1156

UCHWAŁA RADY GMINY NOWA RUDA

z dnia 25 czerwca 2001 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu
                            górniczego złoża melafiru „Świerki”

      Na podstawie art. 7, art. 8 ust. 1 i 2, art. 13 ust. 1 pkt 1, art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.), art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. –Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96 z późn. zm.), art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późn. zm.) oraz w związku z uchwałami Rady Gminy Nowej Rudy nr: 143/XXX/98 z dnia 5 maja 1998 r. oraz 104/XVI/00 z dnia 29 maja 2000 r. Rada Gminy uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu górniczego złoża melafiru „Świerki”.

 


R o z d z i a ł  I

Przepisy ogólne

§ 1

Plan obejmuje obszar o powierzchni ca 135 ha, położony na terenie dwóch wsi, tj. Świerki i Dworki w gminie Nowa Ruda, w granicach oznaczonych na załączniku graficznym uchwały.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest:

1) ochrona interesów publicznych ponadlokalnych i lokalnych w zakresie m.in. spełnienia wymagań ochrony i kształtowania środowiska oraz prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody,

2) umożliwienie kontynuowania i powiększenia obszaru działalności eksploatacyjnej złoża przy jednoczesnej minimalizacji wzajemnych konfliktów oraz optymalizacji korzyści wynikających ze wspólnych działań.

§ 3

Przedmiotem ustaleń planu są wyznaczone w rysunku planu następujące obszary funkcjonalne:

   powierzchniowej eksploatacji złoża

melafiru – oznaczone symbolem                                                                    E,

   lasów – oznaczone symbolem                                                            L,

   rolniczej przestrzeni produkcyjnej –

oznaczone symbolem                                                                                      R,

   usług – oznaczone symbolem                                                             U,

   produkcji – oznaczone symbolem                                                                  P,

   mieszkalnictwa – oznaczone symbolem                                                       M,

   zieleni izolacyjnej – oznaczone symbolem                                                   I,

   składowania – oznaczone symbolem                                                S,

   komunikacji – oznaczone symbolem                                                 K,

przeznaczone na cele dróg wg kategorii:

· G – główna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 381

· D – dojazdowe o charakterze gminnym

· X – ciągi pieszo-jezdne wewnętrzne.

§ 4

1.  Integralną częścią planu jest rysunek planu sporządzony na mapie w skali 1:5000.

2.  Oznaczenia graficzne występujące na rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Gminy,

3) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,

4) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:5000, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały,

5) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym obszarze, wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,

6) przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe,

7) obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia podstawowego, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi lub granicami terenu objętego planem.

R o z d z i a ł  II

Przepisy szczegółowe

§ 6

1.  Wyznacza się obszar działalności górniczej dla złoża melafiru „Świerki” oznaczony symbolem 1.E.

2.  Przedmiotowy obszar przeznaczony jest na cele eksploatacji złoża w sposób odkrywkowy oraz realizację obiektów i urządzeń związanych z procesem technologicznym zakładu, składowania nakładu, gromadzenia odpadów poeksploatacyjnych itp.

3.  Zezwala się na obszarze wymienionym w ust. 1 stosowanie robót strzałowych do celów urabiania kopaliny, zaleca się także maksymalne wykorzystanie metod bezstrzałowych w strefach, których eksploatacja może mieć negatywny wpływ na istniejącą w granicach terenu górniczego zabudowę kubaturową.

4.  Obiekty kubaturowe służące bezpośrednio działalności górniczej należy projektować maksymalnie do 1,5 kondygnacji naziemnych o dachach stromych, dwu- i wielospadowych z uwzględnieniem prowadzonych w sąsiedztwie robót strzałowych.

5.  Przejmowanie gruntów rolnych i leśnych na cele eksploatacji górniczej winno odbywać się sukcesywnie na podstawie jednostkowych decyzji o wyłączeniu z produkcji gruntów rolnych i leśnych wydawanych każdorazowo przez organy wymienione w przepisach szczególnych, dopuszcza się w stosunku do części gruntów wyłączenia czasowe na podstawie sporządzonego i zatwierdzonego projektu rekultywacji.

6.  Rekultywacja wyrobiska winna następować w kierunku leśnym, zezwala się na wykorzystanie spągu wyrobiska na „oczko wodne”, jednakże po całkowitym wyczerpaniu złoża na podstawie stosownego opracowania, o którym mowa w ust. 5.

