114

UCHWAŁA RADY GMINY DOBROSZYCE

z dnia 21 grudnia 2001 r.

w sprawie zasad zbywania, wydzierżawiania lub wynajęcia majątku trwałego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Dobroszycach przy ul. Wojska Polskiego nr 22

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 53 ust. 2 w związku z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 19091 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dobroszycach przy ul. Wojska Polskiego 22 gospodaruje samodzielnie przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości.

§ 2

1. Użytkownik może oddać wolne lokale użytkowe w najem, w dzierżawę na czas oznaczony za zgodą Zarządu Gminy Dobroszyce, jeżeli nie są one niezbędne dla prowadzenia podstawowej działalności zakładu.

2. Zakład może oddawać nieruchomości lub ich części w najem lub dzierżawę na okres 3 lat i czas trwania najmu lub dzierżawy nie może przekroczyć okresu, na który zostało ustanowione prawo użytkowania na rzecz zakładu.

§ 3

1. Oddanie w najem, dzierżawę wolnych lokali użytkowych następuje w wyniku przeprowadzonego przetargu na miesięczną stawkę czynszu za 1 m2 powierzchni.

2. Miesięczna stawka czynszu ustalona w drodze przetargu nie może ulec obniżeniu.

3. Dla lokali, dla których przetarg zakończył się wynikiem negatywnym, kierownik Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dobroszycach może ustalić czynsz w drodze negocjacji.

§ 4

Przetarg organizuje kierownik Zakładu Opieki Zdrowotnej.

§ 5

1. Przy zawieraniu umów dzierżaw i najmu zabrania się wydzierżawiającemu na równoczesne wyrażanie zgody na podnajem lub poddzierżawę przedmiotu najmu osobom trzecim.

2. Oddanie lokalu użytkowego dla dzierżawcy lub najemcy następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, niezwłocznie po podpisaniu umowy.

3. W każdym przypadku ustania dzierżawy lub najmu przedmiot dzierżawy lub najmu winien być przyjęty przez wydzierżawiającego protokołem zdawczo-odbiorczym w dniu rozwiązania (wygaśnięcia) umowy.

4. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dobroszycach nałoży w umowie dzierżawy lub najmu obowiązek ubezpieczenia przedmiotu dzierżawy lub najmu od zdarzeń losowych.

§ 6

1. Przy zawieraniu umów najmu lub dzierżawy lokali użytkowych należy przestrzegać zasadę dotychczasowego przeznaczenia obiektu z utrzymaniem funkcji.

§ 7

1. Zakład może zbyć, wydzierżawić lub wynająć majątek trwały (ruchomości), który uznaje się za zbędny.

Majątek trwały uznaje się za zbędny, jeżeli zaistnieje przynajmniej jeden z poniższych warunków.

a) wykorzystywany jest sporadycznie w stosunku do możliwości technicznych, a zespół dysponuje pełnosprawnym urządzeniem o tym samym przeznaczeniu i wydajności gwarantującej należyte wykonywanie zadań statutowych zespołu,

b) technicznie jest przestrzały, co uniemożliwia osiąganie pożądanych efektów pracy,

c) nie jest sprawny technicznie, a naprawa z uwagi na brak części lub podzespolów nie jest możliwa,

d) nie nadaje się do dalszej eksploatacji z uwagi na zły stan techniczny, a jego naprawa lub remont byłaby ekonomicznie nieopłacalna.

2. Zbycie majątku trwałego może nastąpić po wydaniu opinii przez Radę Społeczną.

3. Z wnioskiem o wydanie opinii występuje kierownik zakładu.

4. Opinię, o której mowa w ust. 3, Rada Społeczna przedstawia Zarządowi Gminy Dobroszyce.

§ 8

1. Urządzenia zbędne, nienadające się do dalszej eksploatacji oraz urządzenia, co do których próby zagospodarowania podejmowane w trybie niniejszej uchwały nie dały wyników, należy poddać likwidacji, uwzględniając następujący sposób postępowania.

2. Likwidacja zbędnych urządzeń następuje po uprzednim ich zakwalifikowaniu do kasacji przez komisję, którą powołuje kierownik zakładu.

3. Komisja likwidacyjna kwalifikuje zbędne urządzenia do kasacji na podstawie:

a) orzeczenia o stanie technicznym,

b) dokumentów stwierdzających brak możliwości zagospodarowania urządzeń.

4. Decyzję o zlikwidowaniu zbędnego urządzenia podejmuje kierownik zakładu.

§ 9

Przy zawieraniu umów dzierżawy lub najmu należy bezwzględnie stosować przepisy Kodeksu cywilnego.

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy oraz Kierownikowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
EDWARD PODCZASZYŃSKI