1116

UCHWAŁA RADY POWIATU ZŁOTORYJSKIEGO

z dnia 30 marca 2001 r.

w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność powiatu złotoryjskiego

       Na podstawie art. 12 pkt 8 lit. a, art. 40 ust. 1 i 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 i Nr 155, poz. 1014 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 26, poz. 306 i Nr 48, poz. 552, Nr 62, poz. 718, Nr 88, poz. 985, Nr 91, poz. 1009, Nr 95, poz. 1041) w związku z art. 13, art. 14, art. 15, art. 25a, art. 34 ust. 6, art. 37 ust. 3, art. 43 ust. 6, art. 68 ust. 1, art. 70 ust. 2 i 4, art. 71, art. 72 ust. 2 i 3, art. 76 ust. 1, art. 84 ust. 3 i 4, ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543) uchwala się, co następuje:

 

 


R o z d z i a ł  I

Przepisy ogólne

§ 1

1.  Uchwała określa zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność powiatu złotoryjskiego, zasady nabywania przez powiat złotoryjski nieruchomości do powiatowego zasobu nieruchomości oraz zasady ich wydzierżawiania i wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata.

2.  Powiatowym zasobem nieruchomości gospodaruje Zarząd Powiatu w oparciu o ustawę o gospodarce nieruchomościami zwanej dalej „ustawą” i zasady określone niniejszą uchwalą.

§ 2

1.  Gospodarowanie nieruchomościami stanowiącymi własność powiatu należy do Zarządu Powiatu, który:

1) dokonuje wyboru formy prawnej przekazania nieruchomości osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do obrotu cywilnoprawnego,

2) przeprowadza postępowanie przetargowe przewidziane przepisami prawa,

3) przeprowadza postępowanie przewidziane przepisami prawa w przypadku przekazania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym w trybie bezprzetargowym,

4) zawiera umowy cywilnoprawne oraz w przypadkach przewidzianych ustawą wydaje decyzje administracyjne.

2.  Przy sprzedaży nieruchomości, oddawaniu jej w użytkowanie wieczyste z wyłączeniem przypadków określonych ustawą i niniejszą uchwałą oraz przy oddawaniu nieruchomości w użytkowanie, dzierżawę lub najem – Zarząd Powiatu przeprowadza przetarg w formie:

1) przetargu ustnego nieograniczonego,

2) przetargu ustnego ograniczonego,

3) przetargu pisemnego nieograniczonego,

4) przetargu pisemnego ograniczonego.

3.  Ustalenie formy przetargu należy do Zarządu Powiatu.

§ 3

1.  Podstawę gospodarowania nieruchomościami stanowią miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego ustalone dla poszczególnych gmin.

2.  Zarząd Powiatu ustala treść umowy dotyczącej obrotu nieruchomościami w zakresie:


 

1) oddawania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste,

2) dokonywania zamiany nieruchomości lub zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych,

3) wnoszenia nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek prawa handlowego utworzonych przez powiat lub do których powiat przystąpił po podjęciu przez Radę Powiatu stosownej uchwały,

4) przekazywania nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych jako majątek tworzonych przez powiat lub z jego udziałem fundacji po podjęciu przez Radę Powiatu uchwały w tej sprawie,

5) obciążania nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi na rzecz osób trzecich,

6) najmu i dzierżawy na okres dłuższy niż 3 lata.

3.  Zgody Rady Powiatu wyrażonej odrębną uchwalą wymaga:

1) nabycie i zbycie nieruchomości,

2) przekazanie nieruchomości w drodze darowizny na cele publiczne,

3) przekazanie nieruchomości Skarbowi Państwa lub jednostkom samorządu terytorialnego w drodze darowizny,

4) sprzedaż nieruchomości Skarbowi Państwa lub innym jednostkom samorządu terytorialnego za cenę obniżoną oraz oddanie nieruchomości gruntowej Skarbowi Państwa, jednostkom samorządu terytorialnego w nieodpłatne użytkowanie wieczyste,

5) nieodpłatne obciążanie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub innych jednostek samorządu terytorialnego ograniczonymi prawami rzeczowymi,

6) zamiana nieruchomości, zamiana prawa użytkowania wieczystego na własność nieruchomości oraz zamiana praw użytkowania wieczystego, o ile dokonywana jest między powiatem a Skarbem Państwa bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości lub praw.

R o z d z i a ł  II

Powiatowy zasób nieruchomości

§ 4

1.  Zarząd Powiatu nabywa do powiatowego zasobu, za zgodą Rady Powiatu, nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych i prawnych lub przysługujące tym osobom prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych, uwzględniając potrzeby zabudowy i rozwoju powiatu, a także obowiązek wykonania zadań publicznych o charakterze ponadgminnym.

