179

UCHWAŁA RADY GMINY NOWA RUDA

z dnia 29 października 2001 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części gminy Nowa Ruda

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr 157/XXII/2001 Rady Gminy Nowa Ruda z dnia 19 marca 2001 r. Rada Gminy uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych we wsiach: Jugów, Nowa Wieś, Krajanów i Czerwieńczyce.

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszary o łącznej powierzchni ok. 53,50 ha położone na terenie gminy Nowa Ruda wg niniejszego zestawienia:

Zał. nr 1 – Jugów – ca 4,80 ha

Zał. nr 2 – Jugów – ca 3,35 ha

Zał. nr 3 – Krajanów – ca 3,85 ha

Zał. nr 4 – Czerwieńczyce – ca 13,00 ha

Zał. nr 5 – Nowa Wieś – ca 28,50 ha

oznaczone na rysunku planu granicami opracowania.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest:

1) ochrona interesów publicznych w postaci szczególnych warunków korzystania ze środowiska przyrodniczego,

2) umożliwienie stworzenia gospodarstwa leśnego w powiązaniu z istniejącymi kompleksami lasów państwowych, przy wykorzystaniu gruntów o niskich wartościach bonitacyjnych oraz uwzględnieniu istniejącej i postulowanej granicy rolno-leśnej.

§ 3

Przedmiotem ustaleń planu są obszary wyznaczone w rysunku planu granicami opracowania, których zasadniczą funkcję stanowi gospodarka leśna.

§ 4

1. Integralną częścią planu jest rysunek planu, składający się z 5 załączników graficznych, oddzielnych dla poszczególnych obszarów określonych w § 1 uchwały jako przedmiot planu.

2. Oznaczenia graficzne występujące w rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.

§ 5

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) planie miejscowym – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Gminy Nowa Ruda, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

3) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem, wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

4) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu sporządzony na mapach sytuacyjno-wyso-kościowych w skali 1:5000, stanowiących załączniki graficzne do niniejszej uchwały,

5) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym obszarze wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,

6) przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.

R o z d z i a ł II

Przepisy szczegółowe

§ 6

1. Ustala się dla obszarów oznaczonych symbolem L przeznaczenie podstawowe leśne.

2. Na obszarach wymienionych w ust 1 nie zezwala się na realizację jakiejkolwiek zabudowy kubaturowej z wyjątkiem obiektów i urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarstwa leśnego w rozumieniu ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

3. Dopuszcza się w strefach określonych na rysunku planu prowadzenie szkółkarstwa i hodowli roślin leśnych.

4. Zezwala się na realizację urządzeń terenowych, ścieżek zdrowia i innych służących rekreacji i wypoczynkowi czynnemu.

§ 7

Przed rozpoczęciem prowadzenia gospodarki leśnej na obszarach objętych planem miejscowym użytkownik musi sporządzić plan urządzenia lasu w trybie przepisów odrębnych.

§ 8

Enklawy istniejących lasów zachowuje się w całości i adaptuje na warunkach ustalonych dla lasów planowanych.

§ 9

Na obszarach objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dopuszcza się dokonywanie podziałów geodezyjnych, pod warunkiem że nie naruszy to obowiązującej struktury funkcjonalnej i nie spowoduje takich zmian, które uniemożliwiłyby realizację zasadniczych ustaleń tegoż planu lub też korzystania z nieruchomości rolnych lub leśnych na dotychczasowych zasadach.

§ 10

Do czasu zagospodarowania terenów zgodnie z przeznaczeniem podstawowym zezwala się na dotychczasowe wykorzystanie gruntów na cele rolne. W ramach prowadzenia działalności rolniczej dopuszcza się realizację zabudowy siedliskowej i innej związanej z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

§ 11

1. Dla projektowanej zabudowy, o której mowa w § 6 ust 2 oraz w § 10, ustala się następujące warunki zabudowy:

1) wielkość i charakter zabudowy muszą odpowiadać regionalnym tradycjom w budownictwie wiejskim,

2) w przypadku realizacji siedliska wieloobiektowego należy dążyć do ich koncentracji w ramach wydzielonego siedliska,

3) do robót wykończeniowych należy stosować materiały naturalne, w tym w szczególności: drewno, kamień, ceramika budowlana itp.,

4) lokalizacja obiektów na nieruchomości musi uwzględniać szczególne wymogi wynikające z zasad ochrony walorów krajobrazowych oraz zapewnić dostępność z istniejących dróg gminnych.

2. Zaopatrzenia obiektów w media należy projektować w oparciu o następujące zasady:

1) energia elektryczna z istniejących sieci niskiego napięcia, także z możliwością realizacji dodatkowych urządzeń w postaci stacji transformatorowych,

2) woda z ujęć lokalnych lub sieci wiejskich w zależności od przesłanek ekonomicznych,

3) odprowadzenie ścieków do indywidualnych oczyszczalni ścieków i rozsączkowanie oczyszczonych wód po terenie nieruchomości.

§ 12

Przepisy zawierające warunki ustalone w celu ochrony przyrody i środowiska oraz krajobrazu i dóbr kultury mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.

R o z d z i a ł III

Przepisy końcowe

§ 13

Tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego
zagospodarowania przestrzennego gminy Nowa Ruda, przyjętego uchwałą nr IX/36/90 Gminnej Rady Narodowej z dnia 9 marca 1990 r. (Dz. U. W. W.
Nr 11/90, poz. 203), w części dotyczącej terenów wymienionych w § 1 uchwały.

§ 14

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.

§ 15

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Gminy Nowa Ruda.

§ 16

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w gminie Nowa Ruda we wsiach: Jugów, Krajanów, Czerwieńczyce i Nowa Wieś wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA RADY
TERESA PAŹDZIERNIAK

Załącznik graficzny nr 1, 2, 3 do uchwały Rady Gminy Nowa Ruda z dnia 29 października 2001 r.

Załącznik graficzny nr 4, 5 do uchwały Rady Gminy Nowa Ruda z dnia 29 października 2001 r.