1063

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ZIĘBICACH

z dnia 28 czerwca 2001 r.

w sprawie zasad zbywania nieruchomości wchodzących w skład gminnego

zasobu  nieruchomości   oraz   wysokości   opłat   z   tytułu   użytkowania wieczystego

       Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 34 ust. 6, art. 68, art. 70 ust. 4, art. 72 ust. 2, ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46, poz. 543 z dnia  7 czerwca 2000 r. – tekst jednolity), art. 695 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) Rada   Miejska w Ziębicach uchwala, co następuje:

 

 


§ 1

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) Zarządzie – należy przez to rozumieć Zarząd Miejski w Ziębicach,

2) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46, poz. 543 z 2000 r. – tekst jednolity),

3) Radzie – należy przez to rozumieć Radę Miejską w Ziębicach,

4) zbyciu – należy przez to rozumieć sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste.

§ 2

1.  Zarząd podejmuje uchwały w sprawach sprzedaży, zamiany i zrzeczenia się, oddawania w użytkowanie wieczyste, w najem lub dzierżawę, użyczenia, oddawania w trwały zarząd, obciążania ograniczonymi prawami rzeczowymi  nieruchomości w trybie bezprzetargowym, o podjęciu których informuje Radę. Podjęcie uchwały może nastąpić na skutek wniosku złożonego przez  uprawnioną osobę, jednostkę lub decyzji Zarządu.

2.  Organ, o którym mowa w ust. 1, sporządza i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę zgodnie z art. 35 ustawy.

3.  Zarząd  może odmówić przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości  w trybie bezprzetargowym.

§ 3

W celu zróżnicowania cen nieruchomości ustala się następujące strefy urbanistyczne na terenie gminy Ziębice:

1) strefa centralna – obejmuje centrum miasta, w tym: Rynek i obszar w obrębie ulicy Wałowej,

2) strefa peryferyjna – obejmuje obszar leżący poza obrębem ulicy Wałowej, w granicach miasta Ziębice,

3) strefa wiejska I – obejmuje obszar wsi Henryków,

4) strefa  wiejska II – obejmuje obszar pozostałych wsi na terenie gminy Ziębice z wyłączeniem Kalinowic Górnych i Kalinowic Dolnych,

5) strefa wiejska III – obszar wsi Kalinowice Górne i Kalinowice Dolne.

§ 4

1.  W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym  pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która spełnia jeden z warunków określonych w art. 34 ustawy, oraz:

1) najemcy lub dzierżawcy garażu, budynku użytkowego, budynku gospodarczego, udziału w budynku gospodarczym, jeżeli umowa była zawarta na czas nieokreślony i trwała przez okres co najmniej 3 lata,

2) najemcy lub dzierżawcy domu mieszkalnego jednorodzinnego,

3) najemcy lub dzierżawcy lokalu użytkowego, gdy lokal ten położony jest w budynku, w którym zostały sprzedane już wszystkie lokale mieszkalne,


 

4) najemcy lub dzierżawcy lokalu użytkowego w budynku niemieszkalnym, niezależnie od daty zawarcia umowy najmu lub dzierżawy, obowiązującej na czas nieokreślony,

5) najemcy lub dzierżawcy nieruchomości, a także najemcy lub dzierżawcy udziału w nieruchomości, która w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na cele rolne lub zabudowę zagrodową, jeżeli dzierżawa była zawarta na okres dłuższy niż trzy lata lub trwała faktycznie przez okres co najmniej dziesięciu lat.

2.  Pierwszeństwo, o którym mowa w ust. 1, jest niezbywalne.

3.  W przypadku, gdy przeznaczenie do sprzedaży nieruchomości nastąpi na skutek decyzji Zarządu,  osoby, o których mowa w ust. 1, powiadamia się pisemnie o zamiarze  zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie w nabyciu tej nieruchomości, pod warunkiem złożenia wniosków o nabycie w terminie określonym w zawiadomieniu, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 21 dni od daty otrzymania zawiadomienia.

