249

UCHWAŁA RADY GMINY ŻÓRAWINA

z dnia 14 grudnia 2001 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Mnichowice

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), w związku z uchwałą Rady Gminy Żórawina nr XVI/127/2000 z dnia 29 lutego 2000 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Mnichowice Rada Gminy Żórawina uchwala co, następuje:

R o z d z i a ł 1

Ustalenia ogólne

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Mnichowice, zwany dalej planem.

§ 2

Obszar planu obejmuje centralną część obrębu Mnichowice w granicach określonych rysunkiem planu w skali 1:1000, który jest integralną częścią planu i stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

§ 3

Rysunek planu, o którym mowa w § 2, obowiązuje w zakresie określonym “legendą”, z wyjątkiem pozycji:

– linie podziału na działki budowlane,

– obiekty budowlane istniejące i w budowie,

– jezdnie.

§ 4

Przedmiotem ustaleń planu jest:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania,

2) linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi,

3) tereny dla realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny,

4) granice i zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie,

5) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,

6) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki zabudowy terenów,

7) zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane,

8) szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,

9) tereny, na których przewiduje się stosowanie systemów indywidualnych lub grupowych oczyszczania ścieków bądź zbiorników bezodpływowych,

10) tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu.

§ 5

Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Mnichowice,
o którym mowa w §§ 1 i 2,

2) celu publicznym – należy przez to rozumieć budowę i zagospodarowanie terenów ustalone planem
w strefie rekreacji i sportu (US), oraz na terenach obsługi infrastruktury technicznej (IT) i komunikacji (K-...),

3) przedsięwzięciach mogących znacząco oddziaływać na środowisko – należy przez to rozumieć przedsięwzięcia, o których mowa w art. 30 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2000 r. Nr 109, poz. 1157),

4) uciążliwości – należy przez to rozumieć oddziaływanie na otoczenie w rozumieniu § 11 i § 12 ust. 9 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 140).

5. powierzchni czynnej biologicznie – należy przez to rozumieć teren nieobjęty zabudową oraz powierz-chnie terenu trwale utwardzone.

R o z d z i a ł 2

Podstawowe ustalenia planu

§ 6

Przeznaczenie terenów oraz lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzania terenów

1. Strefa zabudowy istniejącej mieszkaniowo-gospo-darczej (MG).

1.1. Tereny i obiekty w granicach tej strefy przeznacza się na cele mieszkaniowe oraz na cele aktywności gospodarczej związanej z rolnictwem, handlem, rzemiosłem i drobną wytwórczością.

1.2. W strefie tej nie dopuszcza się lokalizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Uciążliwość planowanego zainwestowania nie może wykraczać poza granice władania.

1.3. Na działce budowlanej, graniczącej z istniejącym na sąsiedniej działce budynkiem niebędącym w rozumieniu prawa budowlanego tymczasowym obiektem budowlanym, dopuszcza się sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z działką sąsiednią, pod warunkiem, że ściana tego budynku będzie co najmniej w 50% swojej długości przylegać do budynku istniejącego. Przepis ten nie może naruszać § 12 ust. 9 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grud-nia 1994 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 140).

1.4. Nowe budynki muszą nawiązywać charakterem architektury i wysokością do istniejącej zabudowy.

1.5. Na terenie każdej działki budowlanej należy zapewnić liczbę miejsc postojowych dla samochodów odpowiednią do planowanego przez właściciela lub użytkownika jej zagospodarowania.

2. Strefa nowej zabudowy mieszkaniowej (MN).

2.1. Tereny w granicach tej strefy przeznacza się na cele budownictwa mieszkaniowego z dopuszczeniem jako towarzyszących funkcji usługowo-handlowych, których udział w powierzchni użytkowej budynku(-ów) usytuowanego(-ych) na działce budowlanej nie może przekroczyć 33% i które nie mogą być uciążliwe dla otoczenia.

2.2. W obrębie tej strefy wyklucza się lokalizację obiektów produkcyjnych i magazynowych,
a także prowadzenia na terenie działki budowlanej trwałej działalności produkcyjnej oraz składowania materiałów, surowców lub urządzeń.

