1008

UCHWAŁA RADY POWIATU ZGORZELECKIEGO

z dnia 28 lutego 2002 r.

w sprawie ustalenia zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania i wynajmowania

Na podstawie art. 12 pkt 8a i art. 40 ust. 1 i 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1592), w związku z art. 11 ust. 2, art. 34 ust. 6, art. 43 ust. 6, art. 68 ust. 1, art. 70 ust. 4, art. 72 ust. 2, art. 84 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46 z 2000 r., poz. 543), art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zmianami) Rada Powiatu Zgorzeleckiego uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543),

2) jednostce organizacyjnej – należy przez to rozumieć powiatową jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej,

3) mieniu ruchomym – należy przez to rozumieć aparaturę i sprzęt medyczny, urządzenia techniczne i inne przedmioty o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż jeden rok i wartości początkowej nie niższej niż 3500 zł.

§ 2

Uchwała określa zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Zgorzeleckiego, zasady nabywania przez Powiat Zgorzelecki nieruchomości do powiatowego zasobu nieruchomości oraz zasady gospodarowania majątkiem trwałym przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

§ 3

1. Zarząd Powiatu gospodaruje powiatowym zasobem nieruchomości, a w szczególności:

1) dokonuje wyboru formy prawnej przekazywania nieruchomości osobom prawnym, osobom fizycznym, jednostkom organizacyjnym i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do obrotu cywilnoprawnego,

2) przeprowadza postępowanie przewidziane przepisami prawa,

3) nabywa nieruchomości na rzecz Powiatu Zgorzeleckiego w przypadkach uzasadnionych interesem powiatu od osób fizycznych i prawnych w drodze umów kupna, zamiany, darowizny, zrzeczenia, nieodpłatnego przejęcia lub w innych formach przewidzianych prawem w związku z:

a) koniecznością realizacji zadań własnych,

b) obowiązkami wynikającymi z przepisów szczególnych.

2. Warunki nabycia nieruchomości ustala się w drodze rokowań, a w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzebami powiatu nabycie nieruchomości może nastąpić w drodze przetargu.

3. Udział w przetargu lub rokowaniach może być podjęty, jeśli planowana transakcja ma pokrycie w budżecie powiatu.

4. Przy sprzedaży, oddaniu w: użytkowanie wieczyste, użytkowanie, dzierżawę i najem nieruchomości Zarząd Powiatu przeprowadza przetarg:

1) ustny nieograniczony lub ograniczony w celu uzyskania najwyższej ceny,

2) pisemny nieograniczony lub ograniczony w celu wyboru najkorzystniejszej oferty.

5. W drodze bezprzetargowej nieruchomości są sprzedawane lub oddawane w użytkowanie wieczyste jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 37 ust. 2 ustawy.

6. Rada Powiatu może zwolnić z obowiązku zbywania w drodze przetargu nieruchomości, jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 37 ust. 3 ustawy.

7. Nieruchomości stanowiące własność powiatu mogą być wnoszone jako aport do spółek prawa handlowego tworzonych z udziałem Powiatu Zgorzeleckiego oraz jako majątek tworzonych fundacji po uzyskaniu uprzednio zgody Rady Powiatu.

8. Nieruchomości stanowiące własność powiatu mogą być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność lub będące w użytkowaniu wieczystym Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, osób prawnych i fizycznych.

9. Zawarcie umowy zamiany, o której mowa w ust. 8, wymaga każdorazowo zgody Rady Powiatu.

R o z d z i a ł II

Zasady zbywania nieruchomości gruntowych stanowiących własność Powiatu Zgorzeleckiego oraz odda- nie ich w użytkowanie wieczyste

§ 4

1. Nieruchomości gruntowe są sprzedawane lub oddawane w użytkowanie wieczyste osobom prawnym i osobom fizycznym w drodze przetargu z zastrzeżeniem art. 37 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

2. W uzasadnionych przypadkach Zarząd Powiatu, kierując się położeniem nieruchomości, jej szczególnym przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub innymi ważnymi względami, może odstąpić od sprzedaży nieruchomości, przeznaczając ją do oddania w użytkowanie wieczyste.

