90

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ZGORZELCU

z dnia 22 listopada 2001 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Zgorzelec

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego )Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Miejska w Zgorzelcu uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

§ 1

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) zwana jest w niniejszej uchwale ustawą o ochronie praw lokatora.

§ 2

Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania mieszkań wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Zgorzelec, określa tryb i kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu lokalu mieszkalnego, lokalu socjalnego powinny być zawierane w pierwszej kolejności oraz zasady i kryteria wynajmowania lokali mieszkalnych, których najem jest związany ze stosunkiem pracy.

§ 3

1. Mieszkaniowy zasób Miasta Zgorzelec składa się z lokali mieszkalnych oraz lokali socjalnych będących własnością Gminy Miejskiej Zgorzelec.

2. Mieszkaniowy zasób Miasta Zgorzelec nie obejmuje lokali, których własność została wyodrębniona na rzecz osób trzecich oraz mieszkań Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Zgorzelcu.

§ 4

1. Lokalami mieszkalnymi, w rozumieniu niniejszej uchwały, są wszystkie lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Zgorzelec, z wyłączeniem lokali socjalnych.

2. Szczegółowy wykaz lokali socjalnych określi Zarząd Miasta Zgorzelec na wniosek Dyrektora Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Zgorzelcu, jako zarządcy budynków, zaopiniowany przez Naczelnika Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Zgorzelcu.

§ 5

Wynajmującym lokale mieszkalne oraz lokale socjalne jest Gmina Miejska Zgorzelec reprezentowana przez zarządcę budynków – Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Zgorzelcu.

§ 6

1. Za dochód, w rozumieniu niniejszej uchwały, uważa się sumę wszystkich dochodów netto członków gospodarstwa domowego rodzin, które ubiegają się o przyznanie mieszkania komunalnego, osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.

2. Dochody ujęte we wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego i socjalnego w związku z § 10 ust. 1 i 2 i § 12 ust. 3 niniejszej uchwały przelicza się dwukrotnie tj. w chwili rozpatrzenia wniosku o przyznanie mieszkania i w chwili wskazania lokalu do wynajmu.

3. W wyniku drugiej weryfikacji osób umieszczonych na wieloletnich listach przyznawania mieszkań, dokonanej w chwili wskazania lokalu do wynajmu, gdy dochód wykazany przez te osoby:

a) nie spełnia wymogów § 10 ust. 2 i § 12 ust. 3 niniejszej uchwały to osoby te zostają wykreślone z wieloletniej listy przyznawania mieszkań,

b)( spełnia wymóg § 10 ust. 2 niniejszej uchwały to osobom tym wskazany zostanie lokal mieszkalny,

c) spełnia wymóg § 12 ust. 3 niniejszej uchwały to osobom tym wskazany zostanie lokal socjalny.

4. Do osób, które umieszczone zostały na wieloletnich listach przyznawania mieszkań zatwierdzonych na rok 2001 nie ma zastosowania przepis § 6 ust. 2 i 3 niniejszej uchwały.

§ 7

Za osoby pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych, w rozumieniu niniejszej uchwały, uważa się osoby nie posiadające żadnego tytułu do lokalu lub zamieszkujące w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej (ogólnej powierzchni pokoi) lub w lokalu nie spełniającym wymogów lokalu przeznaczonego na stały pobyt ludzi.

R o z d z i a ł II

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Zgorzelec

w tym zasady i kryteria wynajmowania lokali, których najem jest związany ze stosunkiem pracy

§ 8

Mieszkaniowy zasób Miasta Zgorzelca przeznaczony jest w pierwszej kolejności dla zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej Miasta Zgorzelec posiadających stałe zameldowanie w Zgorzelcu przynajmniej przez okres 5 lat przed datą złożenia wniosku o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.

§ 9

1. Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego Gminy Miejskiej Zgorzelec przysługuje osobom, które:

1) uprawnione są do lokalu zamiennego na podstawie ustawy lub orzeczenia sądowego,

2) uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenia na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkaniowe w obiektach budowlanych stanowiących mieszkaniowy zasób Gminy.

