868

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY STRZEGOM

z dnia 21 listopada 2001 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Strzegom, w obrębie Graniczna oraz obrębach przyległych, obejmującego obszar związany z eksploatacją złoża granitu “Graniczna”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), art. 53 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27,
poz. 96 z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr 31/2000 Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 27 czerwca 2000 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Rada Miejska Gminy Strzegom uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Strzegom, w obrębie Graniczna oraz obrębach przyległych, obejmującego obszar związany z eksploatacją złoża granitu “Graniczna”.

2. Integralną częścią planu jest rysunek planu w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały, na którym określono granice terenu objętego planem oraz ustalenia planu przedstawione w formie graficznej.

§ 2

1. Plan obejmuje:

– “teren górniczy” złoża granitu “Graniczna”, z zakładem górniczym,

– działki stanowiące własność przedsiębiorcy, na których zlokalizowany jest zakład przeróbczy granitu wraz z urządzeniami towarzyszącymi,

– tereny tras komunikacyjnych, położonych w bez-pośrednim sąsiedztwie “terenu górniczego”.

2. W granicach “terenu górniczego” złoża “Graniczna” znajduje się część “terenu górniczego” złoża granitu “Graniczna II”. Niniejszy plan nie obejmuje ustaleń dla zapewnienia integracji działań podejmowanych dla eksploatacji złoża granitu “Graniczna II”.

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96), dla “terenu górniczego” złoża “Graniczna II” należy sporządzić i zatwierdzić oddzielnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w oparciu o koncesję wydaną dla tego złoża.

§ 3

“Teren górniczy” złoża granitu “Graniczna” ustanowiony został koncesją udzieloną przez Ministra Środowiska dla Wrocławskich Kopalni Surowców Mineralnych S.A. we Wrocławiu (decyzja z dnia 23 marca 2000 r., DG wk/LP/487-1892/2000). “Teren górniczy” “Graniczna” o powierzchni 201 ha obejmuje “obszar górniczy” o powierzchni 41 ha. Termin ważności koncesji upływa z dniem 31 grudnia 2020 r.

§ 4

1. Przedmiotem ustaleń planu jest:

– przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania,

– tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczających te tereny,

– lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów,

– zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

– szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego oraz zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,

– tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenu.

2. Zgodnie z art. 53 ust. 2 prawa geologicznego i górniczego plan zapewnia integrację wszelkich działań podejmowanych w granicach “terenu górniczego” w celu:

1) wykonania uprawnień określonych w koncesji,

2) zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego,

3) ochrony środowiska, w tym obiektów budowlanych.

§ 5

Realizacja niniejszego planu, poprzez wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, wymaga uwzględniania ustaleń zawartych w:

1) rozdziale II: “Ustalenia ogólne”

2) rozdziale III: “Ustalenia szczegółowe”

3) rysunku planu, określonych w oznaczeniach “Ustalenia planu”.

§ 6

Ustalenia planu uwzględniają przepisy szczególne, aktualne w dniu ich zatwierdzenia. Jeżeli w wyniku zmiany ustawy szczególnej, zdeaktualizują się ustalenia określone w planie, zajdzie wówczas konieczność dokonania ich zmiany w niezbędnym zakresie, w trybie art. 18 ust. 2 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 7

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej Gminy Strzegom,

3) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) przedsiębiorcy – należy przez to rozumieć podmiot posiadający koncesję na prowadzenie działalności związanej z wydobywaniem kopalin ze złoża,

5) “obszarze górniczym” – należy przez to rozumieć przestrzeń, w granicach której przedsiębiorca jest uprawniony do wydobywania kopaliny objętej koncesją,

6) “terenie górniczym” – należy przez to rozumieć przestrzeń objętą przewidywanymi wpływami robót górniczych zakładu górniczego,

7) zakładzie górniczym – należy przez rozumieć wyodrębniony technicznie i organizacyjnie zespół środków służących przedsiębiorcy do bezpośredniego wydobywania kopaliny ze złoża, w tym wyrobiska górnicze, obiekty budowlane oraz technologicznie związane z nimi obiekty i urządzenia przeróbcze,

8) urządzeniach towarzyszących – należy przez to rozumieć obiekty technicznego i gospodarczego wyposażenia, których szczegółowej lokalizacji plan nie określa oraz inne urządzenia pełniące rolę służebną wobec funkcji podstawowej.

