873 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA z dnia 21 lutego 2002 r. w sprawie zmiany uchwały nr XLIX/697/98 z dnia 27 lutego 1998 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Wrocław Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a) i pkt 15 oraz art. 40 ust. 2 pkt 3 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591), w związku z art. 70 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543) Rada Miejska Wrocławia uchwala, co następuje: |
§ 1
W uchwale nr XLIX/697/98 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 27 lutego 1998 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Wrocław (t.j. Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego z 2001 r. Nr 119, poz. 1554, zmiana Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego w 2001 r. Nr 88, poz. 1175) wprowadza się zmiany następujące:
1. § 3 otrzymuje brzmienie:
Ҥ 3
1. Podstawę gospodarowania nieruchomościami stanowią miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy.
2. Zarząd Miasta dokonuje wyboru formy prawnej oraz ustala treść umowy lub decyzji dotyczącej przekazania nieruchomości uwzględniając jej
przeznaczenie wynikające z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy i w takim zakresie może:
1) przenosić własność nieruchomości w drodze sprzedaży,
2) oddawać nieruchomości gruntowe w użytkowanie wieczyste,
3) dokonywać zamiany nieruchomości lub zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na prawo własności nieruchomości, zamiany prawa własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego nieruchomości i zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego innej nieruchomości gruntowej,
4) wnosić, po uprzednim uzyskaniu zgody Rady Miejskiej, nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego oraz inne prawa do nieruchomości, w tym prawo użytkowania oraz prawo dzierżawy, jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek handlowych, utworzonych przez Gminę lub do których Gmina przystąpiła po podjęciu przez Radę Miejską stosownej uchwały,
5) przekazywać nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych jako majątek tworzonych przez Gminę lub z jej udziałem fundacji, po podjęciu przez Radę Miejską uchwały w tej sprawie,
6) obciążać nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi na rzecz osób trzecich.
3. Zgody Rady Miejskiej wyrażonej odrębną uchwałą wymaga:
1) przekazanie nieruchomości w drodze darowizny na cele publiczne,
2) przekazanie nieruchomości Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego w drodze darowizny,
3) sprzedaż nieruchomości Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego za cenę obniżoną oraz oddanie nieruchomości gruntowej Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego nieodpłatnie w użytkowanie wieczyste,
4) nieodpłatne obciążenie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego ograniczonymi prawami rzeczowymi,
5) zamiana nieruchomości, zamiana prawa użytkowania wieczystego na własność nieruchomości oraz zamiana praw użytkowania wieczystego, o ile dokonywana jest między Gminą a Skarbem Państwa oraz jednostkami samorządu terytorialnego bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości lub praw.”.
2. § 8 otrzymuje brzmienie:
Ҥ 8
1. W przypadku sprzedaży nieruchomości bez przetargu oraz sprzedaży budynków i innych obiektów znajdujących się na gruncie oddawanym w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej, od ceny nieruchomości, ustalonej w wysokości nie niższej niż ich wartość, udziela się bonifikaty w wysokości nie wyższej niż 80% z zastrzeżeniem ust. 2 i § 14, jeżeli sprzedaż następuje na rzecz:
1) podmiotów wymienionych w § 7 ust. 2 uchwały z przeznaczeniem na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych,
2) osób prawnych i osób fizycznych prowadzących działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną na cele niezwiązane z działalnością zarobkową,
3) Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,
4) kościołów i związków wyznaniowych, mających uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej,
5) właścicieli lokali w budynkach, w których przy wyodrębnianiu własności lokali dla budynku wydzielono działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej, w przypadku dosprzedaży gruntu na warunkach art. 209a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
2. W granicach określonych w ust. 1, z zastrzeżeniem § 14, o wysokości udzielonej bonifikaty postanawia Zarząd Miasta.
3. Bonifikata, o której mowa w ust. 1 i 2, przysługuje pod warunkiem zapłaty ceny sprzedaży jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy sprzedaży albo umowy użytkowania wieczystego.
4. Zarząd Miasta obowiązany jest żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca nieruchomości wymieniony w ust. 1 pkt 1 i 2, przed upływem 10 lat od dnia jej nabycia, zbył lub wykorzystał nieruchomość na cele inne niż stanowiące podstawę udzielenia bonifikaty. Zarząd Miasta może odstąpić od żądania zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie w przypadku, gdy przedmiotem zbycia jest lokal mieszkalny, przy sprzedaży którego zastosowana została bonifikata od ceny w wysokości wskazanej w § 14 uchwały.
5. Obowiązek zwrotu, o którym mowa w ust. 4, nie dotyczy zbycia lokalu mieszkalnego na rzecz osoby bliskiej.”.
3. § 10 uchwały otrzymuje brzmienie następujące:
Ҥ 10.
1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej, od której nie udzielono bonifikaty, z wyłączeniem bonifikaty z tytułu wpisania do rejestru zabytków, może być rozłożona na raty na czas określony umową, nie dłuższy niż 10 lat. Wierzytelność Gminy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.
2. W razie rozłożenia zapłaty ceny sprzedaży na raty wysokość pierwszej raty nie może być niższa niż 30% ceny.
3. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem § 15 ust. 2 i § 21 ust. 3.
