338

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W GÓRZE

z dnia 18 grudnia 2001 r.

w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Góra

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późniejszymi zmianami) oraz art. 6 i 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Miejska w Górze uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).

§ 2

1. Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Góra oraz kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu winny być zawierane w pierwszej kolejności.

2. Mieszkaniowym zasobem gminy są lokale spełniające, zgodnie z odpowiednimi przepisami, wymogi lokalu mieszkalnego, stanowiące własność gminy albo komunalnych osób prawnych lub spółek prawa handlowego utworzonych z udziałem gminy z wyjątkiem towarzystw budownictwa społecznego.

3. W skład mieszkaniowego zasobu gminy wchodzą lokale mieszkalne, zamienne i socjalne określone
w art. 2 ust. 1 pkt 4, 5 i 6 ustawy.

§ 3

Wynajmującym lokale mieszkalne, zamienne i socjalne jest Gmina Góra reprezentowana przez Zarząd Miasta
i Gminy lub podmiot przez niego upoważniony.

§ 4

Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów członków gospodarstwa domowego osiągniętych w III kwartale roku, w którym wniosek jest rozpatrywany.

R o z d z i a ł II

Zasady gospodarowania mieszkaniowym
zasobem Gminy Góra

§ 5

1. Gmina Góra, gospodarując swoim zasobem mieszkaniowym, wynajmuje lokale mieszkalne wyłącznie mieszkańcom, mającym zameldowanie na pobyt stały.

2. W wyjątkowych przypadkach Zarząd Miasta i Gminy może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej lub interesem gminy.

3. Lokale mieszkalne stanowiące mieszkaniowy zasób gminy z wyjątkiem lokali socjalnych i lokali przeznaczonych do wynajmu na czas trwania stosunku pracy mogą być wynajmowane tylko na czas nieoznaczony.

§ 6

1. Lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 mogą być wynajmowane wyłącznie w drodze przetargu nieograniczonego.

2. Zasady i regulamin przeprowadzenia przetargu na oddanie w najem lokalu z czynszem wolnym określi Zarząd Miasta i Gminy w drodze uchwały.

§ 7

1. Mieszkaniowy zasób Gminy Góra może być zwiększony poprzez dokonywanie przez osoby fizyczne na własny koszt adaptacji strychu i innych pomieszczeń niemieszkalnych niewchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych usytuowanych w obiektach stanowiących własność gminy, na cele wybudowania lub powiększenia lokalu mieszkalnego.

2. Adaptacja, o której mowa w ust. 1, polega na nadbudowie, przebudowie, rozbudowie, odbudowie pomieszczeń niemieszkalnych z przeznaczeniem na mieszkanie.

3. Obiekty i pomieszczenia przeznaczone do adaptacji typuje zarządca budynku, który zobowiązany jest do uzyskania pozytywnej opinii urbanistyczno-architektonicznej co do możliwości wykonania robót budowlanych.

4. Wykazy obiektów i pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, podawane będą do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy, a wyboru osób, które otrzymają skierowanie na zawarcie umowy o udostępnienie pomieszczeń do adaptacji, dokonuje Zarząd Miasta i Gminy.

5. Tryb składania wniosków o przyznanie pomieszczeń lub obiektów do adaptacji oraz kryteria wyboru osób skierowanych do zawarcia umowy ustala Zarząd Miasta i Gminy.

6. Po zakończeniu robót adaptacyjnych i odbiorze lokalu inwestor, z którym zawarto umowę na udostępnienie pomieszczeń do adaptacji, otrzymuje skierowanie na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego.

R o z d z i a ł III

Tryb rozpatrywania wniosków o najem lokali oraz kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego i socjalnego

§ 8

1. Zawarcie umowy najmu poprzedza złożenie wniosku o najem lokalu mieszkalnego. Tryb i miejsce składania wniosków określa Zarząd Miasta i Gminy.

2. Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o najem lokalu jest jawny. Jawny jest też sposób wyboru osób ujętych na wykazie osób przewidzianych do wynajmu. Jawność postępowania ma na celu realizację kontroli społecznej.

§ 9

1. Najemcą lokalu socjalnego z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy może zostać wyłącznie osoba, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody brutto z gospodarstwa domowego w okresie poprzedzającym trzy miesiące nie przekraczały 75% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych i 50% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.

2. W przypadkach orzeczenia przez sąd o uprawnieniu do lokalu socjalnego umowę na lokal socjalny zawiera się w pierwszej kolejności.