7.  Glebę i warstwę próchniczą należy zdejmować osobno i wykorzystać ją na własne potrzeby rekultywacyjne poprzez układanie jako wierzchniej warstwy na składowiskach nadkładu przeznaczonych do nasadzeń.

8.  Dla wymienionego w ust. 1 obszaru dopuszcza się wyłącznie, włączenie do dróg publicznych poprzez drogę wewnętrzną, oznaczoną na rysunku planu symbolem 18.KX1/2.

§ 7

1.  Wyznacza się obszary usług, produkcji, drobnej wytwórczości i rzemiosła, oznaczone na rysunku planu symbolem 2, 3 i 4U,P.

2.  Na przedmiotowych obszarach zezwala się na lokalizowanie obiektów i urządzeń służących podstawowej funkcji określonej w ust. 1, takich jak zaplecze administracyjne i socjalne kopalni, bazy transportowe, warsztaty techniczne dla sprzętu górniczego, przeróbka kamienia, handel i przeróbka drewna pochodzącego z prowadzonej na terenie zakładu wycinki i wylesienia.

3.  Dla podmiotów, których funkcje podstawowe wymienione są w ust. 1, ustala się następujące warunki zagospodarowania terenu:

1) dojazd projektować wyłącznie w oparciu o wyznaczone na rysunku planu drogi określone symbolem zaczynającym się od litery K,

2) dla projektowanych obiektów kubaturowych należy przyjmować linie zabudowy wynikające z przepisów szczególnych,

3) tereny przeznaczone do zainwestowania na cele wymienione w ust. 1 należy wyposażyć w zieleń towarzyszącą na powierzchni co najmniej 25% powierzchni terenu inwestycji brutto, przy czym dominującą formą nasadzeń winna być zieleń wielopiętrowa, ścisła, także zimozielona, eliminująca ewentualne negatywne oddziaływanie tychże zakładów,

4) niezbędną liczbę miejsc postojowych należy projektować na terenie poszczególnych nieruchomości stosownie do potrzeb,

5) zezwala się na dokonywanie wewnętrznych podziałów geodezyjnych obszarów pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących możliwości włączenia do dróg publicznych ustalonych w punkcie 1).

4.  Dla projektowanej na obszarach zabudowy należy przyjąć następujące warunki:

1) wysokość poszczególnych obiektów nie powinna przekraczać max. dwóch kondygnacji nadziemnych lub 10 metrów w najwyższym punkcie kalenicy,

2) dachy projektować strome, dwu- i wielospadowe o nachyleniu połaci od 18 do 360,

3) preferuje się zabudowę na rzucie prostokątnym o charakterze horyzontalnym usytuowanym na działce w sposób równoległy lub prostopadły do drogi dojazdowej do tej działki,

4) w fazie projektu budowlanego dla każdej inwestycji zlokalizowanej w granicach terenu górniczego należy przewidzieć stosowne zabezpieczenia przed skutkami działalności górniczej.

5.  Na obszarze 2.U,P dopuszcza się składowanie nadkładu do czasu realizacji inwestycji przewidzianej planem.

§ 8

1.  Wyznacza się obszar przeznaczony na funkcję mieszkaniową z dopuszczeniem funkcji usługowej o charakterze nieuciążliwym, oznaczony na rysunku planu symbolem 5.M,U.

2.  Na cele wymienione w ust. 1 adaptuje się istniejącą zabudowę z możliwością jej przebudowy, modernizacji i rozbudowy pod warunkiem, że w fazie projektowania uwzględni się konieczność wykonania zabezpieczeń przed skutkami działalności górniczej.

3.  Dojście i dojazd do nieruchomości przewiduje się na dotychczasowych zasadach.

4.  Charakter i gabaryty obiektów należy projektować z uwzględnieniem warunków ustalonych w § 7 ust. 4 uchwały.

§ 9

1.  Na obszarze oznaczonym symbolem 6.S zachowuje się istniejący magazyn materiałów wybuchowych klasy III – bez możliwości podwyższenia jego klasy oraz istniejący wzdłuż obszaru 3.U,P dojazd o szerokości wynikającej z dotychczasowych granic władania. Nie przewiduje się działań inwestycyjnych naruszających obecny stan lub wymagających zwiększenia istniejącej strefy bezpieczeństwa.

2.  Dopuszcza się wykorzystanie drogi 20.KD dla celów dojazdu do magazynu wymienionego w ust. 1.

3.  W celu zapewnienia podstawowych warunków bezpieczeństwa wskazane jest wyposażenie przedmiotowego obszaru w zieleń towarzyszącą w formie określonej w § 7 ust. 3 pkt 3).

