali 1:2000, będący integralną częścią planu i stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

3. Na wyżej wymienionym obszarze niniejszy plan stanowi zmianę miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Lubina (uchwalonego przez Miejską Radę Narodową w Lubinie uchwałą nr XIII/71/86 z dnia 2 czerwca 1986 r. oraz przez Gminną Radę Narodową w Lubinie uchwałą nr 36/X/86R; ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym WRN w Legnicy Nr 6, poz. 62 z dnia 15 czerwca 86 r.) oraz aneksu do miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Lubina obejmującego zmiany dokonane w 1993 r. i zatwierdzone uchwałą nr XLVIII/241/93 Rady Miejskiej w Lubinie z dnia 1 czerwca 1993 r. (ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Województwa Legnickiego). Zachowuje się rozstrzygnięcie ww. planu i aneksu do niego, niekolidujące z ustaleniami niniejszej uchwały.

§ 2

1. Przedmiotem ustaleń planu jest:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

2) tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny,

3) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

4) warunki i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym linie zabudowy,

5) zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane,

6) szczególne warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska,

7) określenie terenów działalności gospodarczej, usług i handlu – obiektów o dużej kubaturze.

2. Na ustalenia, o których mowa w ust 1, składają się:

1) Ogólne zasady zagospodarowania terenu zawarte w rozdziale 2.

2) Szczegółowe zasady zagospodarowania terenów w obrębie linii rozgraniczających, jak też ustalenie funkcji podstawowej przeznaczenia terenu, a w uzasadnionych przypadkach określenie przeznaczenia dopuszczalnego wraz z warunkami jego dopuszczenia, zawarte w rozdziale 3.

3) Tereny, o których mowa w ust. 2 pkt 2, mogą być w całości wykorzystane na cele zgodne z ich podstawowym przeznaczeniem lub częściowo na cele przeznaczenia podstawowego i dopuszczalnego, na zasadach ustalonych w dalszych przepisach.

§ 3

1. Integralną częścią planu jest rysunek planu, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

2. Następujące oznaczenia graficzne w rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu:

1) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania,

2) nieprzekraczalne linie zabudowy.

§ 4

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenów w decyzjach administracyjnych należy określać według zasad ustalonych w stosunku do terenów wyznaczonych liniami rozgraniczającymi, o których mowa w rozdziale 2, z uwzględnieniem ustaleń dotyczących infrastruktury technicznej, o których mowa w rozdziale 3.

§ 5

Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

1) planie 4 – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 uchwały, o ile z treści przepisu wynika inaczej,

2) uchwale – należy rozumieć przez to niniejszą uchwałę Rady Miejskiej Lubina, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

3) rysunek planu – należy przez to rozumieć rysunek planu, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) przeznaczeniem podstawowym – należy rozumieć przez to takie przeznaczenie, które powinno przeważać w danym obszarze wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,

5) przeznaczeniem dopuszczalnym – należy rozumieć przez to rodzaj przeznaczenia inny niż podstawowe, które uzupełnią lub wzbogacą przeznaczenie podstawowe,

6) terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji dominującej, ograniczony liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem użytkowania,

7) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć, aktualne w momencie wykonywania planu, przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych (art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego),

8) uciążliwości – należy przez to rozumieć zjawiska lub stany utrudniające życie albo dokuczliwe dla otaczającego środowiska, a zwłaszcza hałas, wibracje, zanieczyszczenia powietrza i zanieczyszczenia odpadami.

R o z d z i a ł 2

Ogólne zasady zagospodarowania terenu

§ 6

1. Ustala się tereny działalności gospodarczej – usługi i handel z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod zakłady usługowe, handlowe, usługi techniczne, drobną wytwórczość, oznaczone na rysunku planu symbolami U1 oraz w wtórnym podziale U1 do U6, zabudową usługowo-handlową o dużych kubaturach, UM – jako powiększenie działek z planu 22 i funkcją zgodną z tym planem.

2. Ustala się następujące przeznaczenie dopuszczalne na terenach, o których mowa w ust. 1:

1) urządzenia infrastruktury technicznej i komunalnej,

2) usługi komercyjne, biura, motel,

3) obiekty handlowo-gastronomiczne o dużych kubaturach, duże sklepy, hurtownie,

4) wielofunkcyjne stacje paliw,

5) obiekty usługowe związane z komunikacją.

3. Warunkiem lokalizacji obiektów, o których mowa w ust. 2, jest dostosowanie ich charakteru do przeznaczenia podstawowego.

