1067

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W STRZELINIE

z dnia 5 lipca 2001 r.

w sprawie nadania statutu dla sołectwa Głęboka Śląska

       Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) Rada Miejska w Strzelinie uchwala, co następuje:

 

 


§ 1

Nadaje się statut sołectwa sołectwu Głęboka Śląska w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy w Strzelinie.

 

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

                                                  PRZEWODNICZĄCY

                                                     RADY MIEJSKIEJ

                                                    PIOTR ROZENEK


 

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Strzelinie z dnia 5 lipca 2001 r. (poz. 1067)

 

STATUT SOŁECTWA

GŁĘBOKA ŚLĄSKA

 

 


R o z d z i a ł  I

Nazwa i teren działania

§ 1

1.  Ogół mieszkańców sołectwa Głęboka Śląska stanowi samorząd mieszkańców sołectwa.

2.  Nazwa samorządu mieszkańców sołectwa brzmi:

            Sołectwo Głęboka Śląska.

§ 2

1.  Sołectwo Głęboka Śląska jest jednostką pomocniczą gminy, której mieszkańcy wspólnie z innymi sołectwami i osiedlami tworzą wspólnotę samorządową miasta i gminy Strzelin.

2.  Samorząd mieszkańców sołectwa Głęboka Śląska działa na podstawie przepisów prawa, a w szczególności:

   ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.),

   statutu miasta i gminy Strzelin,

   niniejszego statutu.

§ 3

Teren działania sołectwa obejmuje miejscowość Głęboka Śląska.

R o z d z i a ł  II

Organizacja i zakres działania

§ 4

1.  Organami sołectwa są:

1) zebranie wiejskie – organ uchwałodawczy,

2) sołtys – organ wykonawczy,

3) rada sołecka – jako organ pomocniczy sołtysa.

2.  Kadencja organu samorządu mieszkańców sołectwa trwa 4 lata i kończy się z momentem wyboru nowych organów.


 

3.  Wybory sołtysa i rady sołeckiej zarządza Rada Miejska w terminie do 3 miesięcy po upływie ich kadencji.

§ 5

Do kompetencji zebrania wiejskiego należą wszystkie sprawy istotne dla mieszkańców. Do zebrania wiejskiego należy w szczególności:

1) uchwalenie najpóźniej do 15 września każdego roku wniosków w celu rozpatrzenia ich przez Radę Miejską i ewentualne ich uwzględnienie w budżecie gminy Strzelin następnego roku,

2) w przypadku planowania w budżecie gminy wydatków na sołectwa związane z budową infrastruktury sołectwa – uchwalenie wysokości dobrowolnego udziału mieszkańców w budowie tych urządzeń oraz sposobu zbierania środków od mieszkańców lub instytucji i jednostek organizacyjnych, usytuowanych na terenie sołectwa,

3) podejmowanie uchwał w sprawie dysponowania mieniem sołectwa, w tym również środkami pieniężnymi przyznanymi sołectwu z budżetu gminy, albo uchwalenie corocznego budżetu sołectwa w granicach przeznaczonych środków,

4) wydawanie opinii – w części dotyczącej sołectwa, przedstawionych do konsultacji przez Radę Miejską projektów uchwał w sprawach planu zagospodarowania przestrzennego, planu budżetu na dany rok i innych uchwał Rady Miejskiej.

§ 6

1.  Do obowiązków sołtysa należy w szczególności:

1) reprezentowanie sołectwa na zewnątrz,

2) prowadzenie biura sołectwa,

3) zwoływanie i organizowanie zebrań wiejskich; w tym celu rozwiesza ogłoszenia o zebraniu w takim miejscu i terminie, aby zapewnić jak najszerszy udział mieszkańców sołectwa,

4) realizowanie uchwał Rady Miejskiej dotyczących sołectwa,

5) uczestniczy w sesjach Rady Miejskiej na zasadach określonych w ustawie o samorządzie gminnym,

6) składa coroczne i kwartalne sprawozdania ze swojej działalności.

§ 7

Wykonując swoje obowiązki, sołtys trwale współpracuje z radą sołecką.

§ 8

1.  Do obowiązków rady sołeckiej należy wspomaganie działalności sołtysa. Rada sołecka ma charakter opiniodawczy i doradczy.