Nazwa złoża granitu “Graniczna I” określona w uchwale nr 31/2000 Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 27 czerwca 2000 r., przyjęta z materiałów planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Strzegom, jest równoważna nazwie złoża “Graniczna”, dla którego ustalono koncesję decyzją Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2000 r.

R o z d z i a ł II

Ustalenia ogólne

§ 8

1. Podstawowe funkcje przewidywane na terenie objętym planem obejmują:

PE – zakłady górnicze związane z wydobyciem granitu,

PP – zakłady górnicze związane z przeróbką kamienia,

PW – stawy osadowe,

PS – rezerwy terenowe związane z przeróbką i składowaniem kopalin,

PN – zwałowisko zewnętrzne nadkładu.

2. Dopuszczalne funkcje dodatkowe obejmują:

MN – mieszkalnictwo,

U – zespół zabudowy obsługi komercyjno-usługowej,

ZC – cmentarz, zamknięty.

Utrzymanie funkcji mieszkaniowej i wprowadzenie usługowej uwarunkowane jest niewystępowaniem w miejscu ich lokalizacji uciążliwości i zagrożeń ponad dopuszczalne normy i przepisy. Wprowadza się zakaz budowy nowych i rozbudowy istniejących obiektów mieszkalnych.

3. Funkcje uzupełniające obejmują:

KK – tereny komunikacji kolejowej,

KZ, KD, Kr – tereny komunikacji samochodowej,

KS – parkingi,

EE – tereny urządzeń elektroenergetycznych,

RP – grunty rolne i pastwiska,

RL – lasy,

W – rowy melioracyjne.

§ 9

Charakterystyka złoża “Graniczna”, dla którego utworzono “teren górniczy” objęty niniejszym planem.

Geologiczne zasoby bilansowe złoża, na dzień 1 stycznia 2000 r., we wszystkich kategoriach rozpoznania wynoszą 96 666 tys. Mg, a zasobów przemysłowych: 95 913 tys. Mg.

Parametry geologiczno-górnicze złoża:

– grubość nadkładu: średnio 3,0 m,

– miąższość złoża bilansowego: 85,6 m,

– powierzchnia złoża: 43,2 ha,

– dolna granica złoża bilansowego: 176,– m npm.

Udokumentowane jako kopalina towarzysząca hornfelsy, o zasobach przemysłowych wynoszących 588 tys. Mg, wydobywane i wykorzystywane będą jak złoże granitu.

Przy zakładanym docelowym rocznym wydobyciu 500 tys. Mg, kopalnia będzie miała zabezpieczone wydobycie przez okres około 157 lat.

§ 10

System eksploatacji złoża.

1. Złoże eksploatować odkrywkowo, systemem ścianowym. Przewiduje się kontynuację obecnie udostępnionych poziomów eksploatacyjnych na rzędnych: +305, +290, +270 i +250 m npm oraz nowych poziomów: +230, +210, +193 i +176 m npm. Poziom +210 i niższe będą udostępnione wyrobiskiem wgłębnym.

Złoże urabiane będzie robotami strzałowymi, metodą długich otworów. Bryły ponadwymiarowe rozdrabniane będą strzelaniem rozszczepkowym. Układ ładująco-transportowy złożony będzie z koparek łyżkowych i ładowarek. Urobek z wyrobiska transportowany będzie samochodami do zakładu przeróbczego PP.

