1244

UCHWAŁA RADY GMINY W KOSTOMŁOTACH

z dnia 29 czerwca 2001 r.

w sprawie  uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Kostomłoty,  obręb Paździorno, przeznaczonego pod rozbudowę cmentarza

       Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późniejszymi zmianami) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późniejszymi zmianami), w związku z uchwałą nr lll/20/98 Rady Gminy w Kostomłotach z dnia 22 grudnia 1998 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
Rada Gminy w Kostomłotach uchwala, co następuje:

 

 

 


§ 1

1.  Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Kostomłoty, obręb Paździorno, obejmującego działki nr 176/1 i 176/2 oraz części działek przyległych.

2.  Integralną częścią planu jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku planu oznaczono granice terenu objętego planem oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.

§ 2

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęty jest teren o powierzchni 0,46 ha, który przeznacza się pod rozbudowę cmentarza oraz obszar przyległy, przewidziany pod strefę sanitarną.

§ 3

Przedmiotem ustaleń planu jest określenie:

   przeznaczenia terenów oraz linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

   warunków i zasad zagospodarowania terenu,

   uwarunkowań w zakresie ochrony dóbr kultury i środowiska naturalnego.

§ 4

Istniejący dojazd i dojście do kościoła należy zaadaptować dla potrzeb nowego cmentarza, porządkując i utwardzając nawierzchnie. Dopuszcza się podkreślenie głównego wejścia bramą przestrzenną, nawiązującą formą do istniejących rozwiązań w tym rejonie. Należy uwzględnić właściwe proporcje bramy w stosunku do bryły kościoła i otaczającego go muru.

§ 5

Przeznaczenie i zasady zagospodarowania terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami:

ZC teren obejmujący działki nr 176/1 i 176/2 przeznaczony pod lokalizację cmentarza. Układ funkcjonalno-przestrzenny nowego cmentarza powinien być niezależny od istniejącego cmentarza przykościelnego, położonego od strony zachodniej. Zasady kompozycji zagospodarowania określono w § 7.

KS teren dojścia, dojazdu i placyku przed kościołem i cmentarzem od wschodu zamknięty bramą ozdobną. Posadzka utwardzona, z wykluczeniem kształtek betonowych, z poprzecznymi stopniami o wysokości nie przekraczającej 12 cm, z wydzieleniem pasów na pojazdy kołowe.

UK teren kościoła katolickiego, otoczony kamiennym murem. Istniejący wzdłuż muru cmentarz przewidziany do zamknięcia.

ZP teren zieleni parkowej na stoku wzgórza kościelnego, z drzewostanem do zachowania. Ścieżkę biegnącą po stoku zabezpieczyć kamiennymi lub betonowymi obrzeżami przed niszczeniem przez wody opadowe.

MR działka zagrodowa, na której wyznaczono granicę strefy sanitarnej od kwater cmentarnych (50 m). Na terenie objętym strefą wprowadza się zakaz lokalizacji obiektów mieszkalnych i usługowych.

RP tereny pól uprawnych położonych w strefie sanitarnej cmentarza. Obowiązuje zakaz budowy obiektów mieszkalnych i usługowych oraz produkcji i magazynowania materiałów mogących spowodować uciążliwość powietrza.

RO tereny upraw warzywnych. Uwarunkowania użytkowania jak terenów RP.

KW droga gminna stanowiąca dojazd do pól. Cmentarz odizolować od drogi murem kamiennym o charakterze dekoracyjnym o wysokości 150–200 cm.

§ 6

1.  Użytkowanie cmentarza warunkuje się doprowadzeniem wiejskiej sieci wodociągowej do wszystkich obiektów mieszkalnych i usługowych znajdujących się w pasie terenu położonego w odległości pomiędzy 50 a 150 m od granic cmentarza.