2.3. Ustala się zabudowę jednorodzinną w układzie wolno stojącym lub bliźniaczym o maksymalnej liczbie 2 kondygnacji.

2.4. Obowiązuje stosowanie dachów stromych o nachyleniu połaci 30–45 stopni.

2.5. Na terenie każdej działki budowlanej należy zapewnić 2 miejsca postojowe dla samochodów oraz dodatkowo 1–2 miejsca na działkach, na których planowane jest wprowadzenie funkcji towarzyszących, o których mowa w ust. 2.1.

3. Strefa upraw rolnych z dopuszczeniem zabudowy zagrodowej (RP).

3.1. Tereny w granicach tej strefy przeznacza się na cele upraw rolnych z dopuszczeniem sytuowania zabudowy zagrodowej.

3.2. Zabudowa zagrodowa, o której mowa w ust. 3.1., może być realizowana wyłącznie na rzecz właścicieli gospodarstw rolnych.

3.3. Powierzchnia wydzielonej działki terenu dla gospodarstwa prowadzącego specjalną produkcję rolną nie może być mniejsza niż 0,3 ha.

3.4. Dojazdy i doprowadzenie sieci infrastruktury technicznej do zabudowy zagrodowej realizowane będzie staraniem i na koszt właściciela.

4. Strefa sportu i rekreacji (US).

4.1. Tereny w granicach tej strefy przeznacza się na cele zieleni rekreacyjnej i urządzeń sportowych.

4.2. Urządzenia sportowe, o których mowa w ust. 4.1., mogą być sytuowane zarówno na terenie otwartym, jak i w obiekcie budowlanym.

4.3. W granicach tej strefy należy zapewnić liczbę miejsc postojowych dla samochodów odpowiednią do jej szczegółowego programu zagospodarowania.

4.4. Szczegółowy program zagospodarowania tej strefy określony zostanie w innym trybie.

5. Tereny obsługi infrastruktury technicznej (IT).

5.1. Plan określa tereny obsługi infrastruktury technicznej przeznaczone na lokalizację pompowni wody (wz), punktu odbioru ścieków (no) oraz stacji transformatorowych (eeg).

5.2. Stacje transformatorowe, z uwagi na ich lokazację w strefie ochrony konserwatorskiej, należy realizować w formie budynku.

6. Tereny komunikacji (K -...).

Tereny komunikacji przeznaczone są pod drogi (K-DZ), ulice lokalne (K-UL), ulice dojazdowe (K-UD) i ciągi piesze (K-P).

7. Tereny wód otwartych (W).

Tereny wód otwartych przeznaczone są na otwarte zbiorniki wodne i stawy oraz rowy melioracyjne.

§ 7

Zasady i szczególne warunki zagospodarowania
terenów lub obiektów podlegających ochronie

1. Ochrona dóbr kultury.

1.1. Ustala się strefę ochrony konserwatorskiej “B”, w granicach której obowiązuje:

1.1.1. – zachowanie zasadniczych elementów historycznego rozplanowania, takich jak układ dróg i sposób użytkowania objętych strefą terenów,

1.1.2. – restauracja i modernizacja techniczna obiektów o wartościach kulturowych z dostosowaniem współczesnej funkcji do wartości obiektów,

1.1.3. – dostosowanie nowej zabudowy do historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie skali i formy,

1.1.4. – prowadzenie działalności inwestycyjnej z uwzględnieniem istniejących już związków przestrzennych i planistycznych,

1.1.5. – wymóg konsultowania i uzgadniania z Państwową Służbą Ochrony Zabytków wszelkich działań inwestycyjnych w zakresie:

– budowy nowych obiektów,

– przebudowy, rozbudowy i remontów, a także zmiany funkcji obiektów ujętych w wykazie zabytków architektury i budownictwa,

– zmian historycznie ukształtowanych wnętrz urbanistycznych,

– prowadzenia wszelkich prac ziemnych.

1.2. Ustala się strefę obserwacji archeologicznej “OW”, w granicach której obowiązuje wymóg uzgadniania z Państwową Służbą Ochrony Zabytków wszelkich inwestycji.

1.3. Uzgodnienia, o których mowa w pkt 1.1.5. i 1.2., obowiązują na etapach:

1.3.1. – ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,

1.3.2. - postępowania poprzedzającego zatwierdzenie projektu budowlanego
i wydanie pozwolenia na budowę.

1.4. Uzgodnienie na etapie postępowania określonego w pkt 1.3.2 następuje w formie zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wydanego na podstawie art. 21 ust. 1 i z uwzględnieniem art. 27 ust. 1 i 4 ustawy
z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury.