2. Nadkład ze złoża usuwany będzie na zwałowiska zewnętrzne, zlokalizowane poza “obszarem górniczym”. Przewiduje się, że łączna ilość mas ziemnych do usunięcia wyniesie 909 tys. m3 , w tym 607 tys. m3 nadkładu rodzimego i 302 tys. m3 z tymczasowych hałd. Zwałowisko formowane będzie z trzech poziomów o wysokości: 22 i 2 x 18 m.

3. Zakłada się następujące parametry geometrii ociosów ostatecznych wyrobiska eksploatacyjnego:

– kąt nachylenia skarp pięter eksploatacyjnych: 65° ,

– nachylenie skarp nadkładowych: 30° ,

– szerokość półek zabezpieczających między skarpami poszczególnych pięter: min. 5,– m.

4. Wzdłuż dróg dojazdowych KD1 i KD2, na odcinkach przyległych do “obszaru górniczego”, wyznaczyć filary ochronne o szerokości co najmniej 5,– m.

§ 11

Ograniczenia w zakresie zagrożenia środowiska.

1. Eksploatacja złoża i przeróbka kamienia powodować będzie następujące zagrożenia:

– rozrzut kamienia występujący podczas strzelania,

– drgania sejsmiczne,

– udarowe fale powietrza,

– przeobrażenia powierzchni terenu,

– hałas.

Przedstawione na rysunku planu zasięgi stref zagrożeń wynikających z robót strzałowych stanowią wielkości obowiązujące w dniu 27 czerwca 2000 r., tj. w momencie podjęcia uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu. Strefy te mogą ulec zmianie, pod warunkiem nieprzekroczenia granicy “terenu górniczego”. W miejscu gdzie granica “terenu górniczego” przebiega poza torami kolejowymi, dopuszczalny zasięg stref nie może przekroczyć granicy terenów PKP.

2. Zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego powodowane zapyleniem w procesie eksploatacji granitu przez prace wiertnicze i urabianie skał oraz kruszenie i sortowanie surowca w zakładzie przeróbczym nie może powodować na terenach poza granicami zakładu stężenia przekraczającego dopuszczalne normy.

3. Zgodnie z § 2 i 6 rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 13 maja 1998 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. Nr 66, poz. 436), dla terenów zabudowy mieszkaniowej wsi Graniczna, dopuszczalny poziom hałasu, wyrażony równoważnym poziomem dźwięku A wynosi:

– 50 dB w porze dziennej (od 600 do 2200), w przedziale czasu odniesienia równym 8 najmniej korzystnym godzinom dnia,

– 40 dB w porze nocnej od 2200–600, w przedziale czasu odniesienia równym najmniej korzystnej godzinie nocy.

§ 12

Ustalenia w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

1. Rekultywacją objąć około 80 ha powierzchni związanej z eksploatacją granitu, przyjmując docelowo:

– dla wyrobiska kopalni wraz z ociosami skalnymi jako teren nieprzydatny do rekultywacji, pozostawienie w stanie poeksploatacyjnym jako element krajobrazu, przewidując jego ogrodzenie,

– dla wierzchowiny i skarpy nadkładów oraz terenów przyległych kierunek leśny, po ulepszeniu gruntów drogą zabiegów agrotechnicznych,

– dla terenów zakładów przeróbczych, w tym osadników technologicznych, kierunek rolny.

Teren zakładu przeróbczego po zakończeniu eksploatacji granitu może być przeznaczony pod inną działalność przemysłową.

Przedsiębiorca zobowiązany jest do opracowania dokumentacji rekultywacyjnej i złożenia jej w Starostwie Powiatowym w Świdnicy.

2. Glebę z gruntów zakładów górniczych należy zdejmować sukcesywnie z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do postępującego frontu robót wydobywczych, składując w miejscach wyznaczonych projektem zagospodarowania złoża. Po zakończeniu eksploatacji wykorzystać ją do rekultywacji wyrobiska i zwałowiska zewnętrznego.

