95

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W PIEŃSKU

z dnia 29 listopada 2001 r.

w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Pieńsk

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733), Rada Miejska w Pieńsku uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Pieńsk.

§ 2

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) zwana jest w niniejszej uchwale “ustawą”.

§ 3

W skład mieszkaniowego zasobu gminy Pieńsk wchodzą następujące rodzaje lokali: mieszkalne, zamienne i socjalne.

§ 4

Wynajmującym lokale określone w § 3 uchwały jest Miasto i Gmina Pieńsk, reprezentowana przez Zarząd Miasta i Gminy Pieńsk lub podmiot przez niego upoważniony.

§ 5

Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów brutto członków gospodarstwa domowego, prowadzonego wspólnie z osobą ubiegającą się o przydział lokalu, osiągniętych w okresie trzech miesięcy, poprzedzających datę złożenia wniosku o najem lokalu w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego.

R o z d z i a ł II

Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Pieńsk

§ 6

1. Mieszkaniowy zasób przeznaczony jest w pierwszej kolejności dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gminy Pieńsk, posiadających stałe zameldowanie w gminie przynajmniej na 5 lat przed wniesieniem wniosku.

2. Określony w ust. 1 warunek okresu 5-letniego, nie dotyczy mieszkańców pozbawionych stałego meldunku (przez utratę lokalu mieszkalnego), osiadających prawo do lokalu socjalnego i wywiązujących się z opłat związanych z najmem ww. lokalu przez okres 3 lat.

3. W wyjątkowych przypadkach Zarząd Miasta i Gminy Pieńsk może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1–2, o ile jest to zgodne z zasadą racjonalnego gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy Pieńsk i uzasadnione interesem społeczności lokalnej.

§ 7

Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy Pieńsk, z wyjątkiem lokali socjalnych i lokali przeznaczonych do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy, mogą być wynajmowane tylko na czas nieoznaczony).

R o z d z i a ł III

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego

§ 8

Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny. Jawny jest też sposób wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane. Jawność postępowania ma na celu realizację kontroli społecznej.

§ 9

1. Załatwianie spraw najmu lokalu mieszkalnego rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego.

2. Szczegółowe zasady składania wniosków o najem lokalu mieszkalnego określa Zarząd Miasta i Gminy w Pieńsku. (Organ nadzoru stwierdził nieważność § 9 pkt 2, rozstrzygnięcie nadzorcze PN.II.0911-10/1/02 z 3.01.02 r.).

§ 10

Do prowadzenia spraw związanych z zawarciem umowy najmu lokalu mieszkalnego zobowiązany jest Zarząd Miasta i Gminy w Pieńsku lub podmiot przez niego upoważniony (zarządca).

§ 11

1. Wnioski osób ubiegających się o ujęcie na wykazie będą opiniowane przez Miejsko-Gminną Komisję Mieszkaniową.

2. Zarząd Miasta i Gminy sporządza i podaje do publicznej wiadomości, poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy w Pieńsku, roczne wykazy osób, z którymi umowy najmu lokali mieszkalnych i lokali socjalnych powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

3. Ilość osób ujętych w rocznym wykazie powinna być dostosowana do możliwości lokalowych gminy Pieńsk.

R o z d z i a ł IV

Kryteria wyboru osób, którym przysługuje

pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu

na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego

§ 12

Najemcą lokalu mieszkalnego może zostać wyłącznie osoba, która zamieszkuje w lokalu, w którym na osobę przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej, i której dochody brutto za okres trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, nie przekroczyły 150% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych lub 100 proc. najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.

§ 13

1. Najemcą lokalu socjalnego może zostać wyłącznie osoba, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody brutto z gospodarstwa domowego za okres ostatnich trzech miesięcy nie przekraczały 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

2. Pierwszeństwo przy zawieraniu umów najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:

a) nabyły prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego,

b) utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru, jeżeli nie przysługuje im prawo do lokalu zamiennego,

c) opuściły dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności, a trafiły do niego,

d) z terenu naszej gminy,

e) opuszczają zakłady karne, a nie posiadają prawa powrotu do poprzedniego miejsca mieszkania.

3. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na dwa lata.