1.5. Na obszarach stanowisk archeologicznych nieobjętych strefami ochrony konserwatorskiej, a oznaczonych na rysunku planu, prowadzenie działalności inwestycyjnej uzależnione jest od opinii Państwowej Służby Ochrony Zabytków. W związku z możliwością odkrycia w trakcie prac ziemnych nieznanych w chwili obecnej obiektów obowiązuje prowadzenie nadzoru archeologicznego w czasie prac ziemnych.

2. Ochrona przyrody i gruntów rolnych.

2.1. Szczególnej ochronie podlega występujący na obszarze planu starodrzew w formie resztek alei lipowej wzdłuż drogi powiatowej, jak i w formie pojedynczych egzemplarzy drzew usytuowanych na poszczególnych posesjach oraz wzdłuż dróg polnych i cieków wodnych.

2.2. Ustala się obowiązek rezerwowania pasów terenu w liniach rozgraniczających istniejących
i planowanych ulic pod zadrzewienia.

2.3. Wzdłuż rowów melioracyjnych, na odcinkach nieprzewidzianych do zarurowania, ustala się obustronnie pas terenu wolny od zabudowy o szerokości 3 m od górnych krawędzi rowów.

2.4. Z uwagi na położenie wsi Mnichowice na obszarze Głównego Zbiornika Wód Podziemnych (GZWP 321 – Obszar Wysokiej Ochrony) wszelkie działania dotyczące gospodarki wodami podziemnymi oraz ich odnowy wymagają uwzględnienia uwarunkowań określonych w wykonanej przez Przedsiębiorstwo Geologiczne Proxima S.A we Wrocławiu i zatwierdzonej przez Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (sygnatura KDH 1/013/6019/97), “Dokumentacji hydrogeologicznej zasobów wód podziemnych czwartorzędowych, trzeciorzędowych i triasowych rejonu Niecki Wrocławskiej z uwzględnieniem GZWP (II etap)”. Zasady obsługi terenu w zakresie gospodarki wodno-ściekowej gwarantujące ochronę wód podziemnych określa § 10 ust. 2.

2.5. Na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe (MN) ustala się obowiązek zapewnienia powierzchni biologicznie czynnej nie mniejszej niż 50% powierzchni terenu działki.

2.6. Na terenach przeznaczonych na cele upraw rolnych z dopuszczeniem zabudowy zagrodowej (RP) powierzchnia biologicznie czynna nie może być mniejsza niż 85% powierzchni terenu działki siedliskowej.

§ 8

Zasady i warunki podziału terenów na działki
budowlane

1. W obrębie strefy nowej zabudowy mieszkaniowej (MN) ustala się:

1.1. Minimalną powierzchnię wydzielonej działki:

- w zabudowie wolno stojącej - 700 m2,

- w zabudowie bliźniaczej - 450 m2.

1.2. Minimalną szerokość frontu działki:

- w zabudowie wolno stojącej - 18 m,

- w zabudowie bliźniaczej - 15 m.

1.3. Szerokość dojazdu do działki usytuowanej w drugim szeregu nie może być mniejsza niż 5,0 m.

2. Na pozostałym obszarze planu nie limituje się powierzchni ani szerokości wydzielanych działek.

3. Przedstawione na rysunku planu podziały terenów na działki budowlane nie są obowiązujące.

4. Dokonanie innych podziałów terenu na działki budowlane niż przedstawione na rysunku planu nie może naruszać warunków zachowania obowiązujących linii zabudowy.

§ 9

Zasady obsługi w zakresie komunikacji

1. Ustala się następująco klasyfikację funkcjonalną i parametry geometryczne układu komunikacji kołowej:

1.1. Droga powiatowa nr 47804 relacji: Domasław – Żórawina - Mnichowice - Sobociska - Marcinkowice - droga (na obszarze planu - ulica) zbiorcza (K-DZ):

– droga jednojezdniowa o minimalnej szerokości w liniach rozgraniczających 20,0 m, lokalnie zmniejszonej z uwagi na istniejące trwałe zainwestowanie do 16,0 m,

– szerokość jezdni - 6,0 m,

– dwustronne chodniki o szerokości 2,0 m, lokalnie zmniejszonej do 1,5 m,

– minimalna odległość nowej zabudowy od krawędzi jezdni - 8,0 m,

– do zachowania i uzupełnienia istniejąca aleja lipowa.