3. Tereny należące do przedsiębiorcy należy zagospodarowywać w sposób gwarantujący znaczne nasycenie zielenią wysoką. Należy uzyskać to poprzez:

– przeznaczenie na zalesienie gruntów położonych poza istniejącymi i projektowanymi zakładami górniczymi, zbędnych dla potrzeb technologicznych zakładów,

– wprowadzenie pasów zieleni izolacyjnej, w miarę możliwości terenowych o szerokości co najmniej 5,– m, wzdłuż granic zakładów przeróbczych,

– obsadzenie zielenią o charakterze ozdobnym terenów w obrębie zakładów górniczych, niezainwestowanych i zbędnych dla celów technologicznych,

– wprowadzenie w miarę możliwości terenowych nasadzeń drzew i krzewów wzdłuż rowów melioracyjnych.

4. Przez okres ważności koncesji, stokowy charakter wyrobiska zapewni grawitacyjny spływ wód opadowych do rowów odwadniających. Po przystąpieniu do eksploatacji wgłębnej złoża (od poziomu 210 m), odprowadzanie wód opadowych z wyrobiska przewidzieć do rowów melioracyjnych znajdujących się na przyległych terenach, w oparciu o operat wodno-prawny, opracowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.

5. Na terenie zakładów przeróbczych zagrożenie hałasem eliminować poprzez dobór odpowiednich osłon izolacyjnych i ekranów dźwiękochłonnych oraz pasów zieleni.

§ 13

Uwarunkowania w zakresie komunikacji.

1. Przez południowy skraj “terenu górniczego” przebiega pierwszorzędowa linia kolejowa nr 137, relacji Katowice – Legnica. Należy uwzględnić wymóg zapewnienia sprawnego i bezpiecznego ruchu pociągów na tej linii oraz w momencie ich modernizacji. Na terenach wzdłuż torów kolejowych budynki i budowle mogą być sytuowane w odległości nie mniejszej niż:

– 10,– m od granicy terenów kolejowych,

– 20,– m od skrajnego toru kolejowego.

Na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 45 278, dla znajdującego się w km 249,38 przejazdu kolejowego kategorii “C”, z samoczynną sygnalizacją świetlną, należy zapewnić warunki widoczności zgodnie z § 10 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 10 stycznia 1991 r. w sprawie skrzyżowania linii kolejowych z drogami publicznymi (Dz. U. Nr 13, poz. 57).

2. Przez teren objęty planem przebiega droga powiatowa nr 45 278 relacji Graniczna – Damianowo. Dla drogi tej ustala się parametry techniczne drogi klasy zbiorczej (KZ), o szerokości w liniach rozgraniczających = 20,– m.

3. Dla dróg przebiegających na obrzeżu “obszaru górniczego” złoża “Graniczna”, posiadających numery ewidencyjne 285 (od strony północnej) i 288 (z nowym odcinkiem w części zachodniej, zastępującym drogę o nr 289), ustala się klasę drogi dojazdowej, o szerokości w liniach rozgraniczających = 15,- m. Drogi te oznaczono na rysunku planu odpowiednio symbolami KD1 i KD2. Przez okres eksploatacji złoża “Graniczna” drogi KD1 i KD2 na odcinku od drogi powiatowej do wysokości wschodniej granicy zakładu górniczego PE znajdować się będą pod zarządem przedsiębiorcy. Modernizacja tych dróg należy do zadań przedsiębiorcy, który dostosuje parametry techniczne i konstrukcyjne jezdni do przewidywanego natężenia ruchu oraz transportu wysokotonażowego i specjalistycznego, związanego z eksploatacją kopaliny.

4. Pozostałe drogi gminne, oznaczone symbolami Kr, stanowiące dojazdy do pól i lasów, pozostawia się bez zmian, w obecnych liniach rozgraniczających.