4.  Osoby, o których mowa w ust. 1, korzystają z pierwszeństwa w nabyciu, jeżeli złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną w sposób określony w art. 67 ust. 3 ustawy.

§ 5

1.  Sprzedaż nieruchomości na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej na co najmniej 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została przez nią zabudowana na podstawie pozwolenia na budowę, następuje w trybie bezprzetargowym.

2.  Zbycie nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub inne cele publiczne wymienione w art. 6 ustawy, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są celami statutowymi i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową, następuje w trybie bezprzetargowym.

3.  Sprzedaż samodzielnych lokali następuje z równoczesną sprzedażą ułamkowej części gruntu wydzielonego geodezyjnie w granicach spełniających wymogi działki budowlanej określone w ustawie, na którym położony jest dany lokal, z zastrzeżeniem  ust. 4.

4.  Sprzedaż samodzielnych lokali w budynkach, w których przed dniem 1 stycznia 1998 roku nastąpiła sprzedaż co najmniej jednego lokalu, następuje z równoczesnym oddaniem w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat ułamkowej części gruntu.

5.  Sprzedaż budynków następuje z równoczesną sprzedażą działki gruntowej wydzielonej geodezyjnie w granicach spełniających wymogi działki budowlanej  określone w ustawie.

§ 6

1.  Od ceny nieruchomości zbywanej w drodze bezprzetargowej, którą jest obowiązany zapłacić jej nabywca, a ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy, w zależności od celu, na jaki jest nieruchomość sprzedawana, udziela się bonifikaty w wysokości:

1) 40% – pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej,

2) 30% – na działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badwczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną, na cele nie związane z działalnością zarobkową, prowadzoną przez osoby fizyczne i osoby prawne,

3) 10% – pod pracownicze ogrody działkowe dla organizacji zrzeszających działkowców,

4) 15% – na rzecz Skarbu Państwa i inne cele publiczne,

5) 25% – na cele działalności sakralnej, kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem,

6) 30% – na cele rolne i zabudowę zagrodową, jeżeli nabywca dokona zapłaty pozostałej po zastosowaniu ulgi ceny nieruchomości w formie jednorazowej wpłaty przed umową notarialną,

7) 15% – jeżeli jednorazowa wpłata wynosi co najmniej połowę rat rocznych w razie przedterminowej spłaty rat za nieruchomość nabytą na cele rolne lub zabudowę zagrodową,

8) 10% – jeżeli jednorazowa wpłata wynosi co najmniej 1/3 rat rocznych w razie przedterminowej spłaty rat za nieruchomość nabytą na cele rolne lub zabudowę zagrodową,

9) 5% – poprzedniemu właścicielowi lub jego następcy prawnemu, jeżeli nieruchomość została od niego przejęta przed dniem 5 grudnia 1990 r.

2.  Od ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego z pomieszczeniami przynależnymi lub domu mieszkalnego jednorodzinnego z pomieszczeniami przynależnymi zbywanego w trybie bezprzetargowym udziela się bonifikaty w wysokości:

1) w przypadku  jednorazowej zapłaty ceny sprzedaży przed zawarciem umowy notarialnej:

a) dla mieszkań w budynkach wybudowanych lub zmodernizowanych po 1985 roku – 40%,

b) dla mieszkań w budynkach wybudowanych lub zmodernizowanych po 1965 roku – 60%,

c)  dla mieszkań w budynkach wybudowanych lub zmodernizowanych przed 1965 rokiem – 70%,

2) w przypadku gdy zapłata ceny sprzedaży następuje w formie ratalnej, bonifikata w wyżej wymienionych przypadkach wynosi odpowiednio:

 a) – 20%,

 b) – 40%,

 c) – 50%.

3.  W przypadku równoczesnego wykupu wszystkich lokali mieszkalnych, przez co rozumie się fakt złożenia wniosków deklarujących tę formę nabycia jednocześnie  przez wszystkich najemców mieszkań w danym budynku, przyznaje się dodatkową bonifikatę w wysokości 20% od wartości ustalonej przez biegłego.