2.  W zakresie określonym w ust. 1 Zarząd Powiatu może:

1) zawierać umowy kupna i zamiany nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego,

2) zawierać umowy dotyczące nieodpłatnego przejęcia nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego.

3.  Cena nabycia nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego nie powinna przewyższać ich wartości ustalonych przez uprawnionego rzeczoznawcę.

§ 5

Zasady określone w § 4 stosuje się odpowiednio w przypadku ustanowienia na rzecz powiatu złotoryjskiego ograniczonych praw rzeczowych na nieruchomościach stanowiących własność osób trzecich.

R o z d z i a ł  III

Sprzedaż nieruchomości gruntowych i oddawanie ich w użytkowanie wieczyste

§ 6

1.  Nieruchomości gruntowe z zasobu powiatowego zbywane są za zgodą Rady Powiatu osobom prawnym i fizycznym na własność w drodze sprzedaży.

2.  W uzasadnionych przypadkach Zarząd Powiatu, kierując się położeniem nieruchomości, jej szczególnym przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub innymi ważnymi względami, może przeznaczyć ją do oddania w użytkowanie wieczyste. Dotyczy to szczególnie gruntów:

1) niezabudowanych,

2) zabudowanych obiektami budowlanymi przeznaczonymi do przebudowy, nadbudowy, rozbudowy, kapitalnego remontu lub do rozbiórki,

3) zabudowanych obiektami zabytkowymi wymagającymi odbudowy lub remontu.

3.  Zawierając umowy użytkowania wieczystego, Zarząd Powiatu określa sposób zagospodarowania nieruchomości, terminy rozpoczęcia i zakończenia zabudowy, przebudowy, nadbudowy oraz terminy rozpoczęcia i zakończenia remontu i rozbiórki. Terminy wymienionych czynności mogą ulec przedłużeniu tylko na okres nie dłuższy niż 1 rok.

4.  W przypadku niedotrzymania przez użytkownika wieczystego warunków i terminów określonych umową Zarząd Powiatu obowiązany jest żądać rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przed upływem ustalonego okresu.

§ 7

1.  Sprzedaż lub oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym następuje w przypadkach określonych ustawą z uwzględnieniem ust. 2.

2.  Rada Powiatu w drodze uchwały może zwolnić z obowiązku zbycia w trybie przetargu nieruchomości gruntowe przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przed podmioty, dla których są celami statutowymi i których dochody przeznaczone są w całości na działalność statutową. Przepisu tego nie stosuje się w przypadku, gdy o nabycie nieruchomości ubiega się więcej niż jeden podmiot spełniający powyższe warunki.

§ 8

1.  W przypadku sprzedaży nieruchomości gruntowych bez przetargu oraz sprzedaży budynków i innych obiektów znajdujących się na gruncie oddawanym w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym od ceny nieruchomości ustalonej w wysokości nie niższej niż jej wartość udziela się, na wniosek nabywcy, bonifikatę w wysokości nie wyższej niż 50%, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana:

1) osobom prawnym i osobom fizycznym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną na cele niezwiązane z działalnością zarobkową,

2) na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz innej gminy,

3) kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej.

2.  W granicach określonych w ust. 1 o wysokości udzielonej bonifikaty postanawia Zarząd Powiatu.

3.  Bonifikata, o której mowa w ust. 1 i 2, przysługuje pod warunkiem zapłaty ceny sprzedaży jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy sprzedaży albo umowy użytkowania wieczystego.

4.  Zarząd Powiatu obowiązany jest żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż określone w ust. 1 pkt 1.

5.  Zastrzeżenie zwrotu, o którym mowa wyżej, Zarząd Powiatu obowiązany jest zamieścić w umowie sprzedaży lub umowie użytkowania wieczystego oraz ujawnić je w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.

6.  Obowiązek zwrotu, o którym mowa w ust. 4, nie dotyczy zbycia na rzecz osoby bliskiej.

§ 9

Rada Powiatu na wniosek Zarządu Powiatu może wyrazić zgodę na podwyższenie lub obniżenie bonifikaty, o której mowa w ustawie, jeżeli sprzedawana nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków.

§ 10

1.  Cena nieruchomości sprzedawanej w trybie bezprzetargowym, od której nie udzielono bonifikaty, może być rozłożona na raty na czas określony umową, nie dłuższy jednak niż 10 lat. Wierzytelność z tego tytułu podlega zabezpieczeniu, a w szczególności zabezpieczeniu hipotecznemu.