§ 14

Ustala się następujące uwarunkowania w zakresie ochrony dóbr kultury.

1. Wyznaczona strefa obserwacji archeologicznej OW, w granicach określonych przez zasięg dawnej zabudowy folwarku w Granicznej Górnej, obejmuje teren domniemanej zawartości ważnych reliktów archeologicznych. Wszelkie inwestycje i prace ziemne planowane na tym terenie muszą być uzgodnione z Wojewódzkim Oddziałem Służby Ochrony Zabytków, celem ustalenia nadzoru archeologicznego.

2. Na terenie położonym na zachód od “obszaru górniczego” złoża “Graniczna” znajdują się stanowiska archeologiczne:

– nr 8, znalezisko luźne – epoka kamienna, nr stanowiska 2/10, na obszarze AZP 82-22,

– nr 9, osada – wczesne Średniowiecze, nr stanowiska 9/11 na obszarze AZP 82-22.

W rejonie występowania stanowisk archeologicznych prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwator-skim Inspekcji Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków.

Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (Dz. U. z 1999 r. Nr 98, poz. 1150).

§ 15

Ustalenia w zakresie kształtowania zabudowy.

1. Uwzględniając szczególną ekspozycję istniejącego i projektowanego zakładu górniczego, zabudowa winna cechować się dużymi walorami estetycznymi i jednorodnym charakterem. Forma i charakter architektoniczny projektowanych obiektów winny odpowiadać ich funkcjom, bez ograniczeń w zakresie stosowania materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych.

2. Wzdłuż drogi powiatowej KZ, dla terenów PP i PS należy wykonać estetyczne ogrodzenia o jednolitym charakterze i tej samej wysokości.

3. Dla obiektów projektowanych na tym terenie przewidzieć właściwą odporność na wstrząsy, uwzględniając założone dla tego terenu wielkości drgań sejsmicznych.

§ 16

Ustalenia w zakresie infrastruktury technicznej.

1. Zaopatrzenie w wodę pitną przewidzieć z własnego ujęcia wody podziemnej.

2. Ścieki sanitarno-bytowe gromadzić w szczelnych zbiornikach bezodpływowych opróżnianych przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwo. Dopuszcza się indywidualne rozwiązanie oczyszczania ścieków, uzgodnione z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Świdnicy

3. Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 z późn. zm.) Zakład Energetyczny Strzegom S.A. zapewni przyłączenie terenu objętego planem do sieci energii elektrycznej, na warunkach określonych w art. 9, 20 i 46 ww. ustawy.

4. Wodę dla celów technologicznych pobierać z ujęcia własnego przedsiębiorcy i używać w obiegu zamkniętym.

R o z d z i a ł III

Ustalenia szczegółowe

§ 17

Ustalenia szczegółowe dla terenów w obrębie linii rozgraniczających, na rysunku planu oznaczonych symbolami:

PE Teren zakładu górniczego związany z wydobyciem kopaliny złoża “Graniczna”. W granicach zakładu górniczego teren przeznacza się pod:

– eksploatację złoża granitu i hornfelsu w granicach “obszaru górniczego”,

– zwałowisko zewnętrzne nadkładu,

– drogi zakładowe,

– magazyn materiałów wybuchowych.

Eksploatacja górnicza prowadzona będzie na działkach oznaczonych nr 91 i 94.

Zwałowisko formować w trzech poziomach, piętrami o wysokości 22,– i 2 x 18,– m.

PE 1 Część zakładu górniczego “Graniczna II”, nieobjęta planem. Oznaczenie stanowi materiał informacyjny (patrz § 2 ust. 2).

PP Teren zakładu górniczego związany z przeróbką granitu, w tym:

– urządzenia i obiekty technologiczne,

– budynki administracyjne i zaplecza socjalnego kopalni,

– urządzenia transportowe,

– obsługa techniczna zakładu,

– obiekty infrastruktury technicznej,

– parking dla samochodów osobowych,

– zakładowa bocznica kolejowa.