4. Lokale socjalne nie podlegają zamianie. Zarząd Miasta i Gminy Pieńsk, może w szczególnym przypadku postanowić inaczej, jeżeli wymaga tego interes społeczności lokalnej.

§ 14

1. Lokal zamienny powinien być wynajęty osobie, której dotychczasowy lokal został uznany za niemieszkalny.

2. Gmina Pieńsk zapewnia wynajęcie lokalu zamiennego najemcom mieszkającym w budynkach lub lokalach, przeznaczonych do remontu kapitalnego, rozbiórki lub modernizacji.

R o z d z i a ł V

Zamiany mieszkań

§ 15

1. Najemca może dokonać zamiany na inny lokal mieszkalny za pisemną zgodą wynajmującego.

2. Na wniosek najemcy wynajmujący może dokonać zamiany lokalu, jeżeli w wyniku takiej zamiany wynajmujący uzyskuje samodzielny lokal mieszkalny o wyższym standardzie i większej powierzchni.

3. Wynajmujący może wyrazić zgodę na zamianę lokalu i zawrzeć umowę z osobą ubiegającą się o lokal mieszkalny dostosowany do jej potrzeb, ze względu na stan zdrowia potwierdzony odpowiednim orzeczeniem lekarskim.

R o z d z i a ł VI

Zasady postępowania w stosunku do osób, które

pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub

w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy

§ 16

Wynajmujący powinien zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność gminy ze zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy, którzy pozostali w lokalu po wyprowadzeniu głównego najemcy, jeżeli dotychczasowy najemca:

a) przeprowadził się do lokalu, do którego nie uzyskał tytułu prawnego,

b) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu w wyniku zawarcia związku małżeńskiego,

c) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym – w przypadku przekwaterowania wszystkich osób uprawnionych – nastąpiłoby zagęszczenie poniżej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę.

§ 17

Wynajmujący powinien zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność gminy z osobami, które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy, jeżeli zamieszkiwały z nim przez okres 10 lat.

R o z d z i a ł VII

Kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni

przekraczającej 80 m2

§ 18

1. Wynajęcie lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 poprzedzone jest nieograniczonym przetargiem pisemnym, celem którego jest ustalenie najwyższej stawki czynszu.

2. Zasady i regulamin przeprowadzenia nieograniczonego przetargu pisemnego określa Zarząd Miasta i Gminy w Pieńsku.

R o z d z i a ł VIII

Postanowienia końcowe

§ 19

1. Wynajmujący powinien, w pierwszej kolejności, zaproponować zawarcie umowy najmu lokalu, stanowiącego własność gminy z najemcami:

a) zajmującymi część lokalu wspólnego, w którym przypada mniej niż 10 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę uprawnioną na zwolnioną część lokalu we wspólnym składzie;

b) zajmującym cześć lokalu wspólnego, w którym przypada mniej niż 10 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę uprawnioną, na zwolnioną część lokalu we wspólnym składzie, w którym występuje wspólna używalność sanitariatów,

c) lokalu, na opróżniony lokal przyległy, który nie spełnia warunków samodzielnego lokalu mieszkalnego lub socjalnego.

§ 20

Wynajmujący powinien zawrzeć umowę najmu z osobami, które uzyskały, w trybie odrębnych przepisów, pozwolenie na adaptację lokalu niemieszkalnego na mieszkalny w budynku stanowiącym zasób gminy Pieńsk.

§ 21

1. Osoby zakwalifikowane do zawarcia umowy najmu na lokal mieszkalny, tracą to prawo jeżeli nie wyrażą zgody na przyjęcie proponowanego lokalu.

2. W przypadkach uzasadnionych mogą odmówić przyjęcia lokalu jeden raz.

3. Odmowa przyjęcia lokalu socjalnego jest równoznaczna ze skreśleniem z wykazu.

§ 22

Traci moc uchwała nr XXVII/233/2001 Rady Miejskiej w Pieńsku z dnia 1 lutego 2001 r. w sprawie zasad i trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych oraz zasad gospodarowania zasobami mieszkaniowymi członków wspólnoty samorządowej Miasta i Gminy Pieńsk.

§ 23

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Pieńsk.

§ 24

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄC Y
RADY MIEJSKIEJ
JERZY LISIAK