3. Zawierając umowy zbycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, Zarząd określa sposób i termin zagospodarowania nieruchomości. Na wniosek użytkownika wieczystego Zarząd może zmienić terminy wyznaczone w umowie.

§ 5

Przy oddawaniu gruntów w użytkowanie wieczyste pierwsza opłata wynosi:

1) 15% ceny gruntu przeznaczonego na cele wskazane w art. 68 ust. 1 ustawy,

2) 25% ceny gruntu przeznaczonego na inne cele.

§ 6

1. Zapłata ceny za nieruchomość zbywaną w drodze bezprzetargowej dokonywana jest jednorazowo, a na pisemny wniosek nabywcy może być rozłożona na raty roczne, płatne do 31 marca każdego roku, na okres do 5 lat.

2. Pierwsza rata płatna jest najpóźniej w dniu zawarcia umowy sprzedaży, a jej wysokość nie może być niższa niż 50% ceny nieruchomości.

3. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej określonej w art. 70 ust. 3 ustawy.

§ 7

1. Wyraża się zgodę na udzielanie przez Zarząd Powiatu bonifikat od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy przy sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości stanowiących własność Powiatu Zgorzeleckiego wg następujących zasad:

1) pod budownictwo mieszkaniowe, na realizacje urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych – do 50%,

2) na cele działalności charytatywnej, opiekuńczej, kulturalnej, leczniczej, oświatowej, naukowej, badawczo-rozwojowej, wychowawczej, sportowo-turystycznej, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową – do 50%,

3) na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego – do 50%,

4) kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej – do 50%.

2. Bonifikaty, o których mowa w § 7 ust. 1, nie stosuje się w przypadku sprzedaży nieruchomości na raty, jak też nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.

3. Obniżka opłaty rocznej z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków pozostaje w wysokości określonej w art. 73 ust. 4 ustawy.

4. Zarząd Powiatu obowiązany jest żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji w wypadku zbycia lub wykorzystania nieruchomości na inne cele niż wymienione w ust. 1 przed upływem 10 lat od dnia jej nabycia.

R o z d z i a ł III

Sprzedaż lokali mieszkalnych i użytkowych

§ 8

1. Wolne lokale mieszkalne i użytkowe mogą być przedmiotem sprzedaży.

2. Sprzedaż lokali użytkowych i mieszkalnych następuje z jednoczesną sprzedażą lub ustanowieniem użytkowania wieczystego ułamkowej części nieruchomości gruntowej.

3. Zarząd może odmówić sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych mieszczących się w obiektach użyteczności publicznej.

§ 9

1. Lokale mieszkalne oraz domy jednorodzinne mogą być sprzedawane w trybie bezprzetargowym ich najemcom lub dzierżawcom z zachowaniem ustawowego pierwszeństwa w ich nabyciu.

2. Najemcom lub dzierżawcom użytkującym lokal lub dom jednorodzinny na podstawie umowy przez nieprzerwany okres co najmniej 5 lat przyznaje się pierwszeństwo do zakupu lokalu lub domu jednorodzinnego będącego przedmiotem umowy, w trybie bezprzetargowym.

3. Zarząd Powiatu ma prawo odmówić sprzedaży, gdy:

1) najemca lokalu zalega z zapłatą czynszu dłużej niż 3 miesiące,

2) lokal jest położony w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego, wyburzenia lub dla których planowana jest zmiana funkcji,

3) w budynkach wpisanych do rejestru zabytków,

4) jest to sprzeczne z interesem powiatu.