2.  Rada sołecka składa się z 5 osób.

3.  Posiedzenia rady sołeckiej odbywają się nie mniej niż raz na kwartał, na wniosek sołtysa.

R o z d z i a ł  III

Zasady i tryb zwoływania zebrań wiejskich oraz warunki ważności podejmowanych uchwał

§ 9

Prawo udziału w zebraniu wiejskim mają wszyscy mieszkańcy sołectwa posiadający czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej.

§ 10

Zebranie wiejskie zwołuje sołtys:

1) z własnej inicjatywy,

2) na żądanie co najmniej 1/5 uprawnionych do udziału w zebraniu,

3) na wniosek Rady Miejskiej lub Zarządu Miasta i Gminy.

§ 11

1.  Zebranie wiejskie odbywa się w miarę istniejących potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz w roku.

2.  Termin i miejsce zebrania wiejskiego sołtys podaje do publicznej wiadomości w sposób przyjęty w sołectwie.

3.  Zebranie wiejskie zwoływane na wniosek mieszkańców, Rady Miejskiej lub Zarządu Miasta i Gminy winno odbyć się w terminie 7 dni, chyba że wnioskodawca proponuje termin późniejszy.

§ 12

1.  Zebranie wiejskie jest ważne, gdy mieszkańcy sołectwa zostali o nim powiadomieni zgodnie z wymogami niniejszego statutu i bierze w nim udział co najmniej 1/3 stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania przy wyborze organów sołectwa.

2.  Jeżeli w wyznaczonym terminie w zebraniu wiejskim nie uczestniczy 1/3  stałych mieszkańców uprawnionych do głosowania, zwołujący zebranie wiejskie może zarządzić odbycie następnego zebrania wiejskiego po upływie 30 minut od pierwszego terminu zebrania w tym samym dniu, bez względu na liczbę osób w nim uczestniczących.

3.  Zebranie wiejskie otwiera sołtys i przewodniczy jego obradom, a w razie jego nieobecności lub gdy zachodzi potrzeba zastąpienia go w obradach – zebranie wiejskie ustala inną osobę spośród obecnych wybraną w głosowaniu jawnym.

4.  Porządek obrad ustala zebranie wiejskie na podstawie projektu przedłożonego przez prowadzącego zebranie.

§ 13

1.  Uchwały i wnioski zebrania wiejskiego zapadają zwykłą większością głosów.

2.  Głosowanie odbywa się w sposób jawny. Wyłączenie jawności obrad może nastąpić po podjęciu stosownej uchwały w przypadkach określonych przepisami prawa.

3.  Obrady zebrania są protokołowane.

4.  Protokół i uchwały podpisuje prowadzący zebranie i protokolant.

R o z d z i a ł  IV

Tryb wyboru sołtysa i rady sołeckiej

§ 14

Po upływie kadencji sołtysa i rady sołeckiej określonej w § 4 ust. 2 niniejszego statutu nowe wybory zarządza Rada Miejska w drodze uchwały.

§ 15

1.  Zebranie wiejskie, na którym ma być dokonany wybór sołtysa i członków rady sołeckiej, zwołuje Zarząd Miasta i Gminy. W tym celu Zarząd określa miejsce, godzinę i dzień zebrania wiejskiego.

2.  Postanowienie Zarządu Miasta i Gminy o zwołaniu zebrania wiejskiego dla dokonania wyboru sołtysa i rady sołeckiej podaje się do publicznej wiadomości mieszkańców co najmniej na 7 dni przed wyznaczoną datą zebrania.

§ 16

1.  Dla dokonania ważnego wyboru sołtysa i rady sołeckiej na zebraniu wyborczym wymagana jest osobista obecność co najmniej ½ stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.

2.  O ile w wyznaczonym terminie na zebraniu wyborczym nie uzyska się obecności ½ stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania, wybory przeprowadza się na następnym zebraniu, w tym samym dniu po upływie 30 minut od pierwszego terminu zebrania, bez względu na liczbę osób w nim uczestniczących.

3.  Do głosowania uprawnieni są stali mieszkańcy sołectwa mający czynne prawo wyborcze w wyborach do samorządu gminnego.

4.  Liczbę stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania określa Zarząd Miasta i Gminy na podstawie dokumentacji ewidencji ludności.

