Załącznik nr 1 do Statutu Miasta Piława Górna (poz. 155)

  Załącznik nr 2 do Statutu Miasta Piława Górna (poz. 155)

WZÓR HERBU I JEGO OPIS

Twórcą herbu miasta Piława Górna jest pan Jerzy Janowicz – artysta plastyk z Wrocławia.

Projekt plastyczny herbu zgłoszony przez pana Jerzego Janowicza do konkursu ogłoszonego przez Miejską Radę Narodową, Naczelnika Miasta i Miejskiego Ośrodka Kultury otrzymał główną nagrodę jury.

Herb ustanowiony został w dniu 25 maja 1979 roku uchwałą Miejskiej Rady Narodowej nr 21/VII/79 w sprawie zatwierdzenia herbu miasta Pilawa Górna. Przyjęty herb jest pierwszym herbem miasta Piława Górna.

Opis herbu miasta Piława Górna

Herb składa się z:

a) tarczy herbowej, podzielonej odśrodkowo na trzy pola:

– po stronie lewej znajduje się pole koloru zielonego symbolizujące bogactwo przyrody regionu i charakter rolniczy,

– po prawej stronie pole koloru czarnego oznaczające tradycje górnicze.

Linia obu pól stanowi oś symetrii tarczy herbowej i jak i inne linie wewnętrzne jest koloru żółtego, tradycyjnego koloru dolnośląskiego.

Grubość linii stanowi 1/250 szerokości herbu,

– poniżej znajduje się pole koloru czerwonego symbolizujące tradycje robotnicze, położone centralnie, mające kształt 1/3 pola koła.

Kąty prostych oddzielających pola są równe i wynoszą 120o i są koloru żółtego o grubości 1/250 szerokości herbu.

b) elementu graficznego składającego się z dziewięciu czworoboków w kolorze ugru piaskowego, położonych na tarczy herbowej centralnie, równolegle do linii herbowych od strony lewej.

Element graficzny ma kształt sześcianu, w którym długość, licząc od linii centralnej, stanowi 44% szerokości herbu.

Na poszczególnych polach znajdują się trzy elementy równolegle położone o wymiarach długości równoległoboku, które stanowią 43% szerokości herbu, o wysokości 11% szerokości herbu. Kąt rozwarty równoległoboku wynosi 120o, k1t ostry wynosi 60o.

Odleg3ooę poszczególnych elementów od siebie wynosi 1 szerokooci elementu. Odleg3ooę elementu znajdującego siź najbliaej orodka od linii dzia3owych pól herbowych wynosi 1 szerokooci elementu.

Element graficzny odzwierciedla ideę miejscowej legendy, w której mówi się o Piławie jako o miejscu wspólnych granic trzech Księstw: świdnickiego, ziębickiego, brzeskiego w okresie średniowiecza, tj. XII–XIII w. Ponieważ Księstwa te toczyły między sobą wojny wyniszczające, to władcy ich postanowili zawrzeć rozejm. Obawiając się podstępu, ustalili, że miejscem rozmów będzie Piława, a każda ze stron będzie się znajdować na swoim terytorium.

Symbolem tego spotkania są trzy ławy, na których siedzieli książęta w trakcie rozmów.

Pola herbowe z elementami graficznymi są określone dwiema liniami. Wewnętrzna koloru żółtego o grubości 1/250 szerokości herbu i zewnętrzna czarna o szerokości 1/250 szerokości herbu

Załącznik nr 3 do Statutu Miasta Piława Górna (poz. 155)

PIECZĘĆ URZĘDOWA PIŁAWY GÓRNEJ

Pieczęć urzędowa Piławy Górnej jest okrągła. Wykonana z metalu. W otoku napis:

“Pieczęć miasta Piława Górna”. W środku, w miejscu orła, znajduje się herb miasta. Użycie pieczęci urzędowej określa Zarząd Miasta. Wymiary pieczęci: 35 mm.