4.  Kombatantom i innym osobom uprawnionym przysługuje dodatkowa zniżka w wysokości 10% ceny zakupu lokalu mieszkalnego lub domu mieszkalnego jednorodzinnego, jeżeli w dniu zakupu są ich najemcami lub dzierżawcami.

5.  Cenę nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków obniża się o:

1) 50% – jeżeli sprzedaż następuje na cele charytatywne, opiekuńcze, kulturalne, lecznicze, oświatowe, naukowe, wychowawcze, sportowo-turystyczne, mieszkaniowe,

2) 10% – jeżeli sprzedaż następuje na cele inne niż wymienione w pkt 1.

  6. Bonifikaty, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się także  przy sprzedaży lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych i budynków jednorodzinnych wpisanych do rejestru zabytków.

  7. Nabywca lokalu mieszkalnego lub domu mieszkalnego jednorodzinnego zwraca kwotę równą udzielonej na podstawie ust. 2, 3 i 4 bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli przed upływem 10 lat, licząc od dnia nabycia, zbędzie nieruchomość lub przed upływem 5 lat wykorzysta na cele inne niż mieszkaniowe. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej.

  8. Łączna suma przyznanych bonifikat na podstawie  ust. 2 i ust. 3 i 4 nie może przekroczyć 90% ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

       W razie zbiegu praw do bonifikat z tytułów, o których mowa w ust. 2 i ust. 3 oraz w ust. 5 pkt 1, stosuje się jedną bonifikatę korzystniejszą dla nabywcy.

  9. Nabywca lokalu użytkowego, garażu, budynku gospodarczego, udziału w budynku gospodarczym, budynku użytkowego uiszcza całą należność wg wyceny rzeczoznawcy w formie jednorazowej wpłaty przed podpisaniem umowy notarialnej  sprzedaży, po uwzględnieniu obniżki określonej w ust. 5 pkt 2.

10. Cena gruntu nabywanego z przeznaczeniem na poprawę zagospodarowania posiadanej nieruchomości, gruntu nabywanego wraz z garażem, budynkiem gospodarczym, budynkiem użytkowym lub cena udziału w gruncie nabywanym łącznie z lokalem mieszkalnym lub lokalem użytkowym podlega zapłacie w formie jednorazowej wpłaty przed podpisaniem umowy notarialnej sprzedaży.

11. Najemcy lokalu mieszkalnego, lokalu użytkowego, garażu, budynku użytkowego, budynku gospodarczego, udziału w budynku gospodarczym, który dokonał remontu za zgodą właściciela, wynajmującego, w razie nabycia zalicza się poniesione nakłady na remont.

Przy ustalaniu wysokości poniesionych nakładów bierze się pod uwagę:

1) rodzaj wykonanych prac w okresie 5 lat przed dniem nabycia obejmujących:

a) wymianę  lub  wykonanie  instalacji  wodno--kanalizacyjnej, gazowej bez urządzeń odbiorczych,

b) wymianę lub wykonanie instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami,

c)  wymianę lub wykonanie instalacji elektrycznej bez osprzętu,

d) wymianę stolarki okiennej, drzwiowej, wystaw,

e) wymianę podłóg, posadzek, tynków,

f)   roboty adaptacyjne związane z wykonaniem wc, łazienki,

2) stopień zużycia ww. ulepszeń,

3) wartość nakładów rozliczonych poprzez uzyskane zwolnienie z opłaty czynszu za najem lub dzierżawę.

     Wysokość nakładów ustala i uwzględnia w wycenie rzeczoznawca majątkowy.

12. Bonifikaty, o których mowa w ust. 2, 3 i 5 pkt 1, przysługują najemcom lokali mieszkalnych lub domów mieszkalnych jednorodzinnych, którym nie przysługuje własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego oraz nie będących właścicielami (współwłaścicielami) budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego, działki budowlanej przeznaczonej pod budowę budynku mieszkalnego.

