1739

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ WAŁBRZYCHA

z dnia 27 lutego 2001 r.

w sprawie wprowadzenia przepisów porządkowych gminnego transportu zbiorowego oraz przewozów osób i bagażu taksówkami na terenie gminy Wałbrzych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 50, poz. 601) Rada Miejska Wałbrzycha uchwala, co następuje:

§ 1

Wprowadza się “Przepisy porządkowe gminnego transportu zbiorowego oraz przewozów osób i bagażu taksówkami na terenie gminy Wałbrzych”, stanowiące załącznik nr 1 do uchwały.

§ 2

Naruszenie wprowadzonych niniejszą uchwałą przepisów porządkowych stanowi podstawę do wymierzenia kary w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach oraz stanowi podstawę do cofnięcia zezwolenia na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu taksówką osobową.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Wałbrzycha.

§ 4

Tracą moc:

1. Uchwała nr IX/105/99 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 kwietnia 1999 r. w sprawie wprowadzenia przepisów porządkowych gminnego transportu zbiorowego oraz przewozów osób i bagażu taksówkami na terenie gminy Wałbrzych.

2. Uchwała nr XVI/249/99 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 listopada 1999 r. w sprawie zmiany uchwały nr IX/105/99 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 kwietnia 1999 r. w sprawie wprowadzenia przepisów porządkowych gminnego transportu zbiorowego oraz przewozów osób i bagażu taksówkami na terenie gminy Wałbrzych.

3. Uchwała nr XVIII/302/2000 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 28 stycznia 2000 r. w sprawie zmiany uchwały nr IX/105/99 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 kwietnia 1999 r. w sprawie wprowadzenia przepisów porządkowych gminnego transportu zbiorowego oraz przewozów osób i bagażu taksówkami na terenie gminy Wałbrzych.

4. Uchwała nr XXII/367/2000 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 26 kwietnia 2000 r. w sprawie zmiany uchwały nr IX/105/99 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 kwietnia 1999 r. w sprawie wprowadzenia przepisów porządkowych gminnego transportu zbiorowego oraz przewozów osób i bagażu taksówkami na terenie gminy Wałbrzych.

§ 5

Uchwała wchodzi w życie w ciągu 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega ogłoszeniu w prasie lokalnej.

Przewodniczący

Rady Miejskiej

Bogusław Dyszkiewicz

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 27 lutego 2001 r. (poz. 1739)

Przepisy porządkowe gminnego transportu zbiorowego oraz przewozów osób i bagażu taksówkami na terenie gminy Wałbrzych

I. Postanowienia ogólne.

II. Gminny transport zbiorowy.

§ 1. Zarząd Dróg i Komunikacji.

§ 2. Linie komunikacyjne, przystanki i rozkłady jazdy.

§ 3. Umowa przewozu.

§ 4. Warunki techniczne jakim winny odpowiadać pojazdy zbiorowego transportu publicznego oraz zasady ich oznakowania.

§ 5. Zasady przewozu osób i bagażu pojazdami zbiorowego transportu publicznego.

§ 6. Kontrola.

III. Zasady przewozu osób i bagażu taksówkami.

§ 1. Przepisy ogólne ustalające zasady funkcjonowania taksówek na postojach.

§ 2. Przewóz osób taksówkami osobowymi.

§ 3. Przewóz bagażu w taksówce osobowej.

§ 4. Przewóz bagażu w taksówce bagażowej.

§ 5. Warunki techniczne jakim winny odpowiadać taksówki oraz zasady ich oznakowania.

§ 6. Kontrola.

I. Postanowienia ogólne

1. Przepisy porządkowe gminnego transportu zbiorowego oraz przewozów osób i bagażu taksówkami na terenie Gminy Wałbrzych zwane są dalej przepisami porządkowymi.

