Załącznik nr 2 do Statutu Młodzieżowej Rady Miasta Głuszycy (poz. 800)

Regulamin Młodzieżowej Rady Miasta Głuszycy

R o z d z i a ł 1

Postanowienia ogólne

§ 1

Regulamin niniejszy stanowi integralną część Statutu Młodzieżowej Rady, określa organizację wewnętrzną oraz tryb pracy Młodzieżowej Rady Miasta Głuszycy.

§ 2

Młodzieżowa Rada działa na sesjach, a także za pośrednictwem Przewodniczącego, Prezydium i Zespołów Problemowych.

§ 3

Na sesjach Młodzieżowa Rada rozpatruje i rozstrzyga w drodze uchwał sprawy należące do jej kompetencji, określone w statucie.

R o z d z i a ł 2

I. Zasady ogólne

§ 4

Młodzieżowa Rada odbywa sesje w liczbie niezbędnej do wypełniania swoich zadań, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące.

§ 5

1. Sesje nadzwyczajne zwoływane są na wniosek Prezydium lub co najmniej 1/3 liczby radnych w ciągu 4 dni od daty złożenia wniosku.

2. Przewodniczący Młodzieżowej Rady ma prawo do zwołania sesji nadzwyczajnej Młodzieżowej Rady Miasta Głuszycy.

3. Sesje nadzwyczajne poświęcone są sprawom pilnym, wymagającym niezwłocznego rozstrzygnięcia. Przewodniczący niezwłocznie powiadamia radnych o terminie i projekcie porządku obrad sesji. Jeśli o ww. sprawach powiadamia się w czasie sesji Młodzieżowej Rady, obecnych na niej radnych uważa się za powiadomionych.

4. Sesje nadzwyczajne będą zwoływane również na wniosek Przewodniczącego Rady Miejskiej Głuszycy lub Burmistrza Głuszycy.

II. Organizacja sesji

§ 6

1. Sesje organizuje i zwołuje Przewodniczący Młodzieżowej Rady, ustalając projekt porządku, miejsce, dzień i godzinę otwarcia obrad.

2. O sesji powiadamia się radnych na 5 dni przed wyznaczonym terminem, w sposób ustalony przez radnych. Przewodniczący może równocześnie przekazać projekt obrad.

3. W razie niedotrzymania terminów, o których mowa w ust. 2, Młodzieżowa Rada może podjąć uchwałę o odroczeniu sesji, wyznaczając nowy termin odbycia.

4. Warunki, o których mowa w ust. 2, nie dotyczą sesji zwoływanych w trybie nadzwyczajnym.

§ 7

Listę gości zaproszonych na sesję ustala Przewodniczący Młodzieżowej Rady.

§ 8

1. O sesji Młodzieżowej Rady Sekretarz powiadamia Przewodniczącego Rady Miejskiej i Burmistrza Głuszycy najpóźniej 5 dni przed wyznaczonym terminem.

2. Posiedzenia Młodzieżowej Rady są jawne. Miejsce, termin i przedmiot obrad Przewodniczący Młodzieżowej Rady podaje do wiadomości społeczności uczniowskiej.

3. Na wniosek Przewodniczącego lub co najmniej 1/3 radnych obecnych na sesji Młodzieżowa Rada może obradować przy drzwiach zamkniętych. Wyłączenie jawności oznacza, że podczas obrad mogą być obecne tylko osoby imiennie zaproszone do udziału w sesji.

III. Obradowanie na sesjach

§ 9

1. Młodzieżowa Rada jest zdolna do podejmowania uchwał.

1) w pierwszym terminie – gdy uczestniczy z nim co najmniej połowa członków,

2) w drugim terminie – bez względu na liczbę obecnych członków.

2. W przypadku stwierdzenia braku kworum w trakcie obrad Przewodniczący podejmuje decyzję o przerwaniu sesji, wyznaczając jej nowy termin.

§ 10

1. Sesję otwiera i prowadzi jej obrady Przewodniczący Młodzieżowej Rady, a w razie jego nieobecności lub gdy zachodzi potrzeba zastąpienia go w obradach jeden z Wiceprzewodniczących.

2. Otwarcie sesji następuje po wypowiedzeniu przez Przewodniczącego Młodzieżowej Rady formuły: “Otwieram sesję Młodzieżowej Rady Miasta Głu-
szycy”.

