927

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

z dnia 11 grudnia 1998 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu “Podzamcza” w Ząbkowicach Śląskich

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (t.j. Dz. U. Nr 13, poz. 79 z 1996 r. z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 89, poz. 415 z późn. zm.) uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu “Podzamcza” w Ząbkowicach, zwany dalej planem miejscowym.

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszar o powierzchni ok. 7 ha położony na terenie miasta Ząbkowice Śląskie w kwartale położonym pomiędzy ul. Krzywą na starym mieście, drogą międzyregionalną nr 8, zakolem rzeki Budzówki oraz ul. Bohaterów Getta.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach zmiany planu jest:

1) realizacja interesów publicznych, szczególnie w zakresie zadań własnych, a także ochrony środowiska przyrodniczego oraz kulturowego w postaci historycznych i krajobrazowych wartości “Podzamcza”,

2) umożliwienie lokalizacji kompleksu usług związanych z obsługą ruchu turystycznego, opartego na sąsiedztwie historycznych zespołów zabudowy oraz drogi o charakterze międzynarodowym.

§ 3

1. Integralną częścią zmiany planu jest rysunek zmiany stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

2. Oznaczenia graficzne występujące w rysunku planu miejscowego są obowiązującymi ustaleniami planu.

§ 4

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

planie - należy przez to rozumieć ustalenia zmiany planu, o której mowa w § 1 uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

uchwale - należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

przepisach szczególnych i odrębnych - należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem, wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

rysunku zmiany planu - należy przez to rozumieć rysunek zmiany planu sporządzony na mapie w skali 1:2000, składający się z dwóch arkuszy stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały,

obszarze - należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi.

§ 5

1. Przedmiotem ustaleń planu są:

1) tereny usług oznaczone na rysunku planu symbolem “U” oraz literami małymi, które oznaczają odpowiednio:

k – usługi z zakresu komunikacji,

t – usługi z zakresu obsługi ruchu turystycznego,

2) tereny komunikacji oznaczone na rysunku planu symbolem “K” oraz literami małymi, które oznaczają odpowiednio:

d – drogę dojazdową publiczną,

p – lokalizację zespołu parkingowego,

3) tereny zieleni zorganizowanej oznaczone na rysunku planu symbolem “Z”.

2. Na terenach, o których mowa w ust. 1, ustala się przeznaczenie podstawowe, oznaczone literami do przecinka, oraz przeznaczenie dopuszczalne lub towarzyszące, oznaczone literami po przecinku.

3. Tereny, o których mowa w ust. 2, mogą być w całości wykorzystane na cele zgodne z ich podstawowym przeznaczeniem lub częściowo na cele przeznaczenia podstawowego i pozostałego na zasadach ustalonych w dalszych przepisach uchwały.

4. Oznaczenia liniowe głównych ciągów pieszych określają ich orientacyjny przebieg i wymagają uściślenia w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

R o z d z i a ł II

Przepisy szczegółowe

§ 6

1. Wyznacza się obszar usług związanych z obsługą komunikacji, oznaczony na rysunku planu symbolem 1.Uk.

2. Na obszarze, o którym mowa w ust. 1, przewiduje się lokalizacje obiektów i urządzeń służących obsłudze komunikacji samochodowej, tj. m.in. stacje diagnostyczne, myjnie, pomoc drogowa, salon samochodowy itp.

3. Nie zezwala się na lokalizację na przedmiotowym obszarze obiektów mogących mieć szkodliwy wpływ na środowisko oraz funkcje usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie.

4. Dla zabudowy kubaturowej ustala się nieprzekraczalną linię zabudowy 5 metrów od linii rozgraniczających ul. Młynarską.

5. Obiekty kubaturowe należy projektować w oparciu o zapisy § 15 ust. 3 niniejszej uchwały.

§ 7

1. Ustala się obszar w liniach rozgraniczających ulicy Młynarskiej oznaczony na rysunku planu symbolem 2 Kd, przeznaczony na cele komunikacji publicznej.

2. Dla ul. Młynarskiej przewiduje się kategorię drogi dojazdowej o następujących parametrach:

– szerokość jezdni - 6,0 metrów,

– szerokość pasa drogowego - min. 10,0 metrów,

– jednostronny chodnik od strony istniejącej wzdłuż ul. Młynarskiej zabudowy.