§ 10

1. Wyraża się zgodę na udzielenie przez Zarząd Powiatu bonifikaty od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych i budynków mieszkalnych, jeżeli lokal sprzedawany jest na rzecz najemcy, w wysokości:

1) przy sprzedaży lokali mieszkalnych:

a) 85% bonifikaty, jeżeli w budynku wielorodzinnym wykupione zostaną jednocześnie wszystkie lokale mieszkalne za gotówkę,

b) 70% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi lokal za gotówkę,

c) 40% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi lokal w systemie ratalnym,

2) przy sprzedaży budynków mieszkalnych, w których znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), 40% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi budynek (lokal) za gotówkę.

2. Cena lokalu mieszkalnego sprzedawanego w trybie bezprzetargowym może być rozłożona na wniosek nabywcy przez Zarząd Powiatu na raty roczne płatne przez okres do 10 lat, z tym że wysokość pierwszej raty nie może być niższa niż 20% ceny sprzedaży i jest ona płatna najpóźniej w dniu zawarcia umowy notarialnej.

3. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej 40% stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski oraz zabezpieczeniu poprzez ustanowienie hipoteki na sprzedawanej nieruchomości.

4. Zarząd Powiatu obowiązany jest żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie, po jej waloryzacji w wypadku zbycia lub wykorzystania nieruchomości na inne cele niż mieszkalne przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej. Określenie osoby bliskiej zawiera art. 4 pkt 13 ustawy.

§ 11

1. Przyznaje się pierwszeństwo do zakupu lokali użytkowych w trybie bezprzetargowym ich najemcom lub dzierżawcom użytkującym przedmiotowe lokale przez nieprzerwany okres, co najmniej 5 lat.

2. Zarząd Powiatu ma prawo odmówić sprzedaży, gdy:

1) w ciągu ostatnich 5 lat najemca lub dzierżawca zalegał z zapłatą czynszu dłużej niż 3 miesiące,

2) lokal położony jest w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego lub rozbiórki,

3) jest to sprzeczne z interesem powiatu.

§ 12

1. Zapłata ceny za lokale użytkowe nabywane w trybie bezprzetargowym dokonywana jest jednorazowo, a na pisemny wniosek nabywcy może być rozłożona na raty, przy czym okres spłaty nie może być dłuższy niż 5 lat.

2. Wysokość pierwszej raty za lokal nie może być niższa niż 50% ceny lokalu i płatna jest do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach określonych przez strony w umowie.

R o z d z i a ł IV

Zasady gospodarowania mieniem Powiatu

Zgorzeleckiego w zakresie najmu i dzierżawy

§ 13

1. Wolne lokale mieszkalne mogą być przedmiotem najmu (dzierżawy) po przeprowadzeniu przetargu.

2. Zarząd Powiatu w szczególnie uzasadnionych przypadkach, dla zaspokojenia potrzeb kadrowych powiatu, może po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwej komisji stałej Rady Powiatu Zgorzeleckiego odstąpić od przetargu.

§ 14

1. Umowy najmu (dzierżawy) na wolne lokale użytkowe zawiera się z najemcami (dzierżawcami) wyłonionymi w drodze przetargu nieograniczonego lub ograniczonego.

2. Pomieszczenia wspólne, piwnice, komórki związane z lokalem użytkowym, a niesłużącej bezpośrednio działalności gospodarczej, nie podlegają przetargowi, a stawki czynszu określa się zgodnie ze stawkami do poszczególnych grup pomieszczeń. Zmiana przeznaczenia tych pomieszczeń na służące działalności gospodarczej powoduje naliczanie czynszu najmu jak z przetargu.

§ 15

1. Zarząd Powiatu przy przeprowadzaniu pierwszego przetargu ustala cenę wyjściową 1 m2 w oparciu o stosowne uchwały organów gminy w sprawie ustalenia minimalnych stawek czynszu obowiązujących w danej miejscowości.

2. W przypadku nieustalenia najemcy (dzierżawcy) w pierwszym przetargu obniża się stawkę wywoławczą nie więcej niż o 50%.

