1741

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W KĄTACH WROCŁAWSKICH

z dnia 30 sierpnia 2001 r.

w sprawie zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wsi Krobielowice, gmina Kąty Wrocławskie, dla terenów działki nr ewidencyjny 31 AM 2

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późniejszymi zmianami) oraz art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 roku Nr 13, poz. 74 z późniejszymi zmianami) oraz w związku z uchwałą nr XX/127/2000 Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich z dnia 30 marca 2000 roku Rada Miejska w Kątach Wrocławskich uchwala, co następuje:

 

R o z d z i a ł I

PRZEDMIOT UCHWAŁY

§ 1

1. Uchwala się zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wsi Krobielowice, zatwierdzonym uchwałą nr XXXII/257/96 Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich z dnia 16 grudnia 1996 r., ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego z dnia 21 lutego 1997 r. Nr 3 pod pozycją 24, zwaną dalej zmianą w planie, dla obszaru obejmującego działkę nr ewidencyjny 31 AM 2, położoną w obrębie wsi Krobielowice, w granicach określonych na rysunku planu stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały, której ustalenia wyrażone są w postaci:

1) tekstu niniejszej uchwały,

2) rysunku planu w skali 1:1000, stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały.

Tekst i rysunek, o których mowa wyżej, są integralnymi składnikami uchwały.

§ 2

1. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) obszarze – należy przez to rozumieć cały obszar opracowania objęty niniejszą uchwałą;

2) terenie – należy przez to rozumieć teren obwiedziony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania, oznaczony symbolem funkcji;

3) linii zabudowy nieprzekraczalnej – należy przez to rozumieć linię zabudowy lica budynku, której nie wolno przekroczyć w kierunku ulicy lub drogi;

4) kondygnacji budynku – należy przez to rozumieć jeden nadziemny użytkowy poziom budynku;

5) działalności nieuciążliwej – należy przez to rozumieć działalność, której nieuciążliwość została stwierdzona w ocenie oddziaływania na środowisko.

2. Znaczenie pozostałych znaków i symboli widniejących na rysunku planu wyjaśnia legenda rysunku.

R o z d z i a ł II

USTALENIA OGÓLNE

§ 3

1. Rysunek planu obowiązuje w zakresie: przeznaczenia terenów, linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania, nieprzekraczalnych linii zabudowy.

2. Pozostałe elementy rysunku planu mają charakter informacyjny bądź postulatywny.

§ 4

1. Warunki zabudowy i zagospodarowania terenów wyznaczonych na rysunku planu liniami rozgraniczającymi należy określić z uwzględnieniem:

1) ustaleń rysunku planu, o których mowa w § 1 ust.1 pkt 2,

2) ustaleń ogólnych zawartych w rozdziale II § 5–10,

3) ustaleń szczegółowych zawartych w rozdziale III § 11.

§ 5

Szczególne warunki zagospodarowania obszaru wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi

1. Zasady ochrony środowiska przyrodniczego regulują przepisy ustawy z dnia 31 stycznia 1980 roku o ochronie i kształtowaniu środowiska (tekst jednolity Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196 z późniejszymi zmianami).

2. Z uwagi na położenie terenu w granicach Parku Krajobrazowego “Dolina Bystrzycy” obowiązują przepisy szczególne zawarte w rozporządzeniu Nr 17 Wojewody Wrocławskiego z dnia 27 października 1998 r. w sprawie utworzenia i ochrony Parku Krajobrazowego “Dolina Bystrzycy” (Dz. Urz. Województwa Wrocławskiego Nr 19, poz. 210).

3. Ścieki sanitarne należy odprowadzać zgodnie z ustaleniami podanymi w § 8 ust. 2.

4. Do celów grzewczych należy stosować wyłącznie paliwa ekologiczne oraz urządzenia o wysokiej sprawności i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń, zgodnie z ustaleniami zawartymi w § 8 ust. 5.

5. Co najmniej 50% powierzchni działek przeznaczyć na zieleń.

§ 6

Szczególne warunki zagospodarowania terenów wyni- kające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

1. W związku z tym, iż w czasie robót ziemnych może dojść do odkrycia zabytkowych obiektów archeologicznych, prace ziemne należy prowadzić pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych SOZ, a w przypadku wystąpienia takich obiektów zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych zabytkowe przedmioty, obiekty i nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 98, poz. 1150). Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia SOZ – Inspekcji Zabytków Archeologicznych o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem, w celu zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego.

