658

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W MIĘDZYLESIU

z dnia 29 stycznia 2002 r.

w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733) Rada Miejska w Międzylesiu uchwala, co następuje:

§ 1

Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy wynajmowane są według zasad określonych w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu w Międzylesiu.

§ 3

Uchyla się uchwałę nr XXIX/125/2001 Rady Miejskiej w Międzylesiu z dnia 17 grudnia 2001 r. w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
JERZY MARCINEK

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Międzylesiu z dnia 29 stycznia 2002 r. (poz. 658)

ZASADY WYNAJMOWANIA LOKALI WCHODZĄCYCH

W SKŁAD MIESZKANIOWEGO ZASOBU GMINY

R o z d z i a ł I

ZASADY OGÓLNE

§ 1

1. Mieszkaniowy zasób Gminy Międzylesie jest tworzony i utrzymywany w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy oddawane są w najem według zasad określonych niniejszą uchwałą.

2. Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733), zwanej dalej “ustawą”.

§ 2

1. Umowa najmu lokalu mieszkalnego może być zawarta z osobą, która:

1) spełnia łącznie następujące warunki:

a) posiada stałe zameldowanie w gminie Międzylesie przynajmniej przez okres ostatnich 3 lat,

b) nie posiada tytułu prawnego do żadnego lokalu mieszkalnego,

c) znajduje się w trudnych warunkach mieszkaniowych,

2) spełnia warunki wymienione w ust. 1 pkt 1 i na podstawie wskazania Zarządu wykonała remont lub adaptację pomieszczeń na cele mieszkaniowe,

3) jest uprawniona z mocy prawa.

2. Za osobę pozostającą w trudnych warunkach mieszkaniowych w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się osobę zamieszkującą w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi lub zamieszkującą w lokalu niespełniającym warunków pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

§ 3

1. O oddaniu lokali w najem decyduje Zarząd na podstawie sporządzanych corocznie list osób oczekujących na:

1) zawarcie umowy najmu na mieszkanie,

2) zawarcie umowy najmu na lokal socjalny,

3) lokal zamienny,

4) wskazanie lokalu do adaptacji i nadbudowy.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1, winny złożyć wniosek w Urzędzie Miejskim w Międzylesiu w terminie do dnia 31 października roku poprzedzającego sporządzenie list.

3. Projekt listy w terminie 14 dni od jego sporządzenia musi być zaopiniowany przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

4. Projekty list podlegają podaniu do publicznej wiadomości w siedzibie Urzędu Miejskiego w Międzylesiu przez okres jednego miesiąca. W projektach informuje się o terminie i miejscu składania uwag i zastrzeżeń.

5. Po rozpatrzeniu uwag i zastrzeżeń listy podaje się do publicznej wiadomości w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia danego roku w siedzibie Urzędu Miejskiego w Międzylesiu.

6. Osoba, która dwukrotnie odmówiła przyjęcia propozycji zasiedlenia lokalu mieszkalnego, zostaje skreślona z listy osób oczekujących na lokal z mieszkaniowego zasobu gminy.

7. Prawo ubiegania się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego nie przysługuje osobie, która była właścicielem lokalu mieszkalnego i przeniosła jego własność na inną osobę.

8. Osoba umieszczona na liście, z którą nie zawarto umowy najmu lokalu do końca roku kalendarzowego, wpisywana jest na listę na rok kolejny bez potrzeby składania nowego wniosku.

9. Zarząd bez zasięgania opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej może w szczególnie uzasadnionych przypadkach wskazać osoby do zawarcia umowy z pominięciem list bez konieczności przestrzegania kryteriów określonych niniejszą uchwałą, jeżeli utraciły one lokal w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy budowlanej, pożaru lub innych zdarzeń losowych.

R o z d z i a ł II

LOKALE SOCJALNE

§ 4

1. Za lokal socjalny uważa się lokal spełniający warunki określone w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy niewyposażony w gaz przewodowy, CO i łazienkę, a WC znajduje się poza lokalem mieszkalnym.

2. Uprawnionymi do przydziału lokalu socjalnego są osoby:

1) które nie posiadają tytułu prawnego do zajmowania innego mieszkania, a ich dochód nie przekracza progu określonego w § 10 ust. 1 pkt 1 uchwały,

2) uprawnione z mocy orzeczenia sądu.

3. Przydział lokalu socjalnego następuje na podstawie listy oczekujących na przydział takiego lokalu wg zasady indywidualnego rozpatrzenia.

4. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera zarządca z osobą wskazaną przez Zarząd na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

5. Umowę najmu lokalu socjalnego można po upływie oznaczonego w niej czasu przedłużyć na następny okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli najemca znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy.

