1049

UCHWAŁA RADY GMINY GAWORZYCE

z dnia 29 czerwca 2001 r.

w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność gminy Gaworzyce

            Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a, art. 40 ust. 2 pkt 3 i art. 42 (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), w związku z art. 13 ust. 2, art. 14 ust. 5, art. 34 ust. 6, art. 37 ust. 3, art. 68 ust. 1, art. 70 ust. 4, art. 73 ust. 3 i 4, ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543) Rada Gminy Gaworzyce uchwala, co następuje:

 

 

 

 

 

 


§ 1

1.  Podstawę gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność gminy stanowi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

2.  Zbywanie nieruchomości następujące w granicach określonych w planie, o którym mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.

3.  Do czasu zatwierdzenia planu, o którym mowa w ust. 1, granice nieruchomości stanowiącej przedmiot zbycia określa decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

§ 2

Nabycie nieruchomości może nastąpić na:

1)        tworzenie gminnego zasobu nieruchomości;

2)        cele uzasadniające wywłaszczenie na rzecz gminy;

3)        cele związane z realizacją zadań własnych gminy;

4)        inne cele.

§ 3

Nabycie na cele określenie w § 2 może nastąpić między innymi w drodze.

1) umowy kupna–sprzedaży;

2) umowy zamiany;

3) umowy przekazania na własność lub umowy o oddaniu w użytkowanie wieczyste przez administrację rządową lub inną gminę;

4) umowy darowizny;

5) przyjęcia spadku lub zapisu.

§ 4

Zbycie nieruchomości może nastąpić w drodze:

1) umowy kupna–sprzedaży lub umowy o oddaniu w użytkowanie wieczyste;

2) umowy zamiany;

3) wniesienia gruntu do spółki prawa handlowego  w formie wkładu niepieniężnego (aport);

4) umowy o przekazaniu na własność Skarbu Państwa lub innej gminy;

5) umowy o nieodpłatnym oddaniu w użytkowanie wieczyste Skarbu Państwa lub innej gminy;

6) darowizny na rzecz Skarbu Państwa.

§ 5

Zbycie w trybie bezprzetargowym może nastąpić:

1) na realizację infrastruktury technicznej i na cele publiczne, jeżeli realizowane będą przez podmioty, dla których są celami statutowymi;

2) jeżeli jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu, stosownie do art. 34 ustawy.

§ 6

Grunty zabudowane lub przeznaczone pod zabudowę mogą być sprzedane lub oddane w użytkowanie wieczyste.

§ 7

Wyłącza się ze sprzedaży nieruchomości, które zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są na cele rolne.

§ 8

1.  Przy oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste pierwsza opłata roczna wynosi:

1) 15% ceny gruntu przeznaczonego na cele mieszkalne, sakralne oraz na cele, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami;

2) 25% ceny gruntu przeznaczonego na inne cele.

2.  W przypadku zbywania gruntu w trybie bezprzetargowym opłaty, o których mowa w ust. 1, nie podlegają rozłożeniu na raty.

3.  Nabywcy i użytkownikowi wieczystemu nie udziela się bonifikaty od pierwszej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste i od opłat rocznych z zastrzeżeniem § 9.

§ 9

Osobom fizycznym, których miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatni kwartał roku poprzedzającego rok, za który opłata ma być wnoszona, udziela się 50% bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystana na cele mieszkaniowe.

§ 10

Opłaty z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste gruntów na cele wskazane w art. 68 ust. 1 pkt 1–6 mogą być obniżone o 50%. Cena sprzedaży lokali mieszkalnych w budynkach i budynków wpisanych do rejestru zabytków obniża się stosownie do art. 68 ustawy o 50%, a cenę sprzedaży lokali użytkowych w budynkach wpisanych do rejestru zabytków obniża się o 10% ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

§ 11

1.  Grunty stanowiące własność gminy mogą być obciążone służebnością gruntową na rzecz właścicieli lub użytkowników wieczystych gruntów sąsiadujących w przypadku stwierdzenia niemożliwości racjonalnego korzystania z tych gruntów.

2.  Opłaty za ustanowienie służebności ustala się w wysokości 3% wartości gruntu obciążonego w stosunku rocznym. Opłata ta podlega aktualizacji w okresach nie krótszych niż dwa lata.

§ 12

1.  Nieruchomości stanowiące własność gminy, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje zmianę funkcji, mogą być obciążone prawem użytkowania za wynagrodzeniem.

2.  Umowę użytkowania zawiera się na czas określony nie dłuższy niż 10 lat.

     Opłaty za użytkowanie ustala się w wysokości 3% wartości nieruchomości ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy powołanej w stosunku rocznym. Opłata roczna podlega aktualizacji w okresach nie krótszych niż jeden rok.

§ 13

Nieruchomości mogą być użyczone zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy powołanej w § 8 ust. 1 pkt 1.

§ 14

Opłaty roczne płatne są w terminie do 31 marca każdego roku kalendarzowego bez wezwania.

§ 15

1.  Nieruchomości stanowiące własność gminy mogą być obciążone hipoteką umowną.

2.  Wysokość hipoteki nie może być wyższa od kwoty, do której Zarząd Gminy Gaworzyce może samodzielnie zaciągać zobowiązania.

