808 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ STRZELINA z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Strzelin Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r.) oraz art. 6 i art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) uchwala się, co następuje: |
R o z d z i a ł I
Postanowienia ogólne
§ 1
Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Strzelin.
§ 2
1. Mieszkaniowy zasób gminy Strzelin tworzą lokale określone w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) – zwana dalej ustawą.
2. W skład mieszkaniowego zasobu gminy Strzelin wchodzą następujące rodzaje lokali – mieszkalne, zamienne i socjalne – według kryteriów określonych w art. 2 ust. 1 pkt 4, 5 i 6 ustawy.
§ 3
Wynajmującym lokale mieszkalne, zamienne i socjalne jest gmina Strzelin reprezentowana przez Zarząd Miasta i Gminy Strzelin lub podmiot przez niego upoważniony.
R o z d z i a ł II
Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Strzelin
§ 4
1. Gmina Strzelin, gospodarując swoim zasobem mieszkaniowym, wynajmuje lokale mieszkalne mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie na terenie gminy Strzelin.
2. W wyjątkowych przypadkach Zarząd Gminy Strzelin może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej.
§ 5
Wolne lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 oddawane są w najem za zapłatą czynszu wolnego, ustalonego w trybie przetargu. Stawką wywoławczą jest 150% czynszu obowiązującego za ten lokal. Jedno postąpienie nie może być niższe jak 10% stawki.
R o z d z i a ł III
Tryb składania wniosków o najem lokali mieszkalnych
§ 6
1. Załatwianie spraw najmu lokalu mieszkalnego rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego według wzoru określonego przez Zarząd Miasta i Gminy.
2. Wniosek składa się w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin, gdzie jest on rejestrowany w rejestrze wniosków o najem lokali pod kolejnym numerem w roku złożenia. O rejestracji wniosku i nadanym numerze rejestracyjnym wnioskodawca otrzymuje informację na piśmie.
§ 7
Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny. Jawny też jest sposób wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności. Jawność postępowania ma na celu realizację kontroli społecznej.
R o z d z i a ł IV
Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego i lokalu mieszkalnego
§ 8
Najemcą lokalu mieszkalnego, z wyłączeniem § 5, może zostać wyłącznie osoba, która zamieszkuje w lokalu, w którym na osobę przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej i której dochody brutto z gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzającym zawarcie umowy nie przekraczały 150% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych lub 100% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.
§ 9
Najemcą lokalu zamiennego może być wyłącznie osoba, której dotychczasowy lokal został uznany za niemieszkalny albo zamieszkuje w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego bądź rozbiórki, albo utracił lokal w wyniku klęski żywiołowej lub katastrofy budowlanej.
§ 10
1. Najemcą lokalu socjalnego z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy może zostać wyłącznie osoba, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody brutto w 3-miesięcznym okresie poprzedzającym zawarcie umowy najmu nie przekraczały 100% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych lub 50% najniższej emerytury na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.
2. W przypadkach orzeczenia przez sąd o uprawnieniach do lokalu socjalnego umowę na lokal socjalny zawiera się w pierwszej kolejności.
3. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na 2 lata.
4. W przypadku wzrostu dochodów gospodarstwa domowego ponad wysokość określoną w ust. 1 najemca jest zobowiązany uiszczać czynsz w wysokości czynszu jak za lokal mieszkalny od dnia ustania najmu do dnia opróżnienia lokalu socjalnego.
§ 11
Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów członków gospodarstwa domowego osiągniętych w kwartale poprzedzającym rozpatrzenie wniosku.
§ 12
1. W przypadku zwolnienia części lokalu mieszkalnego przez jednego najemcę zwolniona część lokalu winna być wynajęta najemcy drugiej części tego lokalu, po wyrażeniu przez niego zgody, jeżeli w części lokalu dotychczas przez niego zajmowanej przypada mniej niż 10 m2 powierzchni mieszkalnej na jednego członka gospodarstwa domowego. Najem następuje na zasadzie pierwszeństwa.
2. Zasada określona w ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie także do pomieszczenia przylegającego do lokalu, jeżeli nie spełnia ono kryteriów lokalu mieszkalnego lub socjalnego.
§ 13
1. Uzależnia się zawarcie umowy najmu – z wyłączeniem umowy najmu lokalu socjalnego i zamiennego oraz umowy zawieranej w związku z zamianą lokali – od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.
2. Zasady dotyczące ustalenia wysokości kaucji, odstąpienia od jej pobrania, rozłożenia jej na raty lub umorzenia określi Zarząd Miasta i Gminy Strzelin z uwzględnieniem przepisów ustawy.
R o z d z i a ł V
Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawierany na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej
§ 14
1. Ustalenie osób spełniających kryteria zawarte w § 8 i 10 następuje w formie rocznych wykazów.
2. Roczne wykazy sporządza Zarząd Miasta i Gminy Strzelin.
3. Ilość osób ujętych na wykazie powinna być dostosowana do możliwości lokalowych gminy.
4. Warunki określone w § 8 i 10 muszą być spełnione w chwili otrzymania skierowania na zawarcie umowy najmu lokalu.
§ 15
1. Zarząd Miasta i Gminy zapewnia, w sposób ustalony w regulaminie rozpatrywania wniosków, społeczną kontrolę najmu lokali należących do mieszkaniowego zasobu gminy.
2. Zarząd Miasta i Gminy projekt wykazu podaje do publicznej wiadomości poprzez jego wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy i Rady Miejskiej na okres 30 dni.
3. Odwołania od sposobu załatwienia wniosku można składać do Zarządu Miasta i Gminy w terminie 14 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 2.