3. Nieustalenie najemcy (dzierżawcy) w drodze kolejnych dwóch przetargów daje prawo Zarządowi Powiatu do wynajęcia (wydzierżawienia) lokalu użytkowego według stawki ustalonej w drodze negocjacji.

4. Ustala się trwałość stawki czynszu lokali wynajętych (wydzierżawionych) zgodnie z niniejszym paragrafem na okres półroczny. Stawkę czynszu, o którym mowa w niniejszym paragrafie, podwyższa się o średniomiesięczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłoszonych przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim za rok poprzedni.

§ 16

Lokal użytkowy w przypadku przejścia najemcy na emeryturę, rentę lub jego zgonu jest przeznaczony bez przetargu współmałżonkowi i zstępnym najemcy, jeśli prowadzili wspólnie działalność lub byli zatrudnieni w tym lokalu przez okres co najmniej jednego roku, poprzedzającego datę zaistnienia okoliczności uzasadniającej złożenie wniosku o przyznanie lokalu bez przetargu.

§ 17

1. Najemca lokalu może podnajmować (poddzierżawiać) całość lub część lokalu za zgodą Zarządu Powiatu.

2. Najemca może dokonać zmiany branży lokalu użytkowego jedynie za zgodą Zarządu Powiatu.

3. Zmiana branży lub podnajęcie (poddzierżawienie) lokalu użytkowego nie może spowodować obniżenia należności czynszowych.

4. Zarząd Powiatu może w drodze uchwały odstąpić od procedury przetargowej i zwolnić z opłat czynszowych jednostki organizacyjne powiatu.

§ 18

Najemca (dzierżawca) nie może wnosić prawa najmu (dzierżawy) do spółek cywilnych oraz spółek prawa handlowego.

§ 19

Umowy najmu (dzierżawy) lokalu użytkowego zawiera się na czas nieokreślony.

§ 20

Zmiana stawek czynszu za lokal użytkowy z wyjątkiem przypadku określonego w § 15 ust. 4 wymaga wypowiedzenia. Nowe stawki czynszu najmu (dzierżawy) obowiązywać będą po upływie okresu wypowiedzenia.

§ 21

Wykazy wolnych lokali mieszkalnych i użytkowych przeznaczonych do wynajmu (dzierżawy) podane będą do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie starostwa oraz w urzędach miast i gmin powiatu zgorzeleckiego.

R o z d z i a ł V

Oddawanie nieruchomości w trwały zarząd jednostkom organizacyjnym

§ 22

Nieruchomości stanowiące własność Powiatu Zgorzeleckiego są oddawane w trwały zarząd powiatowym jednostkom organizacyjnym.

§ 23

Wyraża się zgodę na udzielenie przez Zarząd Powiatu bonifikaty od opłat rocznych z tytułu zarządu nieruchomościami, jeżeli nieruchomość oddana jest powiatowej jednostce organizacyjnej, która prowadzi działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, sportowo-turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową oraz realizacje innych celów publicznych w rozumieniu ustawy – w wysokości do 95% ustalonej kwoty.

§ 24

1. Jednostka organizacyjna ma prawo zabudowy nieruchomości tylko wówczas, jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka przeznaczona jest pod obiekty, w których będzie prowadzona jej działalność statutowa.

2. Zabudowa, odbudowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa i modernizacja obiektów budowlanych na nieruchomości może być dokonywana tylko wówczas, gdy w budżecie powiatu zaplanowano środki na ten cel lub zarządca własnym staraniem uzyska środki finansowe pozwalające sfinansować zaplanowaną inwestycję. W każdym z przedstawionych przypadków na zagospodarowanie nieruchomości wymagana jest zgoda Zarządu Powiatu.

§ 25

1. Jednostka organizacyjna sprawująca trwały zarząd za zgodą Zarządu Powiatu ma prawo do oddania w trybie art. 43 ust. 2 pkt 3 ustawy części nieruchomości do odpłatnego korzystania w ramach umów osobom trzecim, których działalność statutowa jest zbliżona do działalności jednostki organizacyjnej lub inne cele niekolidujące z działalnością statutową jednostki organizacyjnej.

