836

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W POLKOWICACH

z dnia 26 lutego 2002 r.

w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Polkowice

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 6 i art. 21 ust. 1 pkt. 2 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733) uchwala się, co następuje:

I. Postanowienia ogólne

§ 1

Uchwała reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Pol- kowice, a w szczególności:

1) wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą oddanie w najem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego,

2) warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy,

3) kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego,

4) warunki dokonywania zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach,

5) tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawierany na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej,

6) zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy,

7) kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego,

2) zarządzie - należy przez to rozumieć Zarząd Gminy Polkowice.

§ 3

1. Mieszkaniowy zasób Gminy Polkowice tworzą lokale określone w art. 20 ust. 1 ustawy, a więc są to lokale stanowiące własność Gminy albo komunalnych osób prawnych lub spółek prawa handlowego utworzonych z udziałem Gminy, z wyjątkiem towarzystwa budownictwa społecznego, a także lokale pozostające w posiadaniu samoistnym tych podmiotów.

2. Gospodarowanie mieszkaniowym zasobem ma na celu zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych mieszkańców Gminy Polkowice.

3. Zarządzanie, administrowanie mieszkaniowym zasobem Gminy Zarząd Gminy powierza wybranej jednostce organizacyjnej w odrębnym trybie, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

4. Lokalem zamiennym oraz socjalnym są samodzielne lokale mieszkalne spełniające wymogi zawarte w ustawie i przepisach z nią związanych.

5. Najemca lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 opłaca tzw. czynsz wolny.

6. Gminne lokale mieszkalne znajdujące się w budynkach: przy ul. Hubala 20 a, b, ul. Legnickiej 7, ul. Dąbrowskiego 20 oraz Sucha Górna 83, wydziela się z przeznaczeniem na wynajem jako lokale socjalne.

§ 4

Wynajmującym lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy, w tym również lokale zamienne i socjalne, jest Gmina Polkowice reprezentowana przez Zarząd Gminy lub przez podmiot upoważniony przez Zarząd Gminy (w tym zarządcy).

II. Kryterium dochodu gospodarstwa domowego

§ 5

1. Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów brutto członków gospodarstwa domowego osiągniętych za okres trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym jest rozpatrywany wniosek.

2. Najemcą lokalu socjalnego z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy może zostać wyłącznie osoba, której dochody miesięczne brutto w okresie poprzedzającym trzy miesiące nie przekraczały 100% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym lub 50% najniższej emerytury w rodzinach wieloosobowych na członka rodziny.

3. Lokale pozostałe wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy mogą być oddane w najem na czas nieoznaczony osobom, których dochody brutto z gospodarstwa domowego w okresie poprzedzającym trzy miesiące przekraczają kryterium określone w ust. 2 i spełniają kryteria określone w rozdziale IV uchwały.

III. Warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy

§ 6

1. Warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy oceniane są liczbą punktów.

2. O kolejności osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu decydować będzie łączna liczba uzyskanych punktów we wniosku, o którym mowa w § 12 uchwały.

3. Punktacja warunków mieszkaniowych zapisanych we wniosku:

1) za każdy kolejny rok oczekiwania, który zalicza się z końcem roku kalendarzowego + 3 pkt;

2) wnioski osób mieszkających w lokalach, gdzie przegęszczenie trwa dłużej niż jeden rok, a na jedną uprawnioną osobę przypada:

poniżej 3 m2 powierzchni mieszkalnej + 15 pkt

<3,0 m2 - 4 m2> powierzchni mieszkalnej + 10 pkt

<4,0 m2 - 5 m2> powierzchni mieszkalnej + 5 pkt

ponad - 5 m2 powierzchni mieszkalnej + 0 pkt

za osobę uprawnioną do zamieszkiwania dla celów przegęszczenia uznaje się:

a) najemcę i małżonka,

b) dzieci najemcy i ich współmałżonkowie oraz ich dzieci,

3) wnioski osób, które mieszkają co najmniej rok w lokalu, w którym łącznie mieszka przynajmniej dwie rodziny + 5 pkt