1.2. Ulice lokalne (K-UL):

– szerokość w liniach rozgraniczających - 14,0 m,

– szerokość jezdni - 5,0 m,

– obustronne chodniki pieszo-rowerowe o sze-rokości 2,5 m.

1.3. Ulice dojazdowe (K-UD):

– szerokość w liniach rozgraniczających – 12,0 m,

– szerokość jezdni - 4,5 m,

– obustronne chodniki o szerokości 2,0 m.

1.4. Ciąg pieszy (K-P):

– szerokość w liniach rozgraniczających - 3,0- 6,0 m.

2. Miejsca postojowe dla pojazdów samochodowych należy lokalizować w granicach wydzielonych działek budowlanych w liczbie odpowiedniej do programu ich zagospodarowania.

§ 10

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Zaopatrzenie w wodę.

1.1. Zaopatrywanie w wodę terenu objętego planem odbywać się będzie z zaopatrującej dotychczas wieś Mnichowice stacji uzdatniania wody w BRATOWICACH, posiadającej zatwierdzone w 1992 r. zasoby wody w kat. B w wysokości 20 m3/h przy S = 9,6 m.

1.2. Pełne zwodociągowanie terenu objętego planem nastąpi poprzez realizację zadań inwestycyjnych obejmujących:

– budowę pompowni wody wraz ze zbiornikiem zapasowym, zlokalizowanej na terenie działki 145/3,

– rozbudowę istniejącej sieci rozdzielczej w niezwodociągowanych częściach terenu.

1.3. Wodociągi sieci rozdzielczej układane będą w pasach chodników i zieleni przylegających do dróg i ulic.

1.4. Istniejąca i projektowana sieć wodociągowa wraz z istniejącym zbiornikiem terenowym zabezpieczy potrzeby ppoż.

1.5. Docelowo przewiduje się spięcie sieci wodociągowej MNICHOWIC z systemem wodociągowym ŻÓRAWINY.

2. Gospodarka ściekowa.

2.1. Ścieki sanitarne.

2.1.1. Docelowym odbiornikiem ścieków sanitarnych z terenu objętego planem
(z wyłączeniem strefy upraw rolnych) będzie oczyszczalnia ścieków WOJKO-WICE.

2.1.2. Odprowadzenie ścieków sanitarnych na oczyszczalnię uwarunkowane jest realizacją zadań inwestycyjnych obejmujących:

– budowę rozdzielczej kanalizacji sanitarnej usytuowanej w pasie dróg i ulic,

– budowę punktu odbioru ścieków (przepompowni ścieków wraz z pun-ktem zlewnym) w płd. części wsi - część działki 57,

– budowę kolektora tłocznego między przepompownią ścieków Mnichowice a oczyszczalnią ścieków Wojkowice.

2.1.3. Na całym obszarze planu do czasu realizacji zadań określonych w ust. 2.1.2. dopuszcza się odprowadzenie ścieków sanitarnych do szczelnych zbiorników bezodpływowych zlokalizowanych na terenie działek budowlanych lub stoso-wanie przydomowych lokalnych oczy-szczalni ścieków.

2.1.4. Zabrania się wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych i podziemnych oraz do gruntu.

2.2. Ścieki deszczowe.

2.2.1. Ustala się objęcie docelowo kanalizacją deszczową obszaru planu z wyjątkiem strefy upraw rolnych.

2.2.2. Cel, o którym mowa w ust.2.2.1., rea-lizowany będzie na następujących zasadach:

– budowa kanalizacji rozdzielczej deszczowej będzie następować
z pełnym wykorzystaniem istniejących odcinków po ich oczyszczeniu,

– do kanalizacji odprowadzane będą wody deszczowe wyłącznie z dróg, ulic i terenów utwardzonych. Wody opadowe z połaci dachowych odprowadzane będą powierzchniowo do gruntów,

– odbiornikiem wód deszczowych będzie rów melioracyjny zlokalizowany w płd. części wsi, stanowiący dopływ potoku ŻALINA,

– wody opadowe przed wprowadzeniem do odbiornika będą podczyszczane na piaskownikach (usuwanie zawiesin) oraz separatorach (usuwanie substancji ropopochodnych).

