775

UCHWAŁA RADY MIASTA W KAMIENNEJ GÓRZE

z dnia 12 grudnia 2001 r.

w sprawie uchwalenia zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Kamienna Góra

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz uchwał nr XLV/233/2000 z dnia 30 sierpnia 2000 r. i nr L/257/2000 z dnia 29 listopada 2000 r. Rady Miasta Kamiennej Góry o przystąpieniu do zmian miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta uchwala się, co następuje:

R o z d z i a ł 1

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego dla ustanowienia docelowej lokalizacji “Korytarza komunikacyjnego dróg: A3 i nr 5” (dawniej 371) w granicach określonych na rysunkach planu, stanowiących załączniki nr 1 i nr 2 do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Przedmiotem planu jest ustalenie:

a) przeznaczenia terenów oraz linii rozgraniczających terenów korytarzy komunikacyjnych od innych,

b) linii rozgraniczających drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi, a także terenów niezbędnych do wytyczenia ścieżek rowerowych,

c) terenów przeznaczonych do realizacji celów publicznych oraz linii rozgraniczających te tereny,

d) granic i zasad zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie,

e) zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linii rozgraniczających tereny tej infrastruktury do obsługi korytarzy komunikacyjnych,

f) zasad i warunków podziału terenu na działki budowlane,

g) szczególnych warunków zagospodarowania terenów, w tym zakazów zabudowy, wynikających z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,

h) tymczasowych sposobów zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu.

2. Na ustalenia, o których mowa w ust. 1, składają się:

a) ogólne zasady zagospodarowania terenu, określone w rozdziale 2 niniejszej uchwały,

b) szczegółowe zasady zagospodarowania terenów objętych liniami rozgraniczającymi, określone są w rozdziale 3 niniejszej uchwały.

3. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

a) zmianach planu – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikami,

b) rysunkach zmian planu – należy przez to rozumieć 2 rysunki, stanowiące załączniki do niniejszej uchwały,

c) terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej podstawowej funkcji, ograniczony liniami rozgraniczającymi i oznaczony odpowiednim symbolem użytkowania,

d) funkcji lub sposobie użytkowania terenu – należy przez to rozumieć podstawową funkcję terenu,

e) uciążliwości dla stanu środowiska – należy przez to rozumieć zjawiska lub stany utrudniające życie mieszkańców albo dokuczliwe dla otaczającego środowiska, a zwłaszcza zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, hałas, wibracje.

4. Na rysunkach zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego za obowiązujące uznaje się ustalenia dotyczące:

a) granic opracowania zmian planu,

b) linii rozgraniczających tereny o różnych sposobach zagospodarowania,

c) przeznaczenia w granicach linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania, oznaczone odpowiednimi symbolami literowymi,

d) wyznaczenia podstawowego układu dróg i ulic miejskich,

e) wyznaczenia przebiegu autostrady A3,

f) wyznaczenia linii i korytarzy infrastruktury technicznej wraz z ich strefami ochronnymi.

5. Pozostałe ustalenia na rysunkach zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają charakter informacyjny.

R o z d z i a ł 2

Ogólne zasady zagospodarowania terenu

§ 3

1. Przedmiotem zmian planu są tereny wskazane na załącznikach nr 1 i nr 2 niniejszej uchwały, przeznaczone dla ustanowienia docelowej lokalizacji “Korytarza komunikacyjnego dróg: A3 i nr 5” (d. 371) oraz tereny mieszkaniowe, przemysłowe, rolne i komunikacji.

2. Obszar objęty ustaleniami załącznika nr 1 przeznacza się pod zagospodarowanie terenu oraz realizację obiektów i urządzeń, o funkcjach oznaczonych następującymi symbolami:

a) G1/2, L1/2 – dla ulic głównych i lokalnych – podstawowych elementów układu komunikacyjnego,

b) KK – dla terenów obsługi towarowego i osobowego transportu kolejowego,

c) MN – dla terenów zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności,

d) RP – dla terenów rolnych,

e) W – dla terenów wód powierzchniowych,

3. Obszar objęty ustaleniami załącznika nr 2 przeznacza się pod zagospodarowanie terenu oraz realizację obiektów i urządzeń, o funkcjach oznaczonych następującymi symbolami:

a) G1/2, L1/2, Z1/2 – dla ulic głównych, lokalnych i zbiorczych – podstawowych elementów układu komunikacyjnego,

b) MN – dla terenów zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności,

c) MW – dla terenów zabudowy mieszkaniowej o wysokiej intensywności,

d) P – dla terenów skoncentrowanej produkcji i drobnej wytwórczości,

e) RP – dla terenów rolnych,

f) U – dla terenów usług i drobnej wytwórczości,

g) US – dla terenów lokalizacji urządzeń i zabudowy sportowo-rekreacyjnej,

h) WZ – dla terenów stacji uzdatniania wody,

i) W – dla terenów wód powierzchniowych,

j) ZN – dla terenów zieleni niskiej w strefach ochronnych gazociągów wysokiego ciśnienia.

4. Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania oznacza się w rysunku zmiany planu jako:

a) ściśle określone linie ciągłe dla wskazania obowiązujących granic terenów,

b) orientacyjne linie przerywane dla oznaczenia odcinków szlaku kolejowego i koryta rzeki Bóbr, przebiegających pod planowymi budowlami inżynierskimi ciągu drogi nr 5; korekta ich przebiegu wynikająca z warunków konfiguracji i użytkowania terenu może być dokonywana w nawiązaniu do konkretnych potrzeb inwestycyjnych i określana szczegółowo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

5. Określone w zmianie planu funkcje terenów wskazują podstawowy ustalony zmianą planu sposób użytkowania terenów. Ustala się możliwość wprowadzenia w poszczególne kontury funkcji uzupełniających niekolidujących z funkcją podstawową i niezmieniających generalnie charakteru zagospodarowania, warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego.

§ 4

1. Ustala się następujące zasady kształtowania zabudowy w obrębie istniejącego zainwestowania:

a) w ramach modernizacji i adaptacji dla nowych potrzeb istniejącej zabudowy dopuszczalne są zmiany jej gabarytów, ale bez przekraczania wielkości trzech nadziemnych kondygnacji, licząc łącznie z użytkowym poddaszem,

b) dopuszczalne jest wprowadzanie nowej zabudowy, na terenach istniejącego zainwestowania, wyłącznie jako uzupełnienie istniejącej zabudowy, o funkcjach ustalonych w zmianie planu,

c) wtórne wprowadzenie podziałów na działki budowlane dla terenów istniejącej zabudowy mieszkaniowej i produkcyjnej jest dopuszczalne wyłącznie pod warunkiem zapewnienia nowo wydzielonym obszarom bezpośredniego dostępu do ulic dojazdowych lub lokalnych,

d) ze względu na położenie części obszaru zmiany w planie na terenach zagrożonych zalaniem w przypadku wystąpienia powodzi obowiązuje tam wznoszenie nowo powstającej zabudowy z zastosowaniem rozwiązań technicznych zabezpieczających je w wystarczającym stopniu przed działaniem wód gruntowych.

§ 5

1. Dla zaopatrzenia w wodę ustala się powiązanie terenów objętych ustaleniami planu z układem magistralnym miejskich sieci wodociągowych przy pomocy układu uzupełniającego wodociągów rozdzielczych.

2. Dla odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków ustala się powiązanie terenów objętych ustaleniami planu z miejskim systemem kanalizacji sanitarnej przy pomocy uzupełniającego układu sieci kanalizacyjnej.

3. Dla zaopatrzenia w ciepło zakłada się wykorzystanie indywidualnych źródeł ogrzewania, takich jak: gazowe, olejowe i inne zapewniające obniżenie zjawiska tzw. niskiej emisji.

4. Przez teren objęty zmianą planu przebiegają gazociągi wysokiego ciśnienia: Ścięgny – Czarny Bór – Sobięcin DN 500/300 PN 1,6 MPa, do Lubawki DN 100 PN 1,6 MPa; dla gazociągów wysokiego ciśnienia ustala się strefę ochronną 25 m, w której operator gazociągu jest uprawniony do zapobiegania działalności mogącej mieć negatywny wpływ na jego trwałość i prawidłową eksploatację; w strefie obowiązują następujące zasady zagospodarowania:

a) zakaz zabudowy,

b) zakaz wprowadzania zieleni wysokiej w pasie 3 m od osi gazociągu,

c) wprowadzenie pasa zieleni niskiej w obrębie strefy kontrolowanej,

d) zapewnienie dojazdu do sieci gazowej wzdłuż strefy kontrolowanej,

e) dopuszcza się lokalizację innych sieci infrastruktury technicznej po uprzednim uzgodnieniu z operatorem gazociągu,

f) wznoszenie wszelkich obiektów inżynierskich w przypadku wystąpienia kolizji z istniejącą siecią gazociągów magistralnych wysokiego ciśnienia i ich stref ochronnych może odbywać się wyłącznie w przypadku, gdy usunięcie tych kolizji odbywać się będzie na koszt inwestora.