§ 7

1.  Cena nieruchomości lub udziału w nieruchomości sprzedawanych w trybie bezprzetargowym na cele rolne lub zabudowę zagrodową może być  na wniosek nabywcy rozłożona na raty przy zachowaniu zasady:

1) na 5 lat – gdy wartość nieruchomości wynosi od 1.001,00 zł do 10.000,00 zł,

2) na 10 lat – gdy wartość nieruchomości wynosi powyżej 10.000,00 zł.

2.  Rozłożona na raty niespłacona część ceny nieruchomości lub udziału w nieruchomości sprzedawanych w drodze bezprzetargowej podlega oprocentowaniu w wysokości:

 a)   10% – w przypadku sprzedaży z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, rolne lub zabudowę zagrodową,

 b)   20% – w przypadku sprzedaży na inne cele.

3.  Pierwsza rata wynosi 20% ceny sprzedaży nieruchomości pozostałej po zastosowaniu ulgi i podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości.

     Raty roczne płatne są wraz z oprocentowaniem do dnia 31 marca każdego roku, poczynając od roku następnego po zawarciu umowy sprzedaży.

4.  W przypadku dokonania przez nabywcę przedterminowej jednorazowej wpłaty rat rocznych z tytułu kupna lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego jednorodzinnego odsetki od wpłacanych rat podlegają umorzeniu, przy czym wpłata ma obejmować co najmniej trzy raty.

§ 8

1.  Pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego wynosi:

1) – 15% w przypadku oddania nieruchomości gruntowej na cele:

·        budownictwa mieszkaniowego,

·        na realizację urządzeń infrastruktury technicznej,

·        inne cele publiczne,

·        na działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną, na cele niezwiązane
z działalnością zarobkową prowadzoną przez osoby fizyczne i osoby prawne,

·        pod pracownicze ogrody działkowe dla organizacji zrzeszających działkowców,

·        na rzecz Skarbu Państwa,

·        na cele działalności sakralnej, kościołom i związkom wyznaniowym mającym uregulowane stosunki z państwem,

a także gruntu zabudowanego domami mieszkalnymi,

2) – 25% w przypadku oddania nieruchomości gruntowej na cele inne niż wymienione w pkt 1,

3) pierwsza opłata za oddanie w użytkowanie wieczyste podlega zapłacie w formie jednorazowej wpłaty nie później niż do dnia zawarcia umowy notarialnej.

3.  Osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatni kwartał roku poprzedzającego rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, udziela się bonifikaty w wysokości 50% od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.

4.  Od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego udziela się 50% bonifikaty, jeżeli nieruchomość gruntowa została wpisana do rejestru zabytków i jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.

5.  Łączna suma przyznanych bonifikat i obniżek w opłacie rocznej nie może przekroczyć 80% należnej opłaty.

6.  Przepisy ust. 4–5 stosuje się do nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste przed dniem wejścia w życie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami.

§ 9

1.  Zarząd może w przypadku, gdy najemca (dzierżawca) lokalu mieszkalnego, lokalu użytkowego lub budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie spełni wymogu określonego w art. 34 ust. 4 i 5 ustawy, przeznaczyć lokal lub budynek do sprzedaży w trybie przetargu.

2.  Zasady zbywania określone niniejszą uchwałą nie mają zastosowania do sprzedaży w trybie przetargu.

§ 10

Osoby nabywające nieruchomości według zasad określonych w niniejszej uchwale ponoszą:

1) koszty związane z opracowaniem dokumentacji wymaganej przy zbywaniu nieruchomości (podział geodezyjny, wycena lokalu, wycena budynku, wycena działki gruntowej),

2) opłaty notarialne,

3) opłatę sądową za ujawnienie praw własności w księdze wieczystej,

4) koszty podatku od towarów i usług w wysokości obowiązującej w dacie sprzedaży,

5) podatki i opłaty wynikające z przepisów prawnych,

6) koszty zarządu związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w przypadku nabycia lokalu mieszkalnego,

7) wydatki związane z utrzymaniem tego lokalu lub budynku,

  8) w przypadku, gdy lokal mieszkalny będący przedmiotem sprzedaży położony jest w budynku, w którym wykonano po dniu 22 września 1997 r. remonty zwiększające wartość budynku, nabywca uiszcza najpóźniej w dniu zawarcia umowy notarialnej sprzedaży na rzecz Zakładu Usług Komunalnych w Ziębicach opłatę remontową w wysokości uzależnionej od nabytego udziału w nieruchomości wspólnej.