4.  W przypadku likwidacji magazynu materiałów wybuchowych dopuszcza się przeznaczenie obszaru na inne cele związane z eksploatacją złoża melafiru.

§ 10

1.  Wyznacza się obszar zabudowy kubaturowej służącej funkcji agroturystycznej oznaczony na rysunku planu symbolem 7.U,R.

2.  Na obszarze, o którym mowa w ust. 1, zezwala się na adaptację istniejących obiektów z możliwością ich modernizacji, przebudowy i rozbudowy pod warunkiem wykorzystania ich na cele zgodne z przeznaczeniem określonym wyżej.

3.  Dla celów agroturystyki przewiduje się możliwość hodowli przydomowej zwierząt w ilości odpowiadającej 10 DJP, jednakże w co najmniej 5 gatunkach.

4.  Przedmiotowy obszar może podlegać zabudowie na powierzchni nie więcej niż 30% powierzchni brutto, natomiast zieleń towarzysząca winna stanowić obowiązkowe wyposażenie obszaru na powierzchni nie mniej niż 50% jego powierzchni brutto.

5.  Dojście i dojazd do części zainwestowanej winien odbywać się na zasadach dotychczasowych, tj. z drogi wiejskiej przebiegającej wzdłuż północnej granicy obszaru.

6.  Dopuszczalna zabudowa winna być kształtowana w nawiązaniu do istniejącej zabudowy wsi Świerki, odpowiadać charakterem zabudowie zagrodowej, natomiast gabaryty należy dostosować do warunków ustalonych w § 7 ust. 4 uchwały.

§ 11

1.  Na obszarach oznaczonych symbolem R ustala się rolnicze przeznaczenie z możliwością dokonywania zalesień i zadrzewień w celu tworzenia strefy izolacyjnej od ewentualnych negatywnych wpływów działalności górniczej.

2.  Na wymienionych w ust. 1 obszarach nie zezwala się na realizację jakiejkolwiek zabudowy kubaturowej, także tej związanej z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

3.  Przedmiotowe obszary mogą podlegać podziałom geodezyjnym oraz zmianom strukturalnym, pod warunkiem zapewnienia stosownych dojazdów do pól.

§ 12

1.  Wyznacza się strefy zieleni izolacyjnej oznaczone w rysunku planu symbolem I.

2.  Na obszarach wymienionych w ust. 1 nie zezwala się na realizację jakiejkolwiek zabudowy kubaturowej.

3.  Warunkiem uzyskania decyzji o wyłączeniu z użytkowania leśnego gruntów objętych zgodą Ministra Środowiska jest dokonanie trwałych nasadzeń drzewostanu mieszanego na wymienionych w
ust. 1 obszarach.

4.  Obszar oznaczony symbolem 14.I stanowi pas terenu oddzielający zakład eksploatacji oraz drogę transportu urobku od gruntów rolnych.

5.  Na odcinkach wzdłuż drogi 18.KX na obszarze 14.I zezwala się na odstąpienie od realizacji pasa ścisłej wielopiętrowej zieleni izolacyjnej na rzecz innych form ochrony w postaci np. ekranów.

6.  Dopuszcza się na obszarze 15.I oraz 14.I na odcinku przylegającym do 1.E składowanie nadkładu z obowiązkiem wykonania po stronie zewnętrznej zwałowiska ścisłego pasa zieleni izolacyjnej wielopiętrowej.

§ 13

1.  Ustala się dla obszaru oznaczonego symbolem 16.L przeznaczenie podstawowe leśne z dopuszczeniem użytków rolnych służących prowadzeniu na nich szkółkarstwa.

2.  Na obszarze, o którym mowa w ust. 1, nie zezwala się na realizację jakiejkolwiek zabudowy kubaturowej z wyjątkiem obiektów i urządzeń związanych
z prowadzeniem gospodarstwa leśnego w rozumieniu ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz z uwzględnieniem konieczności zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkowania w strefie objętej granicami terenu górniczego.

