395

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W MIĘDZYBORZU

z dnia 27 września 2001 r.

w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz kryteriów wyboru osób z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Miejska w Międzyborzu uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł 1

Postanowienia ogólne

§ 1

Uchwała niniejsza reguluje zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy, określa tryb i kryteria osób, z którymi umowy najmu lokalu mieszkalnego oraz umowy najmu lokalu socjalnego powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

§ 2

Dochodem w rozumieniu niniejszej uchwały jest dochód przeliczony na członka rodziny według przepisów o dodatkach mieszkaniowych.

R o z d z i a ł 2

Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy

§ 3

W celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej, gmina wynajmuje na warunkach określonych w niniejszej uchwale lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 4

W pierwszej kolejności umowy najmu lokali zawierane są:

1) z osobami posiadającymi tytuł prawny do zamieszkiwania w budynkach podlegających rozbiórce,
w związku z inwestycjami gminy,

2) z osobami, z którymi najem nawiązany został na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, lub na podstawie innego tytułu prawnego oraz z najemcami lokali komunalnych, którzy otrzymali mieszkanie po dniu wejścia w życie ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, zamieszkujących w budynkach, w których zachodzi konieczność opróżnienia lokalu z powodu zagrożenia bezpieczeństwa ludzi, mienia lub przeprowadzenia remontu,

3) w razie konieczności wykonania naprawy wymagającej opróżnienia lokalu komunalnego i przeniesienia się najemcy do lokalu zamiennego,

4) z osobami zakwalifikowanymi do otrzymania lokalu z zasobów gminy ze względu na złe warunki mieszkaniowe i trudną sytuację materialną, o której mowa w § 19,

5) z osobami ubiegającymi się zmianę lokali z powodu złych warunków mieszkaniowych, z ważnych powodów rodzinnych lub społecznych,

6) z pozostawionymi przez dotychczasowego najemcę lokalu, jego dziećmi, osobami przysposobionymi, rodzicami lub rodzeństwem, chyba że najemca zamieszkał w znajdującym się w tej samej lub pobliskiej miejscowości lokalu (domu) stanowiącym jego własność bądź uzyskanym na podstawie umowy najmu albo spółdzielczego prawa do lokalu, a jego powierzchnia zapewnia pozostawionym osobom normy powierzchni pokoi; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni,

7) z osobami dokonującymi zamiany lokali komunalnych na inne lokale, gdy jest to uzasadnione słusznym interesem stron,

8) z osobami zakwalifikowanymi do otrzymania lokalu wytypowanego do remontu na koszt przyszłego najemcy,

9) z osobami, które podjęły się dokonania nadbudowy lub rozbudowy obiektów budowlanych, stanowiących własność gminy.

§ 5

Gmina gospodarując zasobem mieszkaniowym wynajmuje lokale mieszkalne mieszkańcom posiadającym stałe nieprzerwane zameldowanie przynajmniej przez okres ostatnich 5 lat, na terenie gminy Międzybórz.

§ 6

1. Gmina może wynajmować:

a) lokale mieszkalne,

b) lokale socjalne.

2. Lokale mieszkalne będące mieszkaniowym zasobem gminy mogą być wynajmowane jako lokale socjalne, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w ustawie.

3. Na lokal socjalny może być przeznaczony wolny lokal mieszkalny wyposażony w nie więcej urządzeń technicznych niż piec grzewczy, instalację elektryczną i instalację wodną z odpływem.

4. Zarządca budynków wyznaczy z mieszkaniowego zasobu gminy lokale, które po opróżnieniu i zatwierdzeniu przez Zarząd Miasta i Gminy będą oddawane w najem jako lokale socjalne.

5. Zarządca budynków zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji komunalnych lokali mieszkalnych oraz ewidencji lokali socjalnych.

R o z d z i a ł 3

Tryb zaspokajania potrzeb mieszkaniowych

§ 7

1. Załatwianie spraw najmu lokali mieszkalnych rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego.

2. Do prowadzenia spraw związanych z zawarciem umowy najmu lokalu mieszkalnego zobowiązany jest Zarząd Miasta i Gminy, lub podmiot przez niego upoważniony.