§ 11

1. Na początku sesji Przewodniczący na podstawie listy obecności radnych stwierdza kworum, a w razie jego braku wyznacza nowy termin sesji i zamyka obrady, polecając jednocześnie odnotowanie w protokole przyczyn, w związku z którymi sesja.

2. Po stwierdzeniu, że Młodzieżowa Rada może prawomocnie obradować, Przewodniczący przedstawia Młodzieżowej Radzie do uchwalenia projekt porządku obrad oraz przyjmuje wnioski w tej sprawie i wnioski o charakterze formalnym.

3. Przedmiotem wniosków o charakterze formalnym mogą być w szczególności sprawy, o których mowa w § 6 ust. 3, § 8 ust. 3. W każdym momencie sesji Przewodniczący udziela głosu dla zgłoszenia wniosku o charakterze formalnym, którego przedmiotem mogą być ponadto sprawy:

4. Przewodniczący poddaje wniosek o charakterze formalnym pod głosowanie. Młodzieżowa Rada decyduje w tych sprawach zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym.

§ 12

1. W czasie obrad każdej sesji przewiduje się zgłaszanie interpelacji przez radnych.

2. Radni składają interpelacje w sprawach o zasadniczym znaczeniu. Adresatem jest Prezydium Młodzieżowej Rady. Interpelacje muszą zawierać przedstawienie stanu faktycznego będącego ich przedmiotem oraz wynikające zeń pytania.

3. W miarę możliwości i w zależności od charakteru interpelacji członkowie Prezydium udzielają na nie odpowiedzi na sesji lub pisemnie w ciągu 14 dni.

4. W porządku obrad każdej sesji przewiduje się również wolne wnioski i zapytania składane przez młodzież miasta Głuszycy w formie trybuny obywatelskiej. Przez “wolne wnioski” należy rozumieć uwagi, spostrzeżenia, propozycje, pomysły dotyczące funkcjonowania Młodzieżowej Rady i stanowiące ofertę zgłaszającego do wykorzystania przez Młodzieżową Radę.

§ 13

1. Przewodniczący prowadzi obrady według ustalonego przez Młodzieżową Radę porządku, przy czym w uzasadnionych przypadkach może za zgodą Młodzieżowej Rady dokonywać zmian w kolejności realizacji jego poszczególnych punktów.

2. Przewodniczący udziela głosu radnym według kolejności zgłoszeń. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący może udzielić głosu poza kolejnością.

3. Przewodniczący może udzielić głosu osobom nie- będącym radnymi – po uprzednim zgłoszeniu się tych osób do listy mówców.

4. Listę mówców prowadzi jeden z Wiceprzewodniczących Młodzieżowej Rady.

§ 14

1. Przewodniczący czuwa nad sprawnym przebiegiem i zachowaniem właściwego porządku obrad.

2. Przewodniczący może czynić uwagi dotyczące tematu, formy i czasu trwania wystąpień na sesji. Ma prawo odebrać głos, polecając odnotowanie tego faktu w protokole sesji.

3. Przewodniczący może nakazać opuszczenie sali obrad przez osoby spoza Młodzieżowej Rady, które swoim zachowaniem lub wystąpieniem zakłócają porządek bądź uchybiają powadze sesji Młodzieżowej Rady.

§ 15

1. Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący kończy sesję, wypowiadając formułę: “Zamykam sesję Młodzieżowej Rady Miasta Głuszycy”.

§ 16

1. Z każdej sesji Sekretarz Młodzieżowej Rady sporządza protokół, będący urzędowym zapisem przebiegu obrad i podejmowanych przez Młodzieżową Radę rozstrzygnięć. Do protokołu dołącza się listę obecności oraz teksty podjętych przez Młodzieżową Radę uchwał i złożonych interpelacji. Protokoły z sesji są jawne.

2. Protokół z każdej sesji wykłada się do wglądu i ewentualnych uzupełnień na następnej sesji. Wnioski w sprawach poprawek i uzupełnień protokołu składa się Przewodniczącemu Młodzieżowej Rady. Radni, których wnioski nie zostały uwzględnione, mogą przedstawić je na sesji do rozstrzygnięcia Młodzieżowej Rady.

IV. Uchwały Młodzieżowej Rady

§ 17

1. Sprawy będące przedmiotem obrad Młodzieżowa Rada rozstrzyga w drodze uchwał.

§ 18

1. Z inicjatywą podjęcia uchwały (inicjatywa uchwałodawcza) mogą występować Przewodniczący Rady, Zespoły Problemowe, co najmniej 5 radnych i Prezydium Młodzieżowej Rady.

