883

UCHWAŁA RADY GMINY W ZŁOTORYI

z dnia 30 stycznia 2002 r.

w sprawie programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w latach 2002–2006

Na podstawie art. 21 ust. 1–3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Gminy w Złotoryi uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

1. Ustala się program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w latach 2002–2006.

2. Program ma na celu racjonalne gospodarowanie komunalnymi lokalami mieszkalnymi stanowiącymi mieszkaniowy zasób gminy.

§ 2

1. Mieszkaniowy zasób gminy tworzą lokale mieszkalne oraz lokale socjalne, będące własnością gminy.

2. Mieszkaniowy zasób gminy nie obejmuje lokali, których własność została wyodrębniona na rzecz osób trzecich. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0914-1/4/02 z 15 marca 2002 r. na § 2 ust. 2).

§ 3

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) ustawie o ochronie praw lokatorów – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733),

2) gminie – należy przez to rozumieć gminę Złotoryja,

3) zarządzie gminy – należy przez to rozumieć Zarząd Gminy Złotoryja,

4) osobach pozostających w trudnych warunkach mieszkaniowych – należy przez to rozumieć osoby, które nie posiadają żadnego tytułu prawnego do lokalu lub zamieszkujące w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej nia 5 m2 powierzchni mieszkalnej, tj. ogólnej powierzchni pokoi, lub w lokalu niespe3niaj1cym wymogów lokalu przeznaczonego na stały pobyt ludzi na podstawie przepisów ustawy – Prawo budowlane,

5) adaptacji – należy przez to rozumieć przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne na podstawie przepisów ustawy – Prawo budowlane,

6) modernizacji – należy przez to rozumieć ulepszenie lokalu socjalnego w celu utworzenia lokalu mieszkalnego na podstawie przepisów ustawy – Prawo budowlane,

7) powierzchni użytkowej lokalu – należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggi, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

§ 4

1. Gospodarowanie mieszkaniowym zasobem gminy polega w szczególności na wynajmie lub sprzedaży lokali mieszkalnych oraz wynajmie lokali socjalnych.

2. Gospodarowanie mieszkaniowym zasobem gminy jest jawne i podlega kontroli społecznej.

3. Celem poddania kontroli społecznej trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali gminy powołuje się komisję mieszkaniową jako organ doradczy i opiniujący.

4. Komisja działa na podstawie regulaminu określającego tryb jej pracy.

R o z d z i a ł II

Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy

§ 5

Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy, wg stanu na dzień 1 stycznia 2002 roku, obejmuje 296 lokali mieszkalnych oraz 25 wydzielonych lokali socjalnych.

§ 6

1. Prognozuje się utrzymanie mieszkaniowego zasobu gminy na poziomie:

1) rok 2002 – 296÷293 lokali mieszkalnych oraz 25 wydzielonych lokali socjalnych;

2) rok 2003 – 293÷287 lokali mieszkalnych oraz 24 wydzielone lokale socjalne;

3) rok 2004 – 287÷277 lokale mieszkalne oraz 24 wydzielone lokale socjalne;

4) rok 2005 – 277÷266 lokali mieszkalnych oraz 24 wydzielone lokale socjalne;

5) rok 2006 – 266÷257 lokali mieszkalnych oraz 24 wydzielone lokale socjalne.

2. Zakłada się, w latach 2002–2006, pozyskanie 12 lokali mieszkalnych, poprzez adaptację pomieszczeń niemieszkalnych, w tym:

1) rok 2002 – 2,

2) rok 2003 – 1,

3) rok 2004 – 2,

4) rok 2005 – 1,

5) rok 2006 – 6.

§ 7

Prognozowana liczba lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży w trybie określonym w ustawie o gospodarce nieruchomościami na rzecz dotychczasowych najemców lub w trybie przetargowym w kolejnych latach wyniesie:

1) 2002 – 5 lokali,

2) 2003 – 7 lokali,

3) 2004 – 11 lokali,

4) 2005 – 10 lokali,

5) 2006 – 15 lokali.