Zawarcie umowy o najem z powyższymi osobami następuje po uzyskaniu przez nie pozwolenia na użytkowanie lokalu przez Wydział Gospodarki Przestrzennej i Architektury Urzędu Miejskiego w Zgorzelcu i po stwierdzeniu przez zarządcę budynku wykonania warunków umowy o adaptację,

3) opuściły dom dziecka, rodzinę zastępczą w związku z uzyskaniem pełnoletności,

4) pozbawione zostały mieszkań w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,

5) przekazują dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji Gminy Miejskiej Zgorzelec w zamian za lokal o mniejszym metrażu – przynajmniej o 1 izbę,

6) są osobami niepełnosprawnymi i przekazują dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji Gminy Miejskiej Zgorzelec w zamian za inny lokal,

7) zostały uznane za osoby niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Gminy a najem związany jest wyłącznie ze stosunkiem pracy.

§ 10

1. O najem lokalu mieszkalnego, z zasobu mieszkaniowego Gminy Miejskiej Zgorzelec, może ubiegać się osoba, której warunki zamieszkiwania odpowiadają wymogom określonym w § 7 i § 8 i znajduje się w trudnej sytuacji materialnej.

2. Przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej rozumie się:

1) osoby samotne, których dochód miesięczny nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym zakwalifikowanie tych osób do wynajmu lokalu mieszkalnego,

2) rodziny, których dochód miesięczny na 1 członka gospodarstwa domowego nie przekracza 30% przeciętnego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym zakwalifikowanie tych osób do wynajmu lokalu mieszkalnego.

§ 11

1. O najem lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego Gminy Miejskiej Zgorzelec związanego ze stosunkiem pracy może ubiegać się osoba, która ze względu na charakter wykonywanej pracy zostanie uznana za niezbędną.

2. O uznanie osoby niezbędnej występuje z wnioskiem pracodawca do Zarządu Miasta Zgorzelec.

3. Uznania osoby za niezbędną dokonuje Zarząd Miasta Zgorzelec, po uprzedniej opinii Komisji ds. Komunalnych, Mieszkaniowych i Gospodarki Przestrzennej Rady Miejskiej w Zgorzelcu.

4. Umowę zawartą na czas trwania stosunku pracy zmienia się na czas nieoznaczony w sytuacji, gdy “osoba niezbędna”:

a) przejdzie na emeryturę,

b) przejdzie na stałą rentę z tytułu przyznania renty I i II grupy inwalidzkiej.

5. Lokale przyznawane najemcom z tytułu ich niezbędności wyłączone są ze sprzedaży i zamian pomiędzy najemcami.

§ 12

1. Pierwszeństwo do wynajmu lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:

1) nabyły takie prawo na podstawie orzeczenia sądowego,

2) opuściły dom dziecka, rodzinę zastępczą w związku z uzyskaniem pełnoletności,

3) utraciły mieszkanie w skutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru.

2. O najem lokalu socjalnego mogą ubiegać się również osoby, znajdujące się w trudnych warunkach mieszkaniowych, które:

1) spełniają wymogi określone w § 7 i § 8,

2)( utraciły tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego.

3. Do wynajmu lokalu socjalnego mogą być zakwalifikowane osoby; jeżeli średni miesięczny dochód na 1 członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających rozpatrzenie wniosku nie przekracza 75% najniższej emerytury, obowiązującej w chwili rozpatrywania wniosku, w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym.

4. Lokale socjalne nie podlegają zamianie i sprzedaży.

§ 13

Do dochodu miesięcznego, o którym mowa w § 10 ust. 2 i § 12 ust. 3 uchwały, nie wlicza się:

1) nagród jubileuszowych, gratyfikacji i odpraw wypłacanych w związku z przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką,

2) ekwiwalentu za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy albo powołania pracownika do służby wojskowej lub do odbycia przeszkolenia wojskowego trwających dłużej niż trzy miesiące,

3) wynagrodzeń wypłacanych za udział w komisjach, jury, konkursach, radach naukowych i naukowo-technicznych,

4) alimentów świadczonych na rzecz osób nie objętych wnioskiem o zawarcie umowy najmu lokalu,

5) zasiłków porodowych, jednorazowych zasiłków z tytułu urodzenia dziecka oraz zasiłków pogrzebowych,

6) pomocy materialnej udzielanej przez państwo:

a) na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej,

b) jednorazowej pomocy z funduszu opieki społecznej.