2. Z uwagi na położenie terenu w obrębie Parku Krajobrazowego “Dolina Bystrzycy” oraz na ochronę krajobrazu kulturowego wsi Krobielowice realizowanej zabudowie należy nadać jedną kondygnację, z dopuszczeniem drugiej w poddaszu, dachy strome o symetrycznym nachyleniu połaci, pokrycie dachówką lub materiałem dachówkopodobnym.

§ 7

Zasady obsługi obszaru w zakresie komunikacji

1. Zewnętrzną obsługę komunikacyjną obszaru zapewnia publiczna droga wojewódzka nr 346.

2. Obsługę komunikacyjną poszczególnych działek budowlanych należy zapewnić poprzez budowę drogi wewnętrznej realizowanej w ramach inwestycji własnych inwestora, o parametrach ulicy KD, to jest o szerokości co najmniej 10 m w liniach rozgraniczających, zakończonej placem do zawracania o wymiarach 20 x 20 m.

3. Do drogi wojewódzkiej nr 346 na odcinku przylegającym do obszaru opracowania dopuszcza się tylko jedno włączenie komunikacyjne.

4. Dla zapewnienia trójkątów widoczności w narożach włączenia komunikacyjnego do drogi wojewódzkiej należy wykonać ścięcia linii rozgraniczających o bokach min. 10 m.

§ 8

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Zaopatrzenie w wodź: z istniejącej wiejskiej sieci wodociągowej f 110, na warunkach uzgodnionych z dysponentem sieci.

2. Odprowadzenie ścieków sanitarnych:

a) zaleca się budowę lokalnej sieci kanalizacyjnej z oczyszczalnią ścieków,

b) do czasu realizacji lokalnej kanalizacji i oczyszczalni dopuszcza się odprowadzanie ścieków do indywidualnych bezodpływowych odbiorników ścieków o pojemności do 10 m3, zlokalizowanych na terenie własnym, z wywozem nieczystości do gminnej oczyszczalni ścieków w Kątach Wrocławskich.

3. Odprowadzenie wód powierzchniowych:

a) odprowadzanie wód powierzchniowych wymaga pozwolenia wodnoprawnego,

b) tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub innymi szkodliwymi, należy utwardzić i skanalizować, a ww. substancje zneutralizować,

c) w przypadku uszkodzenia istniejącej sieci drenarskiej inwestor zobowiązany jest do jej naprawy na koszt własny, pod nadzorem właściwej terenowo spółki wodnej.

4. Zaopatrzenie w energię elektryczną: z istniejącej stacji transformatorowej L-2799 i sieci elektroenergetycznej, na warunkach uzgodnionych z dysponentem sieci. Wszelkie inwestycje związane ze wzrostem zaopatrzenia w energię elektryczną będą realizowane na podstawie indywidualnych umów zawieranych na wniosek zainteresowanych inwestorów. Przyłącza kablowe należy wykonać zgodnie z technicznymi warunkami podanymi przez dysponenta sieci.

5. Ogrzewanie budynków: z własnych kotłowni na paliwa proekologiczne, z zastosowaniem urządzeń technicznych o wysokiej sprawności i niskim stopniu zanieczyszczeń środowiska.

6. Usuwanie i unieszkodliwianie odpadów: poprzez wywóz na składowisko wskazane przez władze Miasta i Gminy.

7. Telekomunikacja:

a) poprzez budowę sieci ułożonej w pasie drogowym planowanej ulicy dojazdowej,

b) dopuszcza się budowę sieci na terenie leżącym poza pasem drogowym, pod warunkiem zgody właściciela terenu.

§ 9

Tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych

Za tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych uznaje się wskazane na rysunku planu tereny oznaczone symbolami:

1) KG – teren stanowiący rezerwę pod modernizację drogi wojewódzkiej nr 346;

2) Z – teren przeznaczony dla umożliwienia dostępu do konserwacji rowu melioracyjnego oraz urządzenia zieleni stanowiącej jego obudowę ekologiczną.

§ 10

Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenu

1. Do czasu realizacji ustaleń niniejszej uchwały tereny mogą być użytkowane zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem.