4. Uciążliwości prowadzonej działalności gospodarczej prowadzonej w obiektach wymienionych w ust. 1 i 2 nie mogą wykraczać poza granice obszaru planu i zewnętrznej komunikacji.

5. Podejmowanie działalności gospodarczej wiążącej się z wprowadzeniem substancji zanieczyszczających powietrze jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu decyzji o dopuszczalnej emisji (na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów w sprawie ochrony powietrza atmosferycznego przed zanieczyszczeniem).

§7

1. Ustala się następujące zasady wydzielania i podziału terenu działki:

1) dla terenów, o których mowa w § 6 ust. 1 i 2, ustala się podstawowy podział na działki zgodnie z rysunkiem planu,

2) dopuszcza się łączenie działek dla uzyskania większych powierzchni potrzebnych inwestorom (w uzasadnionych przypadkach) w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w obrębie jednego zespołu działek oznaczonego na rys. planu tym samym symbolem.

2. Dla realizacji podziału działek wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 niezbędne może być scalenie własności należącej do dwóch lub więcej podmiotów.

3. Dopuszcza się inny sposób podziału na działki niż opisany w ust. 1 w przypadku wyczerpania możliwości dokonania scalenia (braku woli dotychczasowych właścicieli).

§ 8

1. Ustala się następujące warunki zagospodarowania działek:

1) o ile rysunek planu i ustalenia rozdziału 3 nie określają szczegółowych warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym linii zabudowy, obowiązują przepisy szczególne i odrębne,

2) dopuszcza się możliwość swobodnej zabudowy działek zgodnej z przepisami szczególnymi i odrębnymi z zachowaniem nieprzekraczalnej linii zabudowy zaznaczonej na rysunku planu symbolem graficznym z zastrzeżeniem pkt 3,

3) w obrębie nowo wydzielonych działek wyznacza się obszary zieleni niepodlegające zabudowie, oznaczone na rysunku planu symbolem graficznym ZA.

§ 9

Ustala się następujące zasady uzbrojenia terenów w infrastrukturę techniczną:

1. Uzbrojenie terenów wyznaczonych planem winno być realizowane w zależności od postępu inwestowania przez poszczególnych inwestorów. Uzbrojenie związane jest z istniejącymi i projektowanymi sieciami dla zespołu planu 22.

2. Linie rozgraniczające ulice i drogi oznaczone w rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego. Projektowanie nowych sieci, jak również modernizacja istniejących winna być prowadzona w obrębie linii rozgraniczających ulic. Dopuszczalne są w uzasadnionych przypadkach odstępstwa od tej zasady, przy zapewnieniu niezmienionych warunków zabudowy i zagospodarowania terenów określonych w rozdziale 3.

3. Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia poza terenami wyznaczonymi w planie jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestora. Trafostacje lokalizowane na terenie poszczególnych działek U1/U2 wtórnego podziału i U6 jako działki wydzielone wtórnie skomunikowane, a ich wielkość nie może przekroczyć 10% terenu działki pod cele zgodne z funkcją podstawową.

§ 10

1. W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się:

1) zaopatrzenie z istniejącego wodociągu przy granicy planu i drogi krajowej,

2) rozbudowę rozdzielczej sieci wodociągowej dla jednej działki U1 lub U1 – U6 wtórnego po- działu.

2. W zakresie odprowadzenia i unieszkodliwiania ścieków ustala się wymóg odprowadzenia ścieków do istniejącej sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków. Kolektor na granicy planu 22 i niniejszego planu lub do kolektora w dolinie – ok. 800 m. Projekty budowlane inwestycji wymagają kompleksowego rozwiązania gospodarki wodno-ściekowej ściśle dostosowanej do potrzeb inwestorów.

3. W zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się rozbudowę istniejącej i projektowanej sieci gazowej – plan 22.

4. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się wstępnie lokalizację 1 stacji transformatorowych na działce o wymiarach 5x7 m, zapew-

niając możliwość dojazdu. Dopuszcza się rozbudowę i budowę sieci kablowych średniego i niskiego napięcia.

5. Ogrzewanie obiektów zaleca się jako gazowe zasilane istniejącą siecią gazową, dopuszcza się ogrzewanie olejowe, c.o. z ciepłowni miejskiej po rozbudowie istniejącej sieci c.o., lub innymi paliwami ekologicznymi.

6. W zakresie telekomunikacji ustala się rozbudowę i budowę kanalizacji telefonicznej w obrębie linii rozgraniczających dróg i ulic.

§ 11

Tereny tras komunikacyjnych i zasady parkowania.

1. Ustala się nowe włączenie do drogi krajowej nr 3 wg rysunku planu (rondo) jako głównego powiązania komunikacyjnego planu nr 22 i planu nr 4.

