555 UCHWAŁA RADY GMINY DOBROSZYCE z dnia 24 stycznia 2002 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Dobroszyce Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 21 ust.1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Gminy Dobroszyce uchwala, co następuje: |
R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 1
1. W celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gmina wynajmuje lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy na warunkach określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, zwanej ustawą, oraz w niniejszej uchwale.
2. Gmina Dobroszyce wydziela lokale socjalne i zamienne na zasadach i w wypadkach przewidzianych w ustawie.
3. Ilekroć w uchwale jest mowa:
– o zasobie, należy przez to rozumieć mieszkaniowy zasób Gminy Dobroszyce
– o członku wspólnoty samorządowej gminy, należy przez to rozumieć osobę stale zamieszkującą na terenie Gminy Dobroszyce.
§ 2
1. Gmina Dobroszyce wynajmuje:
– lokale mieszkalne
– lokale zamienne
– lokale socjalne.
2. Gmina Dobroszyce zawiera umowy najmu lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony, a umowy najmu lokali socjalnych i zamiennych na czas oznaczony, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Gmina Dobroszyce nie zawiera umów najmu lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony, umów najmu lokali socjalnych i zamiennych na czas oznaczony z osobami, które były właścicielami lokali i przeniosły ich własność na inne osoby.
R o z d z i a ł II
Wysokość dochodu gospodarstwa domowego, uzasadniająca oddanie w najem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego
§ 3
1. Lokal może być oddany w najem na czas nieoznaczony osobie, której średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o najem lokalu nie przekracza 150% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% w gospodarstwie wieloosobowym.
2. Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodów nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego.
3. Przez gospodarstwo domowe rozumie się najemcę samodzielnie zajmującego lokal lub najemcę, jego małżonka i inne osoby wspólnie z nim stale zamieszkujące i gospodarujące, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tego najemcy.
4. Przez najniższą emeryturę rozumie się kwotę najniższej emerytury określoną w Komunikatach Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ogłaszanych w Dzienniku Urzędowym RP “Monitor Polski”.
§ 4
1. Lokal socjalny może być oddany w najem na czas oznaczony osobie, której średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o najem lokalu nie przekracza 75% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym.
2. Przepisy § 3 ust. 2–4 stosuje się odpowiednio.
R o z d z i a ł III
Warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy
§ 5
1. Za warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy uważa się:
1) zamieszkiwanie w lokalu, którym powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy jest mniejsza niż 5 m2 w gospodarstwie wieloosobowym i 10 m2 w gospodarstwie jednoosobowym,
2) zamieszkiwanie w lokalu, który ze względu na jego położenie (kondygnację) wyposażenie techniczne, wielkość – nie jest odpowiedni do najemcy lub osób wspólnie zamieszkujących z powodu podeszłego wieku tych osób, schorzeń narządów ruchu lub niepełnosprawności w stopniu znacznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, ze zmianami).
2. Warunki zamieszkiwania określone w ust. 1 nie muszą być spełnione łącznie.
R o z d z i a ł IV
Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego
§ 6
Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony przysługuje osobom:
1) posiadającym tytuł prawny do lokalu w budynku przeznaczonym do rozbiórki w danym roku,
2) zamieszkującym w lokalu zamiennym przez czas dłuższy niż rok z powodu koniecznej naprawy lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu,
3) pozbawionym lokalu w wyniku klęsk żywiołowych lub zdarzeń losowych,
4) zamieszkującym w pomieszczeniach nienadających się na stały pobyt ludzi lub w lokalach, gdzie na jedną osobę uprawnioną przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej,
5) § 6 pkt 4 oraz § 3 pkt 1 muszą być spełnione łącznie,
6) z pozostawionymi przez dotychczasowego najemcę lokalu jego dziećmi, osobami przysposobionymi, rodzicami lub rodzeństwem,
7) z osobami dokonującymi zamiany lokali komunalnych na inne lokale, gdy jest uzasadnione słusznymi interesami stron,
8) z osobami zakwalifikowanymi do otrzymania lokalu wytypowanego do remontu na koszt przyszłego najemcy,
9) z osobami, które podjęły się dokonania nadbudowy lub rozbudowy obiektów budowlanych stanowiących własność gminy.
§ 7
Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego na czas oznaczony przysługuje osobom:
1) zamieszkującym w pomieszczeniach nienadających się na stały pobyt ludzi,
2) bezdomnym, w stosunku do których sąd orzekł o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego.
§ 8
Spośród osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas oznaczony, dokonuje się wyboru, biorąc pod uwagę powierzchnię wolnego lokalu w stosunku do liczby członków gospodarstwa domowego z zastrzeżeniem, że łączna powierzchnia pokoi nie może być mniejsza niż 5 m2 na członka gospodarstwa domowego w gospodarstwie wieloosobowym i 10 m2 w gospodarstwie jednoosobowym.