4) wnioski osób, które w miejscu zamieszkiwania przebywają z osobami lub same posiadają orzeczenie Komisji Lekarskiej o dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia otrzymują:

- na pierwszą uprawnioną do orzeczenia osobę + 5 pkt

- na drugą uprawnioną do orzeczenia osobę + 2 pkt

- na kolejną uprawnioną do orzeczenia osobę + 1 pkt

5) wnioski osób, które są członkami oczekującymi SM “Cuprum” bez samodzielnych lokali mieszkalnych + 5 pkt

6) wnioski osób, które otrzymały przydział mieszkania w przeciągu 3 lat - 30 pkt

7) osoby, które pogorszyły swoje warunki mieszkaniowe poprzez dokonanie zamiany lokali mieszkalnych, sprzedaż lokali mieszkalnych w obrębie powiatu polkowickiego otrzymują przez okres 5 lat - 30 pkt

8) wnioski osób, które zamieszkują w budynkach mieszkalnych:

- ze wspólną kuchnią lub bez kuchni otrzymują + 8 pkt

- ze wspólną łazienką lub bez łazienki otrzymują + 8 pkt

dotyczy to również osób, które we własnym zakresie dokonały adaptacji pomieszczeń z przeznaczeniem na kuchnię lub łazienkę,

9) wnioski osób, legitymujących się dyplomem ukończenia wyższej uczelni uznanym przez MEN po roku 1995 otrzymują:

- wnioskodawca + 8 pkt

- małżonek wnioskodawcy + 8 pkt

10) wnioskodawca lub jego małżonek posiadający ciągłe zameldowanie - stałe na terenie gminy Polkowice przez okres 4 lat lub czasowe przez okres 9 lat, lub łącznie stałe i czasowe nieprzerwanie przez okres 8 lat otrzymuje + 40 pkt

11) osoby, które spełniały wymogi określone w pkt 10, lecz zostały wymeldowane decyzją administracyjną, a składając wniosek ponownie zamieszkują na terenie gminy Polkowice otrzymują + 40 pkt

12) wnioski osób bezdomnych lub opuszczających miejsca odosobnienia, jeśli przed wejściem w stan bezdomności lub odosobnienia spełniały warunki określone w pkt 10, a składając wniosek ponownie zamieszkują na terenie gminy Polkowice, otrzymują + 40 pkt.

IV. Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony

§ 7

1. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób Gminy Pol- kowice z wyjątkiem lokali socjalnych i lokali przeznaczonych do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy mogą być wynajmowane tylko na czas nieoznaczony.

2. Propozycję zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego otrzymują w pierwszej kolejności osoby umieszczone na liście mieszkaniowej i jednocześnie spełniają kryterium dochodowe wymienione w § 5 ust. 3 uchwały.

3. Umowy najmu lokalu mieszkalnego mogą być także zawierane z osobami mającymi zaspokojone potrzeby mieszkaniowe, a w szczególności z osobami zajmującymi lokale o dużej powierzchni, jeżeli pozostawią ten lokal do dyspozycji wynajmującego.

4. Zarząd Gminy może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 2 i 3, a w szczególności związanymi ze stosunkiem pracy, o ile jest to uzasadnione interesem Gminy (społeczności lokalnej).

5. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób Gminy, z wyjątkiem lokali socjalnych, nie mogą być oddane w najem osobom mieszkającym w lokalach, gdzie najemca zalega z opłatami czynszowymi.

§ 8

1. Osoby, które przez co najmniej sześć miesięcy korzystają z lokalu na zasadzie podnajmu lub bezpłatnego używania bez wymaganej zgody właściciela lub zarządcy lokalu, z wyjątkiem samowolnego zajęcia, mogą wnioskować o zawarcie umowy na ten lokal, jeżeli spełniają warunek określony w § 6 ust. 3 pkt 10 uchwały.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, gdy osoba korzysta z lokalu na podstawie umowy zawartej z najemcą, który utracił tytuł prawny do lokalu.