§ 8

1. Ustala się priorytety działań remontowo-moder-nizacyjnych, niezbędnych do utrzymania w stanie niepogorszonym, mieszkaniowego zasobu gminy, a w szczególności:

1) utrzymanie stanu technicznego na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo ludzi i mienia;

2) utrzymanie wymaganego stanu estetycznego;

3) stosowanie rozwiązań technicznych, materiałowych i technologicznych sprzyjających poprawie stanu technicznego zasobu oraz podnoszenia jego standardu.

2. Zarząd Gminy, uwzględniając określone wyżej priorytety, ustali corocznie plan rzeczowo-finansowy remontów, wynikający ze stanu technicznego budynków i lokali.

§ 9

1. Koszty związane z bieżącą eksploatacją i remontami mieszkaniowego zasobu gminy pokrywane są dochodami z czynszu za wynajem lokali oraz środkami z budżetu gminy.

2. Wysokość wydatków na bieżącą eksploatację i remonty ustala corocznie Rada Gminy w budżecie gminy z uwzględnieniem potrzeb wynikających z utrzymania substancji mieszkaniowej przedstawionej w § 6 programu. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0914-1/4/02 z 15 marca 2002 r. na § 9 ust. 2).

§ 10

1. Koszty zarządu nieruchomościami wspólnymi, w których gmina jest jednym ze współwłaścicieli, ustalane są corocznie przez wspólnoty mieszkaniowe, na podstawie ich uchwał i nie powinny przekraczać stawki czynszu ustalonej dla danego lokalu.

2. W przypadku podjęcia przez wspólnotę mieszkaniową uchwały o kosztach zarządu nieruchomością wspólną w wysokości wyższej niż określona w ust. 1, Rada Gminy ustala źródła ich sfinansowania.

§ 11

1. Mieszkaniowy zasób gminy może być powiększony poprzez adaptację i modernizację, stanowiących własność gminy, obiektów i pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne.

2. Wolne lokale o obniżonym standardzie z przeznaczeniem na lokale socjalne wydziela Zarząd Gminy na wniosek dyrektora zakładu, o którym mowa w § 12 ust. 2.

§ 12

1. Wynajmującym lokale mieszkalne i socjalne jest gmina, w imieniu której działa Zarząd Gminy.

2. Zarządzanie lokalami i budynkami wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu gminy wykonywane jest przez jednostkę organizacyjną gminy – zakład budżetowy, tj. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Złotoryi z/s w Wilkowie Osiedlu.

3. Zarządzanie nieruchomościami wspólnymi wykonywane jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903).

R o z d z i a ł III

Zasady polityki czynszowej

§ 13

W lokalach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy stawki czynszu za 1 m2 powierzchni uaytkowej lokali ustala Zarząd Gminy, w oparciu o przepisy niniejszego rozdziału.

§ 14

Wysokooę czynszu za najem 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu stanowi stawka bazowa, ustalona w oparciu o zasady określone w art. 9 ustawy o ochronie praw lokatorów, z uwzględnieniem wskaźników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową.

§ 15

1. Ustala się wskaźniki podwyższające i obniżające stawkę bazową czynszu, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

2. Wskaźniki, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą czynszu za lokale socjalne.

§ 16

Stawka czynszu za najem 1 m2 powierzchni uaytkowej lokalu socjalnego nie moae przekroczyć połowy stawki czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.

§ 17

W przypadku podnajęcia całego lub części lokalu, dokonanego za pisemną zgodą wynajmującego, wysokość czynszu podwyższa się odpowiednio o 30%. Podwyżka nie dotyczy podnajęcia uczniom lub studentom.

§ 18

1. Wolne lokale mieszkalne o powierzchni uaytkowej powyaej 80 m2 wynajmowane s1 za zap3at1 czynszu wolnego, ustalonego w drodze przetargu. Czynsz wolny, z zastrzeżeniem ust. 2, nie może być niższy niż 200% czynszu obowiązującego za ten lokal.

2. Wynajźcie lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia uaytkowa przekracza 80 m2, moae nast1pię tylko na rzecz rodziny sk3adającej się z co najmniej 5 osób oraz spełniającej wymogi § 21 niniejszej uchwały.

§ 19

Zobowiązuje się Zarząd Gminy do utrzymywania stawki bazowej czynszu w wysokości 0,85 zł/m2 powierzchni użytkowej do dnia 30 czerwca 2002 r.