2. Realizacja układu komunikacyjnego winna obejmować kompleksową realizację uzbrojenia technicznego. Niezbędne parkingi dla danej usługi winny być zabezpieczone w granicy działki danej usługi.

3. Korekty elementów układu komunikacyjnego mogą być dokonywane w projektach budowy i modernizacji dróg i ulic.

4. W granicach linii rozgraniczających ulic mogą być lokalizowane dodatkowe urządzenia związane z obsługą komunikacji, jak zatoki, parkingi, elementy małej architektury i reklamy w trybie obowiązujących przepisów.

R o z d z i a ł 3

Szczegółowe zasady zagospodarowania terenów w obrębie linii rozgraniczających

§ 12

Dla terenów ograniczonych w rysunku planu liniami rozgraniczającymi oraz oznaczonych kolejnym numerem i symbolem użytkowania ustala się:

Symbol terenu

na rysunku

planu

Ustalenia planu

U1

U1 – U6

1. Ustala się funkcję terenów jako obiekty usługowe lub handlowe o dużej kubaturze, usługi tech- niczne, usługi związane z komunikacją.

2. Zakaz lokalizacji inwestycji zaliczanych do szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów w sprawie określenia rodzajów inwe- stycji szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi.

3. Ustala się swobodną zabudowę zgodną z przepisami szczególnymi, jak też uwzględniającą

rysunek planu.

4. Nie określa się gabarytu zabudowy.

5. Linia zabudowy wg rysunku planu.

6. Dopuszcza się wtórny podział na U1 – U6 – mniejsze działki wg potrzeb inwestora.

7. Miejsca postojowe – parkingi dla własnych potrzeb i klientów na terenie działki.

UM

1. Ustala się funkcję terenów jako obiekty usługowe lub handlowe, usługi związane z komunika- cją.

2. Zakaz lokalizacji inwestycji zaliczanych do szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów w sprawie określenia rodzajów inwe- stycji szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi.

3. Ustala się swobodną zabudowę zgodną z przepisami szczególnymi, jak też uwzględniającą

rysunek planu.

4. Nie określa się gabarytu zabudowy.

5. Linia zabudowy wg rysunku planu.

6. Dopuszcza się możliwość łączenia terenów UM z terenami U1, lub U1, U2, U3, U4, U5, U6.

cd. tabeli

1

2

KD1

1. Ulica wewnętrzna, szerokość pasa ulicy = 15 m, szerokość jezdni – 7 m – dwupasmowa.

2. Chodnik jednostronny lub dwustronny szerokości 2,0 m w zależności od potrzeb funkcjonal- nych terenów przyległych.

3. Zieleń wysoka po obu stronach ulicy – wykształcone szpalery.

4. Występuje w pierwotnym podziale przy wtórnym ulica przedłużona do poszczególnych działek.

KL1

1. Ulica zbiorcza szerokość pasa ulicy = 25 m, szerokość jezdni 2 x 7,0 m prowadzi do skrzyżo- wania z drogą nr 3, powiększenie pasa ulicy Komisji Edukacji Narodowej jak dla ulicy czteropa- smowej.

2. Chodnik jednostronny lub dwustronny szerokości 2,0 m w zależności od potrzeb funkcjonal- nych terenów przyległych.

3. Zieleń wysoka po obu stronach ulicy – wykształcone szpalery.

ZA

1. Teren zieleni izolacyjnej – obszar związany z przebiegiem istniejącej drogi nr 3 i drogi 344.

2. Zakaz zabudowy.

3. Zieleń szpalerowa od ww. komunikacji w dwóch rzędach.

§ 13

1. W związku z tym, że obszar planu jest na terenie górniczym i istnieje możliwość wstrząsu górotworu, powodując drgania terenu, jak też występuje deformacja terenu o charakterze ciągłym, decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydaje się po uzyskaniu uzgodnień lub decyzji wymaganych ustawą i przepisami szczególnymi.

2. Powyższe obowiązuje do czasu sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru funkcjonalnego terenów górniczych, a po jego ogłoszeniu obowiązują ustalenia tego planu.

R o z d z i a ł 4

Przepisy końcowe

§ 14

Z dniem wejścia planu w życie wygasają ustalenia miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Lubina, dotyczące terenu objętego niniejszym planem.

§ 15

Zgodnie z art. 10 ust. 3, art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.

§ 16

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta Lubina.

§ 17

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
ROMAN JASIŃSKI

 Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Lubinie z dnia 22 stycznia 2002 r. (poz. 1059)