§ 17

1.  Wybory przeprowadza komisja skrutacyjna w składzie co najmniej 3–5 osobowym, wybrana spośród uprawnionych do głosowania uczestników zebrania. Członkiem komisji skrutacyjnej nie może być osoba kandydująca na sołtysa lub członka rady sołeckiej.

2.  Do zadań komisji skrutacyjnej należy:

1) przyjęcie zgłoszeń kandydatów,

2) przeprowadzenie głosowania,

3) ustalenie wyników wyborów,

4) ogłoszenie wyników wyborów,

5) sporządzenie protokołu o wynikach wyborów.

§ 18

1.  Wybory odbywają się przy nieograniczonej liczbie kandydatów zgłoszonych bezpośrednio przez uprawnionych uczestników zebrania.

2.  Warunkiem przyjęcia każdej kandydatury jest zgoda kandydatów wyrażona ustnie w czasie zebrania lub na piśmie w razie nieobecności, potwierdzonym przez Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie.

3.  W pierwszej kolejności należy przeprowadzić wybór sołtysa, w drugiej kolejności przeprowadza się wybory członków rady sołeckiej. Wyborów sołtysa i rady sołeckiej dokonuje się w głosowaniu tajnym spośród osób uprawnionych do głosowania.

§ 19

1.  Uprawnieni do głosowania mieszkańcy sołectwa głosują kartami do głosowania opatrzonymi pieczątką Rady Miejskiej w Strzelinie. Karty do głosowania przygotowuje komisja skrutacyjna.

2.  Nieważne są głosy na kartach:

1) innych niż ustalone w ust. 1,

2) całkowicie przedartych,

3) na których pozostawiono więcej nazwisk kandydatów niż statutowa liczba członków rady.

3.  Za wybranych w skład rady sołeckiej uważa się tych kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę ważnie oddanych głosów.

4.  Sołtysem zostaje kandydat, który uzyskał największą liczbę ważnie oddanych głosów.

§ 20

1.  Sołtys i członkowie rady sołeckiej są bezpośrednio odpowiedzialni przed zebraniem wiejskim i mogą być przez zebranie wiejskie odwołani, jeżeli nie wykonują swych obowiązków, naruszają postanowienia statutu i uchwał zebrania lub rażąco naruszają zasady współżycia społecznego.

2.  Zebranie wiejskie odwołuje sołtysa lub członka rady sołeckiej w trybie i na zasadach przewidzianych dla ich wyboru po wysłuchaniu zainteresowanego.

§ 21

1.  Jeżeli w trakcie kadencji zajdzie potrzeba dokonania wyboru sołtysa lub członka rady sołeckiej, zebranie wyborcze dla wyboru sołtysa zwołuje się według przepisu § 15. W przypadku przeprowadzenia wyboru członka rady sołeckiej lub całej rady w czasie trwania kadencji zebranie zwołuje sołtys, powiadamiając o terminie Zarząd Miasta i Gminy i przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzelinie.

2.  Wybory przeprowadza się na zasadach i w trybie określonym w rozdziale IV niniejszego statutu.

R o z d z i a ł  V

Gospodarka finansowa sołectwa

§ 22

Sołectwo dysponuje następującymi środkami finansowymi:

1) wszelkie dobrowolne wpłaty ludności na rzecz samorządu sołectwa,

2) środki pochodzące z darowizn na rzecz samorządu sołectwa.

§ 23

1.  Sołectwo nie tworzy własnego budżetu. Zakres uprawnień do prowadzenia gospodarki finansowej sołectwa ustala się w ramach budżetu gminy.

2.  Upoważnionym do dysponowania rachunkiem bankowym jest sołtys.

3.  Obsługę gospodarki finansowej sołectwa zapewnia burmistrz miasta i gminy Strzelin.

R o z d z i a ł  VI

Kontrola i nadzór nad działalnością sołectwa

§ 24

Kontrolę nad działalnością sołtysa w zakresie bieżącego wykonywania zadań statutowych oraz zadań wynikających z ustawy o samorządzie gminnym sprawuje Rada Miejska w Strzelinie.

§ 25

Sołtys przedkłada Radzie Miejskiej roczne sprawozdania z działalności sołectwa za poprzedni rok działalności do końca lutego następnego roku.

§ 26

Rada Miejska ma prawo żądania w każdym czasie wszelkich niezbędnych informacji i danych dotyczących funkcjonowania i organizacji sołectwa.