589

UCHWAŁA RADY GMINY BOLESŁAWIEC

z dnia 26 września 2001 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Bolesławiec, obręb Żeliszów, przeznaczonego pod eksploatację złoża piaskowców ciosowych WARTOWICE IV

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr X/97/99 Rady Gminy Bolesławiec z dnia
29 września 1999 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Bolesławiec, obręb Żeliszów, związanego z eksploatacją złoża piaskowca ciosowego WARTOWICE IV uchwala się, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Bolesławiec, w obrębie Żeliszów, obejmującego działki nr 85/2, 85/3, 89, 90, 91, 92, 94, 101, 102/1, 102/2, 103/1, 104, 105/2, 106, 107, 108/1, części działek: 83/1, 100, 105/1, 108, 110/2, 111, 113, 115, 116/1 oraz drogi o nr ewid. 87 i 114.

2. Integralną częścią planu jest rysunek w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały, na którym określono granice terenu objętego planem oraz obowiązujące ustalenia planu.

§ 2

1. Plan obejmuje teren użytkowany obecnie pod uprawy polowe, którego nowa funkcja związana będzie z eksploatacją i obróbką piaskowców ciosowych złoża WARTOWICE IV. Przedmiotem ustaleń planu jest określenie przeznaczenia terenów, uwarunkowań ochrony środowiska przyrodniczego, zasad zagospodarowania oraz obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej.

2. Realizacja niniejszego planu, poprzez wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wymaga uwzględnienia ustaleń zawartych w:

1) rozdziale II: “Ustalenia ogólne”,

2) rozdziale III: “Ustalenia szczegółowe”,

3) rysunku planu, określonych w oznaczeniach “Ustalenia planu”.

§ 3

Ustalenia planu uwzględniają przepisy szczególne, aktualne w dniu ich zatwierdzenia. Jeżeli w wyniku zmiany ustawy szczególnej zdezaktualizują się ustalenia określone w planie, zajdzie wówczas konieczność dokonania jego zmiany w niezbędnym zakresie, w trybie art. 18 ust. 2 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 4

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Gminy Bolesławiec,

3) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) przedsiębiorcy – należy przez to rozumieć podmiot posiadający koncesję na prowadzenie działalności związanej z wydobywaniem kopalin ze złoża,

5) terenie powierzchniowej eksploatacji złoża – należy przez to rozumieć obszar, w obrębie którego określony zostanie wg koncesji “teren górniczy” i “obszar górniczy”.

§ 5

W granicach terenu objętego niniejszym planem tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Bolesławiec, zatwierdzonego uchwałą nr VII/44/89 Gminnej Rady Narodowej w Bolesławcu z dnia 20 października 1989 r. (Dz. Urz. Województwa Jeleniogórskiego Nr 8, poz. 243).

R o z d z i a ł II

Ustalenia ogólne

§ 6

Podstawową funkcją obszaru objętego planem jest eksploatacja piaskowców ciosanych złoża “Wartowice IV” o powierzchni 16,6 ha i zasobach geologicznych 8 mln Mg.

Funkcją uzupełniającą jest zakład obróbki kamienia.

Zgodnie z art. 54 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. “Prawo geologiczne i górnicze” (Dz. U. Nr 27, poz. 96), przed przystąpieniem do eksploatacji złoża przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzenia projektu zagospodarowania złoża i przedstawienia go do zatwierdzenia przez organ koncesyjny.

§ 7

Ustalenia w zakresie komunikacji.

1. Dojazdy do złoża oraz zakładu obróbki kamienia należy zaprojektować od strony wschodniej, tj. przeciwnej w stosunku do zabudowy wsi Żeliszów. Obsługę komunikacyjną zakładu wydobywczego przewidzieć z dróg gminnych o nr ewid. 87 i 114, wymagających częściowej modernizacji. Dla drogi o nr ewid. 87 przyjąć klasę techniczną drogi (KL), dla której modernizacji wyznaczono pas terenu o szerokości 5,0 m (KL 1), na działkach stanowiących własność przedsiębiorcy. Drogę o nr ewid. 114, na odcinku przejmującym transport kamienia określono jako drogę klasy dojazdowej (KD), rezerwując na modernizację pas terenu o szerokości 10,0 m.

2. Modernizacja dróg określonych w ust. 1 należy do zadań przedsiębiorcy, który dostosuje parametry techniczne i konstrukcję jezdni do przewidywanego natężenia ruchu oraz transportu wysokotonażowego i specjalistycznego. Przez okres eksploatacji złoża i zakładu obróbki kamienia drogi oznaczone na rysunku planu symbolami KL i KD będą zarządzane przez przedsiębiorcę.

§ 8

Ustalenia w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

1. Na obszarze złoża zalegają w większości grunty rolne klasy III i IV. Należy dążyć do minimalizacji powierzchni zajmowanej przez wyrobisko, zwałowisko zewnętrzne oraz infrastrukturę kopalni.

2. Należy pozostawić pasy ochronne o szerokości min. 6,0 m od działek rolnych dróg niestanowiących własności przedsiębiorcy, a przylegających do “obszaru górniczego”.

3. Przewidzieć selektywne zdejmowanie nadkładu przez oddzielenie:

– gleby, celem wykorzystania do rekultywacji wyrobiska,

– nadkładu nieproduktywnego, usuwanego w wię-kszości na zwałowiska zewnętrzne.

Postuluje się rolno-leśny kierunek rekultywacji, wg ustaleń ostatecznych określonych w koncesji na eksploatację kopaliny. Przedsiębiorca zobowiązany jest do opracowania dokumentacji rekultywacyjnej i złożenia jej w Starostwie Powiatowym w Bolesławcu.