2.2.3. Kanalizacja deszczowa lokalizowana będzie w pasach ulic i dróg.

3. Gazownictwo.

3.1. Ze względu na brak w bliskiej odległości terenu objętego planem gazociągów przesyłowych nie przewiduje się zaopatrzenia wsi Mnichowice w gaz przewodowy.

3.2. Potrzeby komunalne zaspokajane będą za pośrednictwem gazu płynnego lub energii elektrycznej.

4. Ciepłownictwo.

4.1. Uciepłownienie wsi realizowane będzie na bazie indywidualnych urządzeń lokalnych, w których paliwem podstawowym będzie gaz płynny lub olej.

4.2. Alternatywą dla budownictwa o niższym zapotrzebowaniu ciepła będzie energia elektryczna.

5. Elektroenergetyka.

5.1. Zaopatrzenie wsi w energię elektryczną realizowane będzie z istniejących linii SN 20 kV przebiegających w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru objętego planem.

5.2. Pełna elektryfikacja obszaru objętego planem nastąpi poprzez realizację zadań inwestycyjnych obejmujących:

– budowę nowej linii SN 20 kV kablowej do centrum wsi Mnichowice od istniejącej linii SN 20 kV L 306,

– przebudowę istniejącej linii napowietrznej L 2623 na sieć kablową w granicach wsi Mnichowice,

– budowę 4 obiektowych stacji transformatorowych zasilanych w pętli liniami kablowymi SN 20 kV (istniejącą stację transformatorową R 2623 przewiduje się docelowo do likwidacji),

– budowę linii kablowych n/n doprowadzających energię do obiektów oraz związanych z oświetleniem ulic.

5.3. Linie kablowe SN i n/n układane będą w chodnikach lub pasach zieleni przylegających do dróg i ulic.

6. Telekomunikacja.

6.1. Dla zaspokojenia potrzeb telekomunikacyjnych wsi Mnichowice przewiduje się wykorzystanie centrali automatycznej w Żórawinie po jej rozbudowie.

6.2. Pełna telefonizacja wsi nastąpi poprzez realizację zadań inwestycyjnych obejmujących:

– budowę oddzielnej linii kablowej o wymaganej pojemności z CA Żórawina do Mnichowic oraz

– budowę kablowej sieci rozdzielczej w Mnichowicach.

6.3. W granicach zabudowy wsi sieć rozdzielcza prowadzona będzie w chodnikach lub pasach zieleni przylegających do dróg i ulic.

7. Gospodarka odpadami.

7.1. Odpady komunalne (bytowo-gospodarcze) z terenu objętego planem składowane będą na posiadającym rezerwę magazynową gminnym wysypisku BRZEŚCIE administrowanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
w Żórawinie.

7.2. Celem ekonomicznego wykorzystania wysypiska zakłada się segregację odpadów już w źródle ich powstawania.

§ 11

Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania
i użytkowania terenu

1. Tereny nieużytku położonego na działce nr 174/1 (w granicach określonych na podkładzie mapowym literą N) mogą być tymczasowo zagospodarowane i użytkowane na cele składowania surowców i materiałów budowlanych oraz na cele produkcji poligonowej do czasu wydania pozwolenia na budowę dla inwestycji zlokalizowanej na terenie bezpośrednio sąsiadującym z terenem nieużytku.

2. Wykorzystanie terenu nieużytku na cele, o których mowa w ust. 1, wymaga urządzenia tymczasowego dojazdu śladem drogi polnej od drogi powiatowej nr 47804.

R o z d z i a ł 3

Ustalenia końcowe

§ 12

Stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, określa się w wy-sokości:

– 0% w stosunku do terenów przeznaczonych na cele publiczne oraz na cele upraw rolnych (RP),

– 20% w stosunku do pozostałych terenów objętych planem.

§ 13

W granicach niniejszego planu tracą moc:

- miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego gminy Żórawina, zatwierdzony uchwałą Gminnej Rady Narodowej w Żórawinie nr XIV/71/ /88 z dnia 14 czerwca 1988 r.,

– uchwała nr XXV/168/97 Rady Gminy Żórawina z dnia 14 marca 1997 r. w sprawie zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Żórawina w części dotyczącej wsi Mnichowice.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Żórawina.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
MAREK ORGANA

Załącznik do uchwały Rady Gminy Żórawina z dnia 14 października 2001 r. (poz. 249)