543

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ JELENIEJ GÓRY

z dnia 27 listopada 2001 r.

w sprawie zasad rejestracji i ewidencji psów, zachowania względów bezpieczeństwa przez ich posiadaczy oraz wyłapywania bezdomnych zwierząt na obszarze miasta Jelenia Góra

Na podstawie art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 ze zm.) i art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724 ze zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz. U. Nr 116, poz. 753) uchwala się, co następuje:

§ 1

1. Rejestr psów będących w posiadaniu osób fizycznych zamieszkałych w Jeleniej Górze oraz innych podmiotów mających na terenie Jeleniej Góry siedzibę (dział, filię itp.) prowadzi Schronisko dla Małych Zwierząt działające przy Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Jeleniej Górze, dalej zwane koordynatorem.

2. Rejestr jest prowadzony w formie:

1) komputerowej stałej lokalnej bazy danych,

2) kartoteki.

§ 2

1. Rejestr psów winien zawierać następujące dane:

1) numer ewidencyjny psa,

2) datę rejestracji,

3) opis psa (nazwa, rasa, płeć, wiek w dniu rejestracji, maść),

4) numer identyfikacyjny,

5) nazwisko i imię lub nazwa podmiotu będącego posiadaczem psa oraz jego adres,

6) data skreślenia z ewidencji,

7) nazwisko i imię lub nazwa podmiotu będącego nowym posiadaczem psa oraz jego adres.

2. Dowodem ujęcia psa w ewidencji jest elektroniczny miniaturowy nadajnik kodu (mikroczip) wszczepiony, metodą iniekcji podskórnej, przez upoważnionego lekarza weterynarii i odpowiadający mu numer identyfikacyjny lub trwałe oznakowanie w postaci wytatuowanego numeru identyfikacyjnego.

§ 3

Komputerowa lokalna stała baza danych systemu znakowania i ewidencji psów winna być kompatybilna
z Centralnym Ogólnopolskim Bankiem Danych, prowadzonym pod nadzorem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Krajowego Biura ds. Identyfikacji i Rejestracji Komputerowej Zwierząt, z siedzibą w Gdańsku.

§ 4

1. Posiadacze psów zobowiązani są do ich rejestracji w terminie 30 dni od daty nabycia.

2. Wniosek o dokonanie rejestracji zwierzęcia należy złożyć u koordynatora.

§ 5

1. Posiadaczy psów i innych zwierząt domowych zobowiązuje się do:

1) sprawowania opieki nad nimi w sposób wykluczający zagrożenie bezpieczeństwa lub uciążliwość dla ludzi i innych zwierząt,

2) zachowania środków ostrożności przy ich wyprowadzaniu i przewożeniu środkami komunikacji zbiorowej,

3) natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez psa w budynkach i na ciągach dla pieszych (w tym i znajdujących się na miejskich terenach zielonych), placach publicznych, gier i zabaw oraz na ogólnodostępnych trawnikach i rabatach, znajdujących się przy budynkach oraz ciągach dla pieszych.

2. Posiadacz psa zobowiązany jest do wyprowadzania psa na spacer wyłącznie na smyczy, a w zakresie prawem przewidzianym oraz w stosunku do psów tzw. ras groźnych, także w kagańcu. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której pies prowadzony jest lub przebywa w windach i klatkach schodowych, na tarasach i innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych w budynkach.

3. Zwolnienie psa ze smyczy jest dopuszczalne jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko w przypadku, gdy osoba, której pies towarzyszy, ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem. Zwolnienie psa ze smyczy nie może nastąpić w miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci (ogródki jordanowskie, wydzielone części parków, piaskownice, boiska itp.).

4. Postanowienia ust. 2 i 3 dotyczą też innych zwierząt mogących stanowić zagrożenie dla ludzi i innych zwierząt, a ust. 1 pkt 3 wszystkich zwierząt i ich posiadaczy.

§ 6

1. Zabrania się:

1) wypuszczania psów i innych zwierząt domowych bez dozoru,

2) pozostawiania psów i innych zwierząt domowych bez dozoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym, w sposób uniemożliwiający wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz,

3) doprowadzania zwierzęcia, przez drażnienie, szczucie lub płoszenie, do tego, że staje się ono agresywne i niebezpieczne,

4) wprowadzania psów i innych zwierząt domowych do piaskownic na placach zabaw dla dzieci,

5) wprowadzania psów i innych zwierząt domowych do pomieszczeń i obiektów, których właściciele czy też podmioty zarządzające lub prowadzące wprowadziły ten zakaz.

2. W komunalnych budynkach wielorodzinnych zabrania się utrzymywania i posiadania więcej niż dwóch psów w samodzielnym lokalu mieszkalnym lub socjalnym (nie dotyczy sytuacji przejściowych związanych z oszczenieniem się posiadanych psów oraz osób, które są posiadaczami więcej niż dwóch psów, w chwili wejścia w życie uchwały, do czasu gdy w sposób naturalny ich ilość będzie zgodna z zapisem niniejszego ustępu).

3. Sprawy, o których mowa w ust. 2, w niekomunalnych zasobach mieszkalnych regulują ich właściciele (administratorzy, dzierżawcy).