2.  Rozłożona na raty, niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskontowej weksli, stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

§ 11

1.  Stawka procentowa pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wynosi 25% ceny nieruchomości, ustalonej w przetargu lub w trybie bezprzetargowym.

2.  Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana, i wynosi:

1) za nieruchomości gruntowe oddane na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym ochrony przeciwpożarowej – 0,3% ceny,

2) za nieruchomości gruntowe pod budowę obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi, plebanii w parafiach diecezjalnych i zakonnych, archiwów i muzeów diecezjalnych, seminariów duchownych, domów zakonnych oraz siedzib naczelnych władz kościołów i związków wyznaniowych – 0,3% ceny,

3) za nieruchomości gruntowe na działalność charytatywną oraz niezarobkową działalność, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą,  naukową  lub  badawczo-rozwojową – 0,3% ceny,

4) za nieruchomości gruntowe pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych oraz działalność sportowo-turystyczną – 1% ceny,

5) za pozostałe nieruchomości gruntowe – 5% ceny.

3.  W przypadku oddawania w użytkowanie wieczyste nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków Rada Powiatu na wniosek Zarządu może wyrazić zgodę na podwyższenie lub obniżenie pierwszej opłaty oraz opłat rocznych.

R o z d z i a ł  IV

Zasady gospodarowania mieniem powiatu w zakresie najmu, dzierżawy oraz zbywania lokali mieszkalnych

i lokali użytkowych

§ 12

1.  Pierwszeństwo w nabywaniu lokali mieszkalnych, przeznaczonych do sprzedaży, z zastrzeżeniem ust. 4, przysługuje najemcom tych lokali. Sprzedaż lokalu następuje w trybie bezprzetargowym.

2.  Nabywcy lokalu mieszkalnego przysługuje, jako prawo związane z własnością lokalu, udział w nieruchomości wspólnej, którą stanowią grunty oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

3.  Sprzedaż lokalu następuje łącznie ze sprzedażą lub oddaniem w użytkowanie wieczyste części ułamkowej gruntu.

4.  Nie podlegają sprzedaży lokale:

1) w budynkach przeznaczonych do remontu kapitalnego i do wyburzenia,

2) w budynkach, w których przewidywana jest zmiana funkcji.

5.  Zarząd Powiatu sporządza wykaz lokali przeznaczonych do sprzedaży.

§ 13

Wyodrębnienie własności lokali mieszkalnych następuje na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388 i Dz. U. Nr 106, poz. 682 z 1997 r.).

§ 14

1.  Od ceny lokalu mieszkalnego, sprzedawanego najemcy jako odrębną nieruchomość w trybie bezprzetargowym, udziela się na wniosek nabywcy bonifikaty w wysokości:

1) 90% – w przypadku jednoczesnego wykupu wszystkich lokali w budynku i jednorazowej zapłaty ceny sprzedaży,

2) 50% – w przypadku jednoczesnego wykupu wszystkich lokali w budynku i rozłożeniu ceny sprzedaży na raty,

3) 50% – w przypadku wykupu pojedynczych lokali pod warunkiem, że jej zapłata następuje jednorazowo,

4) 20% – w przypadku wykupu pojedynczych lokali i rozłożeniu ceny sprzedaży na raty.

2.  Przepisy § 8 ust. 4–6 niniejszej uchwały mają odpowiednio zastosowanie w przypadku zbycia lokalu mieszkalnego przez nabywcę przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia tego lokalu.

§ 15

1.  Cena sprzedaży lokalu mieszkalnego sprzedawanego w trybie bezprzetargowym może być na wniosek nabywcy rozłożona przez Zarząd Powiatu na raty roczne płatne przez okres do 5 lat.

2.  W przypadku rozłożenia ceny sprzedaży na raty wysokość pierwszej raty nie może być niższa niż 30% tej ceny.

3.  Rozłożona na raty, nie spłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej 60% stopy redyskonta weksli, stosowanej przez Narodowy Bank Polski przy spłacie do 3 lat i 100% przy spłacie do 5 lat. Niespłacone raty podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu.

§ 16

W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego w budynku, w którym znajdują się garaże, garaże te mogą być sprzedane dla ich najemców w trybie bezprzetargowym jako część składowa lokalu mieszkalnego, bez zastosowania bonifikaty.

§ 17

Koszty opracowania dokumentacji niezbędnej do zbycia nieruchomości oraz koszty związane z zawarciem umowy ponosi nabywca.

§ 18

1.  Nabywca, na którego wniosek przeznacza się lokal do sprzedaży, obowiązany jest do wpłacenia zadatku na pokrycie kosztów związanych z opracowaniem dokumentacji niezbędnej do jej zbycia, w wysokości ustalonej przez Zarząd.