4. Złoże piaskowca “Żeliszów” położone jest na obszarze głównego trzeciorzędowego zbiornika wód podziemnych nr 317, wymagającego najwyższej ochrony. Na terenie wyrobiska zabrania się lokalizacji magazynów paliw i olejów napędowych. Należy również zapewnić prawidłowe działania urządzeń urabiających, zwałujących i transportujących w obrębie odkrywki, ponieważ awaria ich grozi niebezpieczeństwem zanieczyszczenia chronionych wód podziemnych.

5. Odprowadzanie wód opadowych z wyrobiska przewidzieć do zbiornika wodnego, powierzchniowego, w oparciu o operat wodno-prawny, opracowany zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 5 listopada 1994 r. (Dz. U. Nr 16,
poz. 503).

§ 9

Ustala się następujące uwarunkowania w zakresie ochrony dóbr kultury.

Teren objęty niniejszym planem położony jest w rejonie występowania stanowisk archeologicznych. Prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (Dz. U. Nr 10, poz. 48 z późn. zm.). Przedsiębiorca zobowiązany jest do powiadomienia Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków – Inspekcji Zabytków Archeologicznych z/s. we Wrocławiu z 7-dniowym wyprzedzeniem o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych. Ustalenia objęte tym paragrafem należy włączyć do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydawanych dla terenów objętych niniejszym planem.

§ 10

Ustalenia w zakresie infrastruktury zabudowy.

1. Forma i charakter architektoniczny projektowania obiektów winny odpowiadać ich funkcjom bez ograniczeń w zakresie stosowania materiałów konstrukcyjnych i głównych płaszczyzn elewacji.

2. Elementy budynków o szczególnym znaczeniu (np. wejścia) podkreślić przez wykonanie w nawiązaniu do architektury regionalnej, w tradycyjnych materiałach miejscowych.

3. Uwzględniając szczególną ekspozycję projektowanych zakładów: górniczego i obróbki piaskowca, zabudowa winna cechować się dużymi walorami estetycznymi i jednorodnym charakterem. Budynki powinny posiadać dachy z mocno wysuniętymi okapami, o ile nie rzutuje to na ograniczenie skrajni pionowej obiektów przyległych do dróg i placów.

§ 11

Ustalenia w zakresie infrastruktury technicznej:

1. Zaopatrzenie w wodę należy rozwiązać indywidualnie – z dopuszczeniem dowozu w szczelnych pojemnikach.

2. Ścieki sanitarne z pomieszczenia sanitarnego odprowadzać do szczelnego bezodpływowego zbiornika na nieczystości, opróżnianego przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwo. Dopuszcza się indywidualne rozwiązania oczyszczania ścieków, uzgodnione z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Bolesławcu.

3. Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 z późn. zm.) Zakład Energetyczny Bolesławiec S.A. zapewni przyłączenie terenu objętego planem do sieci energii elektrycznej, na warunkach określonych w art. 9, 20 i 46 ww. planu.

R o z d z i a ł III

Ustalenia szczegółowe

§ 12

Ustalenia szczegółowe dla terenów w obrębie linii rozgraniczających na rysunku planu oznaczonych symbolami:

PE – Teren związany z eksploatacją złoża piaskowca ciosowego “Wartowice IV”. Złoże eksploatować odkrywkowo, wyrobiskiem wgłębnym, wielopiętrowym z zastosowaniem systemu ścianowego. Granicą projektowanej eksploatacji będą skarpy docelowego wyrobiska górniczego, biegnące równolegle do granicy “obszaru górniczego”. W obrębie tych terenów znajdować się będą: “Obszar górniczy”, zwałowiska zakładowe, zaplecze administracyjno-socjalne oraz urządzenia infrastruktury kopalni. Dla zabudowy zaplecza administracyjno-socjalnego obowiązują uwarunkowania określone w § 10.

PP – Teren zakładu obróbki kamienia. Dojazd do zakładu z drogi klasy KD. Zagospodarowanie terenu według uwarunkowań określonych w § 10 uchwały.

KL – Droga lokalna utwardzona z modernizacji drogi gminnej o nr ewid. 87. Docelowa szerokość w liniach rozgraniczających = 15 m. Budowa i konserwacja drogi należą do zadań przedsiębiorcy.

KD – Droga dojazdowa do zakładu obróbki kamienia i do kopalni piaskowca. Docelowa szerokość w liniach rozgraniczających = 15 m. Budowa i konserwacja drogi należą do zadań przedsiębiorcy.

KL1 – Pas terenu o szerokości 5 m stanowiący rezerwę do modernizacji dróg lokalnych KL. Do czasu modernizacji dróg stanowić będzie własność przedsiębiorcy, z zakazem trwałego inwestowania.

RP – Pola uprawne niestanowiące własności przedsiębiorcy objęte granicami “terenu górniczego”. W obrębie “terenu górniczego” występuje strefa zagrożenia czynników rozrzutu odłamków skalnych, udarowej fali powietrznej oraz drgań sejsmicznych. Przyczyni się to do okresowych ograniczeń w użytkowaniu terenu.

RP1 – Pola uprawne stanowiące własność przedsiębiorcy.

R o z d z i a ł IV

Ustalenia końcowe

§ 13

Tereny przeznaczone pod eksploatację i obróbkę piaskowca, oznaczone na rysunku planu symbolami PEPP, do czasu ich zagospodarowania zgodnie z ustaleniami planu, należy użytkować w sposób dotychczasowy, tj. pod uprawy polowe.

§ 14

Ustala się stawkę procentową, służącą naliczeniu przez Wójta Gminy Bolesławiec opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) w wysokości 30%.

§ 15

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Bolesławiec.

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
WŁADYSŁAW MAJKOWSKI

Załącznik do uchwały Rady Gminy Bolesławiec z dnia 26 września 2001 r. (poz. 589)