LOKALE DO REMONTU

§ 5

1. Umowę najmu na lokal do remontu zawiera się na podstawie wskazania Zarządu po przeprowadzeniu remontu na warunkach ustalonych z Zarządcą i po sporządzeniu protokołu powykonawczego.

2. Lokale przeznacza się do oddania w najem, jeżeli wartość brutto niezbędnych nakładów na wykonanie prac remontowych w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania wynosi nie mniej niż 20% wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w powiecie (zgodnie z art. 9 ust. 8 ustawy).

3. Wysokość nakładów określa zarządca budynku w porozumieniu z biegłym rzeczoznawcą.

4. Za prace remontowe w rozumieniu niniejszego paragrafu uważa się również modernizację lokalu wolnego, polegającą na zmianie systemu ogrzewania na mniej uciążliwy dla środowiska naturalnego bądź wyposażeniu tego lokalu w pomieszczenia i instalacje higieniczno-sanitarne.

5. Prace wykonywane są na koszt wnioskodawcy i podlegają rozliczeniom na warunkach zawartych w umowie najmu.

NADBUDOWA, ADAPTACJA PODDASZA

§ 6

1. Uregulowania niniejszego paragrafu stosuje się jedynie do lokali położonych w nieruchomości, w której nie wyodrębniono własności lokali.

2. Umowę najmu na lokal uzyskany w wyniku nadbudowy czy adaptacji poddasza zawiera się na podstawie wskazania Zarządu oraz protokołu powykonawczego.

3. Prace, o których mowa w ust. 1, przeprowadzane są na podstawie warunków ustalonych przez zarządcę.

4. Powierzchnia mieszkalna lokalu oddawanego w najem na zasadach określonych w niniejszym paragrafie powinna wynosić nie więcej niż:

1) 15 m2 na jednego członka gospodarstwa domowego w przypadku rodziny powyżej dwóch osób,

2) 30 m2 dla osoby samotnej,

3) 45 m2 w przypadku małżeństwa bezdzietnego.

5. Prace wykonywane są na koszt wnioskodawcy i podlegają rozliczeniom na warunkach zawartych w umowie najmu.

R o z d z i a ł III

ZAMIANA LOKALI

§ 7

1. Zamiana lokalu mieszkalnego następuje za zgodą Zarządu na wniosek zainteresowanych zamianą stron będących najemcami przedmiotów zamiany.

2. Zamianie podlegają wyłącznie lokale wolne od zadłużeń.

POWIĘKSZENIE PRZEDMIOTU NAJMU

§ 8

1. Powiększenie następuje w przypadku przyłączenia dodatkowej powierzchni niestanowiącej samodzielnego lokalu mieszkalnego i w budynkach, w których nie wyodrębniono własności lokali.

2. Powiększenie przedmiotu najmu może nastąpić na wniosek zainteresowanego, za zgodą Zarządu po zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

3. Koszty remontu uzyskanych dodatkowo pomieszczeń ponosi najemca bez możliwości żądania ich zwrotu.

LOKALE ZA CZYNSZ WOLNY

§ 9

1. Lokal mieszkalny o powierzchni przekraczającej 80 m2 oddaje się w najem za czynsz wolny.

2. Najemca lokalu, o którym mowa w ust. 1, wyłoniony jest w drodze przetargu ustnego, w którym kwotą wywoławczą jest równowartość czynszu obliczonego dla danego lokalu

R o z d z i a ł IV

KRYTERIA DOCHODOWE

§ 10

1. Ustala się następujące progi dochodowe uzasadniające oddanie lokalu w najem:

1) w przypadku lokali socjalnych dochód brutto nie może przekraczać 60% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 40% w gospodarstwach wieloosobowych na każdą osobę zgłoszoną do wspólnego zamieszkania w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę rozpatrzenia wniosku,

2) w przypadku lokali mieszkalnych dochód brutto nie może przekroczyć 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym na każdą osobę zgłoszoną do wspólnego zamieszkania w okresie trzech miesięcy poprzedzających rozpatrzenie wniosku.

2. Za dochód wymieniony w ust. 1 pkt 1 i 2 uważa się wszystkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe chorobowe określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

3. Do dochodów nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego.

R o z d z i a ł V

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 11

1. Funkcję Społecznej Komisji Mieszkaniowej sprawuje właściwa do spraw bytowych komisja Rady Miejskiej.

2. Podnajem lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy wymaga pisemnej zgody Zarządu po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

3. Postanowienia niniejszej uchwały nie mają zastosowania do lokali znajdujących się w obiektach szkół przedszkoli i innych gminnych obiektach użyteczności publicznej.