2.  Zadatek podlega zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży.

3.  Zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku nie dojścia do zawarcia umowy z przyczyn dotyczących wnioskodawcy.

§ 19

Sprzedaż wolnych lokali użytkowych odbywa się w drodze przetargu na zasadach określonych w ustawie.

§ 20

Zasady najmu lokalu mieszkalnego oraz stawkę czynszu przyjmuje się jak dla lokalu komunalnego w gminie właściwej ze względu na położenia lokalu.

R o z d z i a ł  V

Oddawanie w trwały zarząd

§ 21

Nieruchomości stanowiące własność powiatu mogą być przez Zarząd Powiatu przekazywane jednostkom organizacyjnym powiatu w trwały zarząd, najem i dzierżawę oraz użyczane na cele związane z ich działalnością określoną aktem o utworzeniu jednostek oraz statutem.

§ 22

1.  W przypadku przekazywania nieruchomości w trwały zarząd jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej warunki korzystania z nieruchomości ustala Zarząd Powiatu w decyzji o ustanowieniu trwałego zarządu.

2.  Zarząd Powiatu może udzielić bonifikaty od opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu, obniżając je, nie więcej jednak niż o 80%, gdy nieruchomość oddawana jest:

1) na realizację urządzeń infrastruktury technicznej, a także pod budownictwo mieszkaniowe,

2) jednostkom organizacyjnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, sportowo-turystyczną, na cele nie- związane z działalnością zarobkową.

§ 23

1.  Nieruchomości powiatu będące w trwałym zarządzie mogą być przedmiotem najmu, dzierżawy albo ich użyczenia na rzecz innych podmiotów, w drodze umowy zawartej przez kierownika jednostki, na okres nie dłuższy niż czas, na który ustanowiony został trwały zarząd.

2.  Jednostka organizacyjna jest zobowiązana w terminie 7 dni od zawarcia umowy do zawiadomienia Zarząd Powiatu o fakcie oraz warunkach zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1. Umowa zawierana na okres powyżej 3 lat wymaga wcześniejszej zgody Zarządu Powiatu.

3.  Środki finansowe uzyskane z tytułu wynajmu, dzierżawy lub użyczenia stanowią dochód budżetu i winny być przekazywane na rachunek Starostwa Powiatowego po upływie każdego miesiąca.

R o z d z i a ł  VI

Pozostałe formy gospodarowania nieruchomościami

§ 24

W przypadku przekazywania nieruchomości jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej w najem, dzierżawę lub użyczenie, warunki korzystania z nieruchomości oraz opłaty z tego tytułu określa umowa zawierana przez Zarząd Powiatu z kierownikiem tej jednostki.

§ 25

1.  Zarząd Powiatu może przekazywać nieruchomości osobom fizycznym i prawnym w użytkowanie, dzierżawę i najem oraz udostępniać je na podstawie innych tytułów prawnych.


 

2.  Warunki i opłaty z tytułu korzystania z nieruchomości ustala się w ogłoszeniu przetargowym, a w przypadku przekazania nieruchomości w trybie bezprzetargowym – w umowie zawieranej przez Zarząd Powiatu z osobą fizyczną i prawną.

3.  W przypadku przekazania nieruchomości zabudowanych wymagających nakładów na adaptację, modernizację, remont kapitalny oraz na przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę czas trwania umów powinien być ustalony z uwzględnieniem wymaganej wielkości nakładów.

4.  Udostępniając nieruchomości, Zarząd Powiatu zobowiązany jest przestrzegać przeznaczenia nieruchomości w planach zagospodarowania przestrzennego oraz określać czas trwania umów z uwzględnieniem terminów realizacji zadań powiatu w stosunku do przekazywanych nieruchomości.

§ 26

Zarząd Powiatu obowiązany jest zastrzec w zawieranych umowach możliwość rozwiązania umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia w przypadku:

1) gdyby nieruchomość wykorzystywana była przez drugą stronę umowy niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie,

2) przeznaczenia nieruchomości lub jej części do korzystania osobom trzecim bez zgody Zarządu Powiatu.

 

R o z d z i a ł  VII

Postanowienia końcowe

§ 27

Umowy dotyczące gospodarowania mieniem powiatu zawarte przed dniem uchwalenia niniejszej uchwały pozostają w mocy do końca okresu, na który umowa została zawarta.

§ 28

Traci moc uchwała Rady Powiatu nr XXV/124/2000 z dnia 6 września 2000 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność powiatu złotoryjskiego.

§ 29

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 30

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

 

                                                  PRZEWODNICZĄCY

                                                      RADY POWIATU

                                                  RYSZARD MALICKI