2. Pojęcia podstawowe:

a) przewoźnik – przedsiębiorca, który uzyskał – zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania krajowego drogowego przewozu osób – zezwolenie na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu osób – przewozy regularne i posiada umowę zawartą z Zarządem Dróg i Komunikacji na prowadzenie działalności na terenie gminy Wałbrzych oraz na terenie innych gmin, z którymi Zarząd zawrze stosowne umowy,

b) taksówkarz – przedsiębiorca, który uzyskał – zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania krajowego drogowego przewozu osób – zezwolenie na wykonywanie zarobkowego przewozu osób taksówkami,

c) przystanek – oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi miejsce zatrzymywania się:

– autobusów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach,

– innych niż autobus pojazdów samochodowych wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach i pojazdów przeznaczonych do przewozu dzieci do szkół i przedszkoli,

d) linia komunikacyjna – połączenie komunikacyjne na wyznaczonej drodze publicznej, po której odbywają się regularne przewozy osób oraz na której znajdują się przystanki,

e) pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego,

f) pojazd zbiorowego transportu publicznego – autobus lub inny niż autobus pojazd samochodowy odpowiednio wyposażony i oznaczony, którym wykonywany jest krajowy zarobkowy przewóz osób przez przewoźnika,

g) taksówka – pojazd samochodowy odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu za ustaloną na podstawie taksometru opłatą:

– osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego (taksówka osobowa),

– ładunków o masie nieprzekraczającej 2,5 t (taksówka bagażowa),

h) Zarząd Dróg i Komunikacji – jednostka organizacyjna Gminy Wałbrzych, zwana dalej Zarządem.

II. Gminny transport zbiorowy

§ 1

Zarząd Dróg i Komunikacji:

1. Zarząd jest zobowiązany m.in. do:

a) zarządzania gminnym transportem zbiorowym,

b) organizowania przetargów na obsługę linii komunikacyjnych i zawierania umów z przewoźnikami na przewozy pasażerskie,

c) tworzenia linii i połączeń komunikacyjnych,

d) opiniowania lokalizacji przystanków,

e) budowy, konserwacji i utrzymywania w należytym stanie przystanków zlokalizowanych na terenie gminy Wałbrzych,

f) ustalania zasad korzystania przez przewoźników oraz przedsiębiorców posiadających zezwolenia na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu osób – przewozy regularne z przystanków zlokalizowanych na terenie gminy Wałbrzych oraz pobierania opłat za korzystanie przez nich z przystanków,

g) dystrybucji i sprzedaży biletów komunikacyjnych obowiązujących w gminnym transporcie zbiorowym organizowanym przez Gminę Wałbrzych, wydawania informatorów, map sieci komunikacyjnej i rozkładów jazdy,

h) kontroli wykonywania świadczonych usług pasażerskich.

§ 2

Linie komunikacyjne, przystanki i rozkłady jazdy:

1. Linie komunikacyjne na terenie gminy Wałbrzych obsługiwane są przez przewoźników oraz innych przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenia na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu osób – przewóz regularny.

2. Zarząd ma prawo wyznaczać linie komunikacyjne, które będą obsługiwane przez przewoźników po wcześniejszym zastosowaniu procedury przetargowej. Pozostałe linie komunikacyjne będą obsługiwane przez Miejski Zakład Komunikacyjny.

3. Na wniosek przewoźnika oraz innych podmiotów Zarząd – po uzyskaniu opinii organu zarządzającego ruchem na drogach – może tworzyć linie komunikacyjne. Wyznaczenie nowej linii komunikacyjnej poprzedzone będzie analizą i badaniami dokonanymi na koszt wnioskodawcy.

4. Zarząd może przedstawiać propozycje lokalizacji przystanków dla linii komunikacyjnych miejskich i pozamiejskich na terenie gminy Wałbrzych. Lokalizację przystanków zatwierdza zarządca ruchu.

5. Koszty utrzymania przystanków ponoszą przewoźnicy oraz inni przedsiębiorcy posiadający zezwolenia na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu osób – przewozy regularne obejmujące swym zasięgiem gminę Wałbrzych. Szczegółowe zasady ponoszenia kosztów określa umowa zawarta pomiędzy przewoźnikiem lub innym przedsiębiorcą a Zarządem.

6. Zasady sporządzania i umieszczania na przystankach rozkładów jazdy określa stosowna umowa zawarta pomiędzy Zarządem a przewoźnikiem lub Zarządem a przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu osób – przewozy regularne.

7. Rozkłady jazdy winny być tak opracowane, aby zaspokoić potrzeby przewozowe osób niepełnosprawnych.

§ 3

Umowa przewozu:

1. Umowę przewozu zawiera się przez nabycie biletu i jego skasowanie w odniesieniu do biletów jednorazowych lub nabycie i posiadanie podczas jazdy biletu okresowego w pojeździe zbiorowego transportu publicznego, a w przypadku osób, które na podstawie odrębnych przepisów posiadają prawo do przejazdów bezpłatnych, przez samo zajęcie miejsca w pojeździe zbiorowego transportu publicznego.