2.  Ustala się strefę sanitarną od cmentarza o szerokości 50 m, licząc od kwater grzebalnych do budynków mieszkalnych i usługowych. W strefie tej obowiązuje zakaz lokalizacji budynków mieszkalnych i usługowych oraz budowy urządzeń technicznych i obiektów magazynowo-produkcyjnych mogących powodować zanieczyszczenie powietrza.

§ 7

Przed rozpoczęciem prac ziemnych związanych z rozbudową cmentarza inwestor zobowiązany jest do powiadomienia Wydziału Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu na 7 dni przed rozpoczęciem prac ziemnych. Z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo projektowanego cmentarza z zabytkowym zespołem kościoła z cmentarzem historycznym, projekt zagospodarowania terenu należy uzgodnić z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

§ 8

Kompozycję układu przestrzennego projektowanego cmentarza należy oprzeć na następujących założeniach:

1) oś głównej alei cmentarnej wyznaczyć na kierunku wschód-zachód, nawiązując do przedłużenia osi podłużnej kościoła;

2) od strony zachodniej przewidzieć wydłużony plac, prostopadły do osi głównej alei, zakończony miejscem pochówków urn pokremacyjnych;

3) wyznaczyć układ kwater grobowych, prostopadły do osi alei głównej;

4) od strony wschodniej cmentarz zamknąć murem kamiennym o wysokości 1,5–2,0 m, dopuszczając sytuowanie wzdłuż niego grobowców; w murze przewidzieć bramę gospodarczą od drogi polnej KW.

5) od północy i południa dopuszcza się ogrodzenia z siatki metalowej na słupkach stalowych, z żywopłotem formowanym, o wysokości do 2,0 m;

6) na zamknięciu alei od strony wschodniej usytuować akcent plastyczny, w formie krzyża lub świętej figury, nie przekraczającej wysokości 3 metrów;

7) pasy terenu o szerokości min. 3 m, wzdłuż granic cmentarza oraz aleję główną obsadzić 1–2 gatunkami drzew o charakterze dekoracyjnym, preferując odmiany rosnące na stoku wzgórza kościelnego;

8) grodzę na śmieci należy usytuować w południowo-zachodnim narożu cmentarza, z zapewnieniem wywozu śmieci od strony drogi polnej: KW. Grodza nie może przekroczyć wysokości muru granicznego. Należy również zapewnić jej osłonę z żywopłotu iglastego, formowanego.

§ 9

Wyznaczając kwatery grobowe, uwzględnić oznaczone na rysunku planu granice zakazu pochówków, wynikające z wymogu zachowania strefy sanitarnej od zabudowy na działce zagrodowej nr 175/2.

 

§ 10

Uwzględniając występowanie w górnej warstwie gruntu przekraczalnej zawartości węglanu wapnia (CaCO3) oraz wysoką kwasowość wymienną gleby, ustala się najmniejszą głębokość grobów: 150 cm.

§ 11

Ustalenia w zakresie infrastruktury technicznej:

1.  Przewidzieć na cmentarzu punkty czerpalne wody gospodarczej.

2.  Przewidzieć powierzchniowe odprowadzanie wód opadowych z terenu cmentarza w kierunku zachodnim, skąd kanalizacją deszczową do przyległego strumienia.

§ 12

Z chwilą otwarcia nowego cmentarza, wprowadza się zakaz prowadzenia nowych pochówków na cmentarzu przykościelnym.

§ 13

W zakresie terenowym objętym niniejszą uchwałą tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Kostomłoty, uchwalonego uchwałą nr VII/30/90 Rady Gminy
w Kostomłotach z dnia 26.09.1990 r.

§ 14

Nie przewiduje się jednorazowej opłaty wynikającej ze wzrostu wartości terenu na skutek ustaleń planu, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późniejszymi zmianami).

§ 15

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Kostomłoty

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

 

KAZIMIERZ ŁAPA


 

 

Załącznik do uchwały Rady Gminy w Kostomłotach z dnia 29 czerwca 2001 r. (poz. 1244)