§ 8

1. Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny. Jawne są też sposoby wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane.

2. Wprowadza się społeczną kontrolę wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane
w pierwszej kolejności.

3. Społeczną Komisję Mieszkaniową powołuje Zarząd Miasta i Gminy w formie uchwały, spośród przedstawicieli wytypowanych przez organizacje społeczne, związki i inne instytucje.

4. Do zadań Społecznej Komisji Mieszkaniowej należy:

1) uczestniczenie w oględzinach pomieszczeń zajętych przez osoby ubiegające się o wynajęcie lokalu,

2) opisywanie wniosków osób ubiegających się
o wynajęcie lokalu,

3) sporządzania projektów list osób zakwalifikowanych do otrzymania lokalu,

4) rozpatrywanie uwag i zastrzeżeń do projektów list.

5. Społeczna Komisja Mieszkaniowa obraduje na posiedzeniach.

6. Posiedzenie Komisji zwołuje Burmistrz Miasta i Gminy w zależności od potrzeb i zapewnia techniczną obsługę.

§ 9

1. Podstawą zawarcia umowy najmu lokalu jest umieszczenie osoby ubiegającej się na liście rocznej lub dodatkowej obejmującej osoby zakwalifikowane do przeprowadzenia remontu, rozbudowy lub nadbudowy obiektów budowlanych stanowiących własność gminy.

2. Roczne listy osób uprawnionych, sporządza się w terminie do 31 marca każdego roku, w oparciu
o projekt, o którym mowa w § 8 ust. 4 pkt 3.

3. W przypadku braku realizacji rocznej listy, obowiązuje ona w roku następnym. Nie stosuje się przepisu ust. 2.

4. Projekty rocznych list podaje się do publicznej wiadomości poprzez ich wywieszenie do dnia 31 stycznia każdego roku na okres 1 miesiąca w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy.

5. Projekty rocznych list winny zawierać informację o możliwości składania uwag i zastrzeżeń.

6. Oprócz rocznych list, mogą być w ciągu roku tworzone listy dodatkowe.

7. Listy dodatkowe, obejmują osoby zakwalifikowane przez Społeczną Komisję Mieszkaniową do przeprowadzenia remontu, rozbudowy lub nadbudowy obiektów budowlanych stanowiących własność gminy.

8. Projekty list zatwierdza Burmistrz Miasta i Gminy.

9. Wnioski osób ubiegających się o otrzymanie lokalu przyjmowane są przez Urząd Miasta i Gminy do dnia 30 listopada roku poprzedzającego sporządzenie listy.

§ 10

1. Realizacja listy, o której mowa w § 9 pkt 1, polega na złożeniu 2 propozycji zawarcia umowy najmu.

2. W przypadku nie przyjęcia przez osobę żadnej z 2 propozycji ofert zawarcia umowy najmu, osobę taką skreśla się z listy.

§ 11

Przepisów § 8–10 i 19 nie stosuje się do osób wymienionych w § 4 pkt 3, 6 i 7.

§ 12

Umowy najmu lokali mogą być zawierane z pominięciem obowiązującej listy mieszkaniowej na rzecz osób pozbawionych mieszkań wskutek zdarzeń losowych (pożar, huragan, powódź itp.) bądź usuwanych z domów zagrożonych.

§ 13

Zarząd Miasta i Gminy sporządza i podaje do publicznej wiadomości na okres jednego miesiąca poprzez wywieszenie w swej siedzibie wykazu lokali i obiektów budowlanych wytypowanych do remontu, nadbudowy i rozbudowy na koszt przyszłego najemcy. Wykaz winien zawierać informacje o terminie składania wniosków przez osoby zainteresowane podjęciem remontu, nadbudowy i rozbudowy.

R o z d z i a ł 4

Kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu lokali socjalnych powinny być zawierane w pierwszej kolejności

§ 14

1. Za osoby, z którymi umowy najmu na lokale socjalne powinny być zawierane w pierwszej kolejności uważa się:

1) osoby nieposiadające mieszkania,

2) osoby, których średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny (gospodarstwa domowego) w okresie 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o otrzymanie lokalu nie przekracza 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym,

3) zameldowanie na terenie gminy na pobyt stały nieprzerwanie przez okres ostatnich 5 lat przed datą złożenia wniosku o przydział lokalu.