4. Odwołania rozpatruje Zarząd Miasta i Gminy w terminie 30 dni od dnia upływu terminu ich składania.
5. O sposobie załatwienia odwołania odwołujący otrzymuje informację na piśmie. Decyzja ta jest ostateczna.
§ 16
Osoba ujęta na ostatecznym wykazie osób, z którymi umowy najmu winny być zawarte w pierwszej kolejności, otrzymuje skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu w miarę uzyskiwania wolnych lokali, z zastrzeżeniem § 18 ust. 1 i 2.
R o z d z i a ł VI
Zamiany mieszkań
§ 17
1. Zamiana lokali pomiędzy najemcami może zostać dokonana po wyrażeniu pisemnej zgody na zamianę przez Zarząd Miasta i Gminy. W przypadku gdy zamianie podlega lokal należący do mieszkaniowego zasobu gminy na lokal stanowiący własność innego podmiotu, wymagana jest także zgoda tego podmiotu.
2. Zamiana nie może być dokonana, gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi lub gdy zamiana może zagrozić interesowi gminy.
§ 18
1. Na wniosek najemcy wynajmujący może dokonać zamiany lokalu na inny lokal, jeżeli w wyniku takiej zamiany wynajmujący uzyskuje samodzielny lokal mieszkalny, lokal o wyższym standardzie wyposażenia lub lokal o większym metrażu powierzchni mieszkalnej (pokoi). W takim przypadku zamiana lokali uzyskuje pierwszeństwo wobec osób ujętych na ostatecznym wykazie.
2. Najemcy lokali, którzy posiadają utrudniony dostęp do swoich lokali z powodu warunków zdrowotnych potwierdzonych odpowiednim orzeczeniem lekarskim, mogą ubiegać się o zamianę obecnego lokalu na lokal, w którym utrudnienie w dostępie do lokalu nie będzie występować. Zdanie drugie ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie.
R o z d z i a ł VII
Zwiększanie mieszkaniowego zasobu gminy Strzelin poprzez adaptację lokali niemieszkalnych na lokale mieszkalne
§ 19
Mieszkaniowy zasób gminy Strzelin można zwiększyć poprzez dokonywanie przez osoby fizyczne na koszt własny adaptacji strychów, suszarni, pralni i innych pomieszczeń niewchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych usytuowanych w obiektach stanowiących własność gminy Strzelin, w celu wybudowania lub powiększenia zajmowanego mieszkania.
§ 20
Adaptacja, o której mowa w § 19, polega na nadbudowie, przebudowie, rozbudowie, odbudowie pomieszczeń niemieszkalnych w obiektach budowlanych lub kapitalnym remoncie lokali mieszkalnych.
§ 21
Obiekty budowlane i lokale przewidziane do robót budowlanych wymienionych w § 19 typuje zarządca budynków.
§ 22
Po wytypowaniu obiektów budowlanych i lokali zarządca musi uzyskać
pozytywną opinię urbanistyczno-
-architektoniczną co do możliwości przeprowadzenia inwestycji budowlanej.
§ 23
Informacje o obiektach budowlanych i lokalach, o których mowa w § 19, przeznaczonych do inwestycji budowlanych na koszt własny podawane będą do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Miasta i Gminy Strzelin i tablicy ogłoszeń Rady Miejskiej w Strzelinie przy ulicy T. Kościuszki.
§ 24
Załatwienie spraw dotyczących zawarcia umowy o udostępnienie obiektu budowlanego lub lokalu z przeznaczeniem na adaptację musi być poprzedzone złożeniem wniosku. Tryb składania wniosku oraz miejsce złożenia określa Zarząd Gminy w informacjach, o których mowa w § 23.
§ 25
Wyboru osób, które otrzymają skierowanie na zawarcie umowy o udostępnienie obiektu budowlanego lub lokalu, dokonuje Zarząd Gminy.
§ 26
Na podstawie uzyskanego skierowania oraz wymaganych ekspertyz i
projektów technicznych osoba wymieniona w § 25 zawiera z zarządcą umowę o
udostępnienie obiektu lub lokalu z przeznaczeniem na
adaptację.
§ 27
W zawartej umowie powinny być określone w szczególności warunki udostępnienia obiektu lub lokalu do adaptacji, wzajemne obowiązki inwestora i zarządcy oraz zasady rozliczenia kosztów poniesionych na adaptację.
§ 28
Po zakończeniu robót adaptacyjnych i komisyjnym odbiorze lokalu inwestor, z którym zawarto umowę na udostępnienie obiektu lub lokalu, otrzymuje skierowanie na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego.
§ 29
Zasady określone w niniejszym rozdziale stosuje się odpowiednio do remontu kapitalnego wolnego lokalu mieszkalnego nienadającego się w istniejącym stanie technicznym do zamieszkania.
R o z d z i a ł VIII
Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę, lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy
§ 30
Wynajmujący powinien zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność gminy ze zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy, którzy pozostali w lokalu po wyprowadzeniu się najemcy, jeżeli dotychczasowy najemca:
a) przeprowadził się do lokalu, do którego nie uzyskał tytułu prawnego,
b) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu w wyniku zawarcia związku małżeńskiego,
c) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym – w przypadku przekwaterowania wszystkich osób uprawnionych – nastąpi przegęszczenie (poniżej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę).
§ 31
Wynajmujący powinien zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność gminy z osobami, które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy na zasadach określonych w art. 691 k.c., jeżeli faktycznie zamieszkiwały z nim przez okres 3 lat.
R o z d z i a ł IX
Postanowienia końcowe
§ 32
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Strzelin.
§ 33
Traci moc uchwała Rady Miejskiej Strzelina nr IX/58/94 z dnia 9 grudnia 1994 r. w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności.
§ 34
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.