2. Zarząd Powiatu wyraża zgodę, o której mowa w ust. 1, w formie uchwały.

3. Jednostka organizacyjna sprawująca trwały zarząd nieruchomością może wypowiedzieć umowę najmu i dzierżawy za zgodą Zarządu Powiatu z zachowaniem 3 miesięcznego wypowiedzenia jedynie wtedy, gdy okaże się, że zajmowana przez najemcę powierzchnia jest niezbędna jednostce organizacyjnej do realizacji celów statutowych.

4. Bez zgody Zarządu Powiatu jednostka organizacyjna może rozwiązać umowę najmu lub dzierżawy ze skutkiem natychmiastowym, gdy najemca lub dzierżawca korzysta z przedmiotu najmu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem oraz gdy zalega z zapłatą czynszu przekraczającą dwa pełne okresy płatności.

§ 26

1. Jednostka organizacyjna powiatu będąca jednostką budżetową mającą prawo do prowadzenia konta środków specjalnych jest zobowiązana do odprowadzania 10% przychodu związanego z zawartą umową do budżetu powiatu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

2. Jednostki organizacyjne powiatu będące jednostkami budżetowymi, które nie mają prawa do prowadzenia konta środków specjalnych, przekazują wpływy uzyskane z tytułu zawartych umów w całości.

§ 27

Użyczenie zbędnej dla zarządcy części nieruchomości może nastąpić za uprzednią zgodą Zarządu Powiatu w formie uchwały.

R o z d z i a ł VI

Zasady gospodarowania majątkiem trwałym przez

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej

w Zgorzelcu

§ 28

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu samodzielnie gospodaruje przekazanymi mu w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Zgorzeleckiego.

§ 29

Nieruchomości stanowiące własność powiatu, a także będące własnością Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu, mogą być zbywane lub oddawane w wieczyste użytkowanie na zasadach określonych w rozdziale II i III niniejszej uchwały.

§ 30

Zbycie, obciążenie nieruchomości oraz ich wynajęcie nie może powodować ograniczenia dostępności do świadczeń zdrowotnych, pogarszać warunków świadczonych usług oraz naruszać wymogów określonych w odpowiednich przepisach.

§ 31

Wolne lokale użytkowe lub mieszkalne mogą być oddawane w najem lub dzierżawę w drodze bezprzetargowej, jeżeli są przeznaczone na realizację zadań z zakresu ochrony zdrowia.

§ 32

W przypadkach, o których mowa w § 31, czynsz ustala się w drodze negocjacji stron, z tym że nie może być on niższy niż stawki określone w uchwałach organów gminy obowiązujących w danej miejscowości.

§ 33

1. Składniki ruchomego majątku trwałego mogą być wydzierżawione lub wynajmowane na czas oznaczony lub nieoznaczony, jeżeli są one zbędne do realizacji statutowych zadań Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

2. Wydzierżawienie (wynajęcie) majątku trwałego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu następuje w drodze przetargu pisemnego lub ustnego bądź rokowań, gdy przetargi nie dojdą do skutku.

3. Dyrektor zespołu ustala stawkę wyjściową czynszu, kierując się zasadą efektywności wykorzystania majątku, o którym mowa w ust. 1.

4. Niezależnie od czynszu dzierżawca (najemca) ponosi koszty eksploatacyjne ruchomego majątku trwałego, z którego korzysta.

§ 34

1. Składniki majątku – z wyjątkiem mających postać nieruchomości – mogą być zbywane w drodze przetargu.

2. Przed przystąpieniem do przetargu dokonuje się wyceny wartości oraz ustala warunki przetargu i istotne postanowienia umowy.

3. Rada Społeczna Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu przedstawia dyrektorowi wnioski i opinie w sprawie zbycia środków trwałych.

§ 35

1. Przy zawieraniu umów najmu lub dzierżawy lokali użytkowych lub mieszkalnych należy przestrzegać zasady dotychczasowego przeznaczenia obiektu z utrzymaniem funkcji.