2. Warunki wymienione w ust. 1 muszą być spełnione łącznie.

3. Poświadczenia o wysokości dochodu aktualizowane będą w trakcie rozpatrywania wniosku oraz przed wydaniem skierowania do zawarcia umowy najmu.

§ 15

Pierwszeństwo do wynajęcia lokalu socjalnego przysługuje osobom, które nabyły prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego.

§ 16

1. Ustalenie osób spełniających kryteria zawarte w § 14 następuje w formie wykazów osób, z którymi umowa najmu lokalu socjalnego powinna zostać zawarta.

2. Wykaz osób zakwalifikowanych do wynajmu lokali po zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową zatwierdza Zarząd Miasta i Gminy.

3. Wykazy osób zakwalifikowanych do wynajmu lokali socjalnych będą podane do publicznej wiadomości poprzez ich wywieszenie na okres 1 miesiąca w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy.

§ 17

1. Realizacja wykazów, o której mowa w § 16, polega na złożeniu 2 propozycji zawarcia umowy najmu.

2. W przypadku nieprzyjęcia przez osobę żadnej z 2 propozycji ofert zawarcia umowy najmu, osobę taką skreśla się z wykazu.

3. W przypadku nieprzyjęcia przez osobę żadnej z 2 propozycji, która może otrzymać lokal socjalny na mocy orzeczenia sądowego, Zarząd Miasta i Gminy lub pełnomocnik może wystąpić do sądu o pozbawienie takiej osoby uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego.

§ 18

1. Umowę o najem lokalu socjalnego zawiera się na okres nie dłuższy niż dwa lata.

2. Umowę tę można przedłużyć na następny okres, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie umowy.

R o z d z i a ł 5

Kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu lokali mieszkalnych powinny być zawierane w pierwszej kolejności

§ 19

1. Za osoby spełniające warunki do otrzymania lokalu mieszkalnego z zasobów gminy uważa się:

1) osoby zamieszkujące w pomieszczeniach nienadających się na stały pobyt ludzi lub w lokalach, gdzie na 1 osobę uprawnioną przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej,

2) osoby, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o otrzymanie lokalu nie przekracza 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% w gospodarstwie wieloosobowym,

3) zameldowanie na terenie gminy na pobyt stały nieprzerwanie przez okres ostatnich 5 lat przed datą złożenia wniosku o przydział lokalu,

2. Warunki wymienione w ust. 1 muszą być spełnione łącznie.

3. Poświadczenia o wysokości dochodu aktualizowane będą w trakcie rozpatrywania wniosku oraz przed wydaniem skierowania do zawarcia umowy najmu.

4. Za osoby spełniające kryterium złych warunków mieszkaniowych uważa się osoby opuszczające dom dziecka w wyniku osiągnięcia pełnoletności.

§ 20

Zawarcie umowy najmu na lokal mieszkalny poprzedzone jest postępowaniem w trybie § 7–10 i § 19.

§ 21

W przypadkach określonych w § 19 ust. 4 Zarząd Miasta i Gminy może odstąpić od wyżej określonych kryteriów i procedury.

R o z d z i a ł 6

Zamiany mieszkań

§ 22

1. Najemcy mogą dokonywać między sobą zmian wynajętych im lokali mieszkalnych za pisemną zgodą wynajmującego.

2. Nie zezwala się na dokonanie zmiany, gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi, lub gdy zamiana może zagrozić interesowi gminy.

3. Odmowa zamiany wymaga uzasadnienia.

R o z d z i a ł 7

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 23

Zarządca budynkami, w których lokale tworzą mieszkaniowy zasób gminy, każdorazowo przedkłada na piśmie wykaz opróżnionych lokali socjalnych i mieszkalnych.

§ 24

W sprawach nieuregulowanych uchwałą, obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) oraz przepisy Kodeksu cywilnego.

§ 25

Traci moc uchwała nr VI/38/94 Rady Miejskiej w Międzyborzu z dnia 29 grudnia 1994 r. w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz kryteriów wyboru osób z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

§ 26

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy.

§ 27

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
STANISŁAW KULIG