§ 14

1. Wnioski o wynajęcie lokalu mieszkalnego i lokalu socjalnego są rozpatrywane z chwilą ukazana się w Monitorze Polskim przeciętnego wynagrodzenia za pracę w kwartale poprzedzającym datę jego złożenia.

2. Wnioski o wynajęcie lokalu mieszkalnego, którego najem jest związany ze stosunkiem pracy rozpatrywane są w pierwszym kwartale każdego roku przy tworzeniu listy osób, które uzyskały w roku poprzednim pozytywną kwalifikację wniosku o przyznanie mieszkania i dopisane zostaną do wieloletnich list przyznawania mieszkań.

§ 15

1. Gospodarowanie zasobem mieszkaniowym Miasta Zgorzelec jest jawne i podlega kontroli społecznej dokonywanej przez Komisję ds. Komunalnych, Mieszkaniowych i Gospodarki Przestrzennej Rady Miejskiej w Zgorzelcu.

2. Umowy najmu lokali mieszkalnych, lokali socjalnych i lokali zamiennych zawierane są z osobami umieszczonymi na wieloletnich listach przyznawania mieszkań, ustalonych przez Zarząd Miasta Zgorzelec, który podaje je do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zgorzelcu.

3. Najem lokali mieszkalnych i lokali socjalnych następuje według kolejności osób umieszczonych na listach, oczekujących na zawarcie umowy najmu.

4. W ;pierwszym kwartale każdego roku kalendarzowego sporządzona zostaje lista osób, które uzyskały w roku poprzednim pozytywną kwalifikację wniosku o przyznanie mieszkania. Zarząd Miasta Zgorzelec po zasięgnięciu opinii Komisji do spraw Komunalnych, Mieszkaniowych i Gospodarki Przestrzennej Rady Miejskiej w Zgorzelcu dopisze osoby te do wieloletnich list przyznawania mieszkań.

5. Osoby uznane do ujęcia do wieloletnich list przyznawania mieszkań, o których mowa w ust. 4, winny być wywieszone do publicznej wiadomości w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zgorzelcu na okres jednego miesiąca, przy tym należy podać informację o terminie i miejscu składania uwag i zastrzeżeń.

6. W ciągu roku kalendarzowego mogą być uznane osoby do dopisania do wieloletnich list przyznawania mieszkań, jeżeli powstanie taka konieczność lub możliwość dodatkowych uzysków mieszkań.

7. Wnoszone uwagi i zastrzeżenia, co do osób uznanych do ujęcia do wieloletnich list przyznawania mieszkań, winny być wnikliwie rozpatrzone przez Zarząd Miasta Zgorzelec po zasięgnięciu opinii Komisji ds. Komunalnych, Mieszkaniowych i Gospodarki Przestrzennej Rady Miejskiej w Zgorzelcu. W razie nieuwzględnienia wniesionych uwag i zastrzeżeń, należy zawiadomić o tym zainteresowanych i uzasadnić zajęte stanowisko.

8. W czwartym kwartale każdego roku kalendarzowego weryfikowane są wnioski osób umieszczonych na wieloletnich listach przyznawania mieszkań pod względem poprawy lub zmiany warunków mieszkaniowych. Weryfikacja ta dokonywana będzie również w chwili wskazania lokalu do wynajmu.

§ 16

1. Na lokal mieszkalny nie może być zawarta umowa najmu z więcej niż jednym najemcą, chyba że najem taki nastąpi na zgodny wniosek osób zainteresowanych.

