1176

UCHWAŁA RADY GMINY I MIASTA W BOGATYNI

z dnia 29 maja 2001 r.

w sprawie określenia liczby, zasad usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych,   trybu   wydawania   i  cofania   zezwoleń   oraz   warunków sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta i gminy Bogatynia

            Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 12 ust. 1 i 2  ustawy z dnia 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późn. zm.) Rada Gminy i Miasta w Bogatyni uchwala, co następuje:

 


 

§ 1

Określa się liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających  pow. 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na terenie miasta i gminy Bogatynia w liczbie 85 punktów.

§ 2

1.  Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu i poza miejscem sprzedaży może być  prowadzona tylko na podstawie  zezwolenia wydanego przez Burmistrza Miasta i Gminy, po zasięgnięciu opinii Zarządu Gminy.

2.  Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży wydaje się oddzielnie na następujące rodzaje tych napojów:

a) do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo,

b) powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu,

c)  powyżej 18% zawartości alkoholu.

3.  Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych  do spożycia poza miejscem sprzedaży są wydawane w granicach liczby punktów sprzedaży ustalonej przez Radę Gminy zgodnie z § 1uchwały.

4.  Zezwolenia na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży wydaje się tylko wtedy, gdy punkt sprzedaży spełnia warunki sprzedaży i usytuowania odpowiadające zasadom określonym przez Radę Gminy.

5.  Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu przeznaczonych do spożycia na miejscu sprzedaży mogą być wydawane po zasięgnięciu opinii rad osiedlowych i sołeckich:

     placówkom i zakładom gastronomicznym.

6.  Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży mogą być wydawane po zasięgnięciu opinii rad osiedlowych i sołeckich:

   sklepom spożywczym,

   sklepom i stoiskom branżowym z napojami alkoholowymi.

7.  Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży wydaje się dla zakładów i placówek gastronomicznych z wyłączeniem:

a) barów mlecznych,

b) punktów o charakterze obwoźnym,

c)  punktów małej gastronomii (rożna, plackarnie, pizzerii, smażalnie ryb itp.) w odniesieniu do napojów o zawartości powyżej 4,5% alkoholu.

§ 3

Nie wydaje się zezwoleń na sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych:

a) na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświato-wychowawczych oraz opiekuńczych,

b) basenów kąpielowych,

c)  zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników,

d) obiektów kultu religijnego,

e) w miejscach i czasie masowych zgromadzeń,

f)   w środkach  komunikacji krajowej ,

g) na terenie obiektów komunikacji PKS i PKP,

h)  w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i organy spraw wewnętrznych.

§ 4

1.  Punkt sprzedaży oraz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych do spożycia na miejscu nie może być usytuowany bliżej niż 25 m od obiektów, o których mowa w § 3.

2.  Odległość należy mierzyć w linii najkrótszej, prostej od budynku placówki do budynków szkół, placówek oświatowo-wychowawczych oraz opiekuńczych, zakładów pracy, obiektów komunikacji krajowej, obiektów kultu religijnego, obiektów koszarowych, basenów oraz kąpielisk.

3.  Pod pojęciem „zakład pracy” rozumie się obiekty i nieruchomości zamknięte:

a) przedsiębiorstw państwowych,

b) przedsiębiorstw spółdzielczych,

c)  spółek Skarbu Państwa i z udziałem Skarbu Państwa,

d) budynków administracji państwowej, samorządowej i innych urzędów,

e) gospodarstw i zakładów rolnych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

§ 5

W innych nie wymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy ze względu na ich charakter rada gminy może  wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania i spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.

§ 6

1.  Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydaje się na czas oznaczony:

a) nie krótszy niż 4 lata na sprzedaż i podawania napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży,

b) nie krótszy niż 2 lata na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

2.  Zezwolenie na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży wydaje się tylko wtedy, gdy punkt sprzedaży spełnia warunki sprzedaży i usytuowania odpowiadające warunkom określonym w niniejszej uchwale i programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych określonym odrębną uchwałą.

§ 7

1.  Sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży prowadzi się w wyodrębnionych punktach sprzedaży, którymi są:

1) sklepy branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych,

2) wydzielone stoiska w innych placówkach handlowych.


 

2.  Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia  na miejscu sprzedaży prowadzi się w wyodrębnionych pomieszczeniach po uzyskaniu zgody właściwego organu sanitarnego.

§ 8

1.  Na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej mogą być wydane jednorazowe zezwolenia, do których nie stosuje się przepisów: § 2 pkt 3, § 6 oraz § 10 uchwały.

2.  Zezwolenia, o których mowa w pkt 1, wydawane są  na okres do 2 dni.

3.  Opłata za jednorazowe zezwolenia, o których mowa w pkt 1, wnoszona jest do kasy gminy przed wydaniem zezwolenia w wysokości odpowiadającej 1/12 rocznej opłaty za poszczególne rodzaje zezwoleń.

§ 9

1.  Zezwolenie, o którym mowa w § 6 pkt 1, cofa się w przypadku:

a) nieprzestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi zawartych w ustawie, a w szczególności sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym,

b) powtarzającego się dwukrotnie w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócenia porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów      alkoholowych przez daną placówkę, stwierdzonego przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policję lub straż gminną,

c)  wprowadzenia do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł,

d) nieprzestrzegania warunków określonych w zezwoleniu,

e) przedstawienia fałszywych danych w oświadczeniu, o którym  mowa w art. 11 ust. 4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,

f)   popełnienia przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie.

2.  W przypadkach, o których mowa w § 9 pkt 1 lit. a i b, cofnięcie zezwolenia wymaga zasięgnięcia  opinii właściwej komisji rady gminy.

3.  Przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu.

§ 10

1.  Zezwolenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 i 2, wygasa w przypadku:

a) likwidacji punktu sprzedaży,

b) upływu terminu ważności zezwolenia,

c)  zmiany rodzaju działalności punktu sprzedaży,

d) zmiany podmiotu gospodarczego, któremu udzielono zezwolenia,

e) nie dokonania kolejnej wpłaty za zezwolenie w terminie miesiąca od rozpoczęcia kolejnego roku ważności zezwolenia.

§ 11

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy i Miasta w Bogatyni.

§ 12

Traci moc uchwała w sprawie określenia liczby, zasad  usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych, trybu wydawania i cofania zezwoleń oraz warunków sprzedaży napojów alkoholowych na terenie Miasta i Gminy w Bogatyni z dnia 28 stycznia 1997 r. nr XXXVII/349/97.

§ 13

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

                                        WICEPRZEWODNICZĄCY

                                           RADY GMINY I MIASTA

                                        WALDEMAR ANKLEWICZ