§ 7

1. W celu przeciwdziałania zagrożeniom powodowanym przez bezdomne psy, nakłada się na posiadaczy obowiązek dokonania ich trwałego oznakowania, w sposób określony w § 2 ust. 2.

2. Osoba, która stała się posiadaczem nieoznakowanego psa, zobowiązana jest do dokonania tego w terminie 30 dni od daty nabycia.

3. W przypadku szczeniąt obowiązek oznakowania powstaje po ukończeniu przez nie 12. tygodnia życia.

4. W przypadku nabycia psa trwale oznakowanego posiadacz winien postąpić w sposób określony w § 8 ust. 3 niniejszej uchwały.

§ 8

1. Posiadacze psów zamieszkujący stale na terenie miasta Jelenia Góra zobowiązani są, po wejściu w życie niniejszej uchwały, poddać je trwałemu oznakowaniu w terminach i miejscu wskazanym przez koordynatora, który uzgodni to z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Jeleniej Górze.

2. Znakowanie psów w sposób, o którym mowa w ust. 1, odbywa się nieodpłatnie, na podstawie okazanego przez posiadacza dowodu uiszczenia podatku od psa.

3. Znakowanie winno być dokonane w pierwszym półroczu 2002 r.

4. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy posiadaczy, którzy w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały mają oznakowane psy w sposób określony w § 2 ust. 2. Osoby te winne niezwłocznie zgłosić ten fakt w miejscu wskazanym przez koordynatora i wypełnić odnośną ankietę.

§ 9

1. Psy biegające, pozostawione bez dozoru w miejscach publicznych, traktowane będą jako bezdomne, wyłapywane i doprowadzane do koordynatora.

2. Wyłapywanie bezdomnych psów i innych zwierząt prowadzone będzie w sposób:

1) stały – w odniesieniu do pojedynczych zgłoszeń o błąkających się bez opieki zwierzętach, w szczególności chorych lub powodujących zagrożenie bezpieczeństwa,

2) okresowy – nie rzadziej niż raz na pół roku, w odniesieniu do większych obszarów miasta.

3. Podmiotem uprawnionym do przeprowadzania wyłapywania bezdomnych psów i innych zwierząt jest koordynator.

4. Termin okresowego wyłapywania bezdomnych zwierząt oraz granice terenu, na którym będą one wyłapywane, będzie każdorazowo podany, z 21-dniowym wyprzedzeniem, do publicznej wiadomości za pośrednictwem lokalnych mass mediów.

5. W przypadku ustalenia posiadacza zwierzęcia, które zostało schwytane w trakcie przeprowadzonego wyłapywania bezdomnych zwierząt, koszty jego pobytu u koordynatora oraz zapewnienia mu w tym czasie opieki weterynaryjnej ponosi jego posiadacz
i to niezależnie od sankcji przewidzianych prawem z tytułu pozostawienia zwierzęcia bez właściwego dozoru.

6. Opłaty, o których mowa w ust. 5, pobierane będą od ich posiadaczy w wysokości wynikającej z cennika usług, sporządzonego na dany rok kalendarzowy przez koordynatora na podstawie kalkulacji kosztów.

7. Zwierzęta umieszczone u koordynatora, w wyniku ich schwytania podczas akcji wyłapywania bezdomnych zwierząt, będą zwracane ich posiadaczom po uiszczeniu opłat określonych w ust. 5, na podstawie posiadanej ewidencji lub na podstawie udokumentowania praw do zwierzęcia.

§ 10

1. Naruszenie postanowień § 4–8 niniejszej uchwały podlega karze grzywny na podstawie art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

2. Upoważnia się i zobowiązuje Straż Miejską w Jeleniej Górze do kontroli i egzekwowania postanowień niniejszej uchwały w zakresie odnoszącym się do obowiązków posiadaczy zwierząt domowych.

§ 11

1. Traci moc uchwała nr XVIII/236/96 Rady Miejskiej w Jeleniej Górze z dnia 29 sierpnia 1996 roku w sprawie zasad rejestracji i ewidencji psów oraz zachowania względów bezpieczeństwa porządku i czystości na obszarze miasta Jeleniej Góry.

2. § 12 uchwały nr XXVI/361/97 Rady Miejskiej w Jeleniej Górze z dnia 24 czerwca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na trenie miasta Jeleniej Góry otrzymuje brzmienie:

“Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe określa odrębna uchwała Rady Miejskiej w Jeleniej Górze w sprawie zasad rejestracji i ewidencji psów, zachowania względów bezpieczeństwa przez ich posiadaczy oraz wyłapywania bezdomnych zwierząt na obszarze miasta Jelenia Góra”.

§ 12

1. Uchwała podlega ogłoszeniu przez rozplakatowanie obwieszczeń w miejscach publicznych, a także przez ogłoszenie w lokalnych mass mediach.

2. Tekst niniejszej uchwały należy przekazać koordynatorowi, weterynarzom i lecznicom weterynaryjnym, Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddziału w Jeleniej Górze i Związkowi Kynologicznemu oraz zarządcom (dzierżawcom, administratorom) budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Jeleniej Góry.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
ZOFIA CZERNOW