2. Samorządy uczniowskie głuszyckich szkół mogą zgłaszać propozycje uchwal do podmiotów wymienionych w § 18 ust. 1.

§ 19

1. Wnioski w sprawie podjęcia uchwały przez Młodzieżową Radę, a także projekty uchwał przedstawia Młodzieżowej Radzie wraz z uzasadnieniem Przewodniczący Młodzieżowej Rady.

2. Jeśli inicjatywa podjęcia uchwały lub konkretny projekt zostały zgłoszone w trakcie obrad sesji, Młodzieżowa Rada może przystąpić do uchwalenia bądź odesłać je do opracowania Prezydium.

3. Projekt uchwały powinien zawierać przede wszystkim:

§ 20

1. Uchwały opatruje się numerem wyrażającym kolejność uchwał i datę uchwalenia.

2. Uchwały Młodzieżowej Rady podpisuje Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący, który przewodniczył obradom.

4. Oryginały uchwał ewidencjonuje i przechowuje wraz z protokołem sesji Sekretarz oraz Biuro Rady Miejskiej w Głuszycy.

5. Obowiązek dostarczenia dokumentów wymienionych w § 20 ust. 3 ciąży na Prezydium Młodzieżowej Rady.

V. Tryb głosowania

§ 21

1. W sytuacjach, kiedy nie ma określonego trybu głosowania, Młodzieżowa Rada podejmuje uchwałę w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w trybie określonym w § 9 Regulaminu Młodzieżowej Rady.

2. Głosowanie tajne zarządza się w przypadku głosowania w sprawach personalnych, tj. wyboru bądź odwołania członków Prezydium oraz wyboru Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

3. Młodzieżowa Rada może zawsze postanowić o przeprowadzeniu tajnego głosowania zwykłą większością głosów.

§ 22

1. Zwykła większość głosów oznacza, że na obradującej prawomocnie sesji “za” projektem opowiedziało się więcej radnych niż “przeciw” projektowi uchwały. Głosy wstrzymujące się nie wpływają na wynik głosowania.

2. Bezwzględna większość głosów oznacza, że na obradującej prawomocnie sesji więcej niż połowa obecnych radnych opowiedziała się “za” projektem uchwały.

§ 23

1. W głosowaniu jawnym radni głosują przez podniesienie ręki. Za głosy oddane uznaje się głosy “za”, “przeciw” oraz “wstrzymujące się”.

2. W przypadku równej liczby głosów “za” i “przeciw” rozstrzyga głos Przewodniczącego Młodzieżowej Rady.

3. W głosowaniu tajnym radni głosują kartkami opatrzonymi pieczęcią Młodzieżowej Rady. Za głosy oddane uznaje się kartki, na których radni głosowali w sposób zgodny z ustalonymi zasadami.

4. Głosowanie w trybie tajnym przeprowadza Komisja Skrutacyjna, powołana na sesji spośród radnych.

5. Wyniki głosowania zawsze odnotowuje się w protokole sesji.

VI. Referendum

§ 24

1. W sprawach dotyczących życia młodzieży w Głuszycy może się ona wypowiadać w drodze referendum.

2. Referendum uchwala Młodzieżowa Rada bezwzględną większością głosów z inicjatywy własnej.

3. Referendum przeprowadza się na wniosek co najmniej 1/5 uczniów głuszyckich szkół gimnazjalnych.

4. Referendum w sprawie odwołania Młodzieżowej Rady przed upływem kadencji przeprowadza się na wniosek uczniów głuszyckich szkół gimnazjalnych na zasadach określonych w ust. 1 i 2, nie wcześniej jednak niż 3 miesięce od dnia wyborów lub od dnia ostatniego referendum w sprawie odwołania Młodzieżowej Rady przed upływem kadencji.

R o z d z i a ł 3

Komisja Rewizyjna i Zespoły Problemowe

§ 25

1. W toku kadencji Młodzieżowa Rada może na wniosek Przewodniczącego, Prezydium, 5 radnych lub Przewodniczących Zespołów Problemowych dokonać zmian w składach liczbowych i osobowych Zespołów Problemowych.

2. Młodzieżowa Rada powołuje ze swego grona Zespoły Problemowe.

3. Uchwały w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, Młodzieżowa Rada podejmuje w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.

4. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej podlega zatwierdzeniu przez Młodzieżową Radę w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.

5. Zespoły Problemowe wybierają Przewodniczących ze swego grona.