§ 14

1.  Wyznacza się obszary komunikacji oznaczone w zależności od kategorii drogi odpowiednio:

1) KG – droga główna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 381 o szerokości minimalnej w liniach rozgraniczających 25 metrów, klasie technicznej IV, jednojezdniowej o dwóch pasach ruchu szerokości min. 7,0  metrów, oznaczonej odpowiednio 1/2,

2) KD – ulica dojazdowa w ciągu drogi gminnej o szerokości minimalnej w liniach rozgraniczających 15 metrów, klasie technicznej V, jednojezdniowe o dwóch pasach ruchu w przypadku obszarów nr 19 i 21, oznaczonych odpowiednio 1/2 oraz jednym pasie ruchu w przypadku obszaru nr 20 oznaczonego odpowiednio 1/1, szerokość jezdni dla dróg 1/2 ustala się na 6,0 metrów, dla drogi 1/1 – 4,5 metra,

3) KX – ciąg pieszo-jezdny o charakterze wewnętrznym zakładu górniczego o szerokości w liniach rozgraniczających minimum 10 metrów, jezdni
o szerokości min. 4,5 metra z nawierzchnią odpowiadającą V klasie technicznej z ustanowioną służebnością dojazdu do pól w wypadkach koniecznych oraz podmiotów usytuowanych na obszarze 2.U,P.

2.  Na wymienionych wyżej obszarach zakazuje się realizacji obiektów budowlanych z wyjątkiem urządzeń technicznych dróg i związanych z utrzymaniem i obsługą ruchu. Dopuszcza się realizację sieci uzbrojenia terenu pod warunkiem nienaruszenia wymagań określonych w odrębnych przepisach dotyczących dróg publicznych, a także uzyskania zgody zarządcy drogi.

3.  Wyznacza się drogę 18.KX 1/2 jako jedyną docelową drogę służącą transportowi urobku z kopalni.

4.  Dla drogi 19.KD ustala się obowiązek wyposażenia w wydzielony chodnik dla pieszych, co najmniej jednostronny o szerokości min. 1,2 metra.

§ 15

Celem umożliwienia bezpiecznego korzystania z terenów położonych w obrębie terenu górniczego zgodnie z funkcją oznaczoną w planie miejscowym – należy na drogach gminnych oraz dojazdowych do pól i lasów na obrzeżu dopuszczalnej strefy oddziaływania kopalni umieścić tablice informujące o terminach robót strzałowych, jak również zamontować szlabany opuszczane na czas ich wykonywania w miejscach wynikających z przepisów szczególnych.

§ 16

1.  Wyposażenie obszarów przeznaczonych do zainwestowania w media przewiduje się na następujących zasadach:

·        energię elektryczną do celów oświetleniowych i technologicznych zakładu górniczego projektuje się w oparciu o istniejącą stację transformatorową oraz sieci wewnętrzne niskiego napięcia istniejące i projektowane. W przypadku zwiększenia zapotrzebowania na energię przewiduje się możliwości rozbudowy stacji i zasilenia jej z istniejącej sieci napowietrznej średniego napięcia. Przewiduje się także możliwość zmiany lokalizacji istniejącej stacji transformatorowej i linii energetycznych w obrębie terenu należącego do zakładu górniczego, jeżeli byłoby to konieczne do prawidłowego wykorzystania zasobów złoża,

·        zaopatrzenie w wodę do celów bytowych przewiduje się z istniejących ujęć powierzchniowych poprzez wewnętrzną sieć wodociągową, z możliwością jej modernizacji i rozbudowy. Do celów technologicznych należy wykorzystać wody opadowe i podziemne, gromadzące się w wyrobisku,

·        odprowadzenie ścieków bytowych przewiduje się do lokalnych oczyszczalni ścieków mechanicznych lub biologicznych, zrealizowanych w obrębie wyznaczonych obszarów do zainwestowania z możliwością rozsączenia oczyszczonych wód na terenie danej nieruchomości. Dopuszcza się także realizację szczelnych zbiorników do gromadzenia ścieków, z których wywóz musi odbywać się do komunalnej oczyszczalni ścieków w oparciu o stosowne umowy zawarte na podstawie przepisów prawa miejscowego,

·        odprowadzenie nadmiaru wód opadowych z terenu odkrywki i zakładu należy przewidzieć do systemów rowów przydrożnych i melioracyjnych na podstawie uzyskanego pozwolenia wodno-prawnego.

2.  Warunkiem dopuszczenia realizacji nowych obiektów i urządzeń jest wyposażenie każdorazowo obszaru lub terenu inwestycji w urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne oraz – w miarę potrzeby – w urządzenia do neutralizacji i odprowadzenia chemiczne aktywnych ścieków.

3.  Na terenie objętym planem miejscowym zezwala się na prowadzenie sieci i urządzeń infrastruktury technicznej uwzględniające naturalne linie podziału terenu, tj. szczególnie pasy dróg istniejących, brzegi cieków wodnych, granice władania nieruchomościami, istniejące linie infrastruktury technicznej itp.