3. W pasie drogowym dopuszcza się realizację sieci infrastruktury technicznej.

§ 8

1. Wyznacza się obszar komunikacyjny oznaczony na rysunku planu symbolem 3.Kp, służący lokalizacji parkingu dla pojazdów samochodowych.

2. Na obszarze, o którym mowa w ust. 1, obowiązuje zakaz wznoszenia jakichkolwiek obiektów kubaturowych, dopuszcza się jedynie realizację sieci i urządzeń infrastruktury technicznej oraz służących funkcji podstawowej.

3. Na obszarze należy przewidzieć niezbędną powierzchnię terenów zieleni towarzyszącej o powierzchni min. 10% powierzchni obszaru brutto.

4. Nie zezwala się na wykonywanie na placach i drogach nawierzchni asfaltowych i betonowych wylewanych - preferowana jest kostka brukowa. Projekt budowlany winien przewidywać możliwość przenoszenia obciążeń dla samochodów, które będą korzystały z parkingu.

5. Wzdłuż linii skarpy dopuszcza się prowadzenie jednokierunkowej jezdni o szerokości min. 4,5 m, z której obsługiwane byłyby poszczególne sektory parkingu.

§ 9

1. Obszar 4.Kd,Z przeznaczony jest na cele komunikacji publicznej wraz z zielenią towarzyszącą. Stanowi pasaż pieszo-jezdny obsługujący tereny i obiekty położone po jego wschodniej części, niebędącej przedmiotem opracowania.

2. Szczególnej ochronie podlegają istniejące na obszarze pojedyncze drzewa oraz grupy drzew, a także ukształtowanie terenu w postaci skarpy położonej wzdłuż drogi po jej wschodniej stronie.

3. Na obszarze, o którym mowa w ust. 1, obowiązuje zakaz wznoszenia jakichkolwiek obiektów kubaturowych, dopuszcza się jedynie realizację sieci i urządzeń infrastruktury technicznej.

§ 10

1. Wyznacza się obszar chronionego ukształtowania skarp oraz znajdującej się na nich zieleni oznaczony na rysunku planu symbolem 5.Z.

2. Obszar wymieniony w ust. 1 wyłączony jest całkowicie z zainwestowania, także z zakresu infrastruktury technicznej.

3. Na przedmiotowym obszarze należy prowadzić wyłącznie zabiegi zachowawcze i pielęgnacyjne.

§ 11

1. Ustala się dla obszaru oznaczonego na rysunku planu symbolem 6.Z. przeznaczenie podstawowe związane z zielenią towarzyszącą zorganizowaną.

2. Na obszarze wymienionym w ust. 1 zakazuje się prowadzenia inwestycji kubaturowych, zezwala się natomiast na realizację sieci infrastruktury technicznej.

§ 12

1. Określa się obszar funkcjonalny oznaczony symbolem 7.Ut,Z, związany bezpośrednio z zespołem historycznym zamku.

2. Prowadzenie jakiejkolwiek działalności inwestycyjnej na przedmiotowym obszarze może się odbywać wyłącznie na podstawie wytycznych, a następnie zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

3. Sposób użytkowania obszaru zachowuje się dotychczasowy.

§ 13

1. Wydziela się obszar obsługi komunikacyjnej związanej ściśle z zespołem zamkowym, określony symbolem 8.Kp,Z, i przeznaczony na parking dla samochodów osobowych z zielenią towarzyszącą.

2. Na obszarze, o którym mowa w ust. 1, nie przewiduje się wznoszenia obiektów kubaturowych, dopuszcza się realizację sieci infrastruktury technicznej.

3. Projekt zagospodarowania terenu na cele określone wyżej musi uwzględniać w pełni zasadę ochrony istniejącego drzewostanu.

§ 14

1. Wyznacza się obszar komunikacji publicznej oznaczony symbolem 9.Kd, w oparciu o istniejący układ dróg: ulica szpitalna i ulica bez nazwy oraz ustala się kategorie drogi dojazdowej.

2. Dla drogi, o której mowa w ust. 1, ustala się następujące parametry:

– szerokość jezdni - 6,0 metrów,

– szerokość pasa w liniach rozgraniczających - 12,0 metrów,

– chodniki minimum - jednostronne,

– od strony skarp należy przewidzieć zabezpieczenia przeciwdziałające osuwaniu się ziemi, nadmiernym spływom wód opadowych itp.