2. W gminnym transporcie zbiorowym organizowanym przez Gminę Wałbrzych wykonywanym przez przewoźników obowiązują bilety z nadrukiem “ZDiK Wałbrzych”.

3. Bilet jednorazowy stanowi dowód uiszczenia opłaty za przejazd przez jego posiadacza z chwilą skasowania go kasownikiem znajdującym się w pojeździe zbiorowego transportu publicznego i zachowuje ważność do chwili opuszczenia tego pojazdu przez osobę, która uiściła nim opłatę. Skasowanego biletu nie wolno odstępować innej osobie.

4. Opłatę za przejazd jednorazowy można uiścić za pomocą kilku biletów o łącznej wartości nie mniejszej niż wysokość należnej opłaty.

5. Bilety okresowe na okaziciela mogą uprawniać do przejazdów na jednej, dwóch lub wszystkich liniach komunikacyjnych jednego lub różnych rodzajów. Posiadacz biletu okresowego na okaziciela na linię komunikacyjną przyspieszoną lub na daną linię komunikacyjną zwykłą może korzystać z innej linii komunikacyjnej zwykłej na odcinku, na którym ich trasy pokrywają się.

6. Bilet okresowy normalny na okaziciela upoważnia do jednoczesnego przejazdu dwóch osób posiadających uprawnienia do przejazdów ulgowych. Dwa bilety okresowe ulgowe na okaziciela upoważniają do przejazdu jedną osobę nieposiadającą prawa do przejazdów ulgowych.

7. Przewoźnicy obowiązani są stosować uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha dot. prawa pasażerów do przejazdów ulgowych i bezpłatnych, przewozu bagażu i opłat karnych oraz inne przepisy prawa miejscowego dot. gminnego transportu zbiorowego.

8. W razie awarii lub uszkodzenia pojazdu zbiorowego transportu publicznego w czasie jazdy pasażerowi posiadającemu bilet przysługuje prawo kontynuowania jazdy za tym biletem następnym pojazdem zbiorowego transportu publicznego tej samej linii lub innej linii przebiegającej tą samą trasą albo pojazdem zastępczym podstawionym przez przewoźnika.

9. Gminy sąsiadujące z gminą Wałbrzych w celu zaspokojenia potrzeb przewozowych mieszkańców tych gmin mogą korzystać z usług przewoźników po pokryciu odpowiednich kosztów eksploatacyjnych z uwzględnieniem postanowień odpowiedniej uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie taryf opłat i zasad odpłatności za usługi przewozowe świadczone środkami transportu zbiorowego organizowanego przez gminę Wałbrzych. Zakres tych usług i zasady pokrywania kosztów określa umowa zawarta pomiędzy Zarządem a zainteresowaną gminą.

§ 4

Warunki techniczne jakim winny odpowiadać pojazdy zbiorowego transportu publicznego oraz zasady ich oznakowania:

1. Pojazdy zbiorowego transportu publicznego winny być wyposażone przede wszystkim w:

a) logo (firmę) przewoźnika,

b) tablice kierunkowe linii komunikacyjnych, których wzór opracuje Zarząd,

c) informację o cenach biletów i przysługujących ulgach oraz opłatach karnych,

d) regulamin przewozu osób i bagażu,

e) informację, gdzie i do kogo pasażerowie mogą kierować skargi i wnioski dotyczące działalności przewoźnika,

f) kasowniki.

2. Pojazdy zbiorowego transportu publicznego dopuszczone do ruchu na drogach powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w obowiązujących powszechnie przepisach.

3. Szczegółowe warunki jakim winny odpowiadać pojazdy zbiorowego transportu publicznego, niezbędne wyposażenie oraz zasady oznakowania określone zostaną w umowie zawartej pomiędzy przewoźnikiem a Zarządem.

§ 5

Zasady przewozu osób i bagażu pojazdami zbiorowego transportu publicznego:

1. Przewoźnik jest obowiązany do przewozu osób i bagażu pojazdami zbiorowego transportu publicznego na zasadach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.

2. Szczegółowe warunki przewozu osób i bagażu przez przewoźników oraz prawa i obowiązki pasażerów zostaną określone w umowie zawartej pomiędzy przewoźnikiem a Zarządem.

