347

UCHWAŁA RADY GMINY W KOSTOMŁOTACH

z dnia 14 grudnia 2001 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Kostomłoty, obręb Chmielów, obejmującego działkę nr 65

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późniejszymi zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późniejszymi zmianami) oraz w związku z uchwałą nr XXVIII/188/01 Rady Gminy w Kostomłotach z dnia 30 marca 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Rada Gminy w Kostomłotach uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Kostomłoty, obręb Chmielów, obejmującego działkę nr 65.

2. Integralną częścią planu jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku planu oznaczono granice terenu objętego planem oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.

§ 2

Przedmiotem ustaleń planu jest:

– przeznaczenie terenu oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

– warunki i zasady zagospodarowania, zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym linie zabudowy i gabaryty obiektów,

– szczegółowe warunki zagospodarowania terenu w zakresie ochrony środowiska kulturowego i naturalnego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,

– zasady i warunki podziału na działki budowlane,

– zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz jej linie rozgraniczające,

– tymczasowe sposoby zagospodarowania i użytkowania terenu.

§ 3

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Gminy w Kostomłotach,

2) planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu obejmującego teren, o którym mowa w § 1 uchwały,

3) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć aktualne w momencie zatwierdzania niniejszej uchwały przepisy prawne.

§ 4

Obszar objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznacza się pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną MN, z dopuszczeniem usług nieuciążliwych jako funkcji dodatkowej. Istniejący w części południowo-wschodniej teren dawnego wyrobiska kruszywa, obecnie zakrzewiony, oznaczony na rysunku planu symbolem ZR przeznacza się na cele rekreacji, nie ustalając rodzaju własności. Dla obsługi komunikacyjnej większości wydzielonych działek budowlanych wyznaczono ulicę osiedlową oznaczoną symbolem KO.

§ 5

Ustalenia w zakresie komunikacji.

1. Przylegająca od zachodu droga powiatowa nr 47 704 klasy Z (zbiorczej) o szerokości około 15 m wymaga poszerzenia do 20,0 m w liniach rozgraniczających. Pas terenu o szerokości 2,5 m oznaczony na rysunku planu symbolem KZr stanowi rezerwę pod modernizację tej drogi. W pasie tym postuluje się budowę ciągu pieszego, do rozwidlenia z ulicą KO. Przy włączeniu ulicy KO do drogi powiatowej nr 47 704 należy:

– zastosować narożne ścięcia linii rozgraniczających, nie mniejsze niż 10 m x 10 m,

– przewidzieć promienie wyokrąglające jezdni min. 8,0 m.

2. Droga gminna przylegająca od strony wschodniej (nr ewid. 229), o szerokości obecnie od 7,0 do 10,0 m, zmienia funkcje na ulicę klasy D (dojazdowej). Na odcinku przylegającym do terenu objętego planem przyjmuje się szerokość w liniach rozgraniczających = 10,0 m. Pas terenu oznaczony na rysunku planu symbolem KDr stanowi rezerwę pod modernizację tej ulicy.

3. Bezpośrednią obsługę działek budowlanych zapewnić ulicą osiedlową KO, z wyjątkiem dwóch nieruchomości obsługiwanych z ulicy KD 1/2. Ulica ta składa się z trzech odcinków załamanych w stosunku do siebie pod kątem zbliżonym do prostego. Na załamaniach przewidzieć możliwości manewru dla zamiany kierunku jazdy samochodów osobowych.

Podstawowe parametry techniczne ulicy:

– szerokość w liniach rozgraniczających = 10,0 m,

– szerokość jezdni = 5,0 m,

– obustronny chodnik po 1,50 m.

Ulica KO stanowi ulicę osiedlową i zgodnie z art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838) finansowanie: budowy, utrzymania i zarządzania należy do zarządcy terenu.

4. Wzdłuż granicy północnej, od drogi KZ 1/2 do ulicy osiedlowej przewidzieć przejście piesze Kx, o szerokości 3,0 m. Dla umożliwienia konserwacji biegnącego tam wodociągu wykonać nawierzchnię gruntową, utwardzoną.

§ 6

Zasady i warunki zagospodarowania terenu.

1. Na działkach mieszkaniowych dopuszcza się funkcję usługową, nieuciążliwą, wbudowaną w obiekty mieszkalne. Na dwóch działkach przy granicy północnej, powierzchnia użytkowa pomieszczeń usługowych może stanowić do 60% powierzchni ogólnej budynku. Na pozostałych działkach usługi nie mogą przekraczać 30% powierzchni ogólnej obiektu. Zakazuje się budowy wolno stojących obiektów usługowych.

2. Linie zabudowy obowiązujące i nieprzekraczalne określono na rysunku planu. Odległości budynków w stosunku do pozostałych granic działek powinny być zgodne z § 12 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz.140). Nieprzekraczalna linia zabudowy od drogi KZ 1/2 wynosi 20 m, licząc od krawędzi jezdni.

3. Garaże należy projektować jako wbudowane lub dobudowane do budynków mieszkalnych. Dopuszcza się budowę wiat na samochody osobowe, integralnie powiązanych z budynkami mieszkalnymi pod względem konstrukcyjnym i architektonicznym.

4. Części frontowe działek należy zagospodarować zielenią dekoracyjną, różnogatunkową, średniowysoką, częściowo zimozieloną. Wzdłuż drogi powiatowej, przy granicy działek, w pasie o szerokości min 5,0 m przewidzieć zieleń izolacyjną o charakterze ozdobnym, w tym żywopłoty.