2. Zmianę funkcji i przeznaczenia lokalu istniejącego oraz ustalenie funkcji i przeznaczenia dla lokali nowych powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 36

Tryb i zasady likwidacji mienia ruchomego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu określa załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

R o z d z i a ł VII

Postanowienia końcowe

§ 37

Koszty opracowania dokumentacji niezbędnej do zbycia nieruchomości oraz koszty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy – traktowane jako koszty przygotowania do sprzedaży – ponosi nabywca.

§ 38

1. Nabywca, na wniosek którego przeznacza się lokal do sprzedaży, obowiązany jest do wpłacenia zaliczki na pokrycie kosztów przygotowania dokumentacji, na warunkach określonych w odrębnej umowie.

2. Zaliczka nie podlega zwrotowi w przypadku nie- dojścia do zawarcia umowy z winy wnioskodawcy.

§ 39

W zakresie nieuregulowanym niniejszą uchwałą stosuje się przepisy ustawy, przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).

§ 40

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 41

Tracą moc uchwały:

– nr XIX/105/99 Rady Powiatu Zgorzeleckiego z dnia 8 listopada 1999 roku w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie lub wynajęcie majątku trwałego SP ZOZ w Zgorzelcu i SP ZOZ Szpital Rejonowy w Bogatyni,

– nr XXVIII/168/2000 Rady Powiatu Zgorzeleckiego z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie ustalenia zasad zarządu mieniem Powiatu Zgorzeleckiego w zakresie wynajmu i dzierżawy lokali mieszkalnych, użytkowych i gruntu oraz ustalenia stawek czynszu,

– nr XLV/279/2001 Rady Powiatu Zgorzeleckiego z dnia 26 lipca 2001 r. w sprawie zasad wydzierżawiania lub wynajęcia majątku trwałego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu przy ul. Lubańskiej 11/12,

– nr LII/311/2002 Rady Powiatu Zgorzeleckiego z dnia 31 stycznia 2002 roku w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty oraz zastosowania umownej stawki oprocentowania przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Powiatu Zgorzeleckiego.

§ 42

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY POWIATU
ANDRZEJ TYC

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Powiatu Zgorzeleckiego z dnia 28 lutego 2002 r. (poz. 1008)

Tryb i zasady likwidacji mienia ruchomego

1. Mienie ruchome nienadające się do dalszej eksploatacji lub gdy koszty jego naprawy są nieuzasadnione ekonomicznie, podlega likwidacji.

2. Likwidacji mienia dokonuje komisja powołana przez dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.

3. W przypadku specjalistycznej aparatury medycznej i urządzeń technicznych komisja dokonuje kasacji na podstawie orzeczenia technicznego wydanego przez rzeczoznawcę zakładowej techniki medycznej, inne podmioty świadczące usługi serwisowe lub osoby fizyczne posiadające odpowiednie uprawnienia.

4. W pozostałych przypadkach komisja dokonuje kasacji na podstawie własnej oceny stanu technicznego mienia, w uzasadnionych przypadkach powinna korzystać z pisemnych orzeczeń technicznych wydawanych przez pracowników pionu technicznego wytypowanych przez dyrektora zespołu.

5. W toku czynności kasacyjnych komisja likwidacyjna nadzoruje wymontowanie części użytecznych i przekazanie ich do magazynu.

6. Komisja sporządza protokół z przeprowadzonej likwidacji, w którym stwierdza komisyjnie pozbawienie cech użytecznych oraz wnioskuje o sposobie zagospodarowania części użytecznych.

7. Do protokołu likwidacyjnego komisja dołącza:

– orzeczenie o stanie technicznym,

– protokół przekazania części użytecznych do magazynu,

– potwierdzenie przekazania części bezużytecznych na złom.

8. Protokół podpisują członkowie komisji, który następnie zatwierdzany jest przez dyrektora zespołu.