4.  Projektowane sieci i urządzenia infrastruktury technicznej mogą być realizowane indywidualnie dla każdego podmiotu, a także w sposób grupowy dla kilku lub wszystkich podmiotów wymagających podobnych rozwiązań.

§ 17

1.  Uciążliwość lub szkodliwość dla środowiska wywołana przez obiekty lub urządzenia produkcyjne i technologiczne zakładu górniczego nie może wykraczać poza wyznaczoną strefę oddziaływania, natomiast dla pozostałych podmiotów obowiązuje warunek nie wykraczania poza granice władania nieruchomością.

2.  Przepisy ust. 1 nie dotyczą krótkotrwałych uciążliwości akustycznych wywołanych robotami strzałowymi zakładu górniczego oraz pochodzącymi ze zwiększonego ruchu pojazdów transportowych wzdłuż dróg dojazdowych.

3.  W celu zminimalizowania ilości pyłów powstających w procesie urabiania oraz transportu surowca, należy maszyny i urządzenia wyposażyć w stosowne zraszacze, natomiast drogi technologiczne i transportu zewnętrznego projektować z uwzględnieniem wysokich parametrów jakościowych eliminujących hałas oraz powodujących dodatkowe efekty wzniecające.

4.  Podejmowanie działalności gospodarczej wiążącej się z wprowadzeniem substancji zanieczyszczających powietrze jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu decyzji o dopuszczalnej emisji.

5.  Przed rozpoczęciem wydobycia kopaliny z rejonów, w stosunku do których nastąpiło powiększenie  granic obszaru górniczego Zarząd Gminy solidarnie z inwestorem dokona stosownych badań hydrogeologicznych w aspekcie zagrożeń wynikających z działalności górniczej i w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby opracuje program działań zapewniający dostateczne i niezakłócone  dostawy wody do celów gospodarczych i bytowych mieszkańcom wsi.

§ 18

Przepisy zawierające warunki ustalone w celu ochrony przyrody i środowiska oraz krajobrazu i dóbr kultury mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.

§ 19

1.  W fazie sporządzania projektu budowlanego dla planowanego zakładu górniczego należy uwzględnić wszystkie występujące w granicach terenu górniczego obiekty kubaturowe, sieci infrastruktury technicznej oraz drogi i przewidzieć formy ich ochrony i zabezpieczenia przed oddziaływaniem sejsmicznym oraz skutkami rozrzutu kamieni.

2.  Ewentualne szkody górnicze powstałe w wyniku działalności zakładu wymagać będą rozstrzygnięć cywilnoprawnych.

3.  Szczególne warunki dotyczące ewentualnego wyznaczania filara ochronnego oraz zasad rekultywacji zwałowiska nakładu i odpadów poeksploatacyjnych a także wyrobiska należy ustalić w projekcie zagospodarowania złoża, uzgodnionym z właściwym organem nadzoru górniczego.

§ 20

Na obszarach objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dopuszcza się dokonywanie podziałów geodezyjnych pod warunkiem, że nie naruszy to obowiązującej struktury funkcjonalnej i nie spowoduje takich zmian, które uniemożliwiłyby realizację zasadniczych ustaleń tegoż planu lub też korzystania
z nieruchomości rolnych i leśnych na dotychczasowych zasadach.

§ 21

Na obszarach przeznaczonych w planie do zainwestowania nie zezwala się na lokalizowanie funkcji mieszkaniowej jako towarzyszącej, z wyjątkiem obszaru 5.M,U oraz 7.U,R, dla którego obowiązują ustalenia zawarte w stosownych przepisach niniejszej uchwały.

R o z d z i a ł  III

Przepisy końcowe

§ 22

Tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Nowa Ruda zatwierdzonego uchwałą nr IX/36/90 Gminnej Rady Narodowej w Nowej Rudzie z dnia 9 marca 1990 r. (Dz. Urz. W.W. Nr 11/90, poz. 203) w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 1.

§ 23

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu nieruchomości ze względu na zmianę ustaleń planu miejscowego w wysokości 30%.

 

§ 24

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Gminy Nowa Ruda.

§ 25

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu górniczego złoża melafiru „Świerki” we wsiach: Świerki i Dworki w gminie Nowa Ruda wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCA RADY

 

TERESA PAŹDZIERNIAK


 

 

Załącznik do uchwały Rady Gmina Nowa Ruda z dnia 25 czerwca 2001 r. (poz. 1156)