3. Najemcą lokalu zamiennego może być wyłącznie osoba, której dotychczasowy lokal został uznany za niemieszkalny albo zamieszkuje w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego bądź rozkwaterowania z uwagi na zły stan techniczny albo utra-

ciły lokal w wyniku klęski żywiołowej, zdarzenia losowego lub katastrofy budowlanej.

§ 9

Umowy najmu lokali mieszkalnych mogą być zawierane również z osobami, które:

1) opuszczają Placówki Socjalizacyjne (dawne Domy Dziecka) lub rodziny zastępcze, a są lub byli mieszkańcami gminy Polkowice,

2) osiedlają się na terenie gminy Polkowice w wyniku repatriacji,

3) pozostaną w lokalu po śmierci najemcy, jeżeli są to jego osoby bliskie w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (na zasadach objętych przepisami k.c.).

V. Kryteria wyboru osób do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego

§ 10

1. Lokalem socjalnym jest lokal, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.

2. Umowę najmu lokalu socjalnego można po upływie oznaczonego w niej czasu przedłużyć na następny okres, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy.

3. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się z osobami, które:

1) utraciły mieszkanie w wyniku zdarzenia losowego, a Gmina nie jest w stanie w krótkim czasie zapewnić lokalu zamiennego,

2) nie posiadają samodzielnego lokalu mieszkalnego,

3) nie mogą zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych w inny sposób.

4) spełniają kryterium dochodowe określone w § 5 ust. 2 uchwały.

4. Umowy najmu lokalu socjalnego powinny być zawierane kolejno zgodnie z ustaloną listą na dany okres.

5. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na 3 lata.

6. W przypadkach orzeczenia przez sąd o uprawnieniach do lokalu socjalnego, umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się w pierwszej kolejności.

VI. Zamiany mieszkań

§ 11

1. Najemcy lokali mieszkalnych mogą dokonywać zamiany wzajemnej, w drodze porozumienia, po uzyskaniu zgody na zawarcie umów najmu z dysponentami tych lokali.

2. Zamianie wzajemnej nie podlegają lokale, w których najemca zamieszkuje krócej niż trzy lata.

3. Lokale socjalne nie podlegają zamianie.

4. Najemcy lokali, którzy posiadają utrudniony dostęp do swoich lokali wynikający z warunków zdrowotnych potwierdzonych odpowiednim orzeczeniem lekarskim, mogą ubiegać się o wymianę obecnego lokalu na inny lokal mieszkalny, w którym utrudnienie w dostępie do lokalu nie będzie występować.

5. Wymiana lokali, o których mowa w ust. 4, powinna się odbywać bez polepszania warunków mieszkaniowych wnioskodawcy. W przypadku nieprzyjęcia dwóch kolejnych ofert wnioskodawca może się starać o wymianę ponownie po upływie dwóch lat.

6. Nie zezwala się na dokonanie zamiany, gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokojów.

VII. Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej

§ 12

1. Zarząd Gminy w drodze uchwały określi wzór wniosku o najem lokali mieszkalnych.

2. Harmonogram i tryb prac nad utworzeniem listy do “przydziału” mieszkań na dany okres określa Burmistrz Gminy w drodze zarządzenia.

§ 13

1. Zarząd Gminy sporządza i podaje do publicznej wiadomości listę osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokali.

2. Załatwianie spraw umieszczenia na liście do “przydziału” mieszkania rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego lub lokalu socjalnego.

3. Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny. Jawne są także sposoby wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane. Jawność postępowania jest elementem realizacji kontroli społecznej.

4. Kontrola społeczna jest prowadzona poprzez Społeczną Komisję Mieszkaniową w formie opiniowania projektów list osób, z którymi w pierwszej kolejności będą zawierane umowy najmu.

5. Społeczną Komisję Mieszkaniową powołuje Zarząd Gminy.

6. Projekty list podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy na okres jednego miesiąca. W tym okresie można składać uwagi i wnioski (zastrzeżenia) do projektu listy.