3. Umowę na lokal socjalny zawiera się na okres 3 lat.

§ 10

Najemcą lokalu mieszkalnego może zostać osoba lub rodzina zamieszkująca w lokalu, w którym na osobę przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej (powierzchni pokoi) i której dochody brutto z gospodarstwa domowego w okresie poprzedzającym nie przekraczały 100% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych lub 75% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.

§ 11

Najemcą lokalu zamiennego może być osoba lub rodzina, której dotychczasowy lokal został uznany za niemieszkalny lub przeznaczony do remontu kapitalnego lub przebudowy z uwagi na zły stan techniczny albo utraciły lokal w wyniku klęski żywiołowej lub katastrofy.

§ 12

1. Ustalenie osób spełniających kryteria określone w § 9, 10 i 11 następuje w formie rocznych list osób przewidzianych do wynajmu.

2. Roczne listy osób przewidzianych do wynajmu sporządza Zarząd Miasta i Gminy w sposób jawny, w oparciu o opinię Społecznej Komisji Mieszkaniowej i projekt listy osób zakwalifikowanych do wynajmu sporządzony przez tą komisję.

3. Ilość osób ujętych na listę, osób przewidzianych do wynajmu powinna być dostosowana do możliwości lokalowych miasta.

4. Warunki określone w § 9, 10 i 11 muszą być spełnione w chwili otrzymania skierowania na zawarcie umowy najmu lokalu.

5. Projekty list określonych w § 12 sporządzane będą do 30 listopada każdego roku na rok następny
i wywieszane na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy na okres jednego miesiąca. Projekt listy na 2002 r. sporządzony zostanie najpóźniej do 31 grudnia 2001 r.

6. Zastrzeżenia dotyczące projektu listy osób przewidzianych do wynajmu mogą składać do Zarządu Miasta i Gminy wyłącznie wnioskodawcy w terminie 30 dni od dnia wywieszenia listy.

7. Zarząd Miasta i Gminy, rozpatrując zastrzeżenia, może z urzędu sprawdzić całą listę oraz tworzy listę ostateczną.

R o z d z i a ł IV

Zamiany mieszkań

§ 13

1. Najemcy mogą dokonywać między sobą zamian lokali mieszkalnych, również wtedy, gdy jeden z lokali nie należy do mieszkaniowego zasobu gminy, za pisemną zgodą właściciela lub wynajmującego.

2. Nie zezwala się na zamianę lokalu mieszkalnego, jeżeli w wyniku jej dokonania na osobę uprawnioną przypadać będzie mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej lub gdy zamiana może zagrozić interesowi wynajmującego.

3. Zarząd Miasta i Gminy proponuje zamianę lokalu na inny, w przypadku gdy:

– najemca nie przestrzega warunków umowy najmu – w wyniku zamiany gmina uzyskuje lokal
o większej powierzchni lub samodzielny lokal.

4. Skutki prawne oraz koszty wynikające z zamiany ponoszą zainteresowani.

R o z d z i a ł V

Inne przypadki zawarcia umów najmu

§ 14

Wynajmujący powinien zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność gminy ze zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi, którzy pozostali w lokalu po wyprowadzeniu głównego najemcy, jeżeli dotychczasowy najemca:

a) wyprowadził się do lokalu, do którego nie uzyskał tytułu prawnego,

b) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu w wyniku zawarcia związku małżeńskiego,

c) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym w przypadku przekwaterowania wszystkich osób uprawnionych nastąpiłoby przegęszczenie poniżej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę.

§ 15

O zawarcie umowy najmu mogą również wnioskować osoby, które co najmniej 5 lat zamieszkują lokal samodzielnie bez najemcy, nie posiadając tytułu prawnego do tego lokalu.

R o z d z i a ł VI

Postanowienia końcowe

§ 16

Wynajmujący powinien zawrzeć umowy najmu z osobami, które przed wejściem w życie uchwały uzyskały pozwolenie na adaptacje lokalu niemieszkalnego na mieszkanie.

§ 17

Zarząd Miasta i Gminy ustali skład osobowy i zakres działania komisji ds. opiniowania wniosków o wynajem lokali mieszkalnych i projektów list.

§ 18

1. Zawarcie umowy najmu na lokal mieszkalny z wyłączeniem lokali socjalnych i zamiennych oraz lokali uzyskanych w wyniku zamiany uzależnia się od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu, w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu za dany lokal.

2. Zarząd Miasta i Gminy w drodze uchwały ustali zasady rozłożenia na raty, umorzenia lub odstąpienia od pobrania kaucji mieszkaniowej.

§ 19

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta
i Gminy w Górze.

§ 20

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.