Dla zaopatrzenia w gaz ustala się realizację rozdzielczej sieci gazowej, powiązanej z miejskimi gazociągami średniego i niskiego ciśnienia.

5. Przez teren objęty zmianą planu przebiegają linie energetyczne niskiego napięcia, średniego napięcia 20 kV oraz wysokiego napięcia 110 kV S 230. Dla linii wysokiego napięcia ustala się strefę ochronną 20 m, w której operator linii jest uprawniony do zapobiegania działalności mogącej mieć negatywny wpływ na trwałość i prawidłową eksploatację; w strefie obowiązuje zakaz zabudowy oraz wprowadzania zieleni wysokiej; w celu usunięcia kolizji z liniami energetycznymi inwestor jest zobowiązany wystąpić do Zakładu Energetycznego w celu wydania warunków usunięcia kolizji; dla zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się rozbudowę i budowę nowych linii energetycznych kablowych, średniego i niskiego napięcia wraz z budową stacji transformatorowych wbudowanych lub wolno stojących (wg potrzeb).

6. Dla rozbudowy sieci telekomunikacyjnych ustala się realizację uzupełniającego systemu kablowej sieci telefonicznej powiązanej z miejskim systemem telekomunikacji.

§ 6

1. Ustala się jako podstawowy układ drogowy terenów objętych ustaleniami planu, powiązany z układem dróg krajowych i z miejskim układem komunikacyjnym układ określony w rysunku zmiany planu.

Układ ten tworzą:

a) ulica główna w ciągu drogi krajowej nr 5, planowanej do budowy jako droga jednojezdniowa o szerokości 2 x 3,5 m, z chodnikami obustronnymi w liniach rozgraniczających o szerokości 50 m,

b) ulica główna w ciągu ul. Jeleniogórskiej, planowanej do budowy jako droga jednojezdniowa o szerokości 2 x 3,5 m, z chodnikami obustronnymi w liniach rozgraniczających o szerokości 25 m,

c) ulice lokalne, planowane do modernizacji jako jednojezdniowe o szerokości 2 x 3,0 m z chodnikami obustronnymi z utrzymaniem linii rozgraniczających o szerokości 12 m,

d) ulica zbiorcza, planowana do modernizacji jako droga jednojezdniowa o szerokości 2 x 3,5 m z obustronnymi chodnikami, z utrzymaniem linii rozgraniczających o szerokości 20 m.

2. W granicach linii rozgraniczających ulic mogą być lokalizowane urządzenia związane z obsługą komunikacji, jak zatoki, parkingi, kioski, elementy małej architektury i reklamy w trybie obowiązujących przepisów.

3. W granicach linii rozgraniczających ulic mogą być prowadzone ścieżki rowerowe, jako elementy uzupełniające systemu miejskich ścieżek rowerowych, wskazanych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kamiennej Góry, pod warunkiem zachowania odpowiednich warunków technicznych ich budowy i realizacji ich w sposób minimalizujący kolizję z ruchem pieszym.

4. W granicach linii rozgraniczających ulic należy rezerwować odpowiednią przestrzeń w obrębie skrzyżowań dla zapewnienia wymaganych pól widoczności.

5. Ze względu na położenie w obszarze najwyższej ochrony Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 343 Kamienna Góra – Marciszów oraz zlewni rzeki Bóbr, której wody wykorzystywane są do celów wodociągowych, zakłada się stosowanie na terenie opracowania odpowiednich technologii i rozwiązań technicznych dla budowy dróg, umożliwiających przechwytywanie i unieszkodliwianie zanieczyszczeń liniowych pochodzących z komunikacji drogowej; dla odprowadzenia i unieszkodliwienia ścieków sanitarnych i deszczowych ustala się powiązanie terenów jak wyżej z miejskimi systemami kanalizacji sanitarnej i deszczowej przy pomocy uzupełniającego układu sieci kanalizacyjnej.

6. Rezerwuje się teren pod budowę autostrady A3 (lub drogi szybkiego ruchu S3) z utrzymaniem dotychczasowego użytkowania – produkcji rolnej.

R o z d z i a ł 3

Szczegółowe zasady zagospodarowania terenu

§ 7

Załącznik nr 1:

1. Dla terenu oznaczonego symbolem 1 KK ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny obsługi towarowego i osobowego transportu kolejowego.

2. Dla terenu ozn. symb. 2 MN ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 pkt 1ab.

3. Dla terenu ozn. symb. 3 RP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny rolne z możliwością zalesienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

4. Dla terenu ozn. symb. 4 RP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny rolne z możliwością zalesienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

5. Dla terenu ozn. symb. 5 MN ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 pkt 1ab; obsługa komunikacyjna z ul. Polnej.