Opłata remontowa dotyczy kosztów poniesionych na:

   remont dachu,

   elewację budynku,

   zmianę  ogrzewania   tradycyjnego   (koksowo-

     -węglowego) na  ekologiczne (gazowe, elektryczne, olej opałowy) w  budynku,

   wymianę stolarki okiennej, drzwiowej lub instalacji elektrycznej w sprzedawanym lokalu.

  9. Przepis ust. 8 stosuje się także, gdy przedmiotem sprzedaży jest dom mieszkalny jednorodzinny.

10. W przypadku rezygnacji z kupna wnioskodawca obciążany jest pełnymi kosztami, o których mowa w ust. 1.

§ 11

1.  Osoba ubiegająca się o nabycie nieruchomości w trybie bezprzetargowym na podstawie niniejszej uchwały w momencie złożenia wniosku dokonuje wpłaty kwoty 500,00 zł jako zabezpieczenie ponoszonych przez urząd kosztów przygotowania dokumentacji do sprzedaży.

2.  Kwota zabezpieczenia podlega zaliczeniu na poczet poniesionych przez urząd kosztów sporządzenia dokumentacji.

3.  W przypadku rezygnacji wnioskodawcy z nabycia nieruchomości kwota zabezpieczenia nie podlega zwrotowi, jeżeli zostały poniesione przez urząd koszty wyceny, podziału geodezyjnego.

4.  Kwota zabezpieczenia podlega aktualizacji wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanych przez Prezesa GUS za rok poprzedzający zmianę kwoty zabezpieczenia.

5.  Aktualizacji kwoty zabezpieczenia dokonuje w okresach nie krótszych niż jeden rok, poczynając od 1 stycznia 2002 roku, w drodze uchwały Zarząd.

§ 12

1.  Sprzedaż według zasad określonych w niniejszej uchwale realizowana będzie zgodnie z kolejnością złożenia wniosku.

2.  W przypadku równoczesnej sprzedaży wszystkich lokali w budynku  sprzedaż realizowana będzie poza kolejnością.

§ 13

1.  Właściciele domów i lokali nabytych na podstawie umowy zawartej przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały spłacają cenę sprzedaży w wysokości i na zasadach określonych w tych umowach.

2.  Właściciele nieruchomości przeznaczonych na cele rolne i zabudowę zagrodową nabytych na podstawie umowy zawartej przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały spłacają cenę sprzedaży w wysokości i na zasadach określonych w tych umowach.


 

§ 14

Sprawy wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, lecz nie zakończone ostatecznie podlegają załatwieniu na podstawie przepisów wcześniej obowiązującej uchwały (nr XLVIII/388/98 z dnia 26.02.1998 r.).

§ 15

Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc uchwała Rady Miejskiej w Ziębicach nr XLVIII/388/98 z dnia 26 lutego 1998 roku w sprawie zasad zbywania nieruchomości wchodzących w skład gminnego zasobu nieruchomości oraz wysokości opłat z tytułu użytkowania wieczystego z późniejszymi zmianami.

§ 16

Wykonanie uchwały zleca się Zarządowi.

 

§ 17

1.  Uchwała podlega podaniu do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń przed siedzibą Urzędu Miasta i Gminy w Ziębicach oraz  opublikowanie w prasie lokalnej.

2.  Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

§ 18

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

                                           PRZEWODNICZĄCY

                                              RADY MIEJSKIEJ

                                  MARIUSZ SZCZEPANOWSKI