780

UCHWAŁA RADY MIASTA OLEŚNICY

z dnia 1 lutego 2002 r.

w sprawie zmiany uchwały nr XXIV/164/2000 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 1 września 2000 r. w sprawie ustalenia regulaminów określających niektóre zasady wynagradzania za pracę oraz zasady przyznawania nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Oleśnica, dodatków do wynagrodzenia i nagród

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591), art. 30 ust. 6 i art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zm.; ostatnia zmiana Dz. U. z 2001 r. Nr 144, poz. 1615), w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznawania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianą, Dz. U. z 2001 r. Nr 52, poz. 544) Rada Miasta Oleśnicy uchwala, co następuje:

§ 1

W pkt 3 Regulaminu przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały nr XXIV/164/2000 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 1 września 2000 r. w sprawie ustalenia regulaminów określających niektóre zasady wynagradzania za pracę oraz zasady przyznawania nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach, szkołach podsta-

 

wowych i gimnazjach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Oleśnica, dodatków do wynagrodzenia i nagród wyrazy “Regulamin przyznawania zwiększonej stawki wynagrodzenia zasadniczego dyrektorom jednostek oświatowych podległych Gminie Miejskiej Oleśnicy przyjęty uchwałą nr 485/ /III/2000 Zarządu Miejskiego Oleśnicy z dnia 28 stycznia 2000 r.” zastępuje się wyrazami “Regulamin przyznawania dodatku motywacyjnego dyrektorom oświatowych jednostek samorządowych Miasta Oleśnicy stanowiący załącznik nr 1 do uchwały nr XL/304/ /2002 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 1 lutego 2002 roku.”.

§ 2

Ustala się “Regulamin przyznawania dodatku motywacyjnego dyrektorom oświatowych jednostek samorządowych Miasta Oleśnicy” stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Oleśnica.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA
RADY MIASTA
ZDZISŁAWA MARIA JAKIMIEC

 Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 1 lutego 2002 r. (poz. 780)

Regulamin

przyznawania dodatku motywacyjnego dyrektorom

oświatowych jednostek samorządowych Miasta Oleśnicy

§ 1

Dodatek motywacyjny jest przyznawany nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze, zwanych dalej dyrektorami, zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 ma- ja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455, zm. Dz. U. z 2001 r. Nr 52, poz. 544).

§ 2

Dodatek motywacyjny dla dyrektorów jednostek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Oleśnica, przyznaje Burmistrz Oleśnicy na wniosek Zarządu Miasta Oleśnicy w oparciu o kryteria ustalone niniejszym regulaminem.

§ 3

Dodatek motywacyjny przyznawany jest w okresach 6-miesięcznych, tj.:

– 1 września – 28(29) lutego,

– 1 marca – 31 sierpnia.

§ 4

Decyzję o przyznaniu dodatku motywacyjnego dyrektor otrzymuje w formie pisemnej.

§ 5

Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

§ 6

Dodatek motywacyjny nie przysługuje od pierwszego dnia po miesiącu, w którym dyrektor zaprzestał pełnienia funkcji lub korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. W przypadku zaprzestania pełnienia obowiązków dyrektora od pierwszego dnia miesiąca dodatek motywacyjny nie przysługuje od tego dnia.

§ 7

Nieprzyznanie dodatku motywacyjnego nie ma charakteru roszczeniowego.

§ 8

Dodatek motywacyjny w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego przysługuje nowo powołanemu dyrektorowi przez okres 6 miesięcy od dnia powierzenia stanowiska.

§ 9

Wysokość dodatku motywacyjnego nie może wynosić więcej niż 50% wynagrodzenia zasadniczego.

§ 10

Kryteria przyznawania dodatku motywacyjnego dyrektorom jednostek oświatowych Miasta Oleśnicy:

I. Tworzenie jak najlepszych warunków dla działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej jednostki – do 20% osobistego wynagrodzenia zasadniczego dyrektora:

1. Szczególne osiągnięcia jednostki w realizacji programów dydaktycznych i wychowawczych.

2. Tworzenie i realizowanie indywidualnych programów wychowawczych dostosowanych do potrzeb środowiska, w którym funkcjonuje jednostka.

3. Otwartość na uczniów/wychowanków o szczególnych potrzebach edukacyjnych.

4. Podnoszenie kwalifikacji oraz samokształcenie w doskonaleniu własnych umiejętności pedagogicznych.

5. Twórcze i systematyczne prowadzenie nadzoru pedagogicznego.

6. Inspirowanie nauczycieli do tworzenia i realizowania programów autorskich.

7. Podejmowanie aktywnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym oraz niepełnosprawnym lub trudnym w ramach grup rówieśniczych i szkoły ogólnodostępnej.

8. Stwarzanie warunków do aktywności uczniów w miejskich, regionalnych i ogólnopolskich konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz zawodach sportowych.

9. Stwarzanie sprzyjających warunków do podnoszenia kwalifikacji pracowników.

II. Znaczenie i osiągnięcia społeczne jednostki oświatowej w środowisku lokalnym – do 20% osobistego wynagrodzenia zasadniczego dyrektora:

1. Twórcze realizowanie polityki oświatowej gminy.

2. Realizacja koncepcji jednostki otwartej dla środowiska lokalnego i wykorzystanie inicjatyw płynących od mieszkańców osiedla lub dzielnicy.

3. Poszerzanie działalności pozalekcyjnej w ramach środków pozabudżetowych.

4. Aktywne podejmowanie działań na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych patologią społeczną.

5. Tworzenie dobrego klimatu pracy, właściwych stosunków międzyludzkich i umiejętne rozwiązywanie konfliktów.

6. Aktywność w realizacji współpracy międzyszkolnej (w tym międzynarodowej).

7. Organizacja imprez i różnych form wypoczynku dla uczniów/wychowanków w okresach przerw w zajęciach dydaktycznych w roku szkolnym.

III. Realizacja zadań jako kierownika zakładu pracy – do 10% osobistego wynagrodzenia zasadniczego dyrektora:

1. Prawidłowa realizacja budżetu jednostki.

2. Dbałość o estetykę i funkcjonalność powierzonego obiektu.

3. Prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej.

4. Rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych.

5. Zabieganie o środki pozabudżetowe na realizację funkcji i zadań jednostki.