2. Pokój przechodni nie może być przedmiotem odrębnego najmu.

§ 17

1. Jeżeli w lokalu zajmowanym przez więcej niż jednego najemcę zostanie opróżniona część tego lokalu, prawo do najmu tej części przysługuje najemcy zajmującemu z większą ilością osób mniejszą powierzchnię mieszkalną.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do najemcy części lokalu wynajętej jako lokal socjalny, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 5 m2 powierzchni mieszkalnej (łącznej pokoi), a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 10 m2.

§ 18

1. Jeżeli w lokalu po śmierci głównego najemcy pozostały osoby, które nie spełniają warunku art. 691 Kodeksu cywilnego, Zarząd Miasta Zgorzelec może wynająć tym osobom ten lub inny lokal mieszkalny lub socjalny, o ile osoby te spełnią wymogi określone w § 10 ust. 1 i 2 lub § 12 ust. 3 i ich stałe zamieszkiwanie w tym lokalu jest dłuższe niż 5 lat.

2. W przypadku niewyrażenia zgody na wynajęcie lokalu mieszkalnego lub socjalnego osoby te winny opuścić i opróżnić nieprawnie zajmowany lokal pod rygorem wystąpienia na drogę sądową o nakazanie eksmisji.

§ 19

Jeżeli w lokalu opuszczonym przez najemcę pozostały jego dzieci, osoby przysposobione lub rodzice Zarząd Miasta Zgorzelec zezwala na zawarcie umowy najmu lokalu z tymi osobami chyba, że najemca zamieszkał w znajdującym się w tej samej miejscowości lokalu (domu) stanowiącym jego własność, bądź zawarł umowę najmu lokalu spółdzielczego a powierzchnia lokalu (domu) uzyskanego przez najemcę zapewnia normę 10 m2 powierzchni mieszkalnej na 1 osobę, najemca zobowiązany jest opuścić i opróżnić dotychczasowy lokal.

§ 20

1. Wzajemna zamiana lokali pomiędzy najemcami wymaga ich porozumienia oraz uzyskania zgody na zawarcie umów najmu z właścicielami tych lokali.

Przedmiotem zamiany może być dom jednorodzinny, lokal stanowiący odrębną nieruchomość lub lokal zajmowany na podstawie własnościowego prawa do lokalu również spółdzielczego, dokonanie zamiany wymaga przeniesienia prawa do lokalu lub domu na kontrahenta w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Natomiast do zbycia własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego stosuje się przepisy prawa spółdzielczego.

2. Najemca lokalu może również ubiegać się o jego zamianę na inny, wolny lokal pozostający w dyspozycji tego samego wynajmującego, poprzez zawar-

 

cie z nim nowej umowy najmu, tzw. “zamiana z urzędu”.

3. W przypadku zamiany jak w ust. 2 ma zastosowanie zapis § 7, 8 oraz § 10 ust. 2 pkt 1 i 2.

§ 21

1. Postanowienia niniejszej uchwały nie dotyczą wolnych lokali mieszkalnych o powierzchni powyżej 80 m2 będących w mieszkaniowym zasobie Miasta Zgorzelce.

2. Indywidualnie każdym zwolnionym lokalem mieszkalnym o powierzchni użytkowej powyżej 80 m2 zadysponuje Zarząd Miasta Zgorzelec (najem, dzierżawa, sprzedaż).

R o z d z i a ł III

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 22

Zachowują moc wydane przed wejściem w życie niniejszej uchwały pozytywne kwalifikacje wniosków o przyznanie mieszkania komunalnego oraz zatwierdzone na rok 2001 listy przyznawania mieszkań.

 

§ 23

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Zgorzelec.

§ 24

Traci moc uchwała nr 82/95 Rady Miejskiej w Zgorzelcu z dnia 13 lutego 1995 r. w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Zgorzelec oraz trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gminy miejskiej i uchwała nr 179/95 z dnia 19 stycznia 1996 r. w sprawie: zmian uchwały nr 82/95 Rady Miejskiej w Zgorzelcu z dnia 13 lutego 1995 r. dot. zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Zgorzelec oraz trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gminy miejskiej.

§ 25

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
MACIEJ DOBRZYŃSKI