R o z d z i a ł IV

Zasady wynajmowania i zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

§ 20

1. Gospodarując mieszkaniowym zasobem gminy, lokale mieszkalne wynajmuje się członkom wspólnoty samorządowej, posiadającym stałe zameldowanie na terenie gminy przynajmniej przez okres 5 lat przed datą złożenia wniosku.

2. W wyjątkowych przypadkach Zarząd Gminy może udzielić zgody na wynajem lokalu innym osobom niż określone w ust. 1, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem społeczności lokalnej.

§ 21

Najemcą lokalu mieszkalnego może zostać wyłącznie osoba, której warunki zamieszkiwania odpowiadają wymogom określonym w § 3 pkt 4 i której dochody brutto nie przekroczyły, w okresie trzech miesięcy poprzedzających zakwalifikowanie do wynajmu lokalu, 150% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych lub 100% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.

§ 22

1. Najemcą lokalu socjalnego, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, może zostać wyłącznie osoba, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody brutto nie przekroczyły, w okresie trzech miesięcy poprzedzających zakwalifikowanie do wynajmu lokalu, 100% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych lub 75% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.

2. W przypadkach orzeczenia przez sąd o uprawnieniach do lokalu socjalnego umowę na lokal socjalny zawiera się w pierwszej kolejności.

§ 23

Najemcą lokalu zamiennego może być osoba uprawniona do takiego lokalu na podstawie ustawy lub orzeczenia sądu, a także osoba, której dotychczasowy lokal znajduje się w budynku przeznaczonym do kapitalnego remontu bądź do wykwaterowania z uwagi na zły stan techniczny albo utraciła lokal w wyniku klęski żywiołowej lub katastrofy budowlanej.

§ 24

Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego z zasobu gminy przysługuje osobom, które:

1) utraciły mieszkanie w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru;

2) opuściły dom dziecka lub rodzinę zastępczą w związku z osiągnięciem pełnoletności.

§ 25

1. Na samodzielny lokal mieszkalny nie może być zawarta umowa najmu z więcej niż z jednym najemcą, chyba że najem nastąpi na zgodny wniosek osób zainteresowanych.

2. Pokój przechodni nie może być przedmiotem odrębnego najmu.

§ 26

W razie najmu poszczególnych pomieszczeń w jednym lokalu mieszkalnym przez dwóch lub więcej najemców, za wspólnie używane pomieszczenia najemcy opłacają czynsz proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej oddzielnie przez każdego z nich.

§ 27

1. Wynajmujący może zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego mieszkaniowy zasób gminy z osobami, które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy, jeżeli zamieszkiwały z nim przez okres 5 lat.

2. Jeżeli w lokalu stanowiącym mieszkaniowy zasób gminy, pozostały osoby, które nie wstąpiły w stosunek najmu tego lokalu, a zamieszkiwały w nim dłużej niż 3 lata, Zarząd Gminy może im wynająć lokal socjalny. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0914-1/4/02 z 15 marca 2002 r. na § 27 ust. 2).

3. W przypadku odmowy zawarcia umowy najmu w trybie ust. 1 lub 2 osoby te winny niezwłocznie opróżnić lokal zajmowany bez tytułu prawnego. Dalsze pozostawanie w lokalu uważa się za samowolne zajęcie i naruszenie prawa posiadania, przysługującego właścicielowi.

§ 28

Wynajmujący może zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego mieszkaniowy zasób gminy ze zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy, którzy pozostali w lokalu po wyprowadzeniu się głównego najemcy, jeżeli dotychczasowy najemca:

1) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu w wyniku zawarcia związku małżeńskiego,

2) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym w przypadku przekwaterowania wszystkich osób uprawnionych nastąpiłoby przegźszczenie, poniaej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę.

§ 29

1. Wzajemna zamiana lokali mieszkalnych pomiędzy najemcami wymaga ich porozumienia oraz pisemnej zgody wynajmującego.

2. Nie zezwala się na dokonanie zamiany, gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadaę mniej nia 5 m2 powierzchni 31cznej pokoi.

§ 30

1. Najemca lokalu może ubiegać się o jego zamianę na inny wolny lokal pozostający w dyspozycji wynajmującego poprzez zawarcie z nim nowej umowy najmu.