R o z d z i a ł V
Warunki dokonywania zamiany lokali wchodzących w skład zasobu oraz zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach
§ 9
1. Zamiana lokali wchodzących w skład zasobu wymaga zgody wynajmującego.
2. Najemcy lokali mogą dokonywać zamiany lokali wchodzących w skład zasobu, jeżeli przemawiają za tym względy: zdrowotne, rodzinne, społeczne i materialne.
3. W przypadku zamiany lokali pomiędzy najemcami, z których chociaż jeden zalega z zapłatą czynszu i innych opłat, zgoda wynajmującego na zamianę może być wyrażona po dokonaniu spłaty tych należności.
§ 10
Dokonywanie zmiany pomiędzy najemcami lokali należących do zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach następuje na warunkach określonych w § 9 ust. 2 i za zgodą obu wynajmujących lub właściciela lokalu zajmowanego w innych zasobach.
R o z d z i a ł VI
Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawieranych na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej
§ 11
1. Wniosek o przydział i zawarcie umowy najmu składa się na piśmie do Urzędu Gminy w Dobroszycach.
2. Urząd Gminy w Dobroszycach prowadzi listy osób oczekujących na przydział i zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony lub umowy najmu lokalu socjalnego na czas oznaczony.
3. Wnioski rozpatruje i załatwia Zarząd Gminy Dobroszyce przy współudziale Społecznej Komisji Mieszkaniowej.
4. Zarząd Gminy Dobroszyce powołuje Społeczną Komisję Mieszkaniową, w której skład powinni wchodzić:
– jeden przedstawiciel Zarządu Gminy,
– dwóch przedstawicieli Rady Gminy,
– jeden przedstawiciel Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
5. Pierwsze posiedzenie, na którym Komisja wyłoni ze swego składu przewodniczącego, zwołuje Wójt Gminy.
6. Społeczna Komisja Mieszkaniowa obraduje na posiedzeniach, z których sporządzane są sprawozdania przedstawiane Zarządowi Gminy.
7. Podstawą zawarcia umowy najmu lokalu jest umieszczenie osoby ubiegającej się na liście osób uprawnionych.
8. Sporządzone listy osób uprawnionych podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie ich w siedzibie Urzędu Gminy.
9. Projekt listy powinien zawierać informację o możliwości składania uwag i zastrzeżeń.
10. Osoby dwukrotnie odmawiające zawarcie umowy najmu zaproponowanego lokalu są skreślone z listy osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokalu.
11. Posiedzenie Komisji zwołuje przewodniczący Komisji.
12. Obsługę techniczną Komisji zapewnia Urząd Gminy Dobroszyce.
§ 12
1. Zawarcie umowy najmu z wyłączeniem umowy najmu lokalu socjalnego i zamiennego oraz umowy zawieranej w związku z zamianą lokali jest uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.
2. Kwota kaucji wynosi 12-krotność miesięcznego czynszu za dany lokal obliczonego wg stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy najmu.
3. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.
4. Zwrot kaucji następuje w kwocie zwaloryzowanej, odpowiadającej 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obowiązującego na dzień zwrotu.
§ 13
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd Gminy Dobroszyce może zadecydować o zawarciu umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego na czas oznaczony z pominięciem trybu określonego w niniejszej uchwale.
R o z d z i a ł VII
Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu
opuszczonym przez najemcę lub
w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy
§ 14
Pełnoletnie dzieci, osoby przysposobione, rodzice, rodzeństwo, małżonek niebędący współnajemcą, osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, którzy pozostali w lokalu opuszczonym przez najemcę, mogą ubiegać się o zawarcie umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony, jeżeli zamieszkiwały wspólnie z najemcą do jego śmierci.
§ 15
1. Osoby, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy i z którymi nie została zawarta umowa najmu lokalu, zobowiązane są opróżnić, opuścić i wydać lokal wynajmującemu w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania.
2. W razie bezskutecznego upływu terminu określonego w ust. 1 wynajmujący wytoczy powództwo o opróżnienie lokalu.
3. Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie.
4. Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 3, odpowiada wysokości czynszu, jaki wynajmujący mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu.
R o z d z i a ł VIII
Kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni
użytkowej przekraczającej 80 m2
§ 16
1. Lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 mogą być oddawane w najem osobom, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony, lub osobom wpisanym na listę osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony, a gospodarstwo domowe tych osób tworzy co najmniej siedmiu członków.
2. W przypadku braku osób, o których mowa w ustępie 1, wynajem lokalu o powierzchni użytkowej powyżej 80 m 2 następuje ze 100% zwyżką stawek czynszu ustalonego przez Radę Gminy Dobroszyce dla lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy.
R o z d z i a ł IX
Przepisy końcowe
§ 17
W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) oraz przepisy Kodeksu cywilnego.
§ 18
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Dobroszyce.
§ 19
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.