R o z d z i a ł III

USTALENIA SZCZEGÓŁOWE

§ 11

1. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem MN/U ustala się:

1) teren przeznacza się pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne o zabudowie typu wolno stojącego, z dopuszczeniem wbudowanych usług nieuciążliwych dla otoczenia,

2) linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania określone na rysunku planu są obowiązujące,

3) linie podziału wewnętrznego terenów o tym samym sposobie użytkowania określone na rysunku planu są zalecane,

4) szerokość działki budowlanej przeznaczonej pod budowę domu jednorodzinnego wolno stojącego nie może być mniejsza niż 25,0 m,

5) linie zabudowy określone na rysunku planu są nieprzekraczalne w kierunku dróg (ulic),

6) powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 30% powierzchni działki,

7) budynkom należy nadać gabaryt jednej kondygnacji z dopuszczeniem drugiej kondygnacji w poddaszu, dachy strome o symetrycznym nachyleniu połaci, pokrycie dachówką lub materiałem dachówkopodobnym,

8) w dachach budynków dopuszcza się wykonanie połaci mansardowych i zaleca wykonanie naczółków,

9) stolarce okiennej należy nadać podziały symetryczne lub stosować stolarkę bezpodziałową,

10) frontowe części posesji zaleca się zagospodarować w formie ogrodu ozdobnego,

11) formę ogrodzeń frontowych posesji należy zharmonizować z architekturą budynku, a wysokość ogrodzeń nie może przekraczać 1,5 m,

12) osłony śmietnikowe należy wkomponować w ogrodzenia frontowe posesji,

13) miejsca postojowe dla pojazdów należy zapewnić na terenie własnym posesji, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej także dla pojazdów klientów i dostawców, w liczbie wynikającej z potrzeb,

14) jako rodzaj nawierzchni wewnętrznych dojazdów i dojść na posesji należy wykluczyć asfalt.

2. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem Z ustała się:

1) teren przeznacza się na pas zieleni ochronno- -ekologicznej dla rowu melioracyjnego oraz jako teren zapewniający dostęp do konserwacji rowu,

2) szerokość wyżej wymienionego pasa terenu, licząc od górnej krawędzi rowu melioracyjnego, nie może być mniejsza niż 3,0 m,

3. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem KG ustała się:

1) teren przeznacza się na cele komunikacji dla poszerzenia i modernizacji drogi wojewódzkiej nr 346 do parametrów drogi głównej,

2) odległość zewnętrznej granicy ww. terenu od osi istniejącej drogi wojewódzkiej nie może być mniejsza niż 12,5 m,

3) na ww. terenie nie dopuszcza się wznoszenia jakiejkolwiek zabudowy, a sposób ułożenia ewentualnych przewodów sieci uzbrojenia podziemnego należy uzgodnić z Zarządem Dróg Wojewódzkich we Wrocławiu.

4. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem KD ustala się:

1) teren przeznacza się na ulicę wewnętrzną o parametrach ulicy KD, realizowaną w ramach inwestycji własnych inwestora, zapewniającą dojazd do działek budowlanych planowanych na terenie oznaczonym symbolem MN/U,

2) szerokość ulicy wewnętrznej w liniach rozgraniczających nie może być mniejsza niż 10,0 m, szerokość jezdni 6,0 m, obustronne chodniki szerokości 2,0 m,

3) ulicę wewnętrzną należy zakończyć placem manewrowym do zawracania o wymiarach w liniach rozgraniczających min. 20,0 x 20,0 m,

4) w celu zapewnienia trójkątów widoczności w narożach drogi wewnętrznej przy włączaniu do drogi wojewódzkiej należy wykonać ścięcia o bokach 10,0 x 10,0 m,

5) teren ulicy wewnętrznej w liniach rozgraniczających jest jednocześnie terenem lokalizacji sieci uzbrojenia technicznego.

R o z d z i a ł V

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 12

W razie zbycia terenu przez właściciela zostanie naliczona jednorazowa opłata, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, w wysokości 10%.

§ 13

Tracą moc, w odniesieniu do obszaru objętego niniejszą uchwałą ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Krobielowice, uchwalonego uchwałą nr XXXII/257/96 Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich z dnia 16 grudnia 1996 r., ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego z dnia 21 lutego 1997 r. Nr 3, poz. 24.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich.

§ 15

Dla obszaru objętego niniejszą uchwałą uzyskano zgodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przeznaczenie gruntów klasy III na cele nierolnicze (decyzja nr tr. 051/602-301/00 z dnia 2 października 2000 r.).

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

JAROSŁAW WOJCIECHOWSKI

Powiększenie

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich z dnia 30 sierpnia 2001 r. (poz. 1741)