§ 6

Kontrola:

1. Kontrola pasażerów:

a) pasażer jest obowiązany posiadać ważny bilet przez cały czas jazdy i okazywać go na żądanie kierowcy lub osób kontrolujących,

b) bilet zniszczony lub bez nadruku “ZDiK Wałbrzych” jest nieważny,

c) podczas kontroli pasażer posiadający bilet ulgowy lub korzystający z prawa do bezpłatnych przejazdów obowiązany jest okazać dokumenty uprawniające go do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów, określone w uchwale Rady Miejskiej Wałbrzycha,

d) kontrola pasażerów dokonywana jest w pojazdach zbiorowego transportu publicznego przez pracowników Zarządu oraz przez osoby lub podmioty upoważnione przez Zarząd,

e) pasażer, który nie zgadza się z wynikami kontroli, ma prawo odwołać się do dyrektora Zarządu.

2. Kontrola przewoźników dokonywana jest przez:

a) osoby upoważnione przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha oraz dyrektora Zarządu w zakresie określonym w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania krajowego drogowego przewozu osób,

b) pracowników Zarządu upoważnionych przez dyrektora Zarządu w zakresie określonym w umowie zawartej pomiędzy przewoźnikiem a Zarządem.

3. Kontrola przedsiębiorców posiadających zezwolenia na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu osób, dla których organem właściwym jest Prezydent Miasta Wałbrzycha, dokonywana jest przez osoby upoważnione przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha i dyrektora Zarządu w zakresie określonym w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania krajowego drogowego przewozu osób.

III. Zasady przewozu osób i bagażu taksówkami

§ 1

Przepisy ogólne ustalające zasady funkcjonowania taksówek na postojach:

1. Taksówki mogą oczekiwać na pasażerów wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, które są ograniczone znakami oznaczającymi początek i koniec postoju “TAXI” lub zakreślone kopertami.

2. Taksówki są zobowiązane oczekiwać na pasażerów wg kolejności przyjazdu na postój.

3. Kierowcy taksówek na postoju zobowiązani są znajdować się w swoim pojeździe lub przy nim.

4. Taksówka może być zatrzymana i zajęta poza postojem, jeżeli nie jest to zabronione przepisami o ruchu drogowym.

§ 2

Przewóz osób taksówką osobową:

1. Pasażer ma prawo wyboru taksówki osobowej.

2. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do taksówki osobowej, z której sam korzysta, inne osoby na wolne miejsce, bez uiszczania za to dodatkowej opłaty. Kierowca taksówki bez zgody pasażera nie może dysponować wolnymi miejscami w taksówce.

3. Zezwala się na przewóz dzieci tylko pod opieką dorosłych, chyba że osoba, pod której opieką dziecko się znajduje, upoważni kierowcę do przewiezienia dziecka samego; w takim razie należność za usługę opiekun dziecka uiszcza z góry.

4. Kierowca taksówki w miarę możliwości powinien uwzględnić pierwszeństwo przewozu osób wymagających natychmiastowej pomocy lub znajdujących się w szczególnej potrzebie.

5. Kierowca taksówki jest obowiązany wykonać zamówiony przewóz najkrótszą drogą, chyba że pasażer zgodzi się na przewóz inną drogą lub gdy tego żąda.

6. Kierowca taksówki może przewozić pasażerów lub bagaż po uprzednim włączeniu sprawnie działającego i zalegalizowanego taksometru, podając niezwłocznie po zajęciu przez pasażera miejsca w taksówce cenę za 1 km. Taksometr powinien być zainstalowany w miejscu umożliwiającym swobodne odczytanie jego wskazań.

7. Po zakończeniu przewozu kierowca taksówki jest obwiązany niezwłocznie przełączyć taksometr na pozycję “kasa”.

8. Ustaloną należność za przejazd taksówką osobową określają wskazania taksometru; pasażer jest obowiązany uiścić należność nie później niż w chwili zwolnienia pojazdu. Należność za przejazd taksówką osobową reguluje tylko jeden pasażer, kierowca taksówki nie może żądać zapłaty od pozostałych osób znajdujących się w taksówce, bez względu na okoliczności, w jakich korzystali oni z pojazdu.