3. W pasie linii rozgraniczających dopuszcza się prowadzenie sieci infrastruktury technicznej.

§ 15

1. Na terenie objętym planem wydziela się obszar oznaczony symbolem 10. Ut, przeznaczony na lokalizację kompleksu usług z zakresu obsługi ruchu turystycznego. Na przedmiotowym obszarze przewiduje się realizację:

– obiektów hotelowych i pensjonatowych,

– obiektów gastronomicznych i rozrywkowych,

– obiektów usług komercyjnych i użyteczności publicznej,

– muzeów itp.

2. Wymienione w ust. 1 obiekty można lokalizować pod warunkiem zachowania określonych linii zabudowy (10,0 m od strony zachodniej oraz 5,0 m od drogi 9.Kd) oraz zasady, by powierzchnia zabudowy kubaturowej nie przekraczała 60% powierzchni obszaru brutto.

3. Dla zabudowy kubaturowej ustala się następujące zasady:

1) zaleca się zabudowę wieloobiektową, kubaturową i charakterem dostosowana do istniejącej zabudowy usytuowanej w sąsiedztwie,

2) wysokość obiektów nie więcej niż 2,5 kondygnacji nadziemnych, licząc z poddaszem użytkowym,

3) dachy projektować strome, dwu- i wielospadowe o charakterze symetrycznym z elementami dodatkowymi w postaci lukarn, mansard itp., kryte dachówką ceramiczną lub blachą dachówkopodobną, o nachyleniu 30- 45%,

4) kształty brył budynków należy przyjmować horyzontalnie, na rzucie prostokątnym z dopuszczeniem ryzalitów, ganków wykuszy itp.,

5) forma zabudowy powinna być kształtowana w nawiązaniu do architektury regionalnej i lokalnych tradycji przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów wykończeniowych, jak tynki, wykładziny ceramiczne, drewno, opaski z piaskowca itp.

4. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji zgodnych z przeznaczeniem określonym w ust. 1 uzależnia się od przedłożenia przez wnioskodawcę docelowej koncepcji funkcjonalno-architektonicznej dla całego obszaru celem uzasadnienia projektu cytowanej decyzji w postępowaniu uzgadniającym przed Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

§ 16

1. Dla terenu objętego planem miejscowym określa się następujące warunki wyposażenia w media:

1) dla obszarów przeznaczonych do zainwestowania przewiduje się jedynie zorganizowany sposób zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzenia ścieków i wód deszczowych do istniejącego układu miejskiego,

2) w zakresie zapotrzebowania na energię przewiduje się włączenie tych obszarów do systemu sieci miejskich z przeznaczeniem na wykorzystanie gazu i energii elektrycznej do celów bytowych, grzewczych i ciepłej wody.

2. Prowadzenie na obszarach zainwestowania działalności, które mogą wiązać się z wprowadzeniem substancji zanieczyszczających powietrze jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu decyzji o dopuszczalnej emisji.

3. Warunkiem dopuszczenia realizacji nowych obiektów i urządzeń, w wyniku czego mogą powstawać ścieki chemicznie aktywne, jest wyposażenie ich w urządzenia do separacji lub neutralizacji, stosownie do potrzeb.

4. Gospodarkę odpadami stałymi należy prowadzić w zgodzie z przepisami ustawy o odpadach oraz odpowiednio do przyjętych prawem miejscowym zasad.

§ 17

Na terenie objętym uchwałą określa się zasadę, że do czasu realizacji inwestycji wymienionych w planie obowiązuje użytkowanie terenu dotychczasowe bez możliwości jego utrwalenia.

§ 18

Przepisy szczegółowe oraz te w niniejszej uchwale, które zawierają warunki ustalone w celu ochrony środowiska oraz krajobrazu i dóbr kultury, mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.

R o z d z i a ł III

Przepisy końcowe

§ 19

Traci moc uchwała nr V/19/93 Rady Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie z dnia 27 maja 1993 r. w sprawie miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Ząbkowice Śląskie w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 1.

§ 20

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.

§ 21

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie.

§ 22

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w Ząbkowicach Śląskich wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wałbrzyskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
RUDOLF SŁONOPAS

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich z dnia 11 grudnia 1998 r. (poz. 927)