6. Dla terenu ozn. symb. 6 RP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny rolne z możliwością zalesienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

7. Dla terenu ozn. symb. 7 MN ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 pkt 1ab; obsługa komunikacyjna z ul. Polnej.

8. Dla terenu ozn. symb. 8 RP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny rolne z możliwością zalesienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

9. Dla terenu ozn. symb. 9 RP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny rolne z możliwością zalesienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

10. Dla terenu ozn. symb. 10 MN ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 pkt 1ab; obsługa komunikacyjna z ul. Polnej.

11. Dla terenu ozn. symb. 11 MN ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 pkt 1ab; obsługa komunikacyjna z ul. Polnej.

12. Dla terenu ozn. symb. 12 RP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny rolne z możliwością zalesienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

13. Dla terenu ozn. symb. 13 RP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny rolne z możliwością zalesienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

14. Dla terenu ozn. symb. 14 W ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny wód powierzchniowych i zieleni nieurządzonej.

Załącznik nr 2:

1. Dla terenu oznaczonego symbolem 1 P ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny skoncentrowanej produkcji i drobnej wytwórczości, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 pkt 1ab; obsługa komunikacyjna od strony ul. Adama Asnyka, po wewnętrznej drodze dojazdowej.

2. Dla terenu ozn. symb. 2 RP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny rolne z możliwością zalesienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

3. Dla terenu ozn. symb. 3 RP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny rolne z możliwością zalesienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

4. Dla terenu ozn. symb. 4 RP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny rolne z możliwością zalesienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

5. Dla terenu ozn. symb. 5 W ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny wód powierzchniowych i zieleni nieurządzonej.

6. Dla terenu ozn. symb. 6 US ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny lokalizacji urządzeń i zabudowy sportowo-rekreacyjnej; obsługa komunikacyjna z ul. Zielonej.

7. Dla terenu ozn. symb. 7 WZ ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny stacji uzdatniania wody; obsługa komunikacyjna z ul. Zielonej.

8. Dla terenu ozn. symb. 8 RP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny rolne z możliwością zalesienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

9. Dla terenu ozn. symb. 9 MN ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 pkt 1ab; obsługa komunikacyjna z ul. Zielonej.

10. Dla terenu ozn. symb. 10 MW ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny zabudowy mieszkaniowej o wysokiej intensywności, zasady kształtowania zabudowy – jak w § 4 pkt 1ab; obsługa komunikacyjna od strony ul. Adama Asnyka, po wewnętrznej drodze dojazdowej.

11. Dla terenu ozn. symb. 11 ZN ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny niskiej zieleni nieurządzonej w strefie kontrolowanej gazociągu wysokiego ciśnienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

12. Dla terenu ozn. symb. 12 ZN ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny niskiej zieleni nieurządzonej w strefie kontrolowanej gazociągu wysokiego ciśnienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

13. Dla terenu ozn. symb. 13 U ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny usług i drobnej wytwórczości, z możliwością wprowadzenia funkcji mieszkalnej w części istniejącej zabudowy; zasady kształtowania zabudowy jak § 4, z możliwością rozbudowy wyłącznie w obrębie istniejącej zabudowy; obsługa komunikacyjna od strony ul. Adama Asnyka, po wewnętrznej drodze dojazdowej.

14. Dla terenu ozn. symb. 14 ZN ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny niskiej zieleni nieurządzonej w strefie kontrolowanej gazociągu wysokiego ciśnienia. Dla tego terenu wprowadza się zakaz zabudowy.

R o z d z i a ł 4

Przepisy końcowe

§ 8

Ustala się stawkę procentową o wysokości 0%, służącą naliczaniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 o zagospodarowaniu przestrzennym, dla wszystkich terenów z wyjątkiem 1P, dla którego stawka ta wynosi 20%.

§ 9

Na terenie objętym zmianami planu, stanowiącymi treść niniejszej uchwały, tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Kamienna Góra zatwierdzonego uchwałą nr XLII/319/94 Rady Miejskiej w Kamiennej Górze z dnia 25 stycznia 1994 r. (Dz. Urz. Województwa Jeleniogórskiego Nr 4, poz. 24 z dnia 23 lutego 1994 r.).

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Kamienna Góra.

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 PRZEWODNICZĄCY RADY
TADEUSZ STACHNIUK

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miasta w Kamiennej Górze z 12 grudnia 2001 r. (poz. 775)

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miasta w Kamiennej Górze z 12 grudnia 2001 r. (poz. 775)