9. Na żądanie pasażera kierowca taksówki jest obowiązany wydać rachunek za przejazd. Rachunek powinien zawierać w szczególności datę wystawienia, oznaczenie odbiorcy rachunku, kwotę należności za przejazd oraz pieczęć z danymi identyfikacyjnymi kierowcy (imię, nazwisko, adres i numer boczny taksówki). Ponadto na żądanie pasażera kierowca taksówki jest obowiązany do określenia w rachunku trasy przewozu.

10. Po zakończeniu przewozu kierowca taksówki jest obowiązany przypomnieć pasażerowi o zabraniu bagażu oraz sprawdzić, czy nie zostawił on w taksówce jakichkolwiek przedmiotów. W razie znalezienia rzeczy pozostawionych przez pasażera kierowca taksówki postępuje z nimi stosownie do przepisów o rzeczach znalezionych.

11. Pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zanieczyszczenia taksówki na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego.

12. Kierowca taksówki osobowej ma prawo odmówić wykonania przewozu lub rozpoczęty przewóz przerwać, jeżeli pasażer:

a) swoim zachowaniem zdradza objawy odurzenia alkoholem lub innymi środkami odurzającymi,

b) spożywa w taksówce alkohol.

§ 3

Przewóz bagażu w taksówce osobowej:

1. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do taksówki osobowej, bez uiszczenia dodatkowej należności, bagaż podręczny oraz za zgodą kierowcy psy lub inne małe zwierzęta domowe, które można umieścić tak, aby nie uszkodziły lub nie zniszczyły pojazdu, o ile ich ciężar i wielkość nie przekraczają dopuszczalnej ładowności pojazdu i nie zagrażają bezpieczeństwu jazdy. Do bagażu podręcznego zalicza się w szczególności: walizki, plecaki, worki turystyczne oraz inne przedmioty, które zarówno swoją wielkością jak i sposobem opakowania nie powodują uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu oraz nie ograniczają pola widzenia kierowcy i nie utrudniają prowadzenia taksówki osobowej.

2. Z zachowaniem warunków określonych w pkt 1 dopuszcza się przewóz w szczególności: nart z kijkami, wózków dziecinnych, inwalidzkich składanych oraz – na ryzyko pasażera – m.in. telewizorów i radioodbiorników.

3. Bagaż podręczny pasażera można przewozić w bagażniku znajdującym się wewnątrz taksówki osobowej lub wewnątrz taksówki przy zachowaniu warunków, o których mowa w pkt 1. Bagażnik taksówki powinien być utrzymany w należytej czystości i wolny od wszelkiego sprzętu dodatkowego (poza sprzętem służącym do naprawy pojazdu samochodowego).

4. Zabrania się przewozu taksówkami osobowymi przedmiotów i materiałów niebezpiecznych, w szczególności broni, materiałów łatwopalnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących przedmiotów cuchnących oraz zwłok i szczątków ludzkich i zwierzęcych.

§ 4

Przewóz bagażu w taksówce bagażowej:

1. Taksówką bagażową należy przewozić rzeczy w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego.

2. Taksówką bagażową można również przewozić zwierzęta w klatkach, skrzyniach itp., jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu jazdy i nie jest sprzeczne z przepisami szczególnymi.

3. Pasażer przewożący bagaż taksówką bagażową może zająć miejsce obok kierowcy.

4. Kierowca taksówki bagażowej, na żądanie pasażera, powinien udzielić pomocy przy załadowaniu i wyładowaniu przewożonego bagażu za umówionym wynagrodzeniem.

§ 5

Warunki techniczne jakim winny odpowiadać taksówki oraz zasady ich oznakowania:

1. Taksówki dopuszczone do ruchu na drogach powinny odpowiadać warunkom technicznym i zakresowi ich niezbędnego wyposażenia określonym w powszechnie obowiązujących przepisach.

2. Taksówki winny być dodatkowo oznaczone godłem miasta Wałbrzycha, numerem bocznym zgodnym z numerem posiadanego zezwolenia, nazwą miejscowości oraz informacją o opłatach za przejazd taksówką wg wymogów określonych w odrębnej uchwale Rady Miejskiej Wałbrzycha.

3. W taksówce może być umieszczona wywieszka z prośbą o niepalenie tytoniu.

§ 6

Kontrola.

Kontrola taksówkarzy wykonujących zarobkowy przewóz osób taksówką osobową dokonywana jest przez osoby upoważnione przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha w zakresie określonym w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania krajowego drogowego przewozu osób.