5. Przy granicy północnej, w sąsiedztwie działek przewidzianych pod lokalizację usług handlu lub rzemiosła, wyznaczyć dla samochodów osobowych miejsca parkingowe przy ulicy osiedlowej, zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu. Przebiegający przez ten teren wodociąg należy odpowiednio zabezpieczyć przed nadmiernym naciskiem jednostkowym.

6. Dla pojemników na odpady bytowe należy wybudować trwałe osłony, wkomponowane w ogrodzenia frontowe działek.

§ 7

Ustala się następujące uwarunkowania w zakresie architektury:

1. Formą i detalem projektowana zabudowa powinna nawiązywać do architektury tego regionu, bez ograniczeń w zakresie stosowania materiałów. Dachy wysokie, o symetrycznych połaciach, nachyleniu połaci od 70% do 100%, kryte dachówkami ceramicznymi lub innymi materiałami w kolorze ceramiki naturalnej.

2. Ustala się stosowanie rzutów poziomych budynków o obrysie prostokątnym, z dopuszczeniem ryzalitów i dobudówek akcentujących główne funkcje obiektów (np. ganków i werand). Bryły projektowanych budynków winny posiadać cechy kompozycji horyzontalnej, z mocno wysuniętymi okapami (min. 70 cm).

3. Wysokość zabudowy nie może przekraczać:

– II kondygnacji w obiektach z niewykorzystanym poddaszem,

– III kondygnacji dla obiektów z wykorzystanym poddaszem.

Dopuszcza się zastosowanie ścianek kolankowych o wysokości do 60 cm. W wypadku podpiwniczenia domu, poziom posadzki parteru nie może przekraczać 80 cm, w stosunku do przyległego terenu.

4. Projekty budowlane należy wykonywać w oparciu o opinie geotechniczne dla poszczególnych zadań inwestycyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu wód gruntowych.

5. Ogrodzenia działek:

– od frontu: ażurowe o wysokości do 1,6 m, z cokołem o wysokości do 40 cm,

– boczne: wg porozumień właścicieli, z wyjątkiem odcinków od ulicy do linii zabudowy, które powinny być realizowane w nawiązaniu do ogrodzeń frontowych.

§ 8

W sąsiedztwie terenu objętego miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego znajdują się znane, zabytkowe stanowiska archeologiczne. W związku z tym inwestorzy zobowiązani są do powiadomienia Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków – Wydziału Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5 – o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych, z 7-dniowym wyprzedzeniem.

§ 9

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

1. Zaopatrzenie w wodę z wodociągu komunalnego przebiegającego w ulicy KD 1/2 oraz w północnym odcinku ulicy osiedlowej KO.

2. Odprowadzanie płynnych nieczystości bytowych:

– docelowo, zgodnie z ustaleniami planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Kostomłoty, poprzez system kanalizacji sanitarnej, do komunalnej oczyszczalni ścieków w Piotrowicach,

– przejściowo, do szczelnych zbiorników sytuowanych na działkach, opróżnianych przez specjalistyczne przedsiębiorstwo do zlewni gminnej,

– dopuszcza się również asenizacje ścieków poprzez indywidualne rozwiązania, uzgodnione
z Terenowym Inspektorem Sanitarnym w Środzie Śląskiej.

Wybór systemu oczyszczania ścieków nastąpi na etapie opracowania projektu budowlanego.

3. Odprowadzanie wód opadowych na własny teren. Wody deszczowe z ulic odprowadzać kanalizacją deszczową do przyległych rowów.

4. Usuwanie odpadów stałych na poszczególnych nieruchomościach, do pojemników ustawionych na osłoniętych, utwardzonych nawierzchniach, z wcześniejszym uzyskaniem zapewnienia ich wywozu na wysypisko komunalne.

5. Zaopatrzenie w energię elektryczną z sieci NN wg warunków technicznych wydanych przez Zakład Energetyczny w Środzie Śląskiej. Na rysunku planu wyznaczono działkę oznaczoną symbolem IT, przeznaczoną pod lokalizację stacji transformatorowej 20/0/4 kV.

6. Zaopatrzenie w energię cieplną – systemami indywidualnymi, z wymogiem zastosowania urządzeń
o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza.

§ 10

Tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową i usługową, do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem, należy wykorzystywać w sposób dotychczasowy, tj. na cele użytkowania rolniczego.

§ 11

W projektach inwestycji należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie gruntów przed zanieczyszczeniami, z uwagi na położenie terenu objętego planem przy granicy Głównego Zbiornika Wód Podziemnych, Subzbiornika Tr Nr 321 “Kąty Wrocławskie–Oława–Brzeg”.

§ 12

W zakresie terenowym objętym niniejszą uchwałą tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Kostomłoty, uchwalonego uchwałą nr VII/30/90 Rady Gminy w Kostomłotach z dnia 26 września 1990 r.

§ 13

Nie przewiduje się jednorazowej opłaty wynikającej ze wzrostu wartości terenu na skutek ustaleń planu, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późniejszymi zmianami). Teren stanowi własność gminy.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy w Kostomłotach.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
KAZIMIERZ ŁAPA

Załącznik do uchwały Rady Gminy w Kostomłotach z dnia 14 grudnia 2001 r. (poz. 347)