7. Po upływie jednego miesiąca Komisja rozpatruje zastrzeżenia i ustala ostateczny projekt listy, przedstawiając ją Zarządowi Gminy do zatwierdzenia.

8. Lista niezrealizowana w danym roku przechodzi na rok następny.

9. W przypadku umieszczenia na liście do przydziału lokalu dwóch lub więcej rodzin z tego samego adresu, to po zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych jednej z rodzin, wnioski pozostałych na liście rodzin (osób) zostaną zweryfikowane. Weryfikacja polega na obliczeniu punktacji w odniesieniu do aktualnej sytuacji mieszkaniowej, co będzie skutkować nową liczbą punktów, a to może spowodować skreślenie z listy.

10. Wielkość listy mieszkaniowej jest w korelacji z planem pozyskania – budowy mieszkań na dany okres.

11. Przyjmowanie wniosków o najem lokalu mieszkalnego od osób bezdomnych lub opuszczających miejsca odosobnienia odbywa się na zasadach ogólnych określonych uchwałą.

VIII. Realizacja list mieszkaniowych

§ 14

1. Realizacja list mieszkaniowych, o których mowa w § 13, prowadzona jest według zasad określonych w niniejszej uchwale.

2. Realizacja list mieszkaniowych, przekazanych do PTBS Sp. z o.o. podlegają przepisom i procedurom obowiązującym w PTBS Sp. z o.o. Osoby przyjmujące mieszkanie z zasobów towarzystwa budownictwa społecznego podlegają warunkom i przepisom tam obowiązującym.

3. Osoby umieszczone na liście do przydziału lokali mieszkalnych będące inwalidami narządów ruchu mają pierwszeństwo do przydziału mieszkania na parterze.

IX. Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy

§ 15

Wynajmujący powinien zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność Gminy ze zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy, którzy pozostali w lokalu po wyprowadzeniu głównego najemcy, jeżeli dotychczasowy najemca:

a) przeprowadził się on do lokalu, do którego nie uzyskał tytułu prawnego,

b) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu w wyniku zawarcia związku małżeńskiego,

c) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym – w przypadku przekwaterowania wszystkich osób uprawnionych – nastąpiłoby przegęszczenie (poniżej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę).

§ 16

Wynajmujący może zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność Gminy z osobami, które z mocy prawa nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy, jeżeli zamieszkiwały z nim przez okres co najmniej 5 lat.

X. Kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2

§ 17

1. Gmina może wynajmować lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2, tj. tzw. lokale z czynszem wolnym.

2. Wynajęcie takiego lokalu poprzedzone jest przetargiem, celem którego jest ustalenie najwyższej stawki czynszu.

3. Procedurę przetargu przeprowadza Zarządca lub Administrator zasobów, przy czym w komisji przetargowej winien uczestniczyć przedstawiciel Gminy skierowany przez Burmistrza.

XI. Postanowienia końcowe

§ 18

1. Sprawy niezakończone rozstrzygnięciem ostatecznym do dnia wejścia w życie ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, rozpatrywane będą według zasad dotychczasowych.

2. Wszystkie dokumenty, które wpływają na określenie liczby punktów powinny być dokumentami oryginalnymi lub uwierzytelnionymi notarialnie.

3. W odniesieniu do lokali mieszkalnych wprowadza się pobieranie kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie dotyczy najmu lokalu socjalnego i zamiennego oraz umowy zawieranej w związku z zamianą lokalu.

4. Wysokość kaucji ustala się jako 12-krotność miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy najmu.

5. Zarządca na uzasadniony wniosek najemcy, zawierający opinię Ośrodka Pomocy Społecznej lub/i innych instytucji o sytuacji materialnej wnioskodawcy, może odstąpić od pobierania kaucji, obniżyć wysokość kaucji lub ustalić jej płatność w ratach.

§ 19

Tracą moc uchwały Rady Miejskiej w Polkowicach w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych:

§ 20

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Polkowice.

§ 21

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY
IRENEUSZ TRACZYK