§ 16

1.  Zarząd może zawierać umowy najmu lub dzierżawy na okres dłuższy niż trzy lata. Przedmiotem najmu lub dzierżawy mogą być grunty nierolnicze oraz grunty użytkowane na cele rolne, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje zmiany ich dotychczasowych funkcji.

2.  Oddanie w najem lub dzierżawę gruntów, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie przetargu z zastrzeżeniem ust. 3.

3.  W trybie bezprzetargowym oddane są w najem lub dzierżawę grunty:

1) na których usytuowane są tymczasowe obiekty handlowo-usługowe lub garaże, wzniesione przez określonych dzierżawców lub najemców;

2) przeznaczone na cele rolne.

§ 17

Dopuszcza się zbywanie nieruchomości gruntowych i lokali użytkowych z zachowaniem pierwszeństwa dzierżawców i najemców.

§ 18

Szczegółowe warunki umów najmu i dzierżawy określa Zarząd Gminy Gaworzyce.

§ 19

1.  Ustala się następujące kryteria przeznaczenia do sprzedaży odrębnych lokali mieszkalnych w domach wielorodzinnych stanowiących własność gminy, a będących przedmiotem najmu lub dzierżawy:

a) do sprzedaży mogą być przeznaczone lokale w domach położonych na gruntach, dla których nie jest przewidywana zmiana ich dotychczasowej funkcji oraz w których najemca lub dzierżawca nie zalega z zapłatą należnego czynszu;

b) nie podlegają sprzedaży pojedyncze lokale w domach przeznaczonych do rozbiórki lub remontu kapitalnego z zastrzeżeniem ppkt c;

c)  lokale, o których mowa w ppkt b mogą być przeznaczone do sprzedaży pod warunkiem jednoczesnego ich zakupu przez wszystkich najemców lub dzierżawców.

2.  Przeznaczenie lokalu do sprzedaży następuje na wniosek najemcy lub dzierżawcy albo z inicjatywy gminy.

3.  Przeznaczenie lokali do sprzedaży przez gminę następuje w kolejności:

1) lokale w domach jednorodzinnych i dwurodzinnych,

2) lokale w domach wielolokalowych w przypadku jednoczesnego ich wykupu przez najemców lub dzierżawców,

3) lokale w domach wielolokalowych, w których dotychczas sprzedano co najmniej jeden lokal,

4) pozostałe lokale.

4.  Dopuszcza się sprzedaż całego budynku bez wyodrębniania własności poszczególnych lokali.

§ 20

Ustala się następujące warunki nabycia lokali użytkowych:

1.  Cenę lokalu użytkowego wraz z częściami przynależnymi oraz nieruchomości gruntowych ustala się w wysokości równej ich wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

2.  Nabywca jest zobowiązany do zapłaty całej należności przed zawarciem aktu notarialnego.

3.  Najemca wraz z wnioskiem wnosi opłatę na pokrycie kosztów związanych z opracowaniem dokumentacji geodezyjnej, prawnej i operatu szacunkowego.

§ 21

Pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości przyznaje się również najemcy odrębnego mieszkalnego, jeżeli najem został nawiązany po dniu 12 listopada 1994 r.

§ 22

Lokal odrębny może być przedmiotem sprzedaży, gdy najemca nie zalega z zapłatą czynszu i innych opłat z tego tytułu.

§ 23

Koszty opracowania dokumentacji niezbędnej do zbycia nieruchomości oraz koszty związane z zawarciem umowy i wpisu do księgi wieczystej ponosi nabywca.

§ 24

1.  Nabywca, na którego wniosek przeznacza się wyodrębniony lokal do sprzedaży, zobowiązany jest do wpłacenia zadatku na pokrycie kosztów, o których mowa w § 22, na warunkach określonych w odrębnej umowie.

2.  Wysokość zadatku równa jest najniższemu wynagrodzeniu pracowników obowiązującemu w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku dla lokali mieszkalnych.

3.  Zadatek podlega zaliczeniu na poczet opracowania dokumentacji.

4.  Zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku nie- dojścia do zawarcia umowy z przyczyn dotyczących wnioskodawcy.

§ 25

1.  Zapłata ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego może być jednorazowa lub rozłożona maksymalnie na 5 rat rocznych lub 20 rat kwartalnych.

2.  Ustala się oprocentowanie rat, o których mowa w ust. 1, w wysokości 10%.

3.  Oprocentowanie odsetek jest stałe, a ich naliczanie następuje w stosunku rocznym (od niespłaconej kwoty).

§ 26

1.  Przy sprzedaży wyodrębnionych lokali mieszkalnych na rzecz najemcy stosuje się obniżkę do ceny ustalonej przez biegłego w wysokości 75% w przypadku uiszczenia zapłaty w całości.

2.  W przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz najemcy na raty stosuje się obniżkę do ceny ustalonej przez biegłego w wysokości 60%.

§ 27

Obniżek wymienionych w § 26 nie stosuje się do lokali użytkowych.

§ 28

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.

 

§ 29

Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

                                                PRZEWODNICZĄCY

                                                       RADY GMINY

                                          GRZEGORZ PŁUCIENNIK