4. W przypadku przeniesienia przez nabywcę, który nabył nieruchomość w trybie bezprzetargowym, własności lub udziału we własności nieruchomości na inną osobę fizyczną lub prawną, lub nieposiadającą osobowości prawnej spółkę handlową, niespłacona część ceny staje się natychmiast wymagalna.”.
5. Ustalone wyżej zasady dotyczące rozkładania na raty ceny sprzedaży oraz oprocentowania niespłaconej części ceny nie mogą naruszać przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców.”.
4. § 15 uchwały otrzymuje brzmienie następujące:
Ҥ 15
1. Cena sprzedaży lokalu mieszkalnego sprzedawanego w trybie bezprzetargowym, od której nie udzielono bonifikaty, może być, na wniosek nabywcy, rozłożona na raty roczne płatne przez okres do 10 lat. Wierzytelność Gminy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.
2. W przypadku rozłożenia ceny sprzedaży na raty, wysokość pierwszej raty nie może wynosić mniej niż 30% ustalonej ceny. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej 40% stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.
3. Przepisy ust. 1 i 2 dotyczące zasad rozkładania na raty i wysokości oprocentowania niespłaconych należności mogą być stosowane w przypadku zamiany lokali mieszkalnych z osobami fizycznymi przy konieczności dokonania dopłaty wynikającej z różnicy wartości lokali będących przedmiotem zamiany.”.
5. § 21 uchwały otrzymuje brzmienie następujące:
Ҥ 21
1. Sprzedaż lokali użytkowych na rzecz najemców wymienionych w § 20, korzystających z pierwszeństwa w nabyciu, następuje w trybie bezprzetargowym, z zachowaniem zasad ustanawiania odrębnej własności lokali określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
2. Cena sprzedaży lokalu użytkowego może być, na wniosek najemcy, któremu przysługuje pierwszeństwo w nabyciu, rozłożona na raty na czas określony umową, nie dłuższy niż 10 lat. W takim przypadku wysokość pierwszej raty nie może być niższa niż 30% ceny. Niespłacona część ceny wraz z oprocentowaniem w wysokości określonej w ust. 3 podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.
3. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej wynoszącej:
1) 50% stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski w przypadku rozłożenia niespłaconej części ceny na raty na czas nie dłuższy niż 3 lata od daty zawarcia notarialnej umowy sprzedaży,
2) 100% stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski w przypadku rozłożenia niespłaconej części ceny na raty na czas dłuższy niż 3 lata od daty zawarcia notarialnej umowy sprzedaży.
4. W przypadku przeniesienia przez nabywcę, korzystającego z pierwszeństwa w nabyciu, własności lokalu lub udziału we własności lokalu na inną osobę fizyczną lub prawną albo nieposiadającą osobowości prawnej spółkę handlową, niespłacona część ceny staje się natychmiast wymagalna.
5. Ustalone w ust. 2 i 3 zasady dotyczące rozkładania na raty ceny sprzedaży oraz oprocentowania niespłaconej części ceny nie mogą naruszać przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców.”.
6. Dodaje się rozdział VIII w brzmieniu:
“Rozdział VIII
Zasady zarządzania przez Gminę Wrocław jako współwłaściciela nieruchomości wspólnej należącymi do niej udziałami.
§ 30a
1. Kompetencje należące do Gminy jako współwłaściciela nieruchomości wspólnej w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali wykonuje Zarząd Miasta.
2. Zarząd Miasta może ustanowić pełnomocnika do reprezentowania Gminy we wspólnotach mieszkaniowych z zastrzeżeniem pozostawienia do wyłącznej kompetencji Zarządu podejmowania uchwał w sprawach:
1) zmiany przeznaczenia części nieruchomości wspólnej,
2) udzielenia zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego,
3) udzielenia zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
4) dokonania podziału nieruchomości wspólnej,
5) nabycia nieruchomości,
6) udzielenia zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo pow-stałych odrębnych nieruchomościach wspólnych,
7) zgody na połączenie lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość lub podziału lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość.”.
7. Dodaje się § 31a w brzmieniu następującym:
Ҥ 31a
1. Osoby prawne i fizyczne oraz nieposiadające osobowości prawnej spółki handlowe, ubiegające
się o nabycie nieruchomości w trybie bezprzetargowym, ponoszą koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do zbycia, w tym koszty: opracowań geodezyjnych, wyceny nieruchomości i koszty wymaganych ogłoszeń oraz koszty założenia księgi wieczystej i koszty sporządzenia umowy notarialnej, oraz koszty sądowe związane z dokonaniem wpisów w księgach wieczystych.
2. Osoby wymienione w ust. 1 wnoszą na rachunek Gminy na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem nieruchomości do zbycia opisanych w ust. 1 zaliczki w wysokościach i terminach ustalonych uchwałą Zarządu Miasta”. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-3/8/02 z dnia 5 marca 2002 r. stwierdzono nieważnośc § 1 ust. 2 w zakresie nadania nowego brzmienia § 8 ust. 4 uchwały nr XLIX/697/98 Rady Miejskiej Wrocławia oraz § 1 ust. 6 w zakresie dodania § 30a ust. 2 do uchwały nr XLIX/697/98 Rady Miejskiej Wrocławia).
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.