668

UCHWAŁA RADY GMINY WISZNIA MAŁA

z dnia 14 grudnia 2001 r.

w sprawie ustalenia zasad polityki czynszowej i zróżnicowania stawek czynszu z tytułu najmu lokali stanowiących mieszkaniowy zasób gminy

Na podstawie art. 7 i 21 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 773) Rada Gminy Wisznia Mała uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwała ustala zasady zróżnicowania stawek czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych (zwanych dalej lokalami) przy uwzględnianiu czynników podwyższających i obniżających ich wartość użytkową.

2. Ilekroć w uchwale mówi się o wynajmującym rozumie się przez to Gminę Wisznia Mała.

§ 2

Ze względu na położenie budynku lub lokalu mieszkalnego gminę Wisznia Mała dzieli się na dwie strefy:

a) do I strefy zalicza się miejscowości:

Psary, Szymanów, Krzyżanowice, Kryniczno, Ligota Piękna, Wisznia Mała, Szewce,

b) do II strefy zalicza się miejscowości:

Rogoż, Strzeszów, Ozorowice, Piotrkowiczki, Mienice, Machnice, Wysoki Kościół, Pierwoszów, Malin.

§ 3

Ustala się czynniki podwyższające stawkę bazową czynszu:

1) stawkę bazową czynszu zwiększa się o 10% dla lokali położonych w I strefie,

2) stawkę bazową czynszu zwiększa się o 10% w lokalach położonych na I piętrze,

3) stawkę bazową zwiększa się o 10% dla lokali wyposażonych w centralne ogrzewanie,

4) stawkę bazową zwiększa się o 10% w lokalach wyposażonych w gaz przewodowy,

5) stawkę bazową zwiększa się o 10% w budynkach wolno stojących, liczących do 2 lokali,

6) stawkę bazową zwiększa się o 5% w lokalach położonych na II-III piętrze,

7) stawkę bazową zwiększa się o 5% dla lokali posiadających łazienkę,

8) stawkę bazową zwiększa się o 5% w lokalach, do których dostarczana jest ciepła woda z lokalnej kotłowni.

§ 4

Ustala się czynniki obniżające stawkę bazową czynszu:

1) stawkę bazową czynszu obniża się o 10% w przypadku, gdy najemcy korzystają wspólnie z innych pomieszczeń – kuchni, urządzeń sanitarnych,

2) stawkę bazową obniża się o 10% za brak WC bezpośrednio w lokalu,

3) stawkę bazową czynszu obniża się o 20% w przypadku lokalu, w którym pomieszczenie kuchenne nie posiada bezpośredniego, naturalnego oświetlenia,

4) stawkę bazową obniża się o 20% za brak urządzeń wodociągowych bezpośrednio w lokalu.

§ 5

1. Po uwzględnieniu wszystkich zwyżek i zniżek wpływających na wysokość czynszu obliczoną stawkę dotyczącą danego lokalu mieszkalnego mnoży się przez wskaźnik wynikający z oceny ogólnej stanu technicznego budynku oraz urządzeń i instalacji.

2. Wyróżnia się trzy rodzaje ogólnego stanu technicznego budynku oraz urządzeń i instalacji:

a) stan dobry, o zużyciu elementów nie więcej niż 30%, gdzie obliczoną stawkę za konkretny lokal mnoży się przez 1,2,

b) stan średni, o zużyciu elementów ponad 30% do 50% włącznie, gdzie obliczoną stawkę za konkretny lokal mnoży się przez 1,0,

c) stan zły, o zużyciu elementów powyżej 50%, gdzie obliczoną stawkę za konkretny lokal mnoży się przez 0,8.

§ 6

1. Stawka czynszu najmu lokalu socjalnego za 1 m2 wynosi 50% najniższej stawki czynszu występującej w lokalu należącym do gminnego zasobu lokalowego.

2. Ustalając czynsz za lokal socjalny, nie stosuje się czynników podwyższających i obniżających stawkę bazową czynszu.

§ 7

1. Wysokość czynszu za najem lokalu strony określą w umowie najmu.

2. Wynajmujący jest zobowiązany przedstawić najemcy rozliczenie składników wpływających na zwiększenie lub zmniejszenie stawki bazowej czynszu.

3. Wynajmujący określa składniki wpływające na wysokość czynszu na podstawie posiadanych opisów lub aktualnych ocen technicznych.

§ 8

1. W czasie trwania stosunku najmu wynajmujący może podwyższyć stawkę czynszu za 1 m2 lokalu, gdy dokonał w nim ulepszeń lub poprawił ogólny stan budynku albo instalacji w mieszkaniu.

2. W przypadku uszczuplenia wyposażenia technicznego lub pogorszenia się ogólnego stanu technicznego wynajmujący zobowiązany jest obniżyć stawkę czynszu wg zasad określonych w tej uchwale.

3. Opis i stwierdzenie faktu istnienia czynników wpływających na wzrost lub zmniejszenie stawki czynszu wynajmujący udokumentuje w sposób umożliwiający ich udowodnienie.

§ 9

Zaległości w opłatach z tytułu najmu lokalu mogą być rozkładane na raty, a w przypadkach szczególnie uzasadnionych można umorzyć odsetki od zaległych należności.

§ 10

W przypadku przekwaterowania najemcy z powodu konieczności wykonania remontu kapitalnego bądź modernizacji budynku opłaca on czynsz według zasad określonych uchwałą, jednakże jego wysokość nie może być wyższa od czynszu za lokal dotychczasowy.

§ 11

1. W przypadku podnajęcia całego lokalu za zgodą wynajmującego wysokość czynszu podwyższa się o 50%. Prawo do podnajęcia nie dotyczy lokali socjalnych.

2. Prowadzenie przez najemcę w wynajmowanym lokalu działalności gospodarczej wymaga zgody wynajmującego. W przypadku prowadzenia przez najemcę działalności gospodarczej w jednej z izb jego lokalu stawkę czynszu za tę powierzchnię podwyższa się o 100%.

§ 12

Zmiany stawki bazowej wprowadzone na podstawie uchwały Zarządu Gminy nie powodują konieczności wypowiadania umów najmu lokalu, a tylko przeliczenia wysokości czynszu zgodnie z zasadami wprowadzonymi niniejszą uchwałą.

§ 13

Stawka czynszu za najem budynku gospodarczo--inwentarskiego nie może wynieść więcej niż 15% stawki bazowej czynszu za najem lokalu mieszkalnego za 1 m2.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.

§ 15

Traci moc uchwała Rady Gminy nr III/XVIII/133/2000 z dnia 7 czerwca 2000 r. w sprawie ustalenia zróżnicowanych stawek czynszu regulowanego za najem lokali mieszkalnych oraz uchwała nr III/XXVIII/224/01 z dnia 12 czerwca 2001 r. w sprawie zmiany uchwały o ustaleniu zróżnicowanych stawek czynszu regulowanego za najem lokali mieszkalnych.

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
HENRYK IDACZYK