Wszelkie tereny niewykorzystywane na cele technologiczne zagospodarować zielenią wysoką, uwzględniając dobór gatunków odpornych na zapylenie występujące na obszarze zakładu.

PS Tereny przeznaczone pod produkcję i składowanie materiałów związanych z eksploatacją złoża granitu “Graniczna”.

PW Stawy osadowe, związane technologicznie z zakładem obróbki granitu PP.

PN Wydzielone zwałowisko zewnętrzne nadkładu, do rekultywacji w I etapie.

KK Teren przeznaczony pod komunikację kolejową z dodatkowymi funkcjami usługowo-warsztatowo-skła-dowymi. Dopuszcza się wydzielenie i uwłaszczenie obiektów i działek oznaczonych na podkładzie mapowym symbolem “Tk”, pod warunkiem zachowania wymogów określonych w § 4 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 5 maja 1999 r. w sprawie określenia odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew lub krzewów, elementów ochrony akustycznej, wykonywanie robót ziemnych, budynków lub budowli w sąsiedztwie linii kolejowych oraz sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych i pasów przeciwpożarowych (Dz. U. Nr 47, poz. 476).

MN Dom mieszkalny adaptowany z dawnej szkoły podstawowej. Dalsza eksploatacja jest dopuszczalna, jeżeli zapewnione zostaną przez przedsiębiorcę warunki nieprzekraczające norm określonych obowiązującymi przepisami. W wypadku spełnienia tego warunku, dopuszcza się powiększenie działki o teren położony na zapleczu, od strony północno-wschodniej.

U Teren lokalizacji usług handlu i gastronomii dla osób związanych z produkcją i zbytem wyrobów granitowych. Obowiązują uwarunkowania określone w § 8 ust. 2.

EE Rezerwa terenowa pod lokalizację urządzeń elektroenergetycznych.

ZC Teren nieczynnego cmentarza, pozostawić bez zmian.

W Powierzchnie wód otwartych. Istniejące rowy melioracyjne zbierające wody z terenów eksploatacji kopaliny, spełniać muszą dotychczasową funkcję.

KS Teren parkingu ogólnodostępnego, dla samochodów osobowych i ciężarowych.

KZ Teren drogi klasy zbiorczej, patrz § 13 ust. 2.

KD Teren drogi klasy dojazdowej, patrz § 13 ust. 3.

Kr Drogi gminne stanowiące dojazdy do pól i lasów, patrz § 13 ust. 4.

Kr1 Droga gminna stanowiąca dojazd do pól, użytkowana do czasu lokalizacji inwestycji na terenie oznaczonym symbolem PS.

RP Pola i pastwiska użytkowane rolniczo.

RL Lasy adaptowane w planie bez zmian.

RLp Tereny przeznaczone do zalesienia.

R o z d z i a ł IV

Ustalenia końcowe

§ 18

1. Do projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych zakładu górniczego, określonych w art. 58 ust. 1 prawa geologicznego i górniczego, należy stosować przepisy prawa budowlanego.

2. Wydawanie pozwoleń na budowę i rozbiórkę obiektów budowlanych zakładu górniczego, nadzór nad budową, utrzymaniem i rozbiórką oraz dopuszczanie do użytkowania należy do właściwego organu państwowego nadzoru górniczego.

§ 19

Plan ma moc obowiązującą do dnia 31 grudnia 2020 r., tj. przez okres ważności koncesji wydanej przez Ministra Środowiska decyzją z dnia 23 marca 2000 r. (DGwk/LP/487-1892/2000).

§ 20

W granicach terenu objętego niniejszym planem tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Strzegom, zatwierdzonego uchwałą nr 89/94 Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 28 listopada 1994 r.

§ 21

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta w Strzegomiu.

§ 22

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ GMINY
MAREK KOLANO

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Gminy Strzegom