2. Najemcy lokali, którzy posiadają utrudniony dostęp do swoich lokali z powodu niepełnosprawności ruchowej potwierdzonej odpowiednim orzeczeniem lekarskim, mogą ubiegać się o wymianę lokalu na lokal, w którym utrudnienia w dostępie do lokalu nie będą występować.

§ 31

W przypadku konieczności wykonania niezbędnych remontów, najemcy proponuje się lokal zamienny na czas wykonania remontu, jednak na czas nie dłuższy niż rok.

§ 32

1. Do sprzedaży przeznacza się wydzielone lokale mieszkalne, znajdujące się w budynkach, będących w zasobach mienia komunalnego.

2. Sprzedaż lokalu następuje łącznie z ułamkową częścią gruntu.

§ 33

Wyłącza się ze sprzedaży na rzecz najemców lokale znajdujące się w budynkach:

1) przeznaczonych do wykwaterowania na podstawie decyzji organów nadzoru budowlanego z zastrzeżeniem, iż lokale w tych budynkach mogą być za zgodą Rady Gminy przeznaczone do sprzedaży, pod warunkiem jednoczesnego ich wykupu przez wszystkich najemców,

2) przeznaczonych do remontu kapitalnego z zastrzeżeniem, iż lokale w tych budynkach mogą być za zgodą Rady Gminy przeznaczone do sprzedaży, pod warunkiem jednoczesnego ich wykupu przez wszystkich najemców,

3) wykorzystywanych do realizacji zadań gminy, a w szczególności przeznaczonych na cele kultury, oświaty, ochrony zdrowia oraz siedziby gminnych jednostek organizacyjnych,

4) w których lokale przeznaczone zostały wyłącznie do wynajmu jako lokale socjalne.

§ 34

1. Wolne samodzielne lokale mieszkalne, które nie podlegają oddaniu w najem, Rada Gminy przeznacza do sprzedaży w drodze przetargu.

2. Formę i zakres ograniczeń przetargu określa Zarząd Gminy, biorąc pod uwagę potrzeby zabezpieczenia lokali dla członków wspólnoty samorządowej.

§ 35

Koszty przygotowania nieruchomości do zbycia oraz koszty związane ze zbyciem lokalu mieszkalnego, w tym opłaty sądowe i notarialne, ponosi nabywca.

§ 36

Czynności związane ze sprzedażą lokalu mieszkalnego są podejmowane po złożeniu przez najemcę pisemnego wniosku, zawierającego deklarację wyrażającą wolę nabycia lokalu w budynku wytypowanym do sprze- daży.

§ 37

Nabywca, najpóźniej do dnia zawarcia umowy notarialnej jest zobowiązany do uregulowania należności z tytułu:

1) opłat z tytułu czynszu i innych opłat związanych z najmem nabywanego lokalu,

2) poniesionych kosztów przygotowania nieruchomości do zbycia,

3) ceny zbycia lokalu lub jej raty oraz ceny sprzedaży gruntu.

R o z d z i a ł V

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 38

1. Zachowują moc wydane przed wejściem w życie niniejszej uchwały pozytywne kwalifikacje wniosków o przydział lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy.

2. Najemcy, którzy złożyli wnioski o wykup lokalu mieszkalnego przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, nabywają lokale na zasadach w niej określonych.

§ 39

Traci moc uchwała nr VI/48/95 Rady Gminy w Złotoryi z dnia 10 lutego 1995 r. w sprawie zasad i trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty mieszkaniowej.

§ 40

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.

§ 41

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega podaniu do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy i sołectwach.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
JÓZEF POKRYWKA

Załącznik do uchwały Rady Gminy w Złotoryi z dnia 30 stycznia 2002 r. (poz. 883)

Tabela wskaźników

podwyższających i obniżających stawkę bazową czynszu

Czynniki wpływające na wartość użytkową lokalu

%

zwyżki stawki

bazowej czynszu

%

zniżki stawki

bazowej czynszu

Lokal wyposażony w instalację wodociągową

30

 
Lokal wyposażony w instalację gazową

30

 
Lokal wyposażony w instalację kanalizacyjną

30

 
Lokal wyposażony w instalację CO, do którego ciepło jest dostarczane z zewnątrz

30

 
Lokal położony na poddaszu  

10

Lokal z